بازدید 3585
۲

بی‌هویتی فرزندان مادر ایرانی پایان می‌یابد؟

کد خبر: ۸۹۸۵۵۴
تاریخ انتشار: ۲۲ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۰۸:۵۱ 12 May 2019

بر اساس آمارهای منتشر شده در سال ۱۳۹۶ بیش از ۳۰ هزار زن ایرانی با مردان افغانستانی ازدواج کرده‌اند که حاصل ازدواج آن‌ها بین ۲۰۰ تا ۱ میلیون فرزند بی هویت است.

به گزارش مهر، دوم اردیبهشت ۹۸ بود که اسحاق جهانگیری، معاون اول ریاست جمهوری از ارسال لایحه‌ای به مجلس شورای اسلامی برای اعطای تابعیت از مادر ایرانی به فرزندان خبر داد. به موجب این لایحه، فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی، تا قبل از ۱۸ سالگی به درخواست مادر و پس از ۱۸ سالگی به درخواست خودشان می‌توانند تقاضای تابعیت ایرانی نموده و شناسنامه ایرانی دریافت کنند.

بر اساس آمارهای منتشر شده در سال ۹۶ بیش از ۳۰ هزار زن ایرانی با مردان افغانستانی در این کشور ازدواج کرده‌اند اگر به این تعداد آمارهای غیررسمی را هم بیفزاییم تعداد ازدواج‌ زنان ایرانی با مردان خارجی بیشتر خواهد شد. چراکه بسیاری از این ازدواج‌ها در هیچ محضری ثبت نشده‌اند.

بی‌هویتی یک میلیون فرزند مادر ایرانی

به دلیل فقدان آمار رسمی و صرفاً طبق گفته‌های مسئولان مختلف، ۲۰۰ هزار تا ۱ میلیون فرزند حاصل از این ازدواج‌ها در کشور وجود دارد. این کودکان از حقوق اولیة شهروندی، خدمات آموزشی، خدمات درمانی، واکسن، کمیتة امداد، دریافت یارانه و... نیز محروم هستند که این موضوع منجر به تشدید فقر اقتصادی در این قشر می‌شود.

در همین رابطه محمد کاظمی، عضو کمیسیون حقوقی و قضائی مجلس با بیان اینکه به واسطه لایحه دولت بحران بی‌هویتی در بین فرزندان مادر ایرانی از بین خواهد رفت، به خبرنگار مهر گفت: «لایحه اعطای تابعیت به فرزندان مادر ایرانی در کمیسیون حقوقی و قضائی مجلس تصویب شده است، امیدواریم در صحن مجلس هم رأی بیاورد. ازجمله مزایای این لایحه دادن شخصیت و هویت به فرزندان مادر ایرانی است. به واسطه این لایحه آن‌ها قادر خواهند بود از امکاناتی نظیر، داشتن شناسنامه، آموزش و پرورش و ... استفاده کنند. به اعتقاد بنده در صحن مجلس هم نمایندگان به آن رای مثبت می‌دهند و تصویب می‌شود».

اعطای تابعیت به فرزندان مادر ایرانی اقدامی ارزشمند است

سید ناصر موسوی ­لارگانی، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس هم در این خصوص در گفتگو با خبرنگار مهر، اظهار داشت: «شاهد آن هستیم که در کشور تعداد زیادی از زنان و دختران ایرانی با اتباع خارجی ازدواج کرده‌اند و درحال حاضر فرزندان آن‌ها فاقد هویت هستند و از این لحاظ ضربه سنگینی خورده‌اند.

در بسیاری از موارد فرزندان مادر ایرانی اجازه تحصیل و بهره‌مندی از امکانات کشور را ندارند. لذا این وضیعت ظلم در حق آن بچه محسوب می­شود و اعطای تابعیت به این فرزندان کار ارزشمندی به شمار می­رود».

لایحه اعطای تابعیت به فرزندان مادر ایرانی کارشناسی و پسندیده است

حسن نوروزی، سخنگوی کمیسیون حقوقی و قضائی مجلس با بیان اینکه امیدوارم این لایحه در صحن علنی مجلس رأی آورد، به خبرنگار مهر گفت: «این لایحه در کمیسیون به تصویب رسید و قرار است در صحن علنی نیز مطرح شود. درحال حاضر این افراد به دلیل نداشتن تابعیت، نمی تواند به مدرسه بروند در حالی که آن‌ها در ایران زندگی می‌کنند و مادر ایرانی دارند، تعصب ایرانی‌گری هم دارند».

وی در ادامه افزود: «در کل این لایحه، کارشناسی و پسندیده است. ما در کمیسیون تصویب کردیم افرادی که مادر ایرانی دارند حال چه در داخل به دنیا آمده‌اند چه در خارج ایران، می‌تواند تا قبل از ۱۸سالگی به درخواست مادران‌شان تابعیت ایرانی بگیرند. لذا بنده فکر می‌کنم این مصوبه در صحن مجلس هم رأی بیاورد».

مادران ایرانی به فرزندان خود تابعیت می‌هند

الهیار ملکشاهی، رئیس کمیسیون حقوقی و قضائی مجلس هم در این باره به خبرنگار مهر گفت: «درباره تابعیت فرزندان مادران ایرانی گفت: ما این موضوع را در کمیسیون تصویب کردیم و قرار است وارد صحن شود. طبق آنچه در کمیسیون به تصویب رسید، صرف داشتن مادر ایرانی باعث می شود افراد بتوانند در سن ۱۸ سالگی درخواست تابعیت بدهند. پیش از ۱۸ سالگی هم مادرشان می تواند این درخواست را بدهد».

در پایان لازم است ذکر شود. تجربة چند دهة گذشته حاکی از آن است که نمی‌توان مانع رخ دادن ازدواج‌ زنان ایرانی با مردان افغانی و ازدیاد نسل آن‌ها شد. در همین رابطه لایحه‌ای که دولت به مجلس ارسال کرده، اقدامی مثبت و روبه جلو بوده است. از همین رو امیدواریم نمایندگان مجلس شورای اسلامی تصمیم درستی در این زمینه گیرند.

اشتراک گذاری
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۱
انتشار یافته: ۲
من ده سال پیش بود دندون پزشکی قبول شدم ..مادرم ایرانیه و متولد ایرانم و بزرگ شده‌ی ایران ...باهمه سختی و کاستی با زور و دندون چسبیدم به درسم ، هرچند میدونم خیلیها مثل بخاطر قوانینن ترک تحصیل میکنند..به دانشگاه که رسیدم گفتند شما ایرانی نیستی و با اینکه دانشگاه دولتی هست باید ترمی خداتومن بدی ! من راهی جز ترک تحصیل تو رشته دندون پزشکی نداشتم .. الان کارگرم و دوتا بچه دارم ؟! حتمن باید بعد از اصلاح این قانون جدید برم سربازی با دوتا بچه ؟ این همه عذب کشیدیم کم نیست ، چرا انقدر گرفتاری درست میکنید واسمون با این قوانین ، بابا بخدا مثل امریکا مرز هارو ببینید نذارید کسی بیاد اینجوری بهتره تا بلاتکلیفی و سوزندن و عدم خدمات و تبعیض و هزارتا ظلم ..یا امام زمان خودت کمک کن اینجا کشوره امام زمان مگه نیست مسلمونا
باسلام خدمت شماوقبولی طاعات من یه مادرم که بایه اتباع ازدواج کردم نه،سنم بالابود نه مشکلی داشتم ازبدبختی پدرومادرندونم کاریشون بااتباع ازدواج کردم حالا دوتابچه دارم اولی شناسنامه داره دومی الان بایدبره مدرسه دخترم هست بایدثبت نام کنم هیچی ندارم من مشکلات زیادی دارم یه شوهرسن بالا مریض مستاجراینابه کنارخدابزرگه اماشمارابه هرکی که میپرستین وقتی مقام بالا مجلس وشورا تصویب کردن چراشناسنامه بچمونمیدین البته این مشکل خیلی ازمادراس ،توخدا اگه خودتون این مشکلو داشتین چکارمیکردین شماروبه این شبهای قدربه هرکی که دوست دارین مشکل ماروحل کنین مگه نمیگین طرفدارحقوق زنایین بس کو منه مادرچکارکنم مگه من مال این کشورنیستم بقول شما مردا مگه ناموس این کشورنیستم بس چرامشکل ماروحل نمیکنین یاازاول اجازه ازدواج نمیدادین حالاکه دادین بس لطف کنین شناسنامه بچه های ماروهم بدین عاجزانه خواهش میکنم به عنوان یه مادر ،،،دعاتون میکنم خواهش میکنم
برچسب منتخب
# قره باغ # کیومرث هاشمی # هفته دفاع مقدس # نعمت احمدی # الواح هخامنشی بازگشتی
آخرین اخبار