سرلشکر خلبان شهید عباس بابایی در هنگام شهادت ۳۷ سال داشت، او اسوه‌ای بود که از کودکی تا واپسین لحظات عمر گرانقدرش همواره با فداکاری و ایثار زندگی کرد و سرانجام نیز در روز عید قربان، به آرزویش که مقام شهادت بود نائل گردید و نام پرآوازه‌اش در تاریخ پرافتخار ایران جاودانه شد.
کد خبر: ۹۱۶۴۱۱
تاریخ انتشار: ۱۵ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۴:۳۲ 06 August 2019

نیمه مرداد مصادف با سالروز شهادت عباس بابایی دلاور مرد نیروی هوای ایران بود؛ مردی که لرزه بر اندام دشمن می‌انداخت و با روحیه‌ای که داشت بسیاری از خلبانان دیگر را برای رزم در آسمان در راه وطن تشجیع می‌کرد.

به گزارش «تابناک»؛ عباس بابایی، در سال ۱۳۲۹ در شهرستان قزوین دیده به جهان گشود. او دوره ابتدایی و متوسطه را در همان شهر به تحصیل پرداخت و در سال ۱۳۴۸، به دانشکده خلبانی نیروی هوایی راه یافت و پس از گذراندن دوره آموزش مقدماتی برای تکمیل دوره به آمریکا اعزام شد.

عباس بابایی، پرنده تیزپروازی که در عید قربان در راه وطن به خدا پیوست

بابایی در سال ۱۳۴۹، برای گذراندن دوره خلبانی به آمریکا رفت و پس از بازگشت با ورود هواپیماهای پیشرفته اف - ۱۴ به نیروی هوایی، وی که جزء خلبان‌های تیزهوش و ماهر در پرواز با هواپیمای شکاری اف - ۵ بود، به همراه تعداد دیگری از همکاران برای پرواز با هواپیمای اف - ۱۴ انتخاب و به پایگاه هوایی اصفهان منتقل شد.

با اوج‌گیری مبارزات علیه نظام ستمشاهی، بابایی به عنوان یکی از پرسنل انقلابی نیروی هوایی، در جمع دیگر افراد متعهد ارتش به میدان مبارزه وارد شد. پس از پیروزی انقلاب اسلامی، وی گذشته از انجام وظایف روزمره، به عنوان سرپرست انجمن اسلامی پایگاه، به پاسداری از دستاوردهای پرشکوه انقلاب اسلامی پرداخت. بابایی با دارا بودن تعهد، ایمان، تخصص و مدیریت اسلامی چنان درخشید که شایستگی فرماندهی وی محرز و در تاریخ 1360/5/7، فرماندهی پایگاه هشتم هوایی بر عهده او گذاشته شد.

عباس بابایی، پرنده تیزپروازی که در عید قربان در راه وطن به خدا پیوست

به هنگام فرماندهی پایگاه با استفاده از امکانات موجود آن، به عمران و آبادانی روستاهای مستضعف نشین حومه پایگاه و شهر اصفهان پرداخت و با تامین آب آشامیدنی و بهداشتی، برق و احداث حمام و دیگر ملزومات بهداشتی و آموزشی در این روستا، گذشته از تقویت خط سازندگی انقلاب اسلامی، در روند هر چه مردمی کردن ارتش و پیوند هر چه بیشتر ارتش با مردم خدمات شایان توجهی را انجام داد. بابایی، با کفایت، لیاقت و تعهد بی پایانی که در زمان تصدی فرماندهی پایگاه اصفهان از خود نشان داد، در تاریخ 1362/9/9 با ارتقاء به درجه سرهنگی به سمت معاون عملیات نیروی هوایی منصوب و به تهران منتقل گردید.

او با روحیه شهادت طلبی به همراه شجاعت و ایثاری که در طول سال‌ها، در جبهه‌های نور و شرف به نمایش گذاشت، صفحات نوین و زرینی به تاریخ دفاع مقدس و نیروهای هوایی ارتش نگاشت و با بیش از ۳۰۰۰ ساعت پرواز با انواع هواپیماهای جنگنده، قسمت اعظم وقت خویش را در پرواز های عملیاتی و یا قرارگاه‌ها و جبهه‌های جنگ در غرب و جنوب کشور سپری کرد و به همین ترتیب چهره آشنای «بسیجیان» و یار وفادار فرماندهان قرارگاه‌های عملیاتی بود و تنها از سال ۱۳۶۴ تا هنگام شهادت، بیش از 60 مأموریت جنگی را با موفقیت کامل به انجام رسانید.

عباس بابایی، پرنده تیزپروازی که در عید قربان در راه وطن به خدا پیوست

او برای پیشرفت سریع عملیات‌ها و حسن انجام امور، تنها به نظارت اکتفا نمی‌کرد، بلکه شخصاً پیشگام می‌شد و در جمیع مأموریت‌های جنگی طراحی شده، برای آگاهی از مشکلات و خطرات احتمالی، اولین خلبان بود که شرکت می‌کرد. بابایی به علت لیاقت و رشادت‌هایی که در دفاع از نظام، سرکوبی و دفع تجاوزات دشمنان از خود بروز داد، در تاریخ 1362/2/8 به درجه سرتیپی مفتخر گردید.

تیمسار عباس بابایی صبح روز پانزدهم مرداد ماه سال 1366 مصادف با روز عید قربان همراه یکی از خلبانان نیروی هوایی (سرهنگ نادری) به منظور شناسایی منطقه و تعیین راه کار اجرای عملیات، با یک فروند هواپیمای آموزشی اف-۵ از پایگاه هوایی تبریز به پرواز درآمد و وارد آسمان عراق شد. او پس از انجام دادن مأموریت، به هنگام بازگشت، در آسمان خطوط مرزی، هدف گلوله‌های تیربار ضد هوایی قرار گرفت و از ناحیه سر مجروح شد و بلافاصله به شهادت رسید.

عباس بابایی، پرنده تیزپروازی که در عید قربان در راه وطن به خدا پیوست

یکی از راویان مرکز مطالعات و تحقیقات جنگ درباره این واقعه نوشته است: «به دنبال اصابت گلوله به هواپیمای تیمسار بابایی و اختلالی که در ارتباط هواپیما و پایگاه تبریز به وجود آمد، پایگاه مزبور به رابط هوایی سپاه اعلام کرد که یک فروند هواپیمای خودی در منطقه مرزی سقوط کرد، برای کمک به یافتن خلبان و لاشه آن هر چه سریعتر اقدام نمایید. مدت کوتاهی از اعلام این موضوع نگذشته بود که فرد مذکور مجدداً تماس گرفت و در حالی که گریه امانش نمی‌داد گفت: هواپیمای مورد نظر توسط خلبان به زمین نشست، ولی یکی از سرنشینان آن به علت اصابت تیر در داخل کابین به شهادت رسیده است.»

راوی در مورد بازتاب شهادت تیمسار بابایی در جمع برادران سپاه نوشته است: «برخی از فرماندهان ارشد سپاه در جلسه‌ای مشغول بررسی عملیات بودند که تلفنی خبر شهادت تیمسار بابایی به اطلاع برادر رحیم رسید. با شنیدن این خبر، جلسه تعطیل شد و اشک در چشمان حاضرین به خصوص آنان که آشنایی بیشتری با شهید بابایی داشتند، حلقه زد.»

عباس بابایی، پرنده تیزپروازی که در عید قربان در راه وطن به خدا پیوست

نقل شده که او چند روز قبل از شهادت در پاسخ پافشاری‌های بیش از حد دوستانش جهت عزیمت به مراسم حج گفته بود: «تا عید قربان خودم را به شما می‌رسانم.»

سرلشکر خلبان شهید عباس بابایی در هنگام شهادت ۳۷ سال داشت، او اسوه‌ای بود که از کودکی تا واپسین لحظات عمر گرانقدرش همواره با فداکاری و ایثار زندگی کرد و سرانجام نیز در روز عید قربان، به آرزویش که مقام شهادت بود نائل گردید و نام پرآوازه‌اش در تاریخ پرافتخار ایران جاودانه شد.

گزیده‌ای از نامه‌های شهید بابایی به همسرش را می‌خوانید. این حرف‌ها شاید در نگاه اول چندان فوق العاده به نظر نرسد، اما اگر بدانیم که این نوشته ها حرف های یک جوان 22 ساله - که تازه از آمریکا بازگشته - خطاب به یک دختر 15 ساله است که هنوز چندروزی از مراسم نامزدی آنها نمی گذرد و نیز توجه به زمان نگارش نامه ها که سال 52 و روزگار پهلوی است، آن وقت خواهیم پذیرفت که خیلی قابل تامل است:

عباس بابایی، پرنده تیزپروازی که در عید قربان در راه وطن به خدا پیوست

«...ملیحه جان همان طوری که میدانی احترام مادر واجب است. اگر انسان کوچکترین ناراحتی داشته باشد اولین کسی که سخت ناراحت می شود مادر است که همیشه به فکر فرزند یعنی جگرگوشه اش می باشد... ملیحه جان اگر مثلاً نیم ساعتی فکر کردی راجع به موضوعی هرگز به تنهایی فکر نکن حتماً از قرآن مجید و سخنان پیامبران - امامان استفاده کن و کمک بگیر- نترس هر چه می خواهی بگو.

البته درباره هر چیزی اول فکر کن. هر چه که بخواهی در قرآن مجید هست مبادا ناراحت باشی همه چیز درست می شه ولی من می خواهم که همیشه خوب فکر کنی. مثلاً وقتی یک نفر به تو حرفی می‌زند زود ناراحت نشو، درباره اش فکر کن ببین آیا واقعاً این حرف درسته یا نه البته بوسیله ایمانی که به خدا داری.

عباس بابایی، پرنده تیزپروازی که در عید قربان در راه وطن به خدا پیوست

ملیحه جان به خدا قسم مسلمان بودن تنها فقط به نماز و روزه نیست البته انسان باید نماز بخواند و روزه هم بگیرد. اما برگردیم سرحرف اول اگر دوستت تو را ناراحت کرد بعد پشیمان شد و به تو سلام کرد و از تو کمک خواست حتماً به او کمک کن. تا میتونی به دوستانت کمک کن و به هر کسی که می شناسی و یا نمی شناسی خوبی کن. نگذار کسی از تو ناراحت بشه و برنجه.

هرکسی که به تو بدی می کند حتما از او کناره بگیر و اگر روزی از کار خودش پشیمون شد از او ناراحت نشو. هرگز بخاطر مال دنیا از کسی ناراحت نشو. ملیحه جان در این دنیا فقط پاکی، صداقت، ایمان، محبت به مردم، جان دادن در راه وطن، عبادت باقی می ماند. تا می تونی به مردم کمک کن. حجاب، حجاب را خیلی زیاد رعایت کن.

عباس بابایی، پرنده تیزپروازی که در عید قربان در راه وطن به خدا پیوست

اگه شده نان خشک بخور ولی دوستت، فامیلت را که چیزی نداره، کسی که بیچاره است او را از بدبختی نجات بده. تا می تونی خیلی خیلی عمیق درباره چیزی فکر کن. همیشه سنگین باش. زود از کسی ناراحت نشو از او بپرس که مثلاً چرا اینکار را کردی و بعد درباره آن فکر کن و تصمیم بگیر...

ملیحه به خدا قسم به فکر تو هستم ولی می گویم شاید من مردم باید ملیحه ام همیشه خوشبخت باشد. هرگز اشتباه فکر نکند. همیشه فقط راه خدا را انتخاب بکند. چون جز این راه، راه دیگری برای خوشبختی وجود ندارد. ملیحه باید مجدداً قول بدهی که همیشه با حجاب باشی. همیشه با ایمان باشی. همیشه به مردم کمک کنی. به همه محبت کنی. در جوانی پاک بودن شیوه پیغمبری است و راه خداست...

اگه می‌خواهی عباس همیشه خوشحال باشد باید به حرف هایم گوش کنی. ملیحه هرچقدر می تونی درس بخون. درس بخون درس بخون. خوب فکر کن. به مردم کمک کن. کمک کن. خوب قضاوت کن. همیشه از خدا کمک بخواه. حتماً نماز بخون. راه خدا را هرگز فراموش نکن... همیشه این کلمات بسیار شیرین و پر ارزش را به خاطرت بسپار: کسی که به پدر و مادرش احترام بگذارد، یعنی طوری با آنها رفتار کند که رضایت آنها را جلب نماید ، همیشه پیش خداوند عزیز بوده و در زندگی خوشبخت خواهد بود. ملیحه مهربانم هروقت نماز می خونی برام دعا کن.»

اشتراک گذاری
برچسب ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۵
در انتظار بررسی: ۹
انتشار یافته: ۳۱
ناشناس
|
United States
|
۲۰:۲۴ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۵
عکسهای دیگری هم از این شهید بزرگوار هست .شهدا جوانان برومندی بودند از همین کشور.همین جوانانی که امروز برخی چشم دیدنشان را ندارند به درجه ای از ایثار و از خود گذشتگی رسیدند که جان شیرین خود را در راه میهن و هموطنشان فدا کردند.یادشان گرامی و راهشان مستدام باد
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۲:۵۰ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۵
هر عکسی هم که داشته باشد خار چشم شما است
ناشناس
| Germany |
۰۳:۲۲ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۶
دهه شصت همه یکدل و یکرنگ بودن، مثل حالا بازار اصلاح طلبی و اصولگرایی باب نشده بود ، هنوز مرام و معرفت بود ، هنوز حجب و حیا بود ، و از همه مهم تر ادب در کلام بود.؟!
مریخ
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۴۱ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۵
درود بر مرد نامی باشکوه دفاع و ایثار ایران زمین
M. N
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۰۳ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۵
روحش شاد
مرتضی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۰۹ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۵
شهادت یعنی قربانی کردن خود برای خدا و چه چیزی بالاتر ازاین که خود را و خونت را به خدا هدیه کنی! اللهم الارزقنی الشهاده فی سبیلک.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۲۲ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۵
عجب مردان بزرگی درود خدا بر شهیدان اسلام
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۰۵ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۵
اگه زنده بود خون دل میخورد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۲۳ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۵
روحش شاد و یادش گرامی باد.
ناشناس
|
Germany
|
۰۰:۱۳ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۶
عباس بابایی پس از ۶۰ مأموریت جنگی موفق در صبح روز پانزدهم مرداد سال شصت و شش شمسی مصادف با روز عید قربان همراه با یکی از خلبانان نیروی هوایی (سرهنگ علی محمد نادری) به منظور شناسایی منطقه و تعیین راه کار صحیح اجرای عملیات، با یک فروند هواپیمای اف–۵ دو کابینه از پایگاه هوایی تبریز به پرواز درآمدند و وارد آسمان عراق شدند. بابایی و نادری پس از انجام دادن مأموریت، به هنگام بازگشت، در منطقه عملیاتی سردشت در ۱۵ مرداد ۱۳۶۶ مورد هدف شلیک توپ ضدهوایی شیلکا ۲۳ میلی‌متری "پدافند خودی" قرارگرفتند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۵۵ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۶
روحش شاد درود بی پایان بر روح این سرباز دلاور وطن. نام عباس بابایی تا ابد در تالار مشاهیر دلاوران جان بر کف دفاع از میهن پارس در کنار نام آریو برزن رئیس علی دلواری کلنل محمد تقی خان پسیان، حمید باکری، همت، هاشمی جهان آرا و .... خواهد درخشید.
ناشناس
|
Germany
|
۰۲:۴۱ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۶
مرگی بسیار مشکوک
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۳:۳۲ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۶
اگه جنگ نشده بود و چنین افرادی از بین نمیرفتن ، امروز تمام امور کشور دست ناکارامدان نبود
ناصر
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۲۸ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۶
به کار بردن شهید راه وطن به جای شهید در راه خدا مدتی است عمدا و یا سهوا به کار برده می شود که زیبنده عظمت این شهدا نیست، اگر به وصیت نامه های شهدا مراجعه کنید همه شهادت در راه خدا را آرزوی خود دانسته اند ، نه در راه وطن. این جفا در حق این شهداست
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۴:۱۶ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۶
برو عمو جان خدا شفات بده. سرباز وطن سرباز وطن است و لاغیر
محمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۳۹ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۶
روحش شادو گرامی
اصغر
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۰۵ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۶
خدارحمتش کنه انسان بزرگی بوده
عباس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۲۷ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۶
خدا همه شهدارامخصوصا شهیدقهرمان ون ایران رحمت کند صلوات
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۳۲ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۶
خدا رحمتش کنه
الهم صل علی مجمد و ال محمد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۳۵ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۶
جوانان قدیم چی بودند و الانی ها چی هستند
فرق است بین جوانان
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۳۹ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۶
لعنت بر قاتلان جوانان ایران مخصوصا برادران غیور عراقی
قربانی از قزوین
|
-
|
۰۹:۰۸ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۶
یادش گرامی وجایگاهش سبز
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۵۳ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۶
خدارحمت کنه همه آدمهایی که درراه آب وخاک وناموسشون فداکاری کردن وکشته شدند..ازجمله ایشون..یه سئوالی هم دارم..ایشون ازچه سنی سرلشکرشده؟از37سالگی؟
پرتو
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۶
انسان والایی بود .بهشت براو گوارا.
پرتو
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۶
انسان والایی بود .بهشت براو گوارا.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۰۳ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۶
دیگر مثل اینها را نخواهیم دید.
محمدرضا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۰۳ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۶
روح همه شهدای اسلام شاد ویادشون گرامی باد...ازآرشیوتون عکسایی از این شهید والا مقام به اشتراک بگذارین باتشکراززحماتتون.
Armin
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۰۷ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۶
جايشان واقعا خاليست
h
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۱۲ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۶
روحش شاد
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۰۶ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۶
روحت شاد و یادت گرامی ای شیر مرد بیشه ایران زمین
سعید حاجبابایی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۵۵ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۶
از این جور ادمها هر صد سال یکبار یدونه میاد یادمه وقت شهادتش اون مجری میگفت بابایی مث بهشتی بود برای نیروی هوایی
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
برچسب منتخب
اردوگاه شهید باهنر محمد عزیزی فریدون احمدی ناصر احمدی سامانه باور ۳۷۳ علی فرجی ائتلاف دریایی آمریکا لیگ نوزدهم حوزه های انتخابیه سیستان و بلوچستان
آخرین اخبار