بازدید 21563
پیمانه اقتصادی؛
این پیمانه تیتر‌هایی همچون دلیل افزایش کوتاه مدت نرخ ارز چه بود، ویتنام سریع‌ترین رشد اقتصادی در جنوب شرق آسیا را ثبت کرد، افزایش نرخ بیکاری در ژاپن، نرخ دلار دوباره کاهشی شد، پای عربستان به پرونده نیسان باز شد، تداوم صعود قیمت طلا در بازار جهانی، هفته آرام تسه‌ها در بازار اوراق مسکن و خودروسازی هند به دنبال جذب ۸ تا ۱۰میلیارد دلار سرمایه‌گذاری خارجی را در بر دارد.
کد خبر: ۸۶۴۴۷۶
تاریخ انتشار: ۰۸ دی ۱۳۹۷ - ۰۸:۰۰ 29 December 2018
پیش بینی بانک جهانی از نرخ تورم ایران در سال‌های ۲۰۱۹ و ۲۰۲۰/ احتمال اخراج دو شرکت هوآوی و ZTE از بازار آمریکا/ خروج ارز از کشور برای واردات ۹۱ تن خمیر بازی/ کارگران امسال چقدر عیدی می‌گیرند؟پیمانه اقتصادی، هر روز بسته‌ای خبری از مطالب اقتصادی با اهمیت و مهم ایران و جهان، همچون تغییرات در بازار انرژی، بازار طلا، سکه، مسکن، نفت، خودرو و ... تا خبر‌ها و رویداد‌های جذاب اقتصادی را گردآوری می‌کند. 
 
به گزارش «تابناک اقتصادی»؛ این پیمانه تیتر‌هایی همچون دلیل افزایش کوتاه مدت نرخ ارز چه بود، ویتنام سریع‌ترین رشد اقتصادی در جنوب شرق آسیا را ثبت کرد، افزایش نرخ بیکاری در ژاپن، نرخ دلار دوباره کاهشی شد، پای عربستان به پرونده نیسان باز شد، تداوم صعود قیمت طلا در بازار جهانی، هفته آرام تسه‌ها در بازار اوراق مسکن و خودروسازی هند به دنبال جذب ۸ تا ۱۰میلیارد دلار سرمایه‌گذاری خارجی را در بر دارد.
 
دلیل افزایش کوتاه مدت نرخ ارز چه بود؟

رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به سوءاستفاده برخی فرصت‌جویان از افزایش تقاضای ارز در روز‌های اخیر به این موضوع واکنش نشان داد. عبدالناصر همتی در جدیدترین پست ایستاگرامی خود، با اشاره به افزایش قیمت ارز در روز‌های اخیر گفت: همان گونه که پیش‌بینی شده بود، در روز‌های اخیر به دلیل فرصت زمانی باقی‌ مانده از سال جاری میلادی برای تسویه حساب بنگاه‌ها و تجار با طرف حساب‌های خارجی، تقاضای واقعی ارز به طور طبیعی تا حد زیادی افزایش پیدا کرد.

وی افزود: متأسفانه این بار نیز فرصت‌جویان و نوسان‌گیران با سوار شدن بر این موج و با کمک گرفتن از جو روانی در فضای مجازی، سبب افزایش کوتاه مدت نرخ ارز شدند. همتی یادآور شد: قبلا نیز تأکید کردم که ذخایر اسکناس کشور در وضعیت بسیار مطلوبی بوده و تسلط و احاطه بانک مرکزی پرقدرت‌تر از همیشه است.


پیش بینی بانک جهانی از نرخ تورم ایران در سال‌های ۲۰۱۹ و ۲۰۲۰

بانک جهانی در گزارش جدید خود اعلام کرد، بدهی خارجی ایران به ۹.۳ میلیارد دلار کاهش خواهد یافت؛ هر چند که در مجموع، سال سختی در انتظار اقتصاد ایران خواهد بود. بانک جهانی نرخ تورم ایران را برای سال‌های ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ به ترتیب ۲۳.۸ درصد و ۳۱.۲ درصد و برای سال ۲۰۲۰ معادل ۱۹.۶ درصد تخمین زده است. رشد اقتصادی نیز در این سه سال به ترتیب  منفی ۱،۵ درصد، منفی ۳،۶ و مثبت ۱.۱ درصد برآورد شده است. تا سال ۲۰۱۷، جمعیت ایران ۸۰.۶ میلیون نفر، تولید ناخالص داخلی ۴۴۷.۷ میلیارد دلار، ضریب جینی ۳۸.۸ و متوسط امید به زندگی ۷۶ سال بوده است.

ویتنام سریع‌ترین رشد اقتصادی در جنوب شرق آسیا را ثبت کرد

ویتنام در سال ۲۰۱۸ میلادی با رشد اقتصادی بیش از ۷ درصد، بالاترین میزان رشد را در میان دهکشور جنوب شرق آسیا و یکی از سریع ترین جهش‌های اقتصادی در این قاره را به خود اختصاص داد. به گزارش نشریه فوربز، این کشور یکی از باسابقه‌ترین رشد‌های اقتصادی پرسرعت آسیا را دست کم در یک دهه اخیر به نام خود ثبت کرده است. بر این اساس، ویتنام در پنج سال اخیر، سالانه شاهد رشد ۵ درصدی در تولید ناخالص داخلی نیز بوده و رقم آن در سال جاری میلادی به ۲۰۲ میلیارد دلار افزایش یافته است. این کشور با تقویت و افزایش صادرات کالا‌های تولید شده ارزان قیمت خود در بخش پوشاک وگوشی و فناوری‌های موبایلی و همچنین پردازنده‌های رایانه‌ای به بالاترین و سریع‌ترین رشد اقتصادی در ده ساله گذشته رسیده است. به گزارش اداره آمار عمومی ویتنام در هانوی، بخش‌های پردازش و تولید، دو نقطه درخشان با سهم عمده در روند رشد اقتصادی این کشور بوده است.
 
پیش بینی بانک جهانی از نرخ تورم ایران در سال‌های ۲۰۱۹ و ۲۰۲۰/ احتمال اخراج دو شرکت هوآوی و ZTE از بازار آمریکا/ کارگران امسال چقدر عیدی می‌گیرند؟/ دلیل افزایش کوتاه مدت نرخ ارز چه بود؟
 
ویتنام درصدد است تا سال ۲۰۱۹، بزرگترین گام خود را در صنعت خودروسازی ملی بردارد و با تقویت این بخش به جمع تولید و صادر کنندگان اصلی خودرو در جنوب شرق آسیا نیز تبدیل شود. ویتنام پست در این باره نوشت: وین فاست Vinfast، شرکت خودروسازی اصلی ویتنام بوده که بخش اصلی آن، متعلق به بخش خصوصی است. با وجود این، بانک جهانی به ویتنام هشدار داده که در صورتی که در دو سال آینده با اقدام‌های درخور از اقتصاد خود حمایت نکند، از جنگ اقتصادی برافروخته شده میان آمریکا و چین آثار منفی خواهد دید که ممکن است از سرعت رشد اقتصادی آن بکاهد.

احتمال اخراج دو شرکت هوآوی و ZTE از بازار آمریکا

سه منبع آگاه از تصمیم ترامپ برای صدور فرمان اجرایی در راستای ممنوع کردن فعالیت‌های دو شرکت هوآوی و ZTE چین در بازار آمریکا خبر دادند. بر اساس این فرمان، همکاری شرکت‌های آمریکایی با این دو شرکت ممنوع خواهد شد. در واقع این فرمان ترامپ شرکت هوآوی به عنوان رقیب اپل در بازار‌های داخلی آمریکا و در بازار‌های جهانی را به همراه شرکت مخابراتی ZTE را در داخل آمریکا تحت تأثیر قرار خواهد داد و این ممنوعیت احتمالا از روز‌های نخست ۲۰۱۹ اعمال خواهد شد.

وزارت بازرگانی آمریکا در قالب فرمان اجرایی ترامپ، خرید تجهیزات از این دو شرکت بزرگ چینی را متوقف خواهد کرد. بنا به اسناد ارائه شده این طرح حدود هفت ماه است از کاخ سفید آماده شده، اما هنوز نهایی نشده است و در قالب قانون اعمال قدرت اقتصادی بین‌المللی اضطراری به رئیس‌جمهور آمریکا اجازه می‌دهد تا در پاسخ به تهدیدات خارجی غیرمعمول اقدام شود.

منابع آگاه گفتند، البته نام دو شرکت هوآوی و ZTE در این قانون مستقیم آورده نشده، اما با توجه به اینکه این دو شرکت اخیرا تهدیدی علیه امنیت ملی آمریکا معرفی شده‌اند به احتمال زیاد مقامات آمریکایی دو شرکت چینی را مصداق این قانون تلقی خواهند کرد. یک منبع آگاه معتقد است که وزارت بازرگانی آمریکا مصداق اعمال این قانون را مقابله با دو شرکت هوآوی و ZTE تلقی خواهد کرد.


افزایش نرخ بیکاری در ژاپن

نرخ بیکاری ژاپن تا پایان ماه نوامبر با ۰.۱ درصد افزایش به ۲.۵ درصد رسید. به نقل از تریدینگ اکونومیکس، این رقم ۰.۱ درصد بیشتر از ماه اکتبر و بیشتر از رقم پیش‌بینی شده توسط فعالان بازار است. در عین حال، نرخ شغل به متقاضیان کار از ۱.۶۲ درصد ماه اکتبر به ۱.۶۳ درصد در ماه نوامبر افزایش یافته است. متوسط نرخ بیکاری ژاپن در بین سال‌های ۱۹۵۳ تا ۲۰۱۸ معادل ۲.۷۳ درصد بوده که بالاترین رقم ثبت شده با ۵.۵ درصد در ماه ژوئن سال ۲۰۰۲ و کمترین رقم با یک درصد در نوامبر ۱۹۶۸ به ثبت رسیده است. در ماه اکتبر شمار بیکاران ژاپنی با ۸۰هزار تن افزایش به یک میلیون و ۶۸ هزار تن رسیده و شمار افراد شاغل با ۲۳۰هزار نفر افزایش به ۶۶میلیون و ۸۸۰هزار نفر افزایش یافته است. در حال حاضر ۶۸ میلیون و ۵۸۰ هزار ژاپنی در بازار کار این کشور مشارکت فعالانه دارند. نرخ بیکاری جوانان ۱۵ تا ۲۴ ساله در ماه اکتبر بدون تغییر نسبت به ماه گذشته در سطح ۳.۴ درصد ماند.

نرخ دلار دوباره کاهشی شد

در معاملات دیروز، ارزش ین در برابر دلار ۰.۴ درصد تقویت شد و هر دلار به ۱۱۰.۴۸۱۳ ین کاهش یافت. در برابر فرانک سوییس نیز هر دلار با ۰.۳ درصد کاهش مبادله شد تا ارزش هر فرانک به ۱.۰۱۴۲ دلار برسد. این دو ارز طی یک ماه اخیر به لطف اوضاع نابسامان اقتصاد آمریکا موفق شده اند، به ترتیب ۲.۳ درصد و ۱.۲ درصد در برابر دلار پیشروی کنند. شاخص دلار که ارزش آن در برابر سبدی از ارز‌های مهم جهانی را اندازه می گیرد با ۰.۱۵ درصد کاهش در سطح ۹۶.۳۴ واحدی ایستاد. هر یورو به ازای ۱.۱۴۵۶ دلار و هر پوند به ازای ۱.۲۶۵۳ دلار مبادله شدند. بازار‌های مالی انتظار دارند با توجه به افزایش نرخ بهره و کمرنگ شدن تاثیر لایحه کاهش مالیاتی، رشد اقتصادی سال اینده آمریکا کاهش یابد. هر دلار همچنین به ازای ۷۰.۰۲۶۳ روپیه هند، ۱.۴۱۸۲ دلار استرالیا، ۱.۳۶۷۲ دلار کانادا و ۶.۸۶۶۴ یوان چین مبادله شد.

پای عربستان به پرونده نیسان باز شد

پرداخت ۱۵ میلیون دلار توسط 'کارلوس گون' رئیس معزول و پیشین هیأت مدیره شرکت خودروسازی نیسان ژاپن به یک شرکت عربستانی با هدف «جلب نظر خانواده سلطنتی» این کشور، تازه‌ترین موردی است که دادستانان توکیو به پرونده این شرکت اضافه کرده اند. ژاپن تودی روز جمعه گزارش کرد، یک تاجر بانفوذ اهل عربستان سعودی در پرداخت وجهی که ادعا می‌شود برای پوشش دادن ضرر سرمایه گذاری شخصی کارلوس گون، رئیس سابق هیات مدیره نیسان، بوده، دست داشته است. گون ۶۴ ساله هفته گذشته به ظن سوء استفاده شدید از اعتماد در رابطه با این پرداخت بازداشت شد او در ابتدا به ادعای گزارش درآمد کمتر از میزان واقعی بازداشت شده بود.
 
پیش بینی بانک جهانی از نرخ تورم ایران در سال‌های ۲۰۱۹ و ۲۰۲۰/ احتمال اخراج دو شرکت هوآوی و ZTE از بازار آمریکا/ خروج ارز از کشور برای واردات ۹۱ تن خمیر بازی/ کارگران امسال چقدر عیدی می‌گیرند؟
 

گون این بار متهم است از طریق یک کانال غیرقانونی شرکت تابع نیسان به شرکت یکی از آشنایانش که ادعا می‌شود به او در کسب ضمانت اعتباری برای معاملات مالی شخصی اش کمک کرده، حدود ۱۵ میلیون دلار پرداخت کرده است.

منابع آگاه می‌گویند این آشنای گون 'خالد الجفالی' تاجری از خانواده مؤسس شرکت زنجیره‌ای «ای اِی جفالی و برادران» در عربستان سعودی است؛ او و گون، سی سال یکدیگر را می‌شناخته اند.

دادستانان توکیو می‌گویند که این پول به عنوان «هزینه‌های ترویج فروش» به شرکت جفالی پرداخت شده است. آن‌ها ظن آن دارند که این مبلغ به عنوان پاداشی برای تأمین ضمانت اعتباری گون به جفالی پرداخت شده باشد. اما تیم وکلای مدافع گون از قول او می‌گویند که این مبلغ پاداشی قانونی برای نقش جفالی در حل مشکلات نیسان و جلب نظر خانواده سلطنتی سعودی بوده است. شرکت زنجیره‌ای «ای اِی جفالی و برادران» در سال ۱۹۴۶ تأسیس شده است. این شرکت در زمینه تأمین برق و ارتباطات راه دور برخی از شهر‌های بزرگ عربستان سعودی و همچنین ساخت و ساز، بیمه، تولید و توزیع خودرو فعالیت می‌کند. این شرکت زنجیره‌ای عربستانی نیز چنین موضوعی را رد کرده است./ایرنا


خروج ارز از کشور برای واردات ۹۱ تن خمیر بازی
آمار مقدماتی گمرک از تجارت خارجی در شش ماهه نخست سال ۹۷ نشان می‌دهد، در این مدت، بیش از ۹۱ تن خمیر برای قالب گیری یا برای سرگرمی کودکان از شش کشور جهان وارد ایران شده است. بر اساس واردات این حجم خمیر برای قالب گیری یا برای سرگرمی کودکان ۲۲۸ هزار و ۳۵۲ دلار ارز از کشور خارج شده است.

گفتنی است، واردات خمیر برای قالب گیری یا برای سرگرمی کودکان از شش کشور دنیا اتریش، انگلستان، ایتالیا، تایلند، ترکیه و چین وارد کشور شده است. به نقل از میزان، در این میان اتریش بزرگترین صادرکننده خمیر برای قالب گیری یا برای سرگرمی کودکان با حجم بیش از ۱۴ تن به ارزش دلاری ۱۵۶ هزار و ۴۹۹ دلار به ثبت رسیده است.


تداوم صعود قیمت طلا در بازار جهانی

بهای طلا روز جمعه به دلیل نگرانی‌ها نسبت به کندی اقتصاد جهانی و تعطیلی بخشی از دولت آمریکا که تقاضا برای خرید این فلز ارزشمند را تقویت کرد، افزایش یافت و نزدیک به بالاترین قیمت خود در بیش از شش ماه گذشته ایستاد.

هر اونس طلا برای تحویل فوری در معاملات روز جمعه بازار سنگاپور با ۰.۲ درصد افزایش، به ۱۲۷۷.۷۵ دلار رسید و در مسیر ثبت دومین هفته متوالی قرار گرفت. طلا روز چهارشنبه تا مرز ۱۲۷۹.۰۶ دلار صعود کرده بود که بالاترین حد از ۱۹ ژوئن بود. در بازار آمریکا، هر اونس طلا برای تحویل در فوریه ۰.۱ درصد کاهش یافت و به ۱۲۸۰.۲ دلار رسید.

برایان لاین، مدیر کل شرکت «گلد سیلورسنترال» در سنگاپور، با اشاره به مشکلات سیاسی و اقتصادی مانند جنگ تجاری آمریکا و چین و تعطیلی قسمتی از دولت آمریکا، اظهار کرد: مردم در مقطع فعلی طلا را تنها دارایی مطمئن می‌بینند.


هفته آرام تسه‌ها در بازار اوراق مسکن

ارزش اوراق تسهیلات مسکن اسفند ۹۵ (تسه۹۵۱۲) طی هفته قبل ۳/ ۱ درصد رشد کرد و به قیمت ۵۴ هزار و ۲۴۹ تومان رسید. پنج‌شنبه گزارش تحولات مسکن بانک مرکزی منتشر شد و وضعیت بازار معاملات مسکن در ماه آخر پاییز را تشریح کرد. بر اساس این گزارش، تعداد معاملات آپارتمان‌های مسکونی در آذر ۸/ ۶ هزار واحد بود که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب ۶/ ۰ و ۷/ ۶۱ درصد کاهش داشته است. متوسط قیمت هر متر مربع آپارتمان نیز ۵/ ۹ تومان بود که نسبت به آبان و آذر سال گذشته به ترتیب ۱/ ۴ و ۸/ ۹۱ درصد افزایش یافته است. افزایش قیمت‌ها و کاهش تعداد معاملات نمود رکود تورمی بازار مسکن و تسه‌ها محسوب می‌شود. با این حال روند کاهشی تعداد معاملات و رشد قیمت‌ها کند شده است و می‌توان امیدوار بود که با اصلاح قیمت‌ها، رونق به بازار تسه‌ها بازگردد.

خودروسازی هند به دنبال جذب ۸ تا ۱۰میلیارد دلار سرمایه‌گذاری خارجی 

دولت فدرال هند پیش‌بینی کرده است، خودروسازی این کشور تا سال ۲۰۲۳، بین ۸ تا ۱۰میلیارد دلار سرمایه‌گذاری خارجی جذب خواهد کرد. بر اساس گزارش پایان سال ۲۰۱۸ که از سوی وزارت صنایع سنگین هند منتشر شد، خودروسازی این کشور توانسته است تا بین سال‌های ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۶، ۵/ ۱۶ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری مستقیم را جذب کند.

در این بیانیه آمده است: با توجه به ظرفیت بالای بازار خودرو در هند، این کشور می‌تواند با جذب سرمایه‌گذاری و ارتقای توان خود در صنعت خودرو نقشی کلیدی را در بازار خودرو جهان ایفا کند. برنامه ده ساله هند که از سال ۲۰۱۶ آغاز شده، در نظر دارد که تا سال ۲۰۲۶ هند را پس از چین و آمریکا از منظر مهندسی، ساخت و صادرات خودرو در جایگاه سوم جهان قرار دهد. براساس این گزارش، این صنعت هم‌کنون ۱/ ۷ درصد از تولید ناخالص داخلی هند را از آن خود کرده که رقم قابل‌توجهی به‌ شمار می‌آید./دنیای اقتصاد


کارگران امسال چقدر عیدی می‌گیرند؟
 

تسنیم نوشت: همه کارگاه‌های مشمول قانون کار موظف به پرداخت عیدی و سنوات به هر یک از کارگران خود هستند که مبنای محاسبه آن یک سال کار، معادل شصت روز آخرین مزد، بعنوان عیدی و پاداش است و مبلغ پرداختی از این بابت به هر یک از کارکنان نبایستی از معادل نود روز حداقل مزد روزانه قانونی تجاوز کند.

همچنین مبلغ پرداختی به کارکنانی که کمتر از یک سال در کارگاه کار کرده‌اند، باید به مأخذ ۶۰ روز مزد و به نسبت ایام کارکرد در سال محاسبه شود و مبلغ پرداختی از این بابت برای هر ماه نباید از یک دوازدهم سقف تعیین شده در فوق تجاوز نماید. حداقل عیدی کارگران دو برابر حداقل حقوق پایه و حداکثر عیدی به شرطی که از مصوبه قانون کار بیشتر نشود، سه برابر پایه حقوق خواهد بود. با توجه به حقوق و مزایای سال ۹۷ کارگران جزئیات حقوق و عیدی سال ۹۸ کارگران به شرح زیر است. حداقل عیدی کارگران ۲ میلیون و ۲۲۸ هزار تومان و حداکثر عیدی کارگران ۳ میلیون و ۳۴۲ هزار تومان برای سال ۹۸ خواهد بود.

اشتراک گذاری
برچسب ها
خبرهای مرتبط
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۲
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۱۷
ناشناس
|
-
|
۰۸:۲۷ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۸
عیدی یک کارگر حداقل 2 میلیون و 228 هزارتومان می باشد و یک کارمند با 28 سال سابقه 85 هزارتومان، عدالت کجاست چه کسی این عدالت را تعریف کرده کجای دنیا چنین تعریفی دارنند ؟
پاسخ ها
آرتین
| Iran, Islamic Republic of |
۰۹:۱۰ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۸
عدالت اونجاست که طول سال حقوق ماهیانه ات سه برابر حقوق کارگر است
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۰:۰۲ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۸
عمو جون زیاد احساساتی نشو دروغ. هر چی بزرگتر باورش راحتر .کی میاد به کارگر بینوا دو میلیون عیدی بده
sina
| Iran, Islamic Republic of |
۲۱:۰۹ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۸
کارگر بیچاره صبح تا شب زحمت میکشه نصف شماها حقوق نمیگیره اون بی عدالتی نیست ؟؟شما کارمندا فقط بلدید برید اداره لم بدید و همش افزایش حقوق بخوایید کوچکترین فایده ای هم برای اقتصاد کشور ندارین اونجا هم فقط میخوابید و میخورید همش هم دنبال افزاش حقوق و عیدی هستین جمع کنین بابا
sina
| Iran, Islamic Republic of |
۲۱:۱۰ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۸
درضمن مگه بقیه ادم نیستن که شما حقوقت افزایش پیدا میکنه تورم و گرونیش میمونه برا بقیه عدالت اینه پس نه؟
سبوس برنج شمال
|
United States
|
۰۸:۴۲ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۸
خدایا به مسئولین ما افتخار خدمت

و به کارمندان و کارگران ما صبر عطا فرما
طاهرخانی - تاکستان1
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۵۹ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۸
چنان عیدی کارکران را بزرگ جلوه میدن انگار همین حالا ریختن به حسابشون کارگرا حقوق و عیدی چند سالشون پرداخت نشده با این تورم حتی نانوایی ها هم نونا گرون کردن برین ادارات ببینین هم پایه شغلی از نظر سنوات با یک کارگر چقر فرق حقوق و مزایاشونه من با بیست پنج سال سابقه در شرکت خصوصی با مدرک کارشناسی یک سوم حقوق و مزایای یک کارمند دیپلم شهرداری یا اداره گاز مگیرم. کجاست این عدالت شما
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۵۹ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۸
بابا بدبخت شديم رفت تا ديروز ميگفتيم كره با ما شروع كرد و الان خودرسازيش رو ببين كجاي جهان ايستاده و الان ويتنام تازه ميخواد شروع كنه به خودروسازي و تا پنج سال ديگه از ما ميزنه جلو و ما هنوز اندر خم يه ايربگ و يا دوايربگيم
پاسخ ها
علی
| Iran, Islamic Republic of |
۱۰:۱۴ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۸
ویتنام الان یکی از موفق ترین و پرسود ده ترین کشورها برای سرمایه گزاری است
بخاطر اینکه پس از نابودی کامل در جنگ با فرانسه و امریکا به این نتیجه رسیدند که با ماجراجویی و جنگ فقط عقب ماندگی و خرابی و گرسنگی و فلاکت نصیبشان میشود
لذا مسیر خود را تغییر دادند و با پشتکار و برنامه ریزی و تنش زدایی با دشمنان قبلی کشورشان را خوب و عالی ساختند
پاسخ به علی
| Iran, Islamic Republic of |
۱۸:۵۱ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۸
شما چقدر قشنگ انشاء مینویسی
چند سال تو سیاستمداران ویتنام بودی که اینقدر قشنگ و دقیق فهمیدی به چه نتایجی رسیدند؟!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۲۰ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۸
کارگران ساختمانی هم عیدی از خدا بگیرن؟عجب عدالتی
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۲۱ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۸
کارکمند اداره خودتو داری با کارگر زحمت کش جامعه مقایسه میکنی.........چرا با اون پاداش بگیر 50 میلیونی مقایسه نمیکینی
شهرام رودپیمای رشت آبادی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۵۶ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۸
با نام خدا .

با سلام .

حقوق (اجتماعی و مدنی ) یک کارگر خیلی فراتر از این دستمزدهای ناچیز است .

سالیانه بیش از 250 کارگر در سطح کشور دچار حادثه در حین کار و نقص عضو و یا صدمات جانی میشوند . ...

حق و حقوق یک کارگر در دولت جمهوری اسلامی ایران ضایع میشود . انصاف این است که حداکثر حقوق و دستمزد

به یک کارگر عیدی داده شود . .........

و اما کارمندان تا آنجایی که مشاهده میشود در بیشتر ادارات ساعات کار مفید 2 ساعت است .........و بقیه ی

ساعات صرف صبحانه خوردن و دور هم نشستن و جلسات متعدد بدون خروجی .......و یک تا دو ساعت برای رفتن

به مسجد و بعد از غذا یک چرت نیم ساعته و ساعت 2.5 هم تعطیل میشود .........

بشترشان هم که مدیران هستند در سازمانها در فکر کلک زدن و پول گرفتن و وام گرفتن از بانکها و سایر موارد هستند .


این یک گوشه ای از کار در دولت جمهوری اسلامی ایران است ........
پاسخ ها
saman
| Iran, Islamic Republic of |
۲۱:۱۴ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۸
دقیقا
نمونش دوست خود من که جز فساد و سو استفاده از موقعیت و استفاده از وقت کاری به عنوان وقت تفریح و صبحانه و خواب و ... هیچ چیز دیگه ای بلد نیستن کل کاری که میکنن میرن 2 ساعت پشت میز میشینن بعد هم جالبه که کلی پول میگیرن و ناراضی هم هستن همش افزایش حقوق میخوان اخه یکی نیست بگه حقوق این همه کارمند زیاد به بقیه مردم که کارمند هم نیستن و کسی هم نیست حقوقشون رو افزایش بده چیکار کنن وقتی باز نقدینگی زیاد بشه و همه چی باز دو برابر بشه این جماعت فقط به فکر خودشونن جالبه تازه خودشونم لایق تر از کارگر زحمت کش میدونن کارگر پولی که میگیره حقشه مثل شما 90 درصدش رو هدر نمیده
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۲۶ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۸
هروقت هرکس هرچقدرخواست توانست دلارموردنیلزش راتامین کندونه فقط سالی ۲۲۰۰ دلارباکارت ملی انوقت میتوان روی ان نرخ بعنوان نرخ واقعی دلارحسال کرد
سعید
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۲۷ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۸
میبایست قوانین در ادارات دولتی برای استخدام مشخص گردد .نمیشود در ادارت دولتی از دو قانون تبعید کرد همه کارمندان دولت میبایست تابع یک قانون کار باشند و یک بیمه .
ناشناس
|
Armenia
|
۱۷:۳۲ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۹
کارگر در قانون چه حق و حقوقی داره؟
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
برچسب منتخب
ربیع الاول طرح صیانت از حقوق کاربران هفته وحدت طرح جهش تولید مسکن
آخرین اخبار