بازدید 7069
کد خبر: ۸۵۸۴۱۴
تاریخ انتشار: ۱۷ آذر ۱۳۹۷ - ۱۰:۵۴ 08 December 2018

معاون امور فضای مجازی دادستانی کل کشور با بیان این که فیلترینگ تلگرام موفقیت آمیز بود، گفت: نباید یکباره از پیام رسان داخلی که عمر یکساله دارد انتظار بالایی داشته باشیم.

به گزارش مهر، جواد جاویدنیا در خصوص این که آیا سیاست یکپارچه فیلترینگ تلگرام توانست به اهداف خود دست پیدا کند و چقدر توانست موفق باشد، اظهار کرد: اجرای فیلترنیگ تلگرام و میزان موفقیت آن را می‌توان از منظرهای مختلف بررسی کرد، از یک نظر فیلترینگ موفقیت آمیز بود زیرا شبکه‌های پیام رسان داخلی به معایب خود پی برده و آن‌ها را اصلاح کردند.

وی افزود: در همان برهه‌ای که تلگرام فیلتر شد، حجم عظیمی از مردم وارد شبکه‌های اجتماعی داخلی شدند و این امر باعث شد که پیام رسان‌های داخلی با اشکالات خود آشنا شوند زیرا اساس این گونه فعالیت‌ها و فضای مجازی این است که تا زمانی که فضای مجازی زیر بار مخاطب نرود بسیاری از نواقص آن مشخص نمی‌شود، باید زیر بار برود تا نواقص آن برطرف و به یک سطح از پایداری برسد.

وی افزود: در مقطعی ۸۰۰ هزار کاربر روزانه وارد شبکه‌های اجتماعی داخلی می‌شدند و عضو شورای عالی فضای مجازی نقل می کرد که در همان ایام برنامه نویسان پیام رسان های داخلی با همت مضاعف در حال برطرف کردن نواقص کار بودند.

جاویدنیا با بیان این که زحمت و تلاش این گروه بازتاب داده نمی‌شود تا مردم با آن آشنا شوند، گفت: وقتی وارد نرم افزارهای داخلی (شبکه‌های اجتماعی، مسیریاب‌ها، موتورهای جستجو و غیره) می‌شویم به این توجه نمی شود که آن نرم افزار خارجی چندین سال زودتر از نرم افزار داخلی فعالیت کرده و توانسته نواقص خود را برطرف کند.

وی افزود: باید فرهنگ سازی شود که مردم انتظار خود را در ابتدا از شبکه‌های اجتماعی داخلی پایین‌تر آورده و از آن حمایت کنند، انتظاری که در مردم ایجاد شده درست نیست، نباید یکباره از نرم افزاری که عمر یکساله دارد انتظار داشته باشیم مانند تلگرامی که ۶ سال فعالیت می‌کند، توانایی داشته باشد.

معاون امور فضای مجازی دادستانی کل کشور بیان کرد: با آن فشاری که وارد شد نرم افزارهای داخلی رشد کردند و اکنون مدیران پیام رسان‌های داخلی بیان می‌کنند که می‌توانیم حجم بیشتری از مخاطب را پاسخگو باشند.

دولت ها به پیام رسان های بومی خود کمک می کنند

جاویدنیا تأکید کرد: صنعت شبکه‌های اجتماعی هر کشوری که بتواند کل آن کشور را پوشش دهد بدون کمک های دولت شکل نگرفته و هرجایی که موفقیتی بوده حتی در خود آمریکا، با حمایت دولت این کار انجام شده است. وقتی ظرفیت فضای مجازی به یک سقف خاص می‌رسد در همه کشورها حمایت‌هایی از جمله پهنای باند، سرور و غیره صورت می گیرد.

وی تصریح کرد: تلگرام سه هزار سرور برای ایرانی‌ها دارد و به وزارت ارتباطات تکلیف شده که از ناحیه شورای عالی فضای مجازی تسهیلات مؤثر در اختیار آن‌ها قرار دهند، آیا این تسهیلات مؤثر بوده است؟ ۱۰ سرور یا کمک پنج میلیارد تومان چقدر توانسته کمک کند، در ارزیابی که صورت گرفته برای آن که سرویسی بتواند مانند تلگرام پاسخگو باشد باید حداقل معادل ۳۰۰ میلیارد تومان بودجه و امکانات داشته باشد.

جاویدنیا گفت: می‌توانیم بگوییم که پیشرفتی که در نرم افزارهای داخلی انجام شد بعد از فیلترینگ تلگرام بسیار مؤثر بود، اما از این حیث که سیاست گذاری‌های بعدی که انجام شده درست بوده یا خیر و این طرح که تصمیم گرفته شد پوسته‌ای از تلگرام (هاتگرام و تلگرام طلایی) شکل بگیرد و ما از آن حمایت کنیم، آیا اگر ما چنین توانی داشتیم بهتر نبود از پیام رسان‌های داخلی حمایت می‌کردیم، این‌ها سؤالاتی است که رسانه‌ها و مردم باید دنبالش باشند و پاسخ‌های متقن و دقیقی راجع به آن دریافت کنند.

اقداماتی برای اصلاح جرائم رایانه ای در دست اقدام است

معاون امور فضای مجازی دادستانی کل کشور در پاسخ به این سؤال که آیا می پذیرید که قوانین فضای مجازی نواقصی دارد و مشکلاتی را برای برخی کاربران از جمله کسانی که خریدهای اینترنتی انجام می‌دهند، به وجود آورده است؟ چه راهکارهایی در این زمینه اندیشیده شده است؟، گفت: قوانین ما ناقص بوده البته طرح اصلاح قانون جرائم رایانه ای در دست اقدام است و امیدواریم که زوردتر به نتیجه برسد.

جاویدنیا در خصوص میزان آمادگی در برابر جرائم اینترنتی گفت: از نظر تخصصی نیروهای پلیس فتا و شعب تخصصی جرائم رایانه‌ای از سطح تخصصی خوبی برخوردار هستند اما مشکلی که با آن برخورد می‌کنیم اجازه فعالیت بدون ضابطه به فعالیت پیام رسان‌های خارجی است.

وی افزود: زمانی جرمی در تلگرام انجام شد و مدیران این پیام رسان خارجی هیچگونه پاسخگویی در این خصوص ندارد دیگر ما چه انتظاری از مراجع قضایی و امنیتی کشور داریم، البته مأموران پلیس فتا و ضابطان قضایی با همه کم لطفی‌ها که وجود دارد متحمل زحمات زیادی می‌شوند و از راهکارهای فنی و قانونی برای شناسایی متخلفان استفاده می کنند.

جاویدنیا گفت: می توان برای شفاف شدن این موضوع مثالی زد، فعالیت در شبکه های خارجی مانند این است که یک شهروند ایرانی در آمریکا سرمایه گذاری کند و زمانی که برای وی اتفاق یا مشکلی پیش آید از ایران خواستار برطرف کردن مشکل خود شود.

وی خاطرنشان کرد: اگر مجبور شدیم از یک سرویس خارجی استفاده کنیم باید یک دوره گذار مشخص برای آن تعریف کرده و حتماً به فکر جایگرین برای آن باشیم و در آن دوره گذار هم، پیام رسان خارجی را مکلف کنیم که تمام قوانین کشور ما را رعایت کند و سرورهای خود را به کشور ما منتقل کند، همچنین اطلاعات کاملی که نیاز است را به ما بدهد زیرا هیچ کشوری نسبت به امنیت مردم و جامعه خود تعارف نمی‌کند و اگر به این اصول توجه نکنیم یک خلاف امنیتی کردیم.

اشتراک گذاری
برچسب ها
خبرهای مرتبط
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۳
در انتظار بررسی: ۳۷
انتشار یافته: ۱۴
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۰۸ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۷
آره الان هیچکس از تلگرام استفاده نمیکنه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۱۵ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۷
ایشون از کدوم ایران صحبت میکنه؟
والا با همه افرادی که نشست و برخاست دارم تا حالا نشنیدم کسی بگه که داره از پیام رسان داخلی استفاده میکنه و هیچ کسی رو هم ندیدم که از تلگرام خارج شده باشه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۴۸ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۷
در هیچ کاری عجله نکنید
فیلترینگ عملا بی معنی است. راههای مختلفی برای دور زدن آن وجود دارد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۴۹ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۷
اگر موفقیت آمیز بود پس چرا هنوز تلگرام وصل و خیلی ها دارن استفاده میکنن
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۰۰ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۷
فیلتر تلگرام واقعا موفقیت آمیز بود از برکت این کار علاوه بر حرفه ایها ، همه کودکان و زنان و مردان و پیران و جوانان و کهنسالان با انواع و اقسام فیلتر شکنها آشناشده و استفاده های جور و واجور از آن را تجربه میکنند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۲۰ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۷
فیلترینگ تلگرام واقعا" عالی بود و باعث شد برای دسترسی به آن فیلتر شکن را نصب کنیم که در این شرایط دسترسی به همه موارد ممنوعه نیز راحت شده !
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۳۷ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۷
والا تعداد کاربران کانالی که تلگرام بخاطر اون فیلتر شد ، بعد از فیلترینگ تلگرام حدود ۵۰ درصد رشد کرد .. همه هم که در تلگرام هستن و شاید فقط تعدادی افراد مسن که اطلاعات کافی در مورد فیلترشکن ها ندارند از تلگرام محروم شدند .. نمیدونم به چه میگن موفقیت ؟؟؟ افزایش ممبر های کانال های بقول خودشون معاند و یا محروم کردن افراد مسن و کم سواد از تلگرام !!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۳۹ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۷
بچه همسایمون بهم گفت عمو تلگرامم بالا نمیاد فیلترشکن خوب بهم میدی؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
فقط نگاش کردم.....تلاش مسئولان جهت فیلتر کردن فضای مجازی جوابش دقیقا میشه فیلتر کردن سایت ها و برنامه های ایرانی از ذهن کاربران ایرانی. ذات بشر حریص بودنه.چیزی رو ازش بگیری بدتر سمتش میره...
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۵۵ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۷
پیام رسان داخلی - خودرو داخلی
چه سرنوشت مشابهی !!
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۲۲ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۷
با سلام شاید از برخی جهات فیلترینگ تلگرام موفقیت هائی داشته است اما مسئولین محترم توجه نکردن که اولاً کلیه مدارس کشور برای اطلاع رسانی از تلگرام استفاده می کنند
ثانیاً با شریاط فیلتر شدن تلگرام ولزوم ارتباط دانش آموز با مد رسه از فیلتر شکن استفاده می شود ودر این حالت ورود به انواع سایت های غیر اخلاقی برای دانش آموزان به راحتی در دسترس است آیا کسی از مسئولین میتواند صدمات وآسیب هائی که در حال حاضر ودر اثر فیلتر کردن تلگرام به نوجوانان وجوانان این کشور وارد می شود جبران کند ویا پاسخگو باشد؟چرا صرفا اهداف سیاسی را دنبال می کنید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۴۳ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۷
بله موفق بوده میتونیم با فیلتر شکن از تلگرام استفاده کنیم. دستتون درد نکنه!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۲۳ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۷
آقا چرا نگاه دولتی دارند به همه چیز؟ زحمات بازتاب داده نمی شود معنایی ندارد. شرکت خصوصی هستند اما از رانت دولتی هم استفاده کردند و رقیبان را جا گذاشتند. مگر زحمات گوگل و اپل و غیره را منابع دولتی اشان بازتاب می دهند؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۳۹ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۷
تبريك ميگم بابت اين موفقيت بزرگ
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۴۳ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۷
ما كه تا حالا كسي رو از اطرافيان نديديم كه پيام رسان داخلي داشته باشه.نمي دونم موفقيت تعريفش عوض شده يا مسوولين برعكس صحبت مي كنند.
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
kilid search
برچسب منتخب
کروناویروس نوروز 99 روز پاسدار جهش تولید طرح فاصله گذاری اجتماعی
آخرین اخبار