بازدید 4103
کد خبر: ۸۹۳۳۲۵
تاریخ انتشار: ۳۱ فروردين ۱۳۹۸ - ۲۱:۵۷ 20 April 2019

رئیس جمهور با اشاره به اینکه دشمنان با بزرگ‌نمایی مشکلات دنبال ناامید کردن ملت ایران هستند گفت: سیل برای مردم خوبمان زحمت ایجاد کرده است.

به گزارش تابناک به نقل از تسنیم از اهواز، حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی در جلسه مدیریت بحران استان خوزستان اظهارداشت: اعتقاد به آینده روشن جهان در همه ادیان آسمانی بر آن تاکید شده و مساله منجی جهان مورد تاکید همه ادیان است و در اسلام و مذهب تشیع واضح تر، روشن تر و با عمق بیشتر و ریشه دار تبیین شده است.

وی با اشاره به این‌که قرآن مجید می توانست بگوید که ان الارض یرثها عبادی الصالحون، بیان کرد: امید به آینده بسیار با اهمیت است و به اعتقاد من نا امیدی و خستگی و قرآن می‌گوید مردان خدا نه سست می‌شوند و نه احساس ضعف و ناتوانی می‌کنند. صابران کسانی هستند که خسته نمی شوند و آینده را کاملا روشن می بینند.

رئیس جمهور گفت: هرکس که بذر یأس می پاشد برخلاف منطق اسلام و همه ادیان الهی است. کاملا به آینده کشور امیدواریم و حتی به آینده عدالت جهان به طور کامل امیدواریم و با این روشنایی آینده و تصمیم قاطع باید مسیر خود را ادامه داد.

وی افزود: دشمنان این سرزمین، انقلاب، نظام و مردم همیشه دنبال بذر یأس بودند برای اینکه مردم را خسته کنند. ایران الگو برای کشورهای منطقه نباشد و از اینکه ایران به صورت یک سد در برابر آنها ایستاده بسیار عصبانی هستند و همه تصیماتشان برمبنای عصبانیت و عدم محاسبه درست نسبت به این منطقه و این ملت است.

حجت‌الاسلام روحانی ادامه داد: یکی از چیزهایی که در تحلیل های غربی دیده می شود، خشکسالی ایران را از پای در می آورد و ایران جای زندگی نیست و مردم ایران بدانند کشور ایران کشوری است که با خشکسالی از پا در می آورد.

وی افزود: غرب می‌گفت کشور ایران با غبار نمکی از بین می رود و می گفتند که قابل احیا نیست بنابراین منطقه شمال غرب ایران کلا باید جمع کنند و بروند. بقیه کشور را هم می‌گفتند که خشکسالی، گرد و غبار مردم را از پا در می آورد و یأس و بذر ناامیدی در ذهن مردم ایجاد کرده بودند.

رئیس جمهور گفت: خداوند در بهار و فروردین امسال با دست پر قدرت خود ضربه اساسی براین تفکر زد. اینقدر این تفکر شدید بود و مردم را تحت فشار قرار داده بود که خود من روزها و ساعت ها فکر می‌کردم که برای آینده ایران چکار باید بکنیم. یک ضربه اساسی برایجاد یأس و نا امیدی استکبار جهانی و صهیونیست بود.

وی افزود: خسارت سیل بسیار عظیم و زیاد است، خداوند هم رحمت را نازل کرده و در کنار آن زحمت را برای عده ای از بندگان خوب را ایجاد کرده.

حجت‌الاسلام روحانی با اشاره به بازدید هوایی از لرستان، ایلام و خوزستان گفت : در سیل اخیر سه حادثه من را تحت تأثیر قرار داد. اولین آق قلا بود که برای من بسیار نگران کننده بود. بعدا حادثه پل دختر بود که در شب بارندگی شدید با استاندار لرستان در تماس تلفنی بودیم. خیلی شب سختی بر من گذشت تا فردا که مقداری بارندگی رد شد و هلکوپترها توانستند به پلدختر رسیدند و بسیار خوشحال شدیم که جان مردم ایران در سلامت بود.

روحانی در ادامه بیان کرد: مردم علیرغم اینکه بسیار مشکلات دارند اما روحیه آن ها خیلی خوبی بود بار سنگینی بر دوش نهادها، نیروهای مسلح و دیگر دستگاه‌ها است.

تردیدی ندارم که ملت ایران از این آزمایش کاملا پیروز خارج می شود و امیدوارم دولت هم پابه پای مردم با همه توان فعالیت کند. استانداران، فرمانداران، بخشداران و مدیران کل و وزراتخانه های مختلف شبانه روز تلاش کردند.

وی با بیان این که برای من باعث افتخار است که استاندار خوزستان 33 روز به خانه نرفته است. دوره مسئولیت ها زودگذر است گفت: اما افتخارات ملی ماندگار است و مردم برادری کردند و هیچ لذتی بالاتر از این نیست و کار بسیار عظیم و بزرگی است که خداوند فرصتی به آدم بدهد که بتواند به مردم خدمت کند و خداوند در این فروردین این فرصت را به ما داد، فرصت خدمت به مردم، فرصت تواضع در برابر مردم. چقدر لذت دارد آدم دست مؤمنی را بگیرد.

رئیس جمهور در ادامه عنوان کرد: این چنین وحدت و ایستادگی بی نظیر بوده است اینکه وزارت نیرو اکثر روستاها را به حالت اول برگرداند و تمام روستاها گازکشی شده است خدمات دولت یک روز متوقف نشده است و نشده بگویم به دلیل سیل پمپ بنزین های ما بنزین ندارند.

روحانی تصریح کرد: بیماری مسری و عفونی مشاهده نمی کنیم در بازدید از اسکان های سیل‌زدگان، از یکایک آنها پرسیده می شد از خدمات هلال احمر راضی بودند و این بسیار ارزشمند است و همه شبانه روز در حال فعالیت هستند.
وی تاکید کرد: کاری که نیروهای مسلح، سپاه، بسیج، ارتش و هلکوپترهای ما انجام دادند هیچکسی نبود که در میدان نباشد این خیلی برای ما ارزشمند است و اولین قدم را خود مردم و روستایی ها نیز انجام دادند همه کنار هم آمدند و این افتخار بزرگی برای ما است و آزمایشی بود و امیدوارم تا پایان در کنار هم باشیم و مشکلات را پشت سر بگذاریم.

رئیس جمهور در ادامه با بیان این که از شب های بسیار سخت وقتی شنیدیم اهواز دارد محاصره می شود افزود: اهواز بسیار برای ما مهم است و خوزستانی که غم ما بخاطر از دست رفتن خرمشهر بود و همه غم عالم بر دوش ملت ایران قرار گرفت بالاترین شادمانی ما هم آزادسازی خرمشهر بود چقدر خوشحال کننده بود خوزستان به جان مردم ایران بستگی دارد هم در هشت سال دفاع مقدس و هم به عنوان یکی از مرزداران غیور کشور و فرقی نمی کند همه مردم این استان در کنار هم شجاعانه ایستادگی کردند و امروز هم در برابر هر کسی که چشم طمع داشته باشد ایستادگی می کنند.

روحانی گفت: وقتی فهیمیدیم همه مردم با همه توان به میدان آمدند و از شهر و خانه خود دفاع کردند و حفظ کردند الان همه اطراف اهواز را آب گرفته اما شرایط خطر نیست و عبور می کنیم از شرایط مد درخرمشهر و آبادان هم عبور می کنیم ،امتحان بزرگمان را در پیشگاه ملت ایران و خداوند، مردم ما به خوبی این امتحان را انجام دادند.

وی افزود: مبانی ما براین باشد که هرسال ادامه دارد. چون اگر سال آینده همین وضعیت را داشته باشیم کسی برما نمی بخشد. می گویند پارسال غافل گیر شدید امسال چی 100 سال گذشته حادثه این چنین نداشتیم و الحمدالله به خاطر فداکاری مردم، همه نیروهای امداد و نجات تلفات انسانی و کشته های ما حداقل بوده 76 نفر که بعضی از آنها به سیل مربوط نمی شود معلوم است کار بزرگ و عظیمی انجام گرفته است.

رئیس جمهور بیان کرد: تا اینجا مردم بالاترین نمره را دارند و هم بقیه نیروها چه دولت چه نیروهای مسلح پشت سر ما نمره قابل قبولی در این حادثه دارند از این به بعد کار ما سخت تر و مشکل تر است مردمی که در چادر و کمپ ها هستند و هوا از امروز به بعد در خوزستان گرم می شود کار سخت است برآورد خسارت باید داشته باشیم. جاهایی که خانه، مغازه، مراکز تولیدی و بخش های مختلف کشاورزی روشن و واضح است سریع تر باید تعیین خسارت و هم سریع تر باید پرداخت کنیم.

از لحاظ درآمدی و اداره کشور شرایط بسیار سختی داریم اما در عین حال موضوع اسکان همه آنهایی که محل مسکونی آنها خسارت دیده در اولویت است. رقمی حدود 20 هزار چه کسانی که باید تعمیر یا ساخته شود اعلام شده است.وی با اشاره به این‌که امیدواریم بتوانیم خسارت را سریع‌تر پرداخت کنیم، بیان کرد: در کمپ‌ها تنها حرف همه مردها و زن‌ها این بود خسارت ما کی پرداخت می‌شود. یکی از تأکیدات رهبرمعظم انقلاب این بود که یک نفر به عنوان فرمانده تعیین و همه از او تبعیت کنند که قرارگاهی برای این کار تعیین شد. این قرارگاه شامل کمیته تعیین خسارت، کمیته اجتماعی و بهسازی، کمیته اطلاع‌رسانی، کمیته تولید و اشتغال است که همه این کمیته‌ها فعال خواهد بود.

رئیس جمهور ادامه داد: مردم می‌گفتند خسارتی که دولت برای وسایل خانه تعیین کرده، نمی‌تواند وسایل آنها را تأمین کند و به وزیر کشور گفتم همه تلاش خود را باید به کار ببریم تا جایگزین پول، وسایل خانه را تأمین کنیم.

حجت الاسلام روحانی افزود: بتوانیم به نحوی این اثاثیه را تأمین کنیم و حدالامکان با کارخانه‌داران و تولید‌کنندگان و کاری کنیم که مردم کمترین دغدغه را داشته باشند و بتوان به مردم یاری رساند و کمک کرد.
وی با اشاره به تأکید به به بانک‌ها درباره بانک‌ها نسبت به پرداخت وام، خاطرنشان کرد: همه باید یاری کنند و از این گرفتاری‌ها عبور خواهیم کرد. در تعیین خسارت و جبران تسریع مهم است و وزیر کشور قرارگاه تعیین شده را پیش ببرد.

رئیس جمهور اظهار داشت: دولت، نیروهای مسلح و نهادهای عمومی در کنارهم هستند. تاب‌آوری کشور در برابر حوادث را افزایش دهیم و برای این کار هیئت رسیدگی که از اساتید تشکیل شد ظرف 6 ماه راه‌های اساسی در موضوع های مشخص شده را اعلام کنند.

حجت الاسلام روحانی با اشاره به سدسازی‌های بعداز جمهوری اسلامی ایران، بیان کرد: الان 172 سد در کشور داریم اما قبل از انقلاب 19 سد بود. اگر همه حرکت کنیم و با هم باشیم کارهای عظیم و بزرگی را می‌توانیم انجام دهیم. در بازسازی حرکت جهادی، وحدت، همدلی، ایثار و فداکاری ملی را در کنار هم انجام داد و مردم را از معضلی که با آن روبرو شدند، درآورد تا شرایط زندگی و محل مسکونی آنها را مثل سابق و بهتر از سابق شود.

وی با اشاره به این‌که یکی از مسائل مهم لایروبی اروند است و این کار مهم و بزرگ 30 سال بود که بالا پایین می شد، ادامه داد: دولت عراق مسائلی داشت و بنده با سه دولت درباره این مساله صحبت کردم و الحمدالله در سفر عراق به توافق رسیدیم و باید این کار را شروع کنیم. لایروبی اروند به داستان سیلاب می‌تواند کمک کند و محلی است که می‌تواند کشش داشته باشد و همه سیلاب را به دریا ببرد. اروند باید لایروبی شود و این کار دنبال شود.

رئیس جمهور با اشاره به مسأله راه‌آهن خوزستان به بصره از طریق شلمچه، گفت: مورد توافق دو کشور است و می‌تواند یک تحول بزرگ برای ایران و خوزستان باشد. سیل خسارت‌های سنگینی داشت و اینکه 152 هزار هکتار گندم از دست رفته است و از طرفی گندم امسال در خوزستان امیدواریم، موجب خوشحالی ما است.

اشتراک گذاری
برچسب ها
خبرهای مرتبط
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
برچسب منتخب
سیروس عسگری بیماری کاوازاکی طرح شفافیت آراء مینیاپولیس اعتراض به کشته شدن جورج فلوید
آخرین اخبار