کد خبر: ۸۹۲۴۴۱
تاریخ انتشار: ۲۸ فروردين ۱۳۹۸ - ۰۷:۰۵ 17 April 2019

دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائیه با بیان اینکه پرچم حقوق بشر و دفاع از کرامت انسانی باید بدست ایران باشد،گفت : لیست حقوق بشری که اروپایی‌ها از آن دفاع می کنند مفتضح و بی آبرو است.

به گزارش «تابناک» به نقل از خبرگزاری صدا و سیما، محمدجواد لاریجانی با حضور در برنامه گفت و گوی ویژه خبری سه شنبه شب شبکه دو سیما درباره تحریم‌هایی که اروپا درباره حقوق بشر، علیه ایران تمدید کرده اند، افزود: اتفاق جدیدی نیفتاده و نخواهد افتاد یعنی آنها بر تحریم‌ها تاکید دارند و می‌خواهند بگویند که اگر در برجام هستیم و اسماً همراهی کردیم اما نسبت به لزوم رعایت حقوق بشر در ایران سخت می‌گیریم.

وی با بیان اینکه در دو سه هفته اخیر موج جدیدی از تهاجم حقوق بشری علیه ایران راه افتاده است، ادامه داد: هر بار یکی پرچمدار این موج است و این بار ظاهراً دولت فرانسه پرچمدار آن است و لابی سنگینی کرده اند تا کشورهای دیگر را علیه کشورمان تحریک کنند و اتحادیه اروپا نه تنها تحریم‌ها را تمدید کرد بلکه درباره پرونده متهم نسرین ستوده موضع گیری کرد.

لاریجانی افزود: بهانه این موج جدید، طرح یک پرونده است. آنها برای تخلف خود از برجام و نوعی کلاهبرداری سیاسی که کرده اند مستمسک‌هایی را از جمله حقوق بشر تهیه می‌کنند.

وی با بیان اینکه از بدبختی‌های موضوع حقوق بشر در سطح بین المللی این است که بازیچه سیاست قرار می‌گیرد، ادامه داد: آنها می‌خواهند آیکونی را برای زنده کردن نوعی مخالفت با نظام جمهوری اسلامی ایجاد کنند و با این تحرکات می‌خواهند بگویند که در داخل ایران پایگاه دارند.

دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائیه گفت: دولت فرانسه و دولت‌های اروپایی مختلف، بهانه می‌کنند که چرا خانم نسرین ستوده را زندانی و مجوز وکالت او را لغو کرده اند.

لاریجانی ادامه داد: در ستاد حقوق بشر دوست نداریم کسی محکوم شود و احترام به سیستم قضائی را اصل می‌دانیم البته نسبت به روند دادرسی، حساس هستیم.

وی با اشاره به برخی از اتهامات نسرین ستوده از جمله تشویق به قانون شکنی و تجمعات شورش گونه و مانند آن، گفت: او چند سال پیش به دادگاه احضار و به ۵ سال زندان محکوم شد و به نظر ما پروسه قضائی، درست طی شده است. وی در زمان طی کردن دوران محکومیت خود استراتژی جدیدی را با هماهنگی بیرون آغاز کرد و به طور مرتب مرخصی می‌رفت و به دیدن او می‌آمدند و عملیات جدیدی آغاز شد که شامل آشوب در داخل محوطه زندان، درگیری و کلیپ‌های مختلفی که پخش می‌کرد و حجم وسیعی از تحریکاتی که تخلف و قانون شکنی است که هر کدام عنوان دارد.

وی ادامه داد: دوباره دادخواست جدیدی علیه او مطرح و در دادگاه بدوی به ۷ جرم محکوم شد و او ۲ وکیل برای اعاده دادرسی هم معرفی کرد که باید زمان رسیدگی به آن برسد.

لاریجانی افزود: چون ۷ جرم انجام شده هر کدام مجازات جداگانه ای داشته است که بر اساس قانون ما، اشد مجازات مطرح می‌شود و مجازات‌ها جمع نمی‌شود. اما غربی‌ها مجازات‌های این ۷ جرم را جمع کردند و ۳۳ سال اعلام کرده اند در حالی که او در مرحله بدوی دادگاه به ۷ سال مجازات محکوم شد که در مرحله تجدید نظر ممکن است این رأی تغییر کند.

دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائیه گفت: مکرون اعلام کرد که این روند دادرسی عادلانه نبود در حالی که عدل باید بر اساس قوانین ما تعریف شود نه آنها.

لاریجانی افزود: آنها می‌گویند که چرا حق وکالت را از او سلب کرده اند در حالی که موضع قاضی در لغو حق وکالت با دیگر تصمیمات و احکام او سازگار است زیرا یک وکیل قسم خورده است که از قانون تبعیت کند و بر اساس آن از متهم دفاع کند حال اگر یک وکیل، قانون شکنی را به طور رسمی تبلیغ و به آن عمل کند طبیعتاً نمی‌تواند وکیل باشد.

وی با بیان اینکه رأی قاضی ما در محکوم کردن و لغو پروانه وکالت او با هم سازگار است، اضافه کرد: وکیل و غیر وکیل، استاد، پزشک و روحانی در مقابل قانون، شهروند معمولی و یکسان هستند.

لاریجانی گفت: مسئولان فرانسوی و اروپایی به ما دستور دادند که سریعاً او را ازاد کنید در حالی که در خود جمهوری اسلامی ایران، آیا بالاترین شخصیت حکومتی ما مقام معظم رهبری می‌تواند چنین دستوری دهد؟ سیر قانونی دارد. بنابراین این گفته اروپایی‌ها توهین به ملت ماست.

وی افزود: آنها به محکومی در ایران شهروندی افتخاری دادند و او را عضو شورای افتخاری و قاضی افتخاری و وکیل افتخاری کردند همه اینها دشمنی است و این اقدام آنها حقوق بشر نیست بلکه با هر معیاری حساب کنیم باز هم نادرست و توهین به ملت است.

لاریجانی گفت: گویا مکرون یادش رفت که رکورد خودش در داخل و خارج فرانسه چگونه است. وی با معترضان مردمی خود برخوردهای تندی دارد. اسلام ستیزی و نژاد پرستی در فرانسه شعله ور است.

وی خطاب به مکرون ادامه داد: چه جور رئیس جمهوری هستی که این فضاحت در کشورش وجود دارد؟ آیا حمایتی که آنها از رژیم کودک کش و متجاوز و تروریست صهیونیستی و دولت سعودی می‌کنند توجیه دارد؟ آنها با این کارشان شریک جنایت‌ها در یمن هستند.

لاریجانی افزود: بر اساس اسناد داعش، مقدار زیادی پول و اسلحه فرانسوی به نیروهای داعش داده شده است.

وی اضافه کرد: بنابراین کشوری که چنین سوابقی دارد نمی‌تواند پرچمدار دفاع از حقوق بشر و دستور دادن به دیگر کشورها باشد و این کار آنها علامت تخاصم است.

دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائیه گفت: سیاست جمهوری اسلامی در مقابل این تحرکات کاملاً روشن و بر مبنای احترام متقابل است.

لاریجانی افزود: غربی‌ها منتظر ظهور جمهوری اسلامی قوی نبودند بلکه منتظر افول این جمهوری بودند اما با ظهور آن به عنوان یک قدرت بزرگ مؤثر مواجه شدند و احساس می‌کنند این برای منافع آنها خطرناک است بنابراین سعی می‌کنند این ظهور را مهار کنند و می‌دانند که نمی‌توانند مهار نظامی کنند زیرا بازنده خواهند بود بنابراین به مهار موقعیت جمهوری اسلامی هم در منطقه و هم درمشکلات داخلی توجه کردند و فشار اقتصادی آنها علیه ما همراه با تحرکات وسیع در داخل کشور ماست.

وی ادامه داد: آنها می‌خواهند با این فشارها نوعی جریان اپوزیسیون درست کنند و دولت و حکومت جمهوری اسلامی را از داخل پاره کنند.

لاریجانی گفت: اتحادیه اروپا ۲ سال پیش استراتژی کار با جمهوری اسلامی را تصویب کرد و خواستند در ایران دفتر تأسیس کنند که یکی از مسئولیت‌های آن این بود که نیروهای سکولار و مخالف نظام جمهوری اسلام ایران را متحد و حمایت کنند و به آنها امکان فعالیت آزاد بدهند.

وی افزود: بر اساس حقوق بشری که آنها درباره آن حرف می‌زنند یک تروریست یا کسی که جنایت کرده می‌تواند فعال حقوق بشر توصیف شود مثلاً یکی از کسانی که در ایران محکوم به اعدام شد عضو گروه پژاک بود و یا منافقین که ۱۷ هزار مردم بیگناه ما را شهید کردند و مستند آن وجود دارد و این مستندات را به سازمان‌های بین المللی و فرانسه دادیم اما آنها همچنان از فعالیت‌های منافقین حمایت می‌کنند که این فضاحت اقدام آنها است.

دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائیه گفت: دولت‌هایی مانند آمریکا و رژیم صهیونیستی و اروپایی‌ها و دیگر حامیان منافقین، آبرویی برای دفاع از حقوق بشر ندارند.

لاریجانی افزود: لیست حقوق بشری که اروپایی‌ها از آن دفاع می‌کنند مفتضح و بی آبرو است و بررسی این لیست، اهداف آنها را نشان می‌دهد.

وی اضافه کرد: سیاست بسیار اصولی در برابر این تهاجمات داریم و این یکی از فروع دکترین مقاومتی است که حضرت امام راحل پایه گذار آن بود. ما هیچ فرصتی برای دفاع از خود در مجامع بین المللی یا مجامع دیگر را از دست نمی‌دهیم و به همه این اتهاماتی که به ما وارد می‌کنند پاسخ قوی خواهیم داد.

لاریجانی گفت: دموکراسی مردم سالاری از جمله دستاوردهای کشورمان است. کسانی که به هر علتی علیه این نظم دموکراتیک تلاش می‌کنند مسلماً نمی‌توانند پرچم حقوق بشر را داشته باشند.

وی ادامه داد: دموکراسی ما دموکراسی سکولار لیبرال نیست بلکه دموکراسی عملیاتی است و دموکراسی‌های حقیقی، این گونه است.

دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائیه با بیان اینکه دموکراسی ما مبتنی بر عقلانیت اسلامی است، افزود: پرچم حقوق بشر و دفاع از کرامت انسانی باید بدست ایران باشد و هیچ پایگاهی مهمتر از اسلام برای دفاع از شرافت انسانی نیست.

لاریجانی اضافه کرد: انسان سکولار به پایین افتاده و به ماشین مادی تبدیل شده و بخش عمده‌ای از کرامت خود را از دست داده است در حالی که ما در تفکر اسلامی، انسان را بسیار فراتر دیده ایم و او را خلیفه الهی می‌دانیم حتی قابلیت این را دارد که از ملائک بالاتر باشد بنابراین پایگاه ما و موتور اصلی حقوق بشری ما منبعث از تفکر اسلامی ما و اسلام پناهگاه بزرگی برای بشر است و بشر اگر اسلام را از تفکر، منها کند بسیار خسارت می بیند.

اشتراک گذاری
برچسب ها
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
برچسب منتخب
رسول دانیال زاده قیمت بنزین حسن حیدری آنفولانزا غزه بولیوی اعتراضات کویت فردو خانه پدری آلودگی هوا
آخرین اخبار