بازدید 8514
پایگاه آمریکایی «المانیتور» عنوان کرد:
از حضور گروه های تروریستی - تکفیری در استان ادلب (در شمال غرب سوریه) نزدیک به چهار سال می گذرد و قرار بوده عملیات آزادسازی این استان به عنوان آخرین پایگاه تروریست ها در آبان ماه سال گذشته انجام شود که مخالفت روس ها و ترک ها موجب شده تا به امروز این عملیات انجام نشود و عملا کار مبارزه با تروریسم در سوریه به اتمام نرسد. حال سوال اینجاست که ترکیه از حفظ وضع موجود در ادلب چه اهدافی را دنبال می کند؟
کد خبر: ۹۰۰۱۷۰
تاریخ انتشار: ۲۹ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۳:۰۰ 19 May 2019

از حضور گروه های تروریستی - تکفیری در استان ادلب (در شمال غرب سوریه) نزدیک به چهار سال می گذرد و قرار بوده عملیات آزادسازی این استان به عنوان آخرین پایگاه تروریست ها در آبان ماه سال گذشته انجام شود که مخالفت روس ها و ترک ها موجب شده تا به امروز این عملیات انجام نشود و عملا کار مبارزه با تروریسم در سوریه به اتمام نرسد.

به گزارش تابناک، شرایط در استان ادلب و دو استان همجوار آن یعنی حلب و حماه در ماه های اخیر و با حملات گروه تروریستی موسوم به «تحریر الشام» بغرنج شده است، چرا که تروریست ها در این مدت بارها مناطق مسکونی این دو استان را هدف قرار داده و یا به مواضع ارتش سوریه حمله کرده اند که نقض توافقنامه سوچی بوده است.

بر اساس توافقنامه سوچی قرار بود، در مرحله نخست سلاح سنگین تروریست‌ها از منطقه «عاری از سلاح» خارج و در مرحله بعدی تروریست‌ها از این منطقه بیرون رانده شوند و در مرحله سوم نیز نهادهای دولتی سوریه فعالیت خود را در آن مناطق از سر بگیرند، اقدامی که نه نتها اجرا نشده، بلکه بنابر اخبار موجود تروریست ها خود را نسبت به سال گذشته بیشتر تسلیح و تجهیز کرده اند.

لذا، در شرایطی که توافق‌های آستانه و سوچی و قوانین مربوط به ایجاد مناطق کاهش تنش در ادلب دست و پای ارتش سوریه را بسته بود تروریست‌ها شروع به تحریک ارتش و غیرنظامیان سوری در حومه شمالی حماه حومه جنوب غربی حلب کردند تا جایی که ضمن وارد آوردن خسارات جانی و مالی به ارتش سوریه زندگی شهروندان را هم تحت تاثیر قرار دادند و این اتفاقات در برابر چشم و گوش ائتلاف بین المللی متجاوز علیه سوریه صورت گرفت.

 در نشست اخیر آستانه نسبت به سکوت ترکیه در برابر تخلفات گروه‌های مسلح اعتراض شده و دو گزینه پیش روی آن قرار دادند یکی اینکه فورا به همه تعهدات خود در سوچی و آستانه پایبند باشد و به جنگ فرسایشی که عناصر مسلح از تقریبا چهار ماه پیش آغاز کرده‌اند پایان بدهد یا اینکه در برابر اقدام ارتش سوریه برای رسیدگی به این وضعیت و ترسیم نقشه جدید میدانی که به حل نهایی وضعیت ادلب منجر شود، سکوت اختیار کند.

چگونه ترکیه از ادلب به عنوان «کارت بازی» در سوریه استفاده می کند؟

 دمشق و متحدانش برای نشان دادن جدیت خود در این قضیه و اینکه نشان دهند صبرشان هم اندازه‌ای دارد و اینکه نیروهای مسلح سوریه در اوج آمادگی برای حمله به ادلب هستند صرف نظر از اینکه با چه کسانی روبرو خواهند بود، نیروی هوایی ارتش سوریه و هواپیماهای روسی فعال در سوریه را وارد میدان نبرد کرده و بیش از 45 پایگاه افراد مسلح را زیر آتش گرفتند، توپخانه ارتش سوریه نیز یکی از پست‌های نظامی ترکیه در پیرامون ادلب را هدف گرفت که تلفات جانی از بین نظامیان ترکیه بر جای گذاشت.

با این حال، در چند ماه گذشته ترکیه سعی کرده تا از هر راه ممکن عملیات آزادسازی ادلب را به تاخیر بیندازد و در این اقدام از روسیه نیز کمک گرفته است.مسئله ای که دلایل مشخصی دارد و به نظر می رسد ترکیه به هر طریق ممکن در پی آن است که عملیاتی از سوی ارتش سوریه در ادلب صورت نگیرد.

حال سوال اینجاست که ترکیه از حفظ وضع موجود در ادلب چه اهدافی را دنبال می کند؟ این سوالی است که پایگاه آمریکایی المانیتور در مطلبی بدان پاسخ داده است.

در این مطلب اشاره شده است که ترکیه دو هدف عمده را از حفظ وضع موجود و جلوگیری از آغاز عملیات ارتش سوریه در این منطقه دنبال می کند: در وهله اول، ترکیه به شدت از تعداد زیاد پناهندگانی که ممکن است در صورت آغاز عملیات ارتش سوریه به سوی مرزهای این کشور سرازیر شوند، نگرانی دارد. به ویژه اگر این عملیات در سطحی گسترده آغاز شود و روند فرسایشی به خود بگیرد. دوم اینکه، احتمال انعقاد توافقی میان دمشق و آنکار در شمال شرقی سوریه وجود دارد و ترکیه قصد دارد از کارت ادلب برای کسب امتیازات بیشتر در هرگونه توافق احتمالی استفاده کند. براساس آن، ترکیه می تواند با استفاده از این مسئله، فرصتی برای ایجاد منطقه امنیتی اش در در امتداد مرزهایش در خاک سوریه به دست آورد.

اشتراک گذاری
برچسب ها
خبرهای مرتبط
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۱
در انتظار بررسی: ۱۳
انتشار یافته: ۱۱
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۱۸ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۹
خب که چی
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۴۲ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۹
ترکیه آینده پرقدرتی خواهد داشت چون منافع ملی را به هر چیزی ترجیح داده
پاسخ ها
ع.ع
| Iran, Islamic Republic of |
۱۴:۱۹ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۹
اصلا با فرمایشتان موافق نیستم . ترکیه هرچه که دارد از اروپا و آمریکا دارد. با همین وضع پیش برود همه چیز را از دست خواهد داد .
مازیار
| Iran, Islamic Republic of |
۱۵:۱۵ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۹
شما این چند سال اخیر ترکیه را ببینید، یک روز کشتی کمک به فلسطین می فرستد و با اسرائیل درگیر و کشته می دهد. یک روزجلسه مذاکره با رئیس اسرائیلی را با قهر ترک می کند. یک روز داعش و امثال آنها را با تمام تجهیزات به سوریه راه می دهد. نفت دزدیده عراق و سوریه را به فروش می رساند. هواپیمای روسی را سرنگون می کند. بعد هم می رود دنبال عذر خواهی. از اسرائیل عذر خواهی و روابط برقرار می کند. بعد در آستانه دنبال مبارزه و با داعش می رود و هزار کار نا موزون دیگر انجام می دهد. آیا با این تفاسیر باید افسوس سیاستهای آنها را بخوریم؟ تروریستها رفتند. روسیاهی برای آنها ماند.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۴۳ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۹
ترکیه از ۲۵۰۰ سال پیش کارشان باج گیری بوده است.
پاسخ ها
عثمانی
| Iran, Islamic Republic of |
۱۴:۲۹ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۹
2500سال پیش ترکیه کجا بود؟
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۴:۴۵ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۹
فازتون چیه خداییش
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۵:۱۳ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۹
الان میخواستی بگی ترکیه کشور با قدمتیه ؟!!!! کلا 2500 سال پیش چیزی به نام ترکیه وجود داشته ؟
ناشناس
|
Netherlands
|
۱۴:۱۵ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۹
واقعا مساله پناهندگان جنگی چیز کمی نیست که بتوان به سادگی از کنار آن گذشت. بعد از کلی صحبت آخر سر خودتون گفتین که واقعا مشکل چی هستش. خداییش منطقی هم است.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۰۶ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۹
هزار آفرین بر دولت تورک
ناشناست
|
Netherlands
|
۱۵:۱۱ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۹
دولت چین با همکاری دولت ترکیه مشغول انتقال مسلمانهای داعشی چینی به سوریه است. بنظر میرسد تا پایان سناریوی سوریه و از بین بردن فرد فرد " راه زیادی باقی مانده.
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
برچسب منتخب
انتخابات مجلس یازدهم آنفلوانزا شهاب باران محسن پورسیدآقایی پست پلاس طرح ملی مسکن مجید بهرامی بوریس جانسون محمد شیاع زهرا امیرابراهیمی