بازدید 5627

کردستان عراق به روابط تجاری با ایران ادامه می‌دهد

کد خبر: ۸۸۱۹۶۱
تاریخ انتشار: ۰۹ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۵:۱۵ 28 February 2019

سخنگوی اقلیم کردستان عراق گفت: با وجود تحریم‌های آمریکا به صادرات نفت و روابط تجاری ایران ادامه خواهیم داد و رابطه خود با ایران را به دلیل یک تصمیم سیاسی کنار نمی‌گذاریم.

به گزارش ایبِنا به نقل از اویل پرایس، سافین دیزایی سخنگوی اقلیم کردستان عراق گفت: کردستان عراق با وجود تحریم های آمریکا علیه ایران به ادامه صادرات نفت و رابط تجاری با ایران ادامه خواهد داد.

وی گفت: نمی توانیم ارتباط تاریخی خود با ایران را به خاطر یک تصمیم سیاسی کنار بگذاریم. کردستان عراق و ایران منافع مشترک اقتصادی، سیاسی، امنیتی، اجتماعی و فرهنگی دارند. دیزایی افزود: اقلیم کردستان عراق برنامه تکریم تمام قرار دادهای فعلی را داد؛ اما این تصمیم کاملا در دست دولت کردستان نیست. وی گفت: تا آنجایی که می دانم مذاکراتی بین دولت در بغداد و آمریکایی ها در ارتباط با تحریم های ایران انجام گرفته؛ اما تاکنون تصمیمی از سوی دولت مرکزی گرفته نشده است.  

در حدود دو هفته پیش دولت کردستان عراق بعد از آنکه آمریکا به دلیل صادرات نفت از این اقلیم به ایران شکایت کرد، دستور فوری توقف صادرات نفت خام و کالاهای نفتی پالایش شده از این اقلیم به ایران را صادر کرد.

در پایان هفته گذشته صادرات از طریق تانکرهای نفتکش از کردستان به ایران بعد از برداشته شدن ممنوعیت اولیه صادرات از سوی دولت کردستان عراق از سرگرفته شد. همچنین وزارت منابع طبیعی اقلیم کردستان مجوز صادرات نفت و کالاهای نفتی از کردستان عراق به ایران را در بیستم فوریه در مجوزی تحت عنوان استثناهای صادرات صادر کرد.

به گفته یک مقام آگاه در کردستان عراق, ممنوعیت اولیه بر روی تمام صادرات ناشی از فشارهای آمریکا بر روی مقامات کردستان عراق برای متوقف کردن صادرات نفت به ایران بود. محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه هم چند روز پیش در مصاحبه ای گفته بود تمدید معافیت های آمریکا برای واردات نفت از این ایران به برخی از کشورها برای جلوگیری از نوسان شدید و افزایش قیمت نفت بوده است.  

تور تابستان ۱۴۰۳
آموزشگاه آرایشگری مردانه
خرید چیلر
فریت بار
اشتراک گذاری
برچسب منتخب
# انتخابات # محمدباقر قالیباف # مصطفی پورمحمدی # سعید جلیلی # علیرضا زاکانی # امیرحسین قاضی زاده هاشمی # مسعود پزشکیان # انتخابات ریاست جمهوری