بازدید 2557
کد خبر: ۹۰۲۰۵۶
تاریخ انتشار: ۰۷ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۳:۱۹ 28 May 2019

بررسی روند تغییرات نرخ کالاها و خدمات در اردیبهشت ماه نسبت به ماه مشابه سال قبل نشان می دهد که نرخ خوراکی ها ۸۱.۷ درصد،دخانیات ۱۱۹.۶ درصد، مسکن ۲۵.۴ و حمل و نقل ۶۲.۴ درصد با رشد مواجه شده است.

روایت آماری از تغییرات نرخ کالاها و خدمات

گزارش مرکز آمار از تورم منتهی به اردیبهشت ماه نشان می‌دهد، نرخ گروه خوراکی‌ها و آشامیدنی‌ها، نسبت به فروردین ماه کاهش ۰.۸ درصدی داشته در حالی که نسبت به اردیبهشت ماه سال قبل رشد ۸۱.۷ درصدی یافته است.

در این گروه، رشد نرخ کالاها نسبت به فروردین ماه برای نان و غلات ۷.۴ درصد، ماهی‌ها و صدف داران ۰.۹ درصدی، شیر، پنیر و تخم مرغ ۰.۷ درصد، روغن‌ها و چربی‌ها ۳.۴ درصد، میوه و خشکبار ۰.۴ درصد، شکر، مربا، عسل، شکلات و شیرینی ۱۴.۵ درصد و چای، قهوه، کاکائو، نوشابه و آب میوه ۴.۲ درصد بود.

در این گروه نرخ گوشت قرمز و سفید و فرآورده‌های آنها ۵.۳ درصد، خوراکی‌ها یک درصد، گوشت قرمز و گوشت ماکیان ۶.۱ درصد و سبزیجات ۱۰.۷ درصد با کاهش مواجه شده است.

البته نرخ کالاهای این گروه نسبت به اردیبهشت ماه سال گذشته (تورم نقطه به نقطه) با رشد چشم گیری مواجه بوده است؛ به گونه‌ای که به ترتیب برای خوراکی‌ها ۸۲.۳ درصد، نان و غلات ۳۶.۷ درصد، گوشت قرمز و سفید و فرآورده‌های آنها ۱۰۱.۵ درصد، گوشت قرمز و گوشت ماکیان ۱۰۰.۷ درصد، ماهی‌ها و صدف داران ۱۰۷.۱ درصد، شیر، پنیر و تخم مرغ ۴۷ درصد، روغن‌ها و چربی‌ها ۵۶.۱ درصد، میوه و خشکبار ۱۱۲.۶ درصد، سبزیجات ۱۳۶.۲ درصد، شکر، مربا، عسل، شکلات و شیرینی ۸۵.۸ درصد و چای، قهوه، کاکائو، نوشابه و آب میوه ۶۹ درصد رشد را شاهد بودیم.

از سوی دیگر، نرخ دخانیات نیز نسبت به فروردین ماه ۱.۳ درصد و نسبت به اردیبهشت ماه سال گذشته، ۱۱۹.۶ درصد رشد داشته است. همچنین بخش پوشاک و کفش نیز با رشد ۳.۵ درصدی نسبت به فروردین ماه سال جاری و رشد ۶۰.۸ درصدی نسبت به اردیبهشت ماه سال گذشته مواجه بوده است.

گروه مسکن، آب، برق، گاز و سایر سوخت‌ها به طور کلی رشد یک درصدی نسبت به ماه قبل و رشد ۲۵.۴ درصدی نسبت به اردیبهشت ماه سال گذشته داشته است؛ در این گروه، بخش مسکن ۰۶ درصد نسبت به فروردین ماه و ۲۴.۹ درصد نسبت به اردیبهشت ماه سال گذشته با رشد قیمت مواجه شده است.

قیمت مبلمان و لوازم خانگی نیز نسبت به فروردین ماه سال جاری و اردیبهشت ماه سال گذشته به ترتیب با رشد ۴.۴ درصدی و ۸۳.۲ درصدی رو به رو بوده است. در عین حال، بخش مربوط به بهداشت و درمان و حمل و نقل نیز به ترتیب ۱.۸ و ۷.۸ درصد نسبت به فروردین ماه و ۲۸.۶ و ۶۲.۴ درصد نسبت به اردیبهشت ماه سال گذشته رشد داشته است.

همچنین گروه تفریح و فرهنگ و ارتباطات به ترتیب با رشد ۴.۹ درصد و ۱.۱ درصد نسبت به فروردین ماه و ۷۵.۷ درصد و ۳۶.۷ درصد نسبت به اردیبهشت ماه سال گذشته مواجه بوده است.

منبع: مهر

اشتراک گذاری
برچسب ها
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
kilid search
برچسب منتخب
کروناویروس کرونا در ایران بیمارستان کامکار پنومونی ایرج حریرچی محسن طاهری حسنی مبارک نمازهای ماه رجب انواع ماسک و روش استفاده