بازدید 5637

ظریف: هیچ‌کس نمی‌تواند علیه مردم ما اقدامی کند

کد خبر: ۹۰۴۵۴۲
تاریخ انتشار: ۲۰ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۵:۳۱ 10 June 2019

وزیر خارجه آلمان گفت: موضع ما سه کشور اروپایی این است که از برجام حمایت می‌کنیم و خواهان این هستیم که به تعهداتمان ادامه دهیم و البته معجزه نمی‌توانیم کنیم و در تلاشیم تا اینستکس را در چارچوب سه کشور اروپایی و حتی فراتر از این سه کشور انجام دهیم.

به گزارش «تابناک» به نقل از تسنیم، هایکو ماس وزیر خارجه آلمان در کنفرانس مشترک خبری با محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران درباره دیدارش با وی گفت: ما درباره موضوعات زیادی در اینجا صحبت کردیم.

وی افزود: ما در منطقه‌ای که هستیم شرایط حساس و جدی داریم و در سفری که به بغداد، ابوظبی و امان داشتیم هیچ‌کس خواهان افزایش تنش‌ها در منطقه نیست.

وزیر خارجه آلمان در ادامه گفت: امروز البته صحبت‌های فشرده‌ای درباره برجام و نحوه ادامه آن داشتیم. موضع ما سه کشور اروپایی این است که از برجام حمایت می‌کنیم و خواهان این هستیم که به تعهداتمان ادامه دهیم و البته معجزه نمی‌توانیم کنیم و در تلاشیم تا اینستکس را در چارچوب سه کشور اروپایی و حتی فراتر از این سه کشور انجام دهیم.

ماس گفت: همچنین در خصوص موضوعات منطقه‌ای مانند سوریه و یمن صحبت کردیم. برای آلمان مهم است که از تلاش‌های سازمان ملل در این چارچوب حمایت کنیم و معتقدیم این موضوعات راه‌حل سیاسی دارد نه نظامی. با ایران در این زمینه‌ها گفتگو می‌کنیم چون ایران دارای نفوذ زیادی در منطقه است.

وی همچنین در خصوص روابط برلین و تل‌آویو نیز گفت: دوستی نزدیک بین آلمان و اسرائیل وجود دارد و این‌که بنده الآن در تهران هستم اصل دوستی بین آلمان و اسرائیل را تغییر نمی‌دهد.

ماس افزود: آلمان همچنان از برجام حمایت می‌کند و معتقدیم ایران باید از منافع اقتصادی پیش‌بینی‌شده در برجام استفاده کند، خروج آمریکا باعث شد ایران از منافع اقتصادی برجام نتواند کامل بهره‌مند شود ولی می‌خواهیم تجارت و رشد اقتصادی ایران از طریق اینستکس با اروپا افزایش یابد و حق ایران است که بتواند از منافع اقتصادی برجام استفاده کند.

وزیر خارجه آلمان همچنین گفت: اتحادیه اروپا سعی می‌کند به‌دنبال خروج آمریکا از برجام در حد توانش آن را جبران کند و به‌دنبال این هستیم تا برجام حفظ شود.

ظریف:‌ مشکل خاورمیانه سیاست‌های تجاوزکارانه رژیم صهیونیستی است

ظریف هم در این نشست گفت: مشکل خاورمیانه مشکل سیاست‌های تجاوزکارانه رژیم صهیونیستی و حمایت‌های بی‌حدومرز آمریکا از این سیاست‌هاست. به‌خلاف همه قواعد حقوق بین‌الملل اشغال قدس شریف و بلندی‌های جولان توسط آمریکا به‌رسمیت شناخته شده و سیاست‌های رژیم صهیونیستی علیه مردم فلسطین به دست فراموشی سپرده شده است. مشکل منطقه ما این است که آمریکا تلاش کرده تا با یک جنایت جدید به‌نام معامله قرن حقوق مردم فلسطین را زیرپا بگذارد، این‌هاست که منطقه ما را دچار مشکل کرده است.

وزیر امور خارجه کشورمان در ادامه اضافه کرد: شما باید سؤال بکنید از رژیمی که دارای سلاح هسته‌ای است که؛ چطور نتانیاهو کنار نیروگاه دیمونا که محل ساخت سلاح هسته‌ای است می‌ایستد و می‌گوید ایران باید نابود شود؟ البته هیچ‌کس نمی‌تواند علیه مردم ما اقدامی کند مگر اینکه پاسخ قاطعی بشنود. ما شروع‌کننده هیچ جنگی نبوده‌ایم و نخواهیم بود. اما کسی با ما جنگ را شروع کند پایان‌دهنده‌اش آن کشور نخواهد بود.

ظریف گفت: من در ملاقات با ماس گفتم توقعم صرفاً اجرای برجام است. توجه دوستان اروپایی را به مواد یک تا 3 ضمیمه دو برجام جلب کردم، و همین‌طور بیانیه‌های کمیسیون مشترک برجام پس از خروج آمریکا از برجام.

وزیر امور خارجه کشورمان در واکنش به اخباری مبنی بر درخواست غرب از ایران برای انجام مذاکره درباره موضوعات مختلف گفت:‌ در مورد بحث‌هایی که ایالات متحده و اروپا مطرح می‌کنند دو نکته مهم است؛ اول اینکه ما یک توافقی داریم که حاصل 2 سال مذاکره فشرده و 12 سال کار دیپلماتیک است، آیا این توافق را اجرا کرده‌اند که توقع این را دارند که درباره موضوعات دیگر صحبت کنند؟ نخست باید نشان دهند که گفتگو با آمریکا فایده دارد بعد تقاضای مذاکره دیگر کنند. اما موضوع دوم، چه‌کسی باعث بی‌ثباتی در این منطقه است؟ آیا ما بودیم که به صدام حسین سلاح دادیم؟ آیا ما بودیم که از القاعده حمایت کردیم؟ آیا ما بودیم که نخست وزیر لبنان را زندانی کردیم؟ آیا ما هستیم که هر روز غیرنظامیان یمن را بمباران می‌کنیم؟ آیا ما از داعش و جبهه النصره حمایت کردیم یا اینکه این سلاح‌های آمریکایی بود که توسط عربستان در اختیار آنان گذاشته شد؟ آیا ما مناطق اشغالی کشورهای دیگر را به دیگری بخشیدیم، مانند قدس و جولان؟ آیا ما هستیم که در لیبی و سودان شر به‌پا می‌کنیم؟ اگر قرار باشد درباره رفتار تشنج‌آفرین در این منطقه صحبت شود دیگران باید جوابگو باشند، ضمناً ما یک تفاوت نیز با دیگران داریم، ما 7 هزار سال است که در این منطقه هستیم ولی دیگران از کجا آمده‌اند؟

وی همچنین گفت: گفتگوی بسیار خوبی با آقای ماس درباره نحوه کاهش تنش داشتیم، گفتگوهای منطقه‌‌ای پیشنهاد همیشگی ایران بوده و خوشحالیم که آقای ماس از آن حمایت می‌کند و ما همواره از گفتگو با همسایگانمان استقبال می‌کنیم. اما تنش در منطقه ما نتیجه جنگ اقتصادی آمریکا علیه ایران است و شخص آقای ترامپ اعلام کرده است که "ما در جنگ اقتصادی علیه ایران هستیم". تنها راه کاهش تنش در منطقه توقف جنگ اقتصادی است، نمی‌شود توقع داشت که جنگ اقتصادی علیه مردم ایران ادامه داشته باشد و کسانی که این جنگ را راه‌ انداخته‌اند و یا از آن حمایت می‌کنند در امان باشند. ما معتقدیم که آلمان و اتحادیه اروپا می‌توانند به این کاهش تنش کمک کنند و از ایفای نقش آنها در این زمینه استقبال می‌کنیم.

اشتراک گذاری
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۳
در انتظار بررسی: ۲۲
انتشار یافته: ۱۴
دیگه بیشتر از این میخواستید اقدام کنند؟
اينها هيچ كاره هستن امريكا نمكذارد يك با ك بنزين به هواپيماي ايران بدهن
هیچکس نمی تواند علیه ملت ما اقدامی کند ..... پس این همه تحریم های آمریکا علیه ایران که باعث تورم لجام گسیخته شده اقدام نیست
أيا يك كشور هست كه به ايران پول بدهد ونفت بخره. بايد با امريكا مشكلتا حل كرد
تا مشكل بامريكا حل نشه هيج كسوري جراتمعامله با مارا ندارد
صحیح است چون همین مدیران و صاحب منصبان داخلی برای نابودی مردم و کشور کافی هستند.
والا هیچکس با مردم ایران مشکل نداره بلکه مشکلشان سیاستهای مداخله جویانه شماهاست که خواهان نابودی این و انید و نیروهایتان از دیوار سفارتها بالا میروند و انجا را به اتش میکشند بدون اینکه واهمه ای داشته باشند!!!!!!!!!!
آقای ظریف متحول شده اند و حرفهای جدید و بی بدیل می زنند .. نه ..بد نیست .. کاش برای برجام هم خوش خیالی نمی کردند و قدری به توصیه های رهبری عنایت می کردند.
لطفا از جانب ملت صحبت ننمائید. مشکل کل دنیا درباره ی نحوه ی نگرش و دیدگاه شما به تمامی مسائل میباشد و متاسفانه بعضا ایدئولوژی هائی که رفته رفته از خود ساخته اید و از اصل آن بدور ماندید.
فقط مقاومت و بس
بله هیچ کس نمی تواندجز شما ..به نام ملت به کام خودتان ..تا امروز یکبار بررسی نکردید به فرض اینکه در کشور هیچ کس
بیکار نباشد چقدر میزان درآمد و هزینه ها متفاوت است .ما بین مردم هستیم .این مردم به ستوه آمده اند.
... هروقت کم میارید از مردم مایه میگذارید !!!!!!؟؟؟
باشه ما که سالهاست داریم میکشیم اینم روش !!!!!!!!!!!
موافقم آقای ظریف تنها کسی که علیه مردم ایران کار انجام می دهند حاکمان و مسولین محترم ایران هستند
خواهشا دست از دشمنی با دنیا دخالت در امور کشورهای همسایه و حمایت از اعراب بردارید
گویا تنها کشوری هستیم که منافع کشورهای دیگر و ملت های دیگر مقدم بر منافع ملی و مردم خودمون هستیم!!!!
دروغ ریا اختلاس محدودیت بیکاری اقتصاد فلج و......
تیتر جالبی است. دست و به جا . هیچ کس نمی تواند علیه مردم ما اقدام کند به چز مسئولین و . . .
برچسب منتخب
# غزه # آلودگی هوا # ایام فاطمیه # امیر تتلو # فساد چای دبش # اکبر رحیمی