از لحاظ وزنی صادرات بدون نفت خام و واردات کالایی در فروردین ۹۸ نسبت به فروردین ۹۷ به ترتیب حدود ۷.۷ و ۸ درصد افزایش یافته است.
کد خبر: ۸۹۸۱۷۸
تاریخ انتشار: ۲۰ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۲۲:۴۹ 10 May 2019
به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، معاونت بررسی‌های اقتصادی اتاق بازرگانی تهران در گزارشی با اشاره به آمار‌های گمرک درباره تجارت کالایی در فروردین ماه ۱۳۹۸ نوشت: در فروردین ماه ۸.۵ میلیون تن کالای بدون نفت خام به ارزش ۲.۵ میلیارد دلار صادر و در مقابل ۲.۱ میلیون تن کالا به ارزش ۲.۳ میلیارد دلار کالا وارد کشور شده است.
 
ارزش صادرات ایران در فروردین ماه، نسبت به مدت مشابه سال ۹۷ حدود ۱۸.۲ درصد و ارزش واردات نیز حدود ۷.۶ درصد کاهش داشته است.
 
براساس آمار گمرک، در فروردین امسال، ۸.۵ میلیون تن به ارزش ۲.۵ میلیارد دلار کالای بدون نفت خام به سایر کشور‌ها صادر کرده و در مقابل ۲.۱ میلیون تن به ارزش ۲.۳ میلیارد دلار کالا وارد کرده است. ارزش صادرات بدون نفت خام و واردات کالایی در ماه نخست امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل به ترتیب با کاهش حدود ۱۸.۲ درصدی و ۷.۶ درصدی مواجه شده است، اما از لحاظ وزنی صادرات بدون نفت خام و واردات کالایی در فروردین ماه ۹۸ نسبت به فروردین ۹۷ به ترتیب حدود ۷.۷ و ۸ درصد افزایش یافته است.
کاهش ۱۸.۲ درصدی ارزش صادرات در فرودین/کاهش ۵۱ درصدی واردات دانه سویا به کشور
 
میانگین قیمت کالای صادراتی بدون نفت خام در فروردین ۹۸ معادل ۲۹۹ دلار در هر تن و میانگین قیمت واردات کالا در زمان مورد بررسی یک هزار و ۱۲۰ دلار در هر تن بوده است. این آمار نشان می‌دهد که قیمت کالا‌های وارداتی به طور متوسط حدود ۴ برابر قیمت کالا‌های صادراتی بوده است.
 
از طرف دیگر کاهش ۱۸.۲ درصدی ارزش صادرات همراه با افزایش وزنی ۷.۷ درصدی آن گویای کاهش قابل توجه متوسط قیمت صادراتی است. ارقام مشابه برای واردات نشان می‌دهد در ماه نخست ۹۸ کاهش متوسط قیمت کالا‌های صادراتی بیش از کاهش متوسط قیمت کالا‌های وارداتی به کشور بوده است.
 
براساس این گزارش در مدت زمان مورد بررسی تنها ۱۵ قلم کالا سهمی حدود ۵۷ درصد از ارزش صادرات ایران را به خود اختصاص داده‌اند.
 
بیشترین ارزش صادراتی کالایی بدون نفت خام ایران مربوط به میعانات گازی و معادل ۳۴۸ میلیون دلار بوده که سهم حدود ۱۴ درصدی از ارزش صادرات کالایی فروردین ماه را به خود اختصاص داده است. با این حال در مدت مذکور ارزش و مقدار صادرات آن نسبت به فروردین ۹۷ هریک حدود ۲۲ درصد کاهش یافته است.
 
۱۵ قلم کالای عمده وارداتی ایران نیز سهمی حدود ۴۲ درصد از ارزش واردات ایران را به خود اختصاص داده‌اند. بیشترین ارزش واردات ایران مربوط به برنج نیمه سفید شده و معادل ۱۹۶ میلیون دلار بوده که سهم حدود ۸ درصدی از مجموع ارزش واردات ایران در فروردین ۹۸ را به خود اختصاص داده است.
 
در میان اقلام عمده واردات کالایی ایران، بیشترین کاهش در واردات مربوط به دانه سویا با حدود ۵۱ درصد کاهش بوده که بیشترین تأثیر را (سهم ۳.۱ واحد درصدی در کاهش ۷.۶ درصدی واردات ایران) در کاهش ارزش واردات کالا در مدت مذکور داشته است.
 
 
اشتراک گذاری
برچسب ها
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
برچسب منتخب
هادی طحان نظیف احمد سالک محمدحسن صادقی مقدم اکبر طبری آیت الله یزدی آیت الله اعرافی بوئین و میاندشت محمد دهقان