«تابناک» بررسی می‌کند؛
در تیر ماه سال جاری در میان مناطق ۲۲ گانه شهرداری تهران، بیشترین متوسط قیمت یک مترمربع زیربنای مسکونی معامله شده معادل ۲۹۸۳۳۳ هزار ریال به منطقه ۱ و کمترین آن با ۶۰۸۹۴ هزار ریال به منطقه ۱۸ تعلق داشته است. رئیس اتحادیه مشاوران املاک تهران و کشور به تابناک اقتصادی گفت: به دلیل آن که قیمت مسکن جهش چشمگیری را داشت، حالا انتظار می‌رود که به دلیل عدم قدرت خرید مردم قیمت مسکن کاهش یابد.
کد خبر: ۹۱۸۰۴۱
تاریخ انتشار: ۲۳ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۵:۱۴ 14 August 2019
تابناک اقتصادیدر تیر ماه سال جاری در میان مناطق ۲۲ گانه شهرداری تهران، بیشترین متوسط قیمت یک مترمربع زیربنای مسکونی معامله شده معادل ۲۹۸۳۳۳ هزار ریال به منطقه ۱ و کمترین آن با ۶۰۸۹۴ هزار ریال به منطقه ۱۸ تعلق داشته است. مصطفی قلی خسروی رئیس اتحادیه مشاوران املاک تهران و کشور به خبرنگار تابناک اقتصادی گفت: به دلیل آن که قیمت مسکن جهش چشمگیری را داشت، حالا انتظار می‌رود که به دلیل عدم قدرت خرید مردم قیمت مسکن کاهش یابد.

به گزارش تابناک اقتصادی، در ۱۶ ماه گذشته قیمت مسکن به صورت مداوم افزایش یافته و این موضوع در شهر‌های بزرگی، چون تهران معضلات فراوانی را به همراه داشته است از جمله اینکه قدرت خرید مردم برای حتی مسکن‌های با عمر بالا و یا مسکن‌های مناطق حاشیه‌ای شهر‌ها نیز کاهش یافته است و در نتیجه معاملات مسکن در یک سال اخیر تقریباً با اُفت چشمگیری رو به رو بوده است. آخرین گزارش بانک مرکزی پیرامون تحولات بازار معاملات مسکن در شهر تهران نشان می‌دهد که در تیرماه سال جاری متوسط قیمت  خرید و فروش یک مترمربع زیربنای مسکونی به ۱۳.۳ میلیون ریال رسیده است که این میزان در مقایسه با ماه قبل و مدت مشابه سال قبل به ترتیب ۰.۴ و ۹۱.۵ درصد افزایش یافته است. در زیر روند متوسط قیمت  خرید و فروش یک مترمربع زیربنای مسکونی از فروردین ۹۷ تا تیرماه ۹۸ را ملاحظه می‌کنید.

کاهش قیمت مسکن در ۸ منطقه تهران؛ روند قیمت مسکن در مرداد ماه چگونه خواهد بود؟

هر چند که متوسط قیمت  خرید و فروش یک مترمربع زیربنای مسکونی در شهر تهران در تیرماه سال جاری در مقایسه با خرداد ماه رشد ۰.۴ درصدی داشته است، اما شیب نمودار بالا به روشنی بیانگر آن است که روند رو به رشد قیمت مسکن کاهشی شده است.

همان گونه که ذکر شد همین روند صعودی قیمت مسکن در ۱۶ ماه گذشته باعث شده است تا معاملات مسکن تقریباً کاهش یابد. نمودار زیر میزان معاملات مسکن از فروردین ماه ۹۷ تا تیرماه ۹۸ را نشان می‌دهد.


کاهش قیمت مسکن در ۸ منطقه تهران؛ روند قیمت مسکن در مرداد ماه چگونه خواهد بود؟

وضعیت قیمت مسکن در تیرماه در مناطق ۲۲ گانه تهران چگونه بوده است؟

در تیر ماه سال جاری در میان مناطق ۲۲ گانه شهرداری تهران، بیشترین متوسط قیمت یک مترمربع زیربنای مسکونی معامله شده معادل ۲۹۸۳۳۳ هزار ریال به منطقه ۱ و کمترین آن با ۶۰۸۹۴ هزار ریال به منطقه ۱۸ تعلق داشته است.


کاهش قیمت مسکن در ۸ منطقه تهران؛ روند قیمت مسکن در مرداد ماه چگونه خواهد بود؟

بررسی نمودار بالا نشان می‌دهد که در تیرماه سال جاری در مقایسه با ماه گذشته متوسط قیمت یک مترمربع زیربنای مسکونی معامله شده در مناطق ۳، ۴، ۵، ۶، ۸، ۱۰، ۲۰ و ۲۲ کاهش و در سایر مناطق تهران افزایش یافته است. در تیرماه ۹۸ در مقایسه با ماه قبل، بیشترین کاهش متوسط قیمت یک مترمربع زیربنای مسکونی معامله شده ۱۱۳۸۹ هزار ریال بوده است که مربوط به منطقه ۲۲ تهران می‌باشد و بیشترین افزایش متوسط قیمت یک مترمربع زیربنای مسکونی معامله شده نیز ۲۲۵۹۵ هزار ریال بوده است که مربوط به منطقه ۱ تهران می‌باشد.

وضعیت قیمت مسکن در مرداد ماه در شهر تهران چگونه بوده است؟

مصطفی قلی خسروی  رئیس اتحادیه مشاوران املاک تهران و کشور در مورد وضعیت قیمت مسکن در مرداد ماه سال جاری در شهر تهران به خبرنگار تابناک اقتصادی گفت: تغییر قیمت در چهار بازار باعث می‌شود که قیمت مسکن تغییر کند. این چهار بازار عبارتند از: بورس، طلا، ارز و حامل‌های انرژی. وی ادامه داد: در چهل سال گذشته، ۴ مرتبه شاهد جهش قیمت مسکن (در سال‌های ۶۸، ۸۶، ۹۱ و ۹۷) در کشور بوده ایم و افزایش تقریباً سه برابری نرخ ارز در سال ۹۷ باعث شد تا شاهد جهش قیمت در بخش مسکن باشیم، ولی هم اکنون قیمت مسکن روند نزولی به خود گرفته است و در مرداد ماه نیز روند کلی قیمت مسکن در شهر تهران کاهشی خواهد بود.

رئیس اتحادیه مشاوران املاک تهران و کشور ضمن اشاره به این موضوع که در تیرماه شاهد کاهش قیمت مسکن در ۸ منطقه از مناطق ۲۲ گانه شهرداری تهران بوده ایم گفت: قیمت مسکن در سایر مناطق نیز در مرداد ماه به تبعیت از این ۸ منطقه، کاهشی خواهد بود. وی افزود: به دلیل آن که قیمت مسکن جهش چشمگیری را داشت، حالا انتظار می‌رود که به دلیل عدم قدرت خرید مردم این قیمت‌ها کاهش یابد. قلی خسروی ادامه داد: هر چقدر قیمت مسکن کاهش یابد این به نفع صنف مشاوران املاک می‌باشد، چون باعث می‌شود معاملات زیادی صورت گیرد و کسب و کار این صنف رونق پیدا کند. به همین علت است که بسیاری از مشاوران املاک به صورت خودجوش اعلام کرده اند که ما از ثبت قیمت خرید و فروش و اجاره بهای نامتعارف معذوریم.

وی ضمن بیان این موضوع که تمدید اجاره راهکار مناسبی است که از هزینه‌های مالک و مستاجر می‌کاهد، در خصوص آخرین وضعیت بازار اجاره نیز گفت: قرارداد‌ها بیشتر در تابستان امسال به سمت تمدید اجاره رفته است. خسروی در مورد روند اجاره بها نیز گفت: روند اجاره بها به تبعیت از روند کاهش قیمت مسکن، کاهشی است.

مصطفی قلی خسروی در انتهای صحبت‌های خود گفت: با اینکه ازدیاد جمعیت را در این سال‌ها شاهد بوده ایم، اما با تولید مسکن توانسته ایم حداقل جلوی کپر نشینی را بگیریم، ولی کشور برای رسیدن به وضعیت مطلوب در بخش مسکن همچنان فاصله دارد و تولید مسکن باید همچنان ادامه یابد.
اشتراک گذاری
برچسب ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۲
در انتظار بررسی: ۱۴
انتشار یافته: ۱۹
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۳۰ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۳
درشرایطی که صدورنفت ازنزدیک به ۳ میلیون بشکه در روز به حدود ۱۰۰ تا ۲۰۰ هزاربشکه سقوط کرده و به تبع ان درامدارزی کشور بشدت کاهش یافته و هرروزشاهد یک تحریم وتنش جدیدهستیم و نرخ تورم و قیمت اجناس بخصوص موادغذایی روزبه روزدرحال افزایش است ثابت ماندن یاکاهش قیمت ارز معنی جزدستکاری ندارد
شاخص بورس رابادستکاری بالا میبرند نرخ دلار راپایین می اورند ولی تاابدوضعیت اینچنین نخواهدماندباهر صرافی صحبت میکنم همگی بااطمینان میگویند دلار تا قبل ازاتمام تابستان به قیمت واقعی خودکه البته بالاتراز ۱۴ هزارتومان است خواهدرسید
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۶:۴۷ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۳
اتفاقا من هم باهر صرافی صحبت میکنم همگی بااطمینان میگویند دلار تا قبل ازاتمام تابستان به قیمت واقعی خودکه البته پائین تز از 12 هزارتومان است خواهدرسید
ناشناس
| Sweden |
۱۷:۲۸ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۳
دقیقا منم با صرافی ها صحبت کردم ... همه از کاهش قیمت میگن... شما دوست عزیز مشکلت اینه که دلار زیاد خریدی رو دستت مونده
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۹:۳۲ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۳
جدی راست میگی؟
یه کم ازین تحلیلهای اقتصادی ناب و مستندت بفرست بی بی سی و سی ان ان تا اونا هم روشن شن
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۱:۵۵ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۳
پایین آمدن نرخ ارز اصلا با فاکتورهای اقتصادی همخوانی نداره و دستوری بودنش واضحه
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۲:۰۵ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۳
داداش دلارات رو بفروش انتظار 14 رو هم نکش
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۳۲ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۳
تمام این چهار نوع مالیات باید پیاده شود تا مشکل مسکن و چند ده مشکل دیگر همزمان حل شود:
مالیات سالانه، پلکانی با توجه به قیمت زمین و مسکن
مالیات بر ملک دوم به بعد
مالیات بر نقل انتقالات سریع، مثلا زیر پنج سال جهت جلوگیری از سفته بازی
مالیات بر املاک لوکس و غیر متعارف
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۴۳ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۳
اينقدر بالا رفته كه ديگه كه با اين نوسانات جزئي كسي توان خريد نخواهد داشت .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۴۷ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۳
وقتی بورس هرروز۵-۶ هزارواحدرشدمیکردورکوردمیزد ومامیپرسیدیم بااین اوضاع فشل اقتصادی ورشدمنفی ۶-۷ درصدی ورکودوبیکاری ممتدوروزافزون چرابورس هرروزرکوردجدیدمیزنه یک عده مارامتهم به بیسوادی میکردندومیگفتندبخاطر افزایش قیمت دلاربورس رشدکرده حال بایدازاین اقتصاددانان باسواد! پرسیدحالاکه دلاربصورت مستمروالبته دستوری درحال کاهش هست چراهمچنان بورس درحال افزایش است ؟!!!!!!
پاسخ ها
قائم
| Iran, Islamic Republic of |
۱۶:۳۳ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۳
دلیلش اینه که بورس رشدش با تاخیره و هنوز به اندازه دلار 12000 تومانی رشد نکرده -احتمالا بورس با این شرایط تا 300هزار میره بعد اکه دلار بالاتر نرفت متوقف میشه اگه دلار بالاتر رفت باز میره بالا - این بالارفتن بورس دلیلش قیمت تجهیزات و ساختمانهای کارخانه هاست که بادلار ارتباط مستقیم داره نه رونقشون
ناشناس
| France |
۱۹:۲۲ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۳
اگر روز سیاه بورس یعنی هجوم بی سابقه یکمشت بازی داده شده برای فروش همگانی سهام برسه میدونی چه بلایی سر این اقتصاد متلاشی شده و بورس محور میاد . تدبیر فکر اونجا رو کرده ؟
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۲:۵۵ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۳
قیمت اکثر سهام هنوز با دلار زیر 10هزارتومان محاسبه می شود. وشاخص تا زسیدن به محدوده 300 هزار هیچ مقاومت جدی نداره. وهموز جای رشد داره.
ناشناس
|
Netherlands
|
۱۶:۲۲ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۳
بالا بره و پایین بیاد این وسط مردم بدبخت ضرر میکنن
خیلیا بودن که پول بازنشستگی و هزار جور درد و مرض و نخوردنو جم کردن یه خونه خریدن
قیمتا رفت بالا حالا داره میاد پایین
هر طوری حساب کنی ملت ضرر میکنن
چه کسی که میخره چه کسی که میفروشه
میگه رشد اقتصادیمون مثبت شده!
برای شما مثبت شده یا برای مردم بدبخت؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۲۷ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۳
به عنوان يك آدم 43 ساله كارمند كه تاكنون نتوانستم به خاطر اين جهشها خونه بخرم و در منزل پدرم زندگي ميكنم از مسببان اين جهشها چه دلال و چه مسئول نخواهم گذشت .
بيچاره مستاجرها!!
پاسخ ها
حمیدخان
| Iran, Islamic Republic of |
۲۲:۵۲ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۳
آدم هم آدمهای قدیم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۳۶ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۳
وقتی دولت ها دستکاری در اقتصاد می کنند ان هم به شکل نا متوازن که چند تا را سرکوب و چند تا را ازاد می گذارند با یک شوک چه اونی که دستکاری کرده و چه ان که دستکاری نکرده همه با هم رشد عجیب قیمت پیدا می کند
همش هم به خاطر پول مفت نفتی بوده
ناشناس
|
Ukraine
|
۱۶:۴۶ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۳
قیمت مسکن به دلار بسته است . اگر دلار روی ۱۲ تومن بمونه یه مدت و در عین حال در دسترس مردم باشه خونه حداقل ۲۰ یا ۲۵ درصد میاد . خیلی کشورها خودشون رو راحت کردن خونه به دلار یا یورو معامله میشه. البته تجربه ۴۰ ساله میگه به این دلار ۱۲۰۰۰ دل خوش نکنید .
ناشناس
|
Switzerland
|
۱۹:۵۹ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۳
مایه شرم مسوولین، هنوز مردم تحت فشار شدید اقتصادی هستند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۲:۲۱ - ۱۳۹۸/۰۵/۳۱
.... شکی نکنیم که دلار دوباره به مرز ۱۷ هزارتومان خواهد رسید ومسکن هم یقینا دوباره افزایش خواهد یافت ...
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
برچسب منتخب
اردوگاه شهید باهنر شهید رجایی محمد عزیزی هفته دولت شهید باهنر فاطمه عبادی ائتلاف دریایی آمریکا عصر جدید حوزه های انتخابیه فارس