بازدید 11054
پیمانه اقتصادی؛
این پیمانه تیتر‌هایی همچون کشف ۷ تن مرغ گرم و توزیع آن میان مردم تهران، مقام مسئول: تولید ماهانه ۱۸۰ هزار تن گوشت مرغ در کشور، دولت آمریکا در ماه فوریه با ۲۳۴ میلیارد دلار کسری بودجه روبه رو شد، احتمال صعود پالادیم به ۲۰۰۰ دلار، بانک مرکزی انگلیس نرخ بهره را ۰.۷۵ درصد اعلام کرد، رشد اقتصادی آرژانتین در سال گذشته به منفی ۲.۵ درصد رسید و ارزآوری ۳۹۴ میلیون دلاری با صادرات پسته را در بر دارد.
کد خبر: ۸۸۷۵۴۰
تاریخ انتشار: ۰۴ فروردين ۱۳۹۸ - ۲۳:۰۰ 24 March 2019

تابناک اقتصادیپیمانه اقتصادی، هر روز بسته‌ای خبری از مطالب اقتصادی با اهمیت و مهم ایران و جهان، همچون تغییرات در بازار انرژی، بازار طلا، سکه، مسکن، نفت، خودرو و ... تا خبر‌ها و رویداد‌های جذاب اقتصادی را گردآوری می‌کند.

به گزارش «تابناک اقتصادی»؛ این پیمانه تیتر‌هایی همچون کشف ۷ تن مرغ گرم و توزیع آن میان مردم تهران، مقام مسئول: تولید ماهانه ۱۸۰ هزار تن گوشت مرغ در کشور، دولت آمریکا در ماه فوریه با ۲۳۴ میلیارد دلار کسری بودجه روبه رو شد، احتمال صعود پالادیم به ۲۰۰۰ دلار، بانک مرکزی انگلیس نرخ بهره را ۰.۷۵ درصد اعلام کرد، رشد اقتصادی آرژانتین در سال گذشته به منفی ۲.۵ درصد رسید و ارزآوری ۳۹۴ میلیون دلاری با صادرات پسته را در بر دارد.

کشف ۷ تن مرغ گرم و توزیع آن میان مردم تهران

با حضور گشت تعزیرات استان تهران، ۷ تن مرغ گرم دو فروشگاه در محدوده میدان امام حسین (ع) کشف و با دستور قضایی به قیمت دولتی در بازار عرضه شد. به گزارش خبرگزاری صداوسیما، گشت تعزیرات حکومتی استان تهران امروز با حضور در خیابان ناطقی تهران، این دو فروشگاه را بازرسی کرد که پس از بررسی فاکتورها،­ مشخص شد، این مرغ‌ها باید به قیمت ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومان عرضه شود که ­بلافاصله هماهنگی‌های لازم برای عرضه مرغ‌ها به قیمت دولتی ­انجام شد. طالبیان رئیس گشت مشترک تعزیرات حکومتی استان تهران، گفت: گشت‌های مشترک سازمان تعزیرات حکومتی تا پایان تعطیلات نوروزی بدون وقفه­ ادامه خواهد داشت و در خدمت مردم است. روز گذشته نیز با تلاش گشت تعزیرات تهران، بیش از ۵ تن مرغ اختفا شده کشف و سپس به قیمت تنظیم بازار در میان مردم توزیع شد.

مقام مسئول: تولید ماهانه ۱۸۰ هزار تن گوشت مرغ در کشور

محمد یوسفی رئیس انجمن پرورش دهندگان مرغ گوشتی با اشاره به اینکه کمبودی در توزیع مرغ برای ایام‌ نوروز وجود ندارد، تصریح کرد: در سه ماه پایانی سال گذشته به طور متوسط هر‌ماه ۱۰۰ تا ۱۲۵ میلیون قطعه جوجه ریزی شد، به این ترتیب ماهانه ۱۸۰ هزار تن گوشت مرغ در کشور تولید شد که این‌ میزان تولید بی سابقه بوده است. /باشگاه خبرنگاران جوان

پیش بینی یک بانک آمریکایی از قیمت نفت

مورگان استنلی پیش بینی کرد، کاهش عرضه اوپک و تحریم‌های آمریکا علیه ایران و ونزوئلا بازار نفت را دچار کمبود عرضه خواهد کرد و قیمت نفت را در ماه‌های آینده بالاتر می‌برد. این بانک سرمایه‌گذاری پیش از این اعلام کرده بود، قیمت نفت احتمالاً کاهش بیشتری پیدا خواهد کرد؛ اما اکنون انتظار دارد قیمت نفت در سه ماهه سوم امسال به ۷۵ دلار صعود کند. تحلیلگران مورگان استنلی پس از کنفرانس اخیر سراویک که از سوی HIS Markit در هیوستون برگزار شد، نظرشان را تغییر دادند و اکنون متقاعد شده‌اند که اوپک مصمم بوده و قادر است مازاد عرضه را از بازار حذف کند. مارتین رتس و ایمی سرجنت، تحلیلگران مورگان استنلی در یادداشتی تحقیقاتی نوشتند: گفت‌وگو با مقامات متعدد اوپک باعث شد، به این نتیجه برسیم که قیمت نفت برنت در محدوده ۶۰ دلار در هر بشکه مطلوب این گروه نیست و انتظار داریم اوپک به کاهش تولید ادامه دهد و یا حتی در نشست آینده خود، آن را برای حمایت از عوامل عرضه و تقاضای بازار، تشدید کند.

دولت آمریکا در ماه فوریه با ۲۳۴ میلیارد دلار کسری بودجه روبه رو شد

طبق داده‌هایی که توسط وزارت خزانه‌داری آمریکا منتشر شد، دولت فدرال آمریکا در ماه فوریه ۲۳۴ میلیارد دلار کسری بودجه ثبت کرده است، حال آنکه تحلیل‌گران شرکت‌کننده در نظرسنجی رویترز پیش‌بینی کرده بودند، کسری دولت در این ماه به ۲۲۷ میلیارد دلار برسد. خزانه‌داری آمریکا اعلام کرد، میزان هزینه‌کردهای فدرال در ماه فوریه ۴۰۱ میلیارد دلار بوده که ۸ درصد از ماه مشابه ۲۰۱۸ بیشتر است، درحالی‌که دریافتی دولت ۱۶۷ میلیارد دلار بوده که از ماه مشابه سال قبل ۷ درصد بیشتر است. کسری دولت تا به اینجای سال مالی جاری ۵۴۴ میلیارد دلار است که نسبت به ۳۹۱ میلیارد دلار، در دوره مشابه سال گذشته، بسیار افزایش یافته است. پس از همسان‌سازی تعطیلات تقویمی، کسری بودجه فدرال تا به اینجای سال جاری ۵۴۷ میلیارد دلار می‌شود و کسری بودجه در دوره مشابه سال قبل، ۴۳۹ میلیارد دلار خواهد بود.

احتمال صعود پالادیم به ۲۰۰۰ دلار

تحلیلگران معتقدند پالادیم تحت تأثیر عوامل عرضه و تقاضا از فضا برای افزایش بیشتر قیمت تا مرز ۲۰۰۰ دلار در اونس برخوردار است. فیلیپ استرایبل، استراتژیست ارشد بازار در شرکت "آر جی او فیوچرز" به کیتکو نیوز گفت: هیچ پرسشی درباره این که قیمت پالادیم تا چه حد افزایش پیدا خواهد کرد نیست، زیرا عرضه محدودی از این فلز وجود دارد و از یک سو میزان عرضه از سوی آفریقای جنوبی محدود شده و از سوی دیگر، عرضه از سوی روسیه کنترل می‌شود. همچنین با مقررات جدیدی که درباره مبدل‌های کاتالیزوری و مبارزه با آلودگی وجود دارد، تقاضای بالایی برای پالادیم وجود دارد. قیمت پالادیم از اوت پیوسته رو به رشد بوده و اوایل امسال از قیمت طلا بالاتر رفت. هر اونس پالادیم برای تحویل فوری آخرین بار ۱۵۸۳ دلار معامله شد و از ابتدای سال ۲۰۱۹ تاکنون حدود ۲۷ درصد رشد کرده است. به گزارش ایسنا، استرایبل درباره طلا نیز گفت: قیمت طلا اکنون که بانک مرکزی آمریکا عدم تمایل خود برای افزایش نرخ‌های بهره در سال ۲۰۱۹ را اعلام کرده، می‌تواند روندی صعودی پیدا کند. با این حال طلا هنوز موفق نشده سطح مقاومتی اصلی خود را که در ۱۳۲۵ دلار قرار دارد، بشکند.

بانک مرکزی انگلیس نرخ بهره را ۰.۷۵ درصد اعلام کرد

کمیته سیاست گذاری پولی بانک مرکزی انگلیس اعلام کرد نرخ بهره را در آستانه آماده شدن برای برگزیت ۰.۷۵ درصد نگه داشت. همچنین سیاست پولی بانک انگلیس هدف گذاری نرخ تورم را ۲ درصد اعلام کرد. بانک انگلیس اعلام کرد تغییر در مورد طبیعت احتمالی و زمان بندی بریتانیا برای خروج از اتحادیه اروپا به ایجاد نوسان در دارایی بریتانیا، قیمت ها و به ویژه نرخ پوند ادامه می دهد. بلاتکلیفی های برگزیت فعالیت اقتصادی کوتاه مدت و اعتماد به فضای اقتصادی را تحت الشعاع قرار می دهد که این موضوع در سرمایه گذاری مشهود است. بریتانیا به تازگی درخواست تمدید برگزیت را تا سی ام ماه ژوئن کرده است. بر اساس زمانبندی انجام شده، برگزیت در 29 ماه جاری میلادی انجام خواهد گرفت. رئیس شورای اروپایی گفت: تمدید برگزیت فقط در صورتی که پارلمان بریتانیا توافقنامه خروج از اتحادیه اروپا را تصویب کند، ممکن خواهد بود. وزیر امور تجارت بین الملل بریتانیا گفت: عدم رسیدن به توافق بریتانیا برای برگزیت بر شرایط تجاری و اقتصادی انگلیس تاثیر خواهد گذاشت و باعث اختلالات بیش از حد می شود.

ارزآوری ۳۹۴ میلیون دلاری با صادرات پسته/ کاهش ۴۰ درصدی تولید در سال گذشته
 
در میان اقلام صادراتی، پسته و مغز پسته یکی از محصولات پرطرفدار محسوب می‌شود که نسبت به سایر خشکبار ارزآوری بیشتری دارد. البته ناگفته نماند در سال ۹۷ سرمازدگی درختان پسته را بیش از سایر درختان تحت تاثیر قرار داد و این موضوع باعث کاهش ۴۰ درصدی تولید این محصول در سالی که گذشت شد. این درحالی است که حداقل چهار سال زمان نیاز است تا درختان پسته دوباره به مرحله باردهی برسند. از این روی، کاهش تولید پسته در بازار پسته در سال‌های آتی نیز ادامه دار خواهد بود. با وجود اینکه تولید پسته در سال جاری با کاهش محسوسی روبه رو شد، ولی نمی‌توان به این دلیل بازار‌های هدف صادرات را از دست داد. از این روی، بررسی‌ها نشان می‌دهد که صادرات پسته با وجود کاهش نسبی نسبت به سال گذشته همچنان ادامه دارد. بررسی‌ها نشان می‌دهد، در ده ماهه ابتدایی سال ۹۷ بیش از ۴۴ هزار تن پسته و مغز پسته به کشور‌های مختلف جهان صادر شد که براساس آن درآمد ۳۹۴ میلیون و ۳۶۴ هزار و ۳۴۴ دلاری نصیب کشور شده است. براساس این گزارش درآمد ریالی صادرات این پسته به کشور‌های مختلف جهان بالغ ۲ هزار و ۲۳ میلیارد و ۶۸ میلیون و ۵۶۵ هزار و ۵۷۴ تومان در آمار گمرک به ثبت رسیده است. لازم به ذکر است که در ده ماهه سال ۹۷ بالغ بر ۷۰ کشورجهان پذیرای پسته ایرانی بوده اند که در میان آن‌ها کشور‌های آلمان، اسپانیا، برزیل، ایتالیا، کانادا، هلند و هند دیده می‌شود. /میزان
 
کشور‌هایی که با ایران مراوده نفتی دارند، به جای ارز کالای بُنجل می‌دهند
 
سیدناصر موسوی لارگانی عضو کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: یکی از دلایل کاهش ارزش پول ملی این بوده که اکنون ارز داخل کشور را به عناوین مختلف برای واردات کالاهایی که غیر ضرور بوده از کشور خارج می شود و از سوی دیگر اگر بتوان به دلیل تحریم های ناجوانمردانه نفتی صادر کرد، نمی‌توان ارز را وارد کشور کرد. وی با اشاره به اینکه کشورهایی که با ایران مراوده نفتی دارند، به جای ارز کالای بُنجل و نامناسب در ازای پول نفت می دهند، ادامه داد: تمام این موارد سبب شده ارزش پول ملی کشور کاهش یابد و اگر دولت به دنبال این بوده که ارزش پول ملی افزایش یابد، باید فرمایش های مقام معظم رهبری در خصوص اقتصاد مقاومتی، تکیه بر توان داخلی و جلوگیری از واردات کالاهای مشابه داخل را عملیاتی کند، نه اینکه تعرفه این کالاها را افزایش دهد. /خانه ملت
 
واردات گندم و ذرت تنها به یک فرد واگذار شده است
 
سیدناصر موسوی لارگانی، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه خوراک دام و طیور به موقع به دامداران و مرغداران ارائه نمی‌شود، افزود: این موضوع سبب افزایش قیمت گوشت قرمز و مرغ شده و متأسفانه واردات برخی از کالاهای اساسی و اقلامی چون گندم و ذرت که می‌تواند در سفره مردم نقش آفرین باشد، دست مافیا بوده یعنی تنها یک نفر می تواند گندم یا ذرت به کشور وارد کند که این موضوع سبب شده فشارها بیشتر شود. اگر به موقع خوراک دام را به دامدار رسانده بودند، محال بود که بسیاری از دامداران که دام خود را بفروشند، اما متأسفانه ده ها دامدار، دام خود را با قیمت پایین فروخته اند و خریداران نیز دام ها را قاچاقی از کشور خارج کرده اند و در حال حاضر همان دامدار باید به پیشه دامداری خود ادامه دهد، اما نمی‌تواند حتی یک چهارم از میزان دام گذشته را به دلیل افزایش سرسام آور قیمت ها خریداری کند. /خانه ملت
 
رشد اقتصادی آرژانتین در سال گذشته به منفی ۲.۵ درصد رسید
 
مرکز آمار آرژانتین اعلام کرد: رشد اقتصادی این کشور در سال گذشته وارد محدوده منفی شده و اقتصاد این کشور ۲.۵ درصد در مقایسه با سال ۲۰۱۷ کوچک‌تر شده است. دومین اقتصاد بزرگ آمریکای جنوبی که سال گذشته با کاهش شدید ارزش پول ملی و تورم بالا دست به گریبان بود، در سه ماهه پایانی سال ۲۰۱۸ با رشد منفی ۶.۲ درصدی به کار خود خاتمه داد که ضعیف‌ترین نرخ رشد این کشور از سال ۲۰۰۹ تاکنون محسوب می‌شود. بدترین عملکرد اقتصادی آرژانتین از سال ۲۰۰۹ عمدتاً ناشی از کاهش تولیدات سویا و ذرت بوده که یکی از مهمترین اقلام صادراتی این کشور به شمار می‌رود. خشکسالی شدید در این کشور باعث شده است فعالیت‌های کشاورزی در یک سال ۳۵ درصد کمتر شود. تولیدات صنعتی نیز ۱.۴ درصد و حمل و نقل و ارتباطات رشد منفی ۴.۹ درصدی داشته‌اند. مایوریسیو ماکری، رئیس جمهور آرژانتین گفته که شرایط اقتصادی به زودی مساعد خواهد شد. پزو سال گذشته حدود نیمی از ارزش خود در برابر دلار را از دست داد و آرژانتین برای احیای اقتصاد خود دست کمک به سمت صندوق بین المللی پول دراز کرد.
 
۱۹ هزار و۶۰۰ واردکننده در کشور وجود دارد
 
محمدرضا مودودی سرپرست سازمان توسعه تجارت ایران در گفت و گو با باشگاه خبرنگاران جوان، با بیان اینکه ارزبری ۵۰ میلیون دلار برای واردات مربا کجا به کار رفته است، افزود: قطعا تاکنون در مغازه‌ها اعلام نیازی درباره مربای خارجی نبوده است، بنابراین ردیف واردات مربا مربوط به نوعی ژله خاص بوده که برای تولید شکلات استفاده شده و در زمینه سنگ پا نیز باید بگویم بخش خصوصی از ارز خود برای واردات این محصول استفاده کرده و این پرسش ایجاد می‌شود که ما هنوز در اقتصاد به سطحی از رقابت پذیری نرسیده ایم؟ وی در خصوص رقابت برند‌های ابرانی در بازار‌های جهانی، تصریح کرد: ما در حوزه صادرات بیش از ۹ هزار و ۶۰۰ شرکت صادرکننده داریم، اما کمتر از ۵۰۰ شرکت بیش از ۱۰ میلیون دلار در سال صادرات داشته اند و صادرات یک میلیارد دلار تنها مختص کمتر از چند شرکت است. سرپرست سازمان توسعه و تجارت اظهار کرد: ۱۹ هزار ۶۰۰ واردکننده در کشور داریم که تعداد اندکی از آن‌ها بالای ۱۰ میلیون دلار واردات داشته اند؛ بنابراین، تا زمانی که در داخل دلواپسیم که یک لیوان یا آب معدنی توان رقابت با محصول خارجی دارد یا خیر؟ یعنی برنامه‌ای برای برونزا کردن اقتصاد نداشته ایم و متناسب این هدف به درستی منابع را تخصیص نداده ایم.
اشتراک گذاری
برچسب ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۴
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۱۷
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۴۹ - ۱۳۹۸/۰۱/۰۴
کشور توسط تحریم ها آسیب ندید توسط کاسبان تحریم ها و مافیاهای مختلف اقتصادی آسیب دید.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۵۵ - ۱۳۹۸/۰۱/۰۵
این یک نفر کدام از ما بهترانی است که از هر تاجری بهتر تجارت میکند؟لعنت خدا بر هر کسی که به این مردم خیانت میکند باید حکم دهنده به این شخص را مشخص کرد .
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۲:۳۵ - ۱۳۹۸/۰۱/۰۵
اگر در کشور قانون و باشد وکسی باشد که نطارت بر امور داشته باشد چنین وضعی پیش نمیاید.اون یک نفر کیست کع با معیشت مردم بازی میکند و صدای هیچ مقامی در نمیاید
شهروند
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۲۲ - ۱۳۹۸/۰۱/۰۵
رانت ارز ۴۲۰۰ تومانی همین ۱۹۶۰۰ نفر می برند. حداقل سود واردات ۱۰۰ درصد است. در حالیکه اگر بازار آزاد وجود داشته باشد وارد کننده ای برنده هست که کالای با کیفیت ارزانتر دست مردم برساند. در حالیکه اکنون عملا یک بازار انحصاری رانت برای مشتی دزد ایجاد شده.
حسنعلی
|
Germany
|
۰۱:۲۵ - ۱۳۹۸/۰۱/۰۵
آقای سید ناصر موسوی لارگانی عضو کمیسیون اقتصادی مجلس:
یعنی کارشناسان اقتصادی مملکت و نیز تجار ما تا این اندازه خام و بی تجربه هستند که بواسطه کاهش ارزش پول ملی ایران از آن برای واردات کالاهای بقول شما غیر ضرور استفاده کنند؟ وزارت صمت چگونه بدون بررسی مجوز واردات می دهد؟ بانک مرکزی به چه وسیله ای ارز وارداتی تخصیص می دهد؟ تجار ما که «سنگ پا» وارد نمی کنند؟ می کنند؟ قدری سنجیده صحبت کنید و به دیگران توهین نفرمائید آقای «عضو»!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۲:۴۰ - ۱۳۹۸/۰۱/۰۵
به نفع امریکا و عربستان شد
اسماعیل زاده
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۴۰ - ۱۳۹۸/۰۱/۰۵
مشکل اساسی ایران نداشتن تشکل سالم در مدیریت مناسب است که در کشور نداریم . و باید احیا شود. مسئولان ذیصلاح باید افراد باندی و رانتی و روابط های آنچنانی را بدور کنند و کشور را منضبط و بر اساس ثانون و شایسته سالای اداره کنند. غیر از این باشد انواع مفاسد گریبانگیر مردم و نظام خواهد بود.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۵۹ - ۱۳۹۸/۰۱/۰۵
کالای بنجل برادران چینی وای بر ما برای عاقبتی که داشتیم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۵۵ - ۱۳۹۸/۰۱/۰۵
19600 آقازاده در کشور داریم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۳۲ - ۱۳۹۸/۰۱/۰۵
خوب این یک نفر کیه که فقط او میتواند گندم و ذرت وارد کند ؟

آقای مسئول ؛ وقتی نامش رو نمیاری یعنی خودت هم از این کار بدت نمیاد ، و گرنه اگر واقعاً درستکار بودی بدون ترس نام طرف رو می آوردی .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۱۳ - ۱۳۹۸/۰۱/۰۵
تابناک ۵فروردین ۲۳۹۸
هشدارهای دولت آمریکا به شرکت‌های اروپایی در خصوص همکاری با بازار ایران موجب شده بانک‌های خارجی حتی از انجام تراکنش‌های مجاز برای مبادلات مربوط به ایران هم حذر کنند.!!!!!!!!
هنوزوقت اتش زدن برجام نرسیده؟!!!
پاسخ ها
ناشناس
| Germany |
۱۵:۱۲ - ۱۳۹۸/۰۱/۰۵
فرجامی وجود ندارد ترامپ پیش دستی کرد و آتشش زد.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۳۴ - ۱۳۹۸/۰۱/۰۵
متاسفانه فرهنگ ما ایرانی ها باید تغییر اساسی کند تا بسیاری از مشکلات حل شود. ما وقتی یک شخصیتی یک حرف خوب یا بدی می زند قبل از آنکه به خوب یا بد بودن حرف فکر کنیم به گوینده حرف فکر می کنیم و اگر گوینده موافق ما نباشد از روی لج و لجبازی هم که شده است به حرف او گوش نمی دهیم. عامل بدبختی ما بر می گردد به عدم دوست داشتن کشورمان علی رغم ادعایمان است. اگر واقعا کشورمان را دوست داریم باید از خرید کالاهای خارجی بخصوص بنجل آن پرهیز کنیم و دشواری های آن را بجان بخریم و به صورت یک ارزش بسیار مهم همدیگر را به خرید کالاهای ایرانی تشویق کنیم و آبرو عزت و رفاه دائمی کشورمان را به چیزهای بی ارزش خارجی نفروشیم ولو اینکه در ظاهر مجلل باشند و یقیناً اگر این راه را در پیش بگیریم خودمان صاحب تولیدات کالاهای مجلل و بی نظیر می شویم. اگر ما ایرانی ها اقدام به خرید کالاهای خارجی نکنیم وارد کننده هم بی کار نیست کالاهایی وارد کند که روی دستش بماند و باد کند و بر ارز کشور و ارزش پول ملی موثر است.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۲۹ - ۱۳۹۸/۰۱/۰۵
نام آن یک نفر را آقای نما ینده فاش کند
پاسخ ها
ناشناس
| Germany |
۱۵:۱۴ - ۱۳۹۸/۰۱/۰۵
حالا نامش را هم بدانیم
چکار میتونیم بکنیم
همه میدانند که یکی از خودی ها ست..
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۲۷ - ۱۳۹۸/۰۱/۰۵
چه کسانی سبب میشوند که کاسبان تحریم شکل گیرد؟
ناشناس
|
Switzerland
|
۱۶:۳۵ - ۱۳۹۸/۰۱/۰۵
تحریم= رانت=سو استفاده داخلی و جنسهای بنجل خارجی= دزدی= فساد و درنهایت قحطی
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
kilid search
برچسب منتخب
جشنواره موسیقی فجر کنفرانس مونیخ دادگاه روح الله زم آزادراه تهران شمال احمد صمدی انتخابات مجلس یازدهم شورای ائتلاف نیروهای انقلاب