بازدید 2619
تابناک اقتصادی گزارش می‌دهد

تحقق صدرصدی بودجه تا پایان مهر ماه/ جهش سود آوری در سایه مدیریت کارآمد

کد خبر: ۸۵۲۵۲۲
تاریخ انتشار: ۲۷ آبان ۱۳۹۷ - ۱۲:۳۷ 18 November 2018
تحقق صدرصدی بودجه تا پایان مهر ماه/ جهش سود آوری در سایه مدیریت کارآمدروند سود آوری چادر ملو که از سال ۹۴ سیر صعودی داشته طی سال جاری سرعت بیشتری یافته و تحقق صددرصدی بودجه پیش بینی شده طی سال ۹۶ در ۷ ماهه سال ۹۷، چشم انداز مثبتی را پیش روی سهامدارن این شرکت قرار داده است.
 
به گزارش خبرنگار تابناک اقتصادی، چادر ملو تنها شرکت بزرگ معدنی و صنعتی کشور محسوب می‌شود که زنجیره فولاد خود را تکمیل کرده، ۵ خط کنسانتره این شرکت ظرفیت تولید ده و نیم میلون تن کنسانتره را داشته که بخشی از این کنسانتره تحویل واحد گندله سازی با ظرفیت تولید سالانه ۳ میلیون و ۷۰۰ هزار تن می‌شود وچادر ملو درصدد است با بهسازی این واحد ظرفیت تولید گندله خود را به ۴ میلیون تن افزایش دهد.
 
گندله تولید شده درچادرملو به دو مجتمع فولادی ارفع و فولاد غدیر ایرانیان ارسال می‌شود. این دو و احد تولیدی تا راه اندازی کارخانه احیای چادرملو که مراحل پایانی ساخت را سپری می‌کند آهن اسفنجی کارخانه فولاد ۱ میلیون و ۳۰۰ هزار تنی چادرملو را تامین می‌کنند. این کارخانه طی ۷ ماهه امسال بیش از ۴۹۰ هزار تن شمش فولاد روانه بازارکرده که این میزان تا پایان سال به ۸۰۰ هزار تن افزایش خواهد یافت.
 
نکته قابل توجه در عملکرد این شرکت، پیش بینی تامین تجهیزات و قطعات مورد نیاز واحد‌های معدنی و صنعتی است که به گفته مدیر امور مالی و اقتصادی چادرملو، با تمهیدات اتخاذ شده، برای پیشگیری از آسیب‌های ناشی از تحریم‌ها و نوسانات ارزی، ماشین آلات و قطعات مورد نیاز خود را برای مدت ۲ تهیه و ذخیره سازی کرده است.
 
تحقق صدرصدی بودجه تا پایان مهر ماه/ جهش سود آوری در سایه مدیریت کارآمد
 
یکی از ویژگی‌های کارخانه‌های جدید چادرملو، مجاورت واحد احیای مستقیم با کارخانه فولاد این شرکت بوده و به همین دلیل فولاد تولید شده در چادر ملو با روش «هات شارژ» یا «شارژ داغ» تولید می‌شود، به این معنا که گندله تولید شده از طریق نوار نقاله به واحد احیای مستقیم که آهن اسفنجی تولید می‌کند، منتقل می‌شود و در این واحد آهن اسفنجی پیش از سرد شدن و با دمای ۶۰۰ درجه وارد کوره ذوب می‌گردد.
 
با توجه به این موضوع که مصرف برق، آب و گاز در چنین صنایعی بالاست، استفاده از روش «هات شارژ» به کاهش مصرف انرژی به میزان یک سوم منجر شده و از طرفی با کاهش زمان ذوب (به طور متوسط هر ذوب ۷۰ دقیقه طول می‌کشد) سبب افزایش میزان تولید فولاد نیز شده و بر این اساس ظرفیت اسمی ۱ میلیون تن کارخانه فولاد تا ۱ میلیون و ۳۰۰ هزارتن شمش فولادی قابل ارتقا است.
 
یکی دیگر از مسائلی که در مورد شرکت چادرملو و دیگر شرکت‌های بزرگ معدنی واقع در فلات مرکزی ایران مطرح بوده و هست، موضوع تامین آب مورد نیاز برای این شرکت‌ها است.
 
بر اساس برنامه ریزی‌های انجام شده، پروژه انتقال آب خلیج فارس به فلات مرکزی ایران در سال ۹۸ به شرکت گل گهر خواهد رسید، در مرحله دوم آب خلیج فارس به مس سرچشمه و در سومین فازعملیاتی این طرح آب به شرکت چادرملو منتقل خواهد شد، اجرایی شدن این طرح برای این شرکت‌ها بسیار حیاتی بوده و حاشیه سود آن‌ها را افزایش خواهد داد.
 
مسئله اتمام ذخایر چادر ملو در حالی طی چند سال اخیر مطرح شده که با گرفتن مجوز اکتشافات معدنی در منطقه آنومالی ۱۹D، شهرستان بافق که تنها در ۳۰ کیلومتری معدن فعلی چادر ملو واقع بوده، این نگرانی تا حدودی مرتفع شده است.
 
بهره‌برداری از معدن و محدوده معدنی ۱۹D به صورت مشترک به شرکت معدنی و صنعتی چادرملو و سنگ آهن مرکزی ایران واگذار شده و شناسایی‌های اولیه انجام شده در منطقه نشان دهنده ذخایر حداقل ۱۰۰ میلیون تنی در این پهنه را نشان م. یدهدو همچنین فاصله اندک این پهنه با معدن فعلی چادرملو مشکلات حمل و نقل را برای این کارخانه به وجود نمی‌آورد، خبر خوبی برای این کارخانه معدنی است.
 
چادر ملو افزایش سرمایه به منظور تأمین هزینه‌های سرمایه گذاری اجرای طرح اکتشاف و بهره برداری از پهنۀ ۱۹D را در قالب برنامۀ آتی افزایش سرمایه پیش بینی کرده است.
 
ضمن آنکه دوقلو‌های معدنی به همراه فولاد هرمزگان در فکر خریدن معدن در استرالیا هستند و به گفته مدیران این شرکت، مجموع ذخایر سه پهنه معدنی شناسایی شده در استرالیا ازکل ذخایر سنگ آهن ایران بیشتر است.
 
استرالیا با ۵۰ میلیارد تن ذخایر شناسایی شده سنگ آهن بزرگترین تولید کننده سنگ آهن در جهان بوده و خرید معدن در استالیا گام مهمی برای صنعت کشور محسوب می‌شود.
 
روند افزایشی قیمت سنگ آهن در دنیا دیگر مسئله‌ای است که باید به آن توجه کرد چرا که بررسی روند قیمتی سنگ آهن از سپتامبر ۲۰۱۷ تا سپتامبر ۲۰۱۸ حکایت از آن دارد که قیمت سنگ آهن در ماه آگوست و سپتامبر روند صعودی داشته و از ۶۴ دلار و ۵۶ سنت به بیش از ۶۸ دلار و ۴۴ سنت در سپتامبر ۲۰۱۸ رسیده است.
 
این مسئله زمانی اهمیت خود را نشان می‌دهد که بدانیم بر اساس پیش بینی‌ها قیمت سنگ آهن در سال ۲۰۱۹ به ۵۷ دلار می‌رسید در حالی که اکنون قیمت سنگ آهن بیش از ۱۱ دلار با قیمت پیش بینی شده، تفاوت دارد.
 
بررسی مقادیر تولید و فروش چادر ملو تا پایان مهر ماه نشان می‌دهد، تولید کنسانتره سنگ آهن در این مجتمع معدنی از مرز ۵ میلیون تن عبور کرده که نسبت به برنامه پیش بینی شده رشد ۸ درصدی را نشان می‌دهد و بر این اساس تولید کنسانتره به ۵ میلیون و ۱۹۶ هزارتن رسیده است.
 
طی ۷ ماهه ابتدایی امسال همچنین میزان تولید شمش فولاد در کارخانه فولاد سازی چادرملو ۴۹۴ هزارتن بوده که ۶ درصد از برنامه پیش بینی شده فراتر رفته همچنین تولید ۲ میلیون و ۳۳ هزارتن گندله آهن نیز بیشتر از پیش بینی برنامه بوده است.
 
شرکت معدنی و صنعتی چادرملو دردوره ۱ ماهه منتهی به ۹۷/۰۷/۳۰ از محل فروش محصولات خود مبلغ ۵,۱۶۷ میلیارد ریال درآمد و طی ۷ ماهه گذشته از فروش محصولات خود بالغ بر ۳۴ هزارو ۳۶۰ میلیارد ریال درآمد کسب کرده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۱۵۹ درصد رشد داشته است.
 
در مقطع فعلی شرکت چادر ملو درصدد افزایش سرمایه از مبلغ ۳۳۵۰ میلیارد تومان به ۶۷۰۰ میلیارد تومان بوده و بر این اساس اظهارنظر حسابرس و بازرس قانونی نسبت به گزارش توجیهی هیئت مدیره در مورخ ۲۳/۰۸/۱۳۹۷ در سامانه کدال قرار گرفته و تشریفات قانونی این افزایش سرمایه در حال انجام بوده وهمان طور که اشاره شد هدف از این افزایش سرمایه جبران مخارج سرمایه گذاری در بهره برداری از معادن جدید و جبران مخارج مشارکت در افزایش سرمایه شرکت‌های سرمایه پذیر است.
 
توجه به این نکته در صنعت سنگ آهن ضروری به نظر می‌رسد که ایران با دارا بودن بیش از ۲ میلیارد و ۷۰۰ میلیون تن سنگ آهن، بر اساس آخرین اطلاعات آماری سال ۲۰۱۷ پس از استرالیا، روسیه، برزیل، چین، هند، اوکراین، کانادا سوئد و آمریکا در رتبه دهم از نظر ذخایر سنگ آهن شناخته شده قرار دارد.
اشتراک گذاری
مطالب مرتبط
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

برچسب منتخب
# عید نوروز # سال 1402 # سال مهار تورم و رشد تولید # دعای روز هفتم رمضان # مبطلات روزه
وب گردی