بازدید 22180
چطور جنگ روانی «تحریم بازی» را به آمریکا باختیم؟
چند روزی است، سیزده آبان گذشته و دولت احتمالا متوجه بی تدبیری اش شده باشد و مردمی هم که به سراغ خرید ارز و کالا رفته اند هم فهمیده اند که چطور در جنگ روانی که قرار بود علیه کشور و اقتصاد آن به راه بیفتد، ایفای نقش کرده اند؛ ایفای نقشی که ضررش صرفا متوجه ایران و مردمش شد و عایدی که این افراد فکر می کردند برای آنها نداشت؛ شاید اگر تدبیری بود و مردمی که به امید سود کردن خریدهای آنچنانی انجام دادند، چنین کاری نمی کردند...
کد خبر: ۸۴۹۷۳۴
تاریخ انتشار: ۱۶ آبان ۱۳۹۷ - ۱۴:۰۱ 07 November 2018

سال 91 و در حالی که تنها یک سال تا پایان دولت احمدی نژاد مانده بود، بهای ارز یک شبه به حدود چهار برابر ارزش خود رسید و این مسأله نتیجه ای جز کاهش شدید ارزش پول ملی و افزایش شدید قیمت ها که به دنبال آن ارزش دارایی های مردم به یک چهارم کاهش یافت و باعث فقیر تر شدن مردم ایران شد، نداشت. این مسأله باعث شکل گیری صف های طولانی برای خرید ارز و تبدیل پول به کالاهای سرمایه ای هم شد.

به گزارش «تابناک»؛ تشکیل صف های طولانی از سوی مردم برای دریافت ارز دولتی، شب خوابی ها مقابل بانک هایی که برای به تعادل رساندن قیمت ها در بازار ارز با قیمت دولتی ارائه می کردند، نوسان شدید قیمت ها و درج هر روز یک قیمت روی کالاهای مصرفی مردم و موضوعاتی از این دست، باعث شد بسیاری از کارشناسان و سیاسیون به شدت از عملکرد دولت وقت در این خصوص انتقاد کنند.

همین موضوع باعث شد، در انتخابت ریاست جمهوری سال 92 بسیاری از کاندیداها به انتقاد از عملکرد دولت دهم در خصوص نحوه مدیریت اقتصاد کشور و سیاست خارجی که البته موضوعی بجا و درست بود، بپردازند و همین موضوعات به سرفصل اصلی رقابت های انتخاباتی تبدیل شود. برای همین مردم این احساس را داشتند که باید کسی را برگزینند که بر خلاف دولت وقت، توانایی ویژه ای در مدیریت اقتصاد و سیاست خارجی داشته باشد.

13 آبان گذشت؛ ارز 30 -40 هزار تومان نشد/ دلیل افزایش قیمت‌ها بی‌تدبیری دولت و میل برخی مردم به سودجویی بود!

حسن روحانی به نمایندگی از ائتلاف اصلاح طلبان، اعتدالگرایان و برخی اصولگرایان معتدل به خوبی توانست ضعف های دولت و کشور در حوزه اقتصاد و سیاست خارجی را موشکافی و البته تأکید کند که برنامه ویژه ای برای انجام مدیریت صحیح در این حوزه ها دارد؛ بنابراین، مردم در نهایت دست به انتخاب «شیخ دیپلمات» زدند؛ به امید اینکه او، تیم و دولتش بتوانند از همه ظرفیت ها برای رفع مشکلات در این حوزه ها بهره بگیرد.

دولت تدبیر و امید با استقرار خود توانست در چهار ساله اول دولتداری، با اجرای سیاست های انقباضی اقتصادی و رایزنی های ویژه در حوزه سیاست خارجی که در نهایت منجر به عقد قرارداد برجام با 1+5 شد، نسبت به بهبود روابط خارجی ایران با دنیا به ویژه با اروپایی ها، کنترل نرخ تورم و جلوگیری از تشدید آن، بهبود فضای کسب و کار، رسیدگی به افراد تحت پوشش نهادهای حمایتی، کنترل قیمت کالاها، کنترل نرخ ارز و کاهش نسبی قیمت آن و موضوعاتی از این دست، دست یابد؛ اما همه اینها در سایه یک رکود شدید تورمی بود که کارشناسان اقتصادی و دانشگاهیان بارها و بارها نسبت به عوارض و مشکلاتی که از این ناحیه ایجاد خواهد شد، هشدار دادند.

با برگزاری انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری اسلامی ایران، روحانی توانست با رشد نسبی آرا، بار دیگر به عنوان رئیس جمهور برگزیده شود. انتخابی که همه امید آن را داشتند تا از قبل آن کشور به شرایط بهتری دست پیدا کند و با رفع رکود تورمی شرایط اقتصادی ایران رو به بهبود بیشتر برود؛ اما اولین نشانه های مربوط به عدم دستیابی به چنین شرایطی در جریان انتخاب کابینه بروز کرد؛ جایی که هشدارهای زیادی به رئیس جمهور در خصوص برخی انتخاب ها داده شد، اما او و یارانش توجهی به این هشدارها نکردند.

با گذشت شش ماه از عمر دولت دوم حسن روحانی، ترامپ و آمریکایی ها تعهدات دولت قبل از خود را غیر قابل پذیرش دانستند و با نقض پیمان یکجانبه از برجام خارج شدند و تأکید کردند که تحریم های مربوط به موضوع هسته ای ـ که به موجب انعقاد قرارداد برنامه جامع اقدام مشترک برداشته شده ـ در دو بازه زمانی بار دیگر بازخواهند گشت؛ اقدامی که نشان داد دولت هیچ پیش بینی و پلنی برای مقابله با آن نداشته و ندارد و همین باعث شد مشکلات سال 91 یک بار دیگر در کشور ظهور و بروز یابد.

این مسأله در شش ماه به دلیل بی تدبیری دولت تدبیر و امید و همچنین زیاده خواهی برخی مردم که دقیقا در نقشه و سناریوی پیش بینی شده برای به هم ریختن وضعیت اقتصادی کشور ایفای نقش کردند، تبدیل به معضل جدی برای مردم کشورمان شد و به کاهش شدید ارزش پول ملی، افزایش وحشتناک قیمت ها در همه حوزه ها، کاهش توان مردم برای خرید و کوچک تر شدن سفره آنان، افزایش فاصله طبقاتی و... انجامید.

بسیاری از مردم با تجربه ای که از سال 91 به دست آورده بودند، بدون توجه به عوارض ناشی از هجوم بردن برای خریدهای دیوانه وار در هر حوزه ای تلاش کردند که پول خود را به ارز یا کالا تبدیل کنند. به همین دلیل، مثلا خودروهایی از ایران خودرو و سایپا خریدند که شاید هنوز سنگ آهن مربوط به ساخت بدنه فولادی خودروی خریداری شده از معدن خارج نشده بود؛ خودرویی که نه نامش مشخص بود، نه قیمتش، نه رنگش و نه مابقی چیزهایش و همین باعث شد که قیمت کالاها به شدت افزایش پیدا کند.

این رویکرد مردم در خرید خودروها و اجناسی که تا چند ماه پیش بر سر نخواستنش دعوا بود، باعث شد که دولت و سوء استفاده کنندگان شرایط را مهیا برای آنچه در اثر بی تدبیری آنان ایجاد شده بود، بدانند؛ بنابراین، همه مشکلات نظیر بدهی های دولت، کسری بودجه، برنامه هایی که برای آزادسازی قیمت ها مد نظر بود و ... را در این پروسه اجرایی کنند و قیمت ارز را به اندازه ای افزایش بدهند که شاید تصور نصف این افزایش تا چند ماه پیش شدنی نبود.

دولت و برخی مردم تلاش کردند به بهای کاهش ارزش پول ملی، کاهش توان مردم برای خرید، افزایش بی حد و حصر فاصله طبقاتی، فقیرتر شدن مردم، له شدن قشرهای آسیب پذیر، نابودی برخی صنایع و بیکار شدن برخی هموطنانمان و کارگران، پرکردن جیب سوء استفاده کنندگان و ... اقدام به افزایش قیمت ها، افزایش قیمت ارز، انجام خریدهای دیوانه وار و ... کردند به امید آنکه پس از 13 آبان و اجرای تحریم های ثانویه، بتوانند از این وضعیت سود ببرند.

چند روزی است، سیزده آبان گذشته و دولت احتمالا متوجه بی تدبیری اش شده باشد و مردمی هم که به سراغ خرید ارز و کالا رفته اند هم فهمیده اند که چطور در جنگ روانی که قرار بود علیه کشور و اقتصاد آن به راه بیفتد، ایفای نقش کرده اند؛ ایفای نقشی که ضررش صرفا متوجه ایران و مردمش شد و عایدی که این افراد فکر می کردند برای آنها نداشت؛ شاید اگر تدبیری بود و مردمی که به امید سود کردن خریدهای آنچنانی انجام دادند، چنین کاری نمی کردند؛ وضعیت امروز خیلی بهتر بود و در این جنگ روانی عده ای شکست نمی خوردند.

حالا نه خبری از ارز 30-40 هزار تومانی است و نه قیمت ها نسبت به آنچه مردم فکر می کردند افزایشی داشته است. این افزایش ها فقط برای زمانی بود که مردم برای خرید به بازار هجوم می بردند! شاید اگر فرهنگ نخریدن در کشور برای کالاهایی که بی دلیل قیمتشان افزایش می یابد جا می افتاد، شاهد بحران خودرو، بحران رب، بحران سیب زمینی، بحران مرغ، بحران افزایش قیمت هر روزه لبنیات، بحران تخم مرغ، بحران موز، و بحران های مضحکی که صرفا ساخته پرداخته خود ما و حاصل بی تدبیری دولت بود، نمی بودیم! امروز بار روانی اجرای فاز دوم تحریم های آمریکا برداشته شده و انتظار می رود همچون روزهای گذشته، شاهد کاهش قیمت ها باشیم.

اشتراک گذاری
برچسب ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۲۸
در انتظار بررسی: ۲۵
انتشار یافته: ۲۴۷
رضا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۰۳ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۶
از ۱۳ آبان عزیزم شروع شد
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۲:۱۶ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۶
نباختیم.قیمت ارز پیش خور شد.تمام کسانی که پول داشتن واینکاره بودن ارز خریدن.حالا برای بالا رفتن قیمت ارز باید پول جدید وارد بازار تقاضا بشه که نیست.اگر پیش خور نمیشد بعد از ۱۳ ابان قسمتها شروع به رشد میکرد تا وقتی که ریال برای تقاضای ارز تموم بشه.
ناشناس
| France |
۰۲:۱۲ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۷
تابناک ،عزیزم ببخشید واقعا نمی فهمی یا خودت رو به اون راه زدی؟اجازه بده خیلی ساده برات بگم.ابتدای امسال دلار چند بود؟ افرین 3500 تومن.الان چنده 15000 تومن.افرین .پس برای ما افه نیا که تحریم چیزی نکرد.میخواستی چند بشه؟بیش از 4 برابر گرون شده اونوقت میگی هیچ نیست ...ابتدایامسال مرغ و گوشت چند بود
الان چنده؟
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۳:۲۵ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۷
دولت ها همیشه ، ۴ سال اول پول چاپ میکنن و بین مردم توضیع میکنن تا بتونن دور دوم رای بیارن و در دور دوم هم دنبال بهانه ای میگردن که به یکباره با کاهش شدید ارزش ریال پول های بدون پشتوانه ای رو که دور اول چاپ و توضیع کردن، جمع آوری کنن
البته این وسط بیشتر سر کسانی کلاه میره که با بدبختی پول درمیارن و از پول های بدون پشتوانه توزیع شده در دور اول ، نصیبی نبرده اند
ناشناس
| Canada |
۰۷:۰۶ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۷
بزودی نوسانات ارزی جهت رفع کسری بودجه رو خواهیم دید
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۳:۱۱ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۷
مسولان گرامی مردم را به مرگ گرفتن تا به تب راضی بشن.
این کار رو هم قبل از سیزده ابان کردند که بگن دیدید هیچی نشد
نمیگن تو ده سال گذشته ارزش پولمون حداقل پانزده برابر ضعیف شده
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۰۵ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۶
خسته نشدید مشکلات گردن این اون انداختید نود درصد سو مدیریت هست و تنبلی و تلاش نکردن وگرنه کشورهایی هستند که با وجود جنگ قیمت دلارشون تکون نخورده یا کره شمالی با تحریم های وحشتناک قیمت پولش تکون نخورده
پاسخ ها
ناشناس
| United States |
۱۷:۰۲ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۶
دوست عزیز نقش اول در این بحران اقتصادی در کشور رو دولت به عهده داره که چنان غرق در برجام بود که با اینکه حتی ترامپ از برجام خارج شد اما دولت با شوق و ذوق فراوان از بیرون رفتن آمریکا از برجام استقبال میکرد و میگفت برجام رو با بقیه کشورها ادامه میدیم!!(رجوع کنید بهخ سخنان روحانی دقیقا دو روز مونده بود به اعلاتم ترامپ برای خروج از برجام.)
و در درجه دوم خود مردم عامل این بحران هستند..چرا ؟؟چون همین مردم وقتی چشمشون به امثال آمدنیوز و بی بی سی و منوتو بود و سریعا با افزایش قیمت یک کالا میرفتند خریداری میکردند..دلار رو رسوندند به 18 هزار تومن و وقتی دیدند قیمت داره میاد پایین همه رفتند فروشنده شدند(همین یکماه قبل)..وقتی قیمت خودرو بالا رفت اکثرشان رفتند سفارش خرید دادند !!فکر میکنید که اقتصاد کشور رو وقیمت کالا رو کی تعیین میکنه ؟؟دولت یا مردم؟؟مسلما مردم ..اگه کالایی در کشورهای دیگه گرون بشه نمیخرند تا قیمت بیاد پایین ولی در ایران وضعیت برعکسه
ایرانی
| Iran, Islamic Republic of |
۱۷:۱۳ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۶
دولت با افزایش قیمت ارز مردم رو به همه چی ناامید و از رایی که به صندوق انداختن پشیمان کرد دیگر واسه چی باید فرق قایل بود بین چپ ‌ وقتی هردو ما رو نابود کردن
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۷:۱۶ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۶
یعنی فقط دولت مقصر است آیا حمله و ر شدن مردم به فروشگاه ها وصرافی ها وبه خط شدن مردم برای گرفتن چیزی که اصلن به آن نیاز ندارد وفقط برای انبار کردن وسواستفادهاز شرلیطی که خودشان ‌توسط عده ای سود جو در بازار برای منافع خود ‌خوش خدمتی به دشمنان کشور وبا آنان در بحرانی کردن شرایط اقتصادی کشور بوده است باز هم دولت مقصر است مگر دولت به شما گفته که بروید ارز ‌طلا بخرید خودمان همین مردم باعث بوجود آمدن این اتفاق شدند وباید هم تحمل کنندملتی که صلاح خود سو استفاده در همه چیز برای نابودی کشور برای منافع خود فقط می بیند باید بدتر از اینها را بکشد مگر این قضیه تازگی دارد در زمان آن مرد محبوبتان همین مردم با ارز ‌طلا وحتی دارو ودیگر کالاهای اساسی مردم همین کارها را کردند ودودش تو چشم همین مردم رفت مثل این دورهپس در هر اتفاقی همیشه دولت مقصر نیست
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۷:۴۱ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۶
همینو بگو . الان یه ماهه دلار روی 14 تومن مونده یعنی فقط دست دولته خودش بخواد میتونه بالا پایین کنه با تزریق و عدم تزریق
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۷:۵۸ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۶
تا دلالی و دلال بازی رواج داره امیدی به بهتر شدن نیست، واردات را ازاد کنید و تعرفه های سنگین را بردارید و اجازه دهید شرکت های بزرگ بین المللی جنس وارد و توسط نمایندگان رسمی به مردم عرضه نمایند و شرکت های داخلی زیان ده را هم به شرکت های خارجی با مدیریت خودشان وا گذارید تا هم کیفیت درست شود هم قیمت ها. به غیر از این باشد بازنده بزرگ مردم و اینده کشور استن و بکام رانت خواران و دلالان خواهد بود و مشکلات هر روز بزرگتر و بزرگتر خواهد شد
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۸:۲۹ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۶
تابناک عزیز شما توی کدوم دسته ای ؟ مردم اشتباه کرده یا دولت بی تدبیر ؟؟ فقط نگو تنهایی همه چی رو می دونستی و به هیچکی نگفتی که شک میکنم مثل همه ما آدم فضایی باشی !
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۱۲ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۶
هنوز صبح نشده
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۱۳ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۶
خب این شوک رو زودتر دادین تا تو این موعد اتفاقی نیوفته... اینو که همه می دونن
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۹:۰۸ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۶
این تدبیری ها فکر می کنند فقط خودشون ژن خوب هستند و ما مردم متوجه نیستیم که چه کلکی زدند .
محمدخان
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۱۳ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۶
دلار رو دولت گران کرد . کدام بی تدبیری ! عاقبتش رو جمیعا خواهند دید . وعده ما باقی انتخابات.تا دلار ۱۰۰۰ تمن نشه (انچه که در ابتدای ورودم به کار و پس انداز کردن بود) انتخابات ، بی انتخابات . احمدینژاد رو فقط بخاطر همین موضوعودلار کنار زدیم حال تصمیم داریدهمگی احمدینژاد باشید.......
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۷:۲۹ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۶
دلار هیچوقت به عدد نوستالژیک 1000 تومان برنمیگرده مگر اینکه یک صفر از پول ملی کم بشه و هر 10000 تومان بشه 1000 تومان
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۱۴ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۶
مشکل افت اخلاق و فرهنگ در جامعه است....این موارد مصداق همین مشکل است.....
نمونه کوچکتر آن را می توان در همین کامنتهایی که می گذارند دید.....
پاسخ ها
محمود
| Iran, Islamic Republic of |
۱۷:۲۱ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۶
من میگم همه چیز یک طرف اینکه تو پیاده روها دیوار نکشیدند یک طرف
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۱۵ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۶
2 زار بده آش ...
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۲:۴۶ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۷
واقعا تا حالا فکر کردی چطوری می شود در بیاده رو دیوار کشید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۱۷ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۶
اگر کسی باهوش باشه وعقل داشته باشه و وابسته به هیچ گروهی نباشه میدونه که دولت توی این مملکت هیچ کاره اس یه بار دولت اصلاحات دولت احمدی نژاد دولت تدبیر و امید هر چی ما یادمان هست همینه شما هم مارو ۰۰۰۰ فرض کردین
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۷:۱۴ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۶
تو خرابکاری ها هیچکارست و در موفقیت ها همه کاره؟!خودت انصاف نداری و دیگران رو به انصاف دعوت میکنی؟!
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۷:۳۰ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۶
جعش کنید این حرفهای یک من غاز بی سر و ته و برای کشوری که اکثر فعالیت های اقتصادی یا دولتی است یا وابسته به دولت
فرزند ایران
| Iran, Islamic Republic of |
۱۷:۳۹ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۶
یعنی دولتی که هیچ کاره اس تونسته 20 میلیارد دلار ارز دولتی و حدود 7 تن طلا رو به حراج بگذاره ؟
خیلی جالبه و عجیبه
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۱:۰۹ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۷
ناشناس 14:17 هر چقدر هم از این حرفها بلغور کنی تدبیریها تو قضیه نابود کردن اقتصاد تبرئه نمشن . برو
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۲۰ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۶
بی تدبیری و اشتباه مجازات دارد من کارمند بخش خصوصی حتی اگر یک اشتباه کنم آخرین اشتباه من است و حکم اخراج دارد ولی دربخش دولتی اینچنین نیست وزیر و رئیس و غیره نه تنها باز خواست نمی شوند بلکه ترفیع هم می گیرند در ضمن وقتی آب گل آلود می شود عده ای ماهی می گیرند نباید اجازه داد آب گل آلود شود
ناشناس
|
Canada
|
۱۴:۲۳ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۶
در حال حاضر فروش نفت نصف شده و بازگشت پولش روی هوا. معلوم نیست چند ماه بعد چقدر باز شرایط بدتر میشه. دولت کنترل خیلی از مجراهای اقتصادی را داره و ریال لازم داره. الان که ارز حدود چهار برابره نسبت به پارسال با نصف شدن نفت باز دولت ریال بیشتری داره و حتی آمادگی تحریمهای بیشتر را هم دارد. پس اینکه چرا ارز گران شد و نظام در این قضیه چه نقشی داشت روشن و بدیهی است
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۲۴ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۶
اتفاقا تدبیر داشت،خود دولت قبل از تحریمها همه چیز راگران کرد که اثرات تحریم اکنون نمایان نشود.دولت تدبیر وامید
ناشناس
|
United States
|
۱۴:۲۵ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۶
ارزش پول ملی کشورها و از جمله ایران همیشه نسبتی است بین نقدینگی کل و ارز وارده شده به ان کشورها. این نسبت کاملا در حتی اقتصاد کشورهای توسعه یافته نیز برقرار است و نمونه ان کانادا . همین حالا در ایران نقدینگی در پایان شهریورماه 1397 به بالای 1700 هزار میلیارد تومن رسیده ولی ارز وارده به اقتصاد ایران( از تمامی منابع ) در همین مهرماه 96 تا شهریور 1397 حدود 120 میلیارد دلار بوده که نتیجه تقسیم نقدینگی ریالی و دلار وارده همین قیمت کنونی دلار به عنوان ارز شاخص یعنی 14500 تومن است. پس می بینید که قیمت امروز دلار کاملا نرمال است و همین هم باعث شده که همانطور که هیچ نیرویی نمی تواند ان را در کوتاه مدت به مثلا 7 هزار تومن کاهش دهد از انطرف هم هیچ دلال یا اعلام تحریمی و اخبار منفی نمی تواند ان را مثلا به 20 هزار تومن برساند. ولی تحریمهای کنونی به شرطی که درامد ارزی را کاهش دهد و از انطرف نقدینگی همچنان در حال افزایش است قطعا به صورت تدریجی باعث تغییر این ارقام این معادله و در نتیجه قیمتهای جدید برای دلار به عنوان ارز مرجع خواهد شد. و یک هشدار هم باید داد و ان این است که دولت بسیار تحت فشار برای افزایش حقوق و هزینه ها و تامین کسری بودجه شدید است . هر گونه افزایش سرعت رشد چاپ پول و نقدینکی در این شرایط خدای نکره یعنی ونزویلایی شدن کامل اقتصاد ایران. از انطرف هم متاسفانه دولت هرگز نه قادر است و نه اراده ای برای صرفه جویی و قطع بودجه هزاران میلیاردی نهادهای ویژه و ریخت و پاشها دارد. این یعنی اینده خوبی در برابر اقتصاد کلان ایران در چند ماه اینده متصور نیست.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۷:۱۶ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۶
ممنونم از تحلیل علمیه شما.
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۷:۳۲ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۶
این 1700 هزار ملیارد تومان چند تا صفر داره؟؟ ماشین حسابم هنگ کرد
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۳:۵۷ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۶
خوب این ۱۷۰۰ میلیارد را بر مبنای دلار ۱۴۵۰۰ حساب کردند که شده این مبلغ نه بلعکس
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۴:۲۲ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۷
ناشناس 23:57 خیلی زیبا گفتی. زدی تو خال.
ناشناس
|
United States
|
۱۴:۲۶ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۶
قبل از این تحریمها ایران روزی 3 میلیون بشکه نفت و میعانات گازی و فراورده های نفتی به نرخ 65 دلار صادر می کرد که روزانه می شد 200 میلیون دلار در روز. ولی بعد از این تحریمها به زحمت این میزان به 1.3 میلیون بشکه در روز خواهد رسید که با توجه به هزینه های حمل و تخفیف عجیب و غریب و بیمه و تبدیل پول و مالیات و دور زدن تحریم بانکی و از همه بدتر خرید فقط از بازار این کشورهای وارد کننده نفت و افت قیمت نفت در بازار جهانی شاید کلا بابت هر بشکه نفت 40 دلار هم دست ایران را نگیرد یعنی 50 میلیون دلار در روز. یعنی درامد نفتی ایران به یک چهارم کاهش پیدا خواهد کرد. انهایی که مسئول و دست اندر کار و کارشناس واقعی هستند می دانند این ارقام یعنی چه متاسفانه. تا حالا هم که دلار گران شده مربوط به کاهش صادرات ناشی از تحریم نبوده بلکه نتیجه دهها بانک خصوصی و سودهای موهوم انها بوده که همگی ورشکسته هستند ولی بانک مرکزی از وحشت بسته شدن انها چاره ای نداشت جزچاپ پول و دادن اعتبار به این بنگاههای خوردن سرمایه مردم ایران و انتقال ان به انور اب
پاسخ ها
فرزند ایران
| Iran, Islamic Republic of |
۱۷:۴۳ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۶
کاسب تحریم محترم
ایران 2400 بشکه در روز با احتساب بکشه ای 55 دلار بودجه به فروش می رساند
که امروز رقم نامشخصی است ولی قطعا زیر 1500 نیست
و همچنین قیمت نفت 80 دلار است که می شود
روزی 120 میلیون و نسبت به نفت 55 دلاری چیزی در حدود 10 میلیون دلار کاستی دارد حالا شما هی به امید مردم نا امیدی بدم ولی ما از این مرحله میگذریم و غرب پرستان و شرق پرستان رو زیر پا میگذاریم
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۲:۳۲ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۶
ناشناس 17.43 شمادوتا از این مرحله میگزرید
حسین
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۲۶ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۶
در اینکه دولت به مردم خیانت کرد شکی نیست اما ما مردم هم علی رغم ادعاها و شعارها بشدت دچار فقر فرهنگی و عقب ماندگی هستیم
تا زمانی که مردم درست نشم هر دولتی بر سر کار بیاید از این فقر فرهنگی مردم سوء استفاده می کند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۲۶ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۶
شب دراز و قلندر بیدار. تیترتون کمال پررویی است دولتدلار ۳۶۰۰ تومان رو ۱۴۵۰۰ تومان کرد که قیمت اواخر آذر ماه بود حالا با احرایی شدن تحریم ها و نتیجه دادن اون تا پایان سال قیمت دلار رو خواهیم دید
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۷:۳۳ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۶
از بی بی سی و من و تو اینها را گرفتی
برو عمو هنوز زودت است این چیزها را بفهمی
درضمن تا چند سال اینده بالا خواهد رفت و نه امسال
ناشناس
|
Germany
|
۱۴:۲۷ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۶
عوامل محترم تابناک سطح سایت شما داره کاهش پیدا میکنه لطفا در بخش نظرات منفی و مثبت را اعمال کنید این خود باعث فیلتر خودبخودی بسیاری از کامنت های نامقبول جامعه میشه و این برای ماندگاری مخاطبان ضروریه
پاسخ ها
ناشناس
| France |
۰۷:۰۵ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۸
تابناک جرات نداره مثبت و منفی ها رو بگذارد چون تحمل نظرات مردم را ندارد
ناشناس
|
United States
|
۱۴:۲۷ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۶
حالامانند دفعات قبل چند ماه را با امید به این و ان و خرج ذخایر ارزی و طلا زمان را از دست بدهید و زمانیکه همه دنیا متوجه شد هیچ راه دیکری برای ایران باقی نمانده صحبت از مذاکره و لزوم حل مسئله غیر ضروری در سه یا ششماه با ترامپ کنید. از انطرف هم ترامپ با این تحریمها ایران را کرد شیر دستی قیمت نفت. هر زمان بخواهد می تواند با فشار به این چند کشور وارد کننده نفت ایران . قیمت جهانی نفت را کنترل کند و بسیار تدریجی نفت ایران را از بازار دنیا خارج کند. اگر ترامپ واردات نفت ایران را همین حالا صفر می کرد دیگر ایران مجبور به تصمیم گیری می شد. ولی ترامپ نمی خواهد ایران به ان نقطه برسد چون سود او در همین نفت در برابر غذا و بلاتکلیفی اقتصاد ایران برای مدت طولانی است. نفع روسیه و چین و هند و ترکیه و... هم همین است.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۷:۲۰ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۶
راه حل؟
هر چی می کشیم به خاطر برجام بدون ضمانت اجراست و البته نحوه ی اجرای اون.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۲۸ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۶
اگر این دولت نبود حتما 40 تومن میشد فکر نکنید که مردم نمی دانند .. پس کی کنترل کرد؟ دلواپسان؟؟؟؟؟؟
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۷:۲۱ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۶
دست بردار از این حرف ها.این دولت ایران رو به لبه ی پرتگاه آورده.احمدی نژاد در زمان بدترین تحریم های بین المللی نذاشت به لبه ی پرتگاه برسیم.
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۷:۳۷ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۶
آره حتما آقای سیف و همتی و ظریف نذاشتن دلار 40 تومان بشه، یک تشکر هم به اینها بدهکار شدیم!!!!! لابد فردا که 40 تومان شد میگید همین دولت لطف کردن و جلوی دلار 100 تومانی رو گرفتن
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۸:۴۲ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۶
سنگ پای قزوین
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۹:۱۱ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۶
جز بی تدبیری چیز دیگری ندیدیم
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۲:۴۵ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۶
کنتور که نمیندازه بگو اگه روحانی نبود دلار می شد 500 هزار تومان
بالاخره آدم زودباور هم کم نیست
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۲۸ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۶
واقعا تیتر درستی است.
ومطلبی کامل تر! امید واریم ازین پس خود را از ترس نکشیم. البته تابناک تا کنون عمدتا از دولت حمایت می کرد، این بی تدبیری ها داد همه حامیان دولت را نیز در آورده است.
سین جیم
|
Netherlands
|
۱۴:۳۰ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۶
نویسنده راست می گوید. تخم مرغ ۲۴ هزار تومن نشده است!!!!!!!!!!
پاسخ ها
ناشناس
| France |
۰۲:۲۳ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۷
گوشت هم 75000 تومن نشده.تابناک راست میگوید.هویچ چون تخمش از خارج میاد به مرز 4 تومن نرسیده.تابناک باز.ر است میگوید برنج ایرانی کمتر از 15000 تومن دیگه نداریم.بازهم راستتر میگوید قیمتها افزایشی نبوده فقط مایع لباسشویی از 7000 تومن ابتدای سال الان رسیده به 16 تومن.بازهم راست میگوید یه حلبی روغن 35 تومن نشده.تابناک همیشه مثل صدا و سیما راست میگوید چون دستمال کاغذی 1500 تومنی نشده 7000 تومن.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۳۱ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۶
اینقدر بی تدبیری و میل به سودجویی زیاد شده که قیمت دلار و هر آنچه به آن وابسته است( از پوشک تا موشک و از غذا تا آپارتمان در فضا) دقیقا ۵ برابر شده.....
پاسخ ها
رضا
| United States |
۱۸:۳۹ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۶
والا ما تخم مرغ نمیخوریم . میتونی جایگزین کنی برای چند مده
یک ایرانی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۳۴ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۶
این دولت هم همانند بیشتر دولت های قبل نشون داد هیچ تخصصی در اداره امور مملکت نداشت و اتفاقا از چیزهایی که قبل انتخابات مردم را از آن می ترساند که اگر فلانی بیاید فلان می شود، تمام آن بر سر مردم آمد و ضربه آخر رو بر پیکره قشر حقوق بگیر و کسبه خرد وارد کرد که بعید میدونم دیگه بتونن قد راست کنند. اگر مجموعه به این بزرگی عرضه حل مشکلات و بحران هارو نداشته باشه که دیگه چه نیازی به وجودش! یه آدم کم سواد هم میتونه اینگونه مملکت داری کند. هرچند مجلس و علی الخصوص قوه قضائیه هم در این ویرانی به اندازه دولت مقصر هستند. مشکل کشور ما نه تحریم که رفاه مسئولین، فاصله گرفتن بسیار زیاد و بیخبری بیشتر مسئولین از سختی معیشت مردم، عدم برخورد محکم با متخلفین از فرزندان، وابستگان و دوستان، رابطه سالاری، ضعف قانون و حتی عدم اجرای همین قانون در خصوص متخلفین از بالا تا پایین بدنه نظام، خودخواهی و زیاده خواهی، عدم ایمان به خدا و آخرتست. خداوند خودش رحم کند
پاسخ ها
مصطفی
| United Arab Emirates |
۲۳:۲۱ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۶
تومملکت مگه تخصص میخواد....
ناشناس
|
United States
|
۱۴:۳۶ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۶
قطعی بدانید که ترامپ با این پیروزی تاریخی در سنا از هفته اینده تغییرات کابینه خود را کلید خواهد زد و اولین تغییر برکناری متیس و جایگزینی پمپئو به جای او و اعلام کاندیدای نیکی هیلی به عنوان وزیر خارجه خواهد بود. به هر حال در ایران باید بدانیم که ترامپ و تیم او حداقل تا 2024 و حتی بیشتر در قدرت خواهند بودو چین و اروپا و روسیه هم تمام برنامه خود را برای عدم همکاری با ترامپ بازنگری خواهند نمود
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۷:۴۱ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۶
باشه بابا... تو هم که بشکن ات رو بزن... از شماها خبیث تر خودتونید...
ناشناس
| Netherlands |
۲۱:۰۸ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۶
اقای پیروزی تاریخی. مطمنا ترامپ دور دوم رای نمیاره. رای مردم امریکا به دموکراتها و نگرش منفی مردم دنیا مخصوصا اروپا ترامپو میفرسته بره خونه بشینه.
محمد
| Iran, Islamic Republic of |
۲۰:۲۹ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۷
جناب ناشناس 21:08
جالبه بدونید انتخابات ریاست جمهوری امریکا بر مبنای رای مستقیم مردم نیست و یک هیئت منتخب رای نهایی رو میدن و رای اونها به شدت وابسته به لابی های قدرتمند مثل آیپک هستش ، با توجه به پشتیبانی اکثر این لابیها از ترامپ به احتمال بسیار زیاد دور بعد هم بدون دردسر پیروز میشه . بازم تاکید میکنم رای مردم در انتخابات ریاست جمهوری امریکا برای برد کافی نیست همونطور که در انتخابات اخیر کلینتون رای مردمی بیشتر آورد ولی هیئت الکترال رای نهایی رو به ترامپ داد
ناشناس
|
United Kingdom
|
۱۴:۳۹ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۶
تهرانی ها شمال هستند و کشور تعطیل.
پاسخ ها
سیامک
| Iran, Islamic Republic of |
۱۸:۲۰ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۶
شما کجا تشریف دارید؟
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۰:۲۹ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۷
لندن تشریف دارن ماه عسل
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۳۹ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۶
تحلیل شما غلطه!
تقاضا هنوز واسه دلار هست
فقط مسئله اینه دولت ها با تزریق ارز به بازار جلوی افزایش سرسام اور رو میگیرن یا کندتر میکنن
تا اخر سال متاسفانه ارز گرانتر خواهد شد. و گرانی ارز ربطی به دولت ها نداره.
تا وقتی تقاضا باشه. تا وقتی تحریم باشیم، داستان همینه!
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۷:۳۶ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۶
حتما ترکیه تحریم است یا ارژانتین و یا کشورهای دیگر که نرخ غرز و دلار در ان کشورها بالا می رو
!!!!!!
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۰:۵۱ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۷
تحریم تنها دلیل افت پول یک کشور نیست، یکی از دلایل است
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۴۲ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۶
این نوسانات ربطی به دولت ندارد بلکه عامل اصلی افزایش قیمت دلار در بازار پول کلانی بود که توسط جناح اقتدار گرا رقیب برای خرید روانه بازار شد..ما که نوفهمیم...شبهای برره
آرش
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۴۵ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۶
بیخود آدرس الکی به مردم ندین، تحریمها بهانه بودن، این بی تدبیری دولت نبود ، این دقیقا برنامه دولت بود که به بهانه تحریم از جیب مردم مشکلاتش رو حل کنه، همدست دولت نباشید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۴۷ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۶
هنوز دیر نشده
اگر گران نشد یقین بدانید کار خود دولت بوده
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۴۷ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۶
بیخودی تقصیر مردم یا دولت نندازین!
وقتی نقدینگی 3 برابر می شود همین می شود.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۵۰ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۶
بازهم یک نیش و کنایه ناجوانمردانه به دولت در زمانی که ارامش دوباره دارد برمیگردد نویسنده مطلب با قلمداد کردن دولت و سودجویان در یک سو و اسیب پذیران در یک سو و یا مشابه قلمداد کردن رفتار دکتر روحانی با احمدنژاد حمله ای با دلایلی ضعیف را ساماندهی کرده است اما اولا دولت احمدنژاد با انهمه درامدارزی نتوانست ارز را پایین بیاورد و کنترل کند هنوز هم تحریمی اجرا نشده بود بنزین دو برابر نان سه برابر و ... شد اما دولت دکتر روحانی علیرغم وجود تحریم بحرانهای مالی قبل و حمله بزرگترین غول اقتصادی دنیا ارز را کنترل و با تمام قدرت جلوی گرانی ها ایستاد این بنفع افراد سودجوست یا قشر اسیب پذیر با شفاف سازی وارد جنگ با امثال بابک ها و ثامن ها و ... شد این بنفع قشر اسیب پذیره یا سودجو مضحک اینه که نویسنده می نویسد مردم بخاطرافزایش ارز در دولت قبل وحشت زده شدند و شروع به خرید کردند ولی نهایتا ان را به بی تدبیری دولت فعلی نسبت می دهد اما ظاهرا نویسنده خوشحال می شد در زمانیکه بازار ارز تحت شدیدترین بحران روانی تقاضای دلار بود دولت ذخایر ارزی که در این شش سال بدست امده بود به جیب دلالان می ریخت که منافعشان معلوم نیست ....
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۸:۴۴ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۶
دست دولت تدبیر و امید درد نکنه ارز رو رسوند به 20 تومن تازه طرفدار هم داره چقدر باید ادم رو داشته باشه هنوز حمایت کنه
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۲:۱۹ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۷
دولت بی تدبیر همه روناامید کرده ملت حق دارند که نگران اینده خود باشند وهرچیزی رو که صلاح میدونند بخرند
محمد رضا
|
Switzerland
|
۱۴:۵۲ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۶
تحریم ها مال امروز که نیست تحریم ها از 40 سال پیش شروع شده بعضی موقع ها شدت داشته و بعضی موقع ها هم معمولی بوده ولی چیزی کم نشده فعلا نسبت به زمان آقای احمدی نژاد وضعیت تحریمها خیلی بهتر است اما در طول 39 سال از 6 تومان به 3400 تومان رسید ودر طول نزیک به 8 ماه از 3400 تومان به 14 یا 15000 هزار تومان رسیده .اینکه بگیم تحریمها اثر داشته حرف بی منطقی است .این مشکل دولت است که به جای کار گفتار درمانی میکند و این توهین است به شعور مردم. دولت بنظر من باید ناظر بر اجرای قانون باشد و از تجارت و دخالت در امور خصوصی مردم دست بردارد. متشکرم
نیلوفر
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۵۴ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۶
دیگه قراره چی بشه که نشده ؟؟ دلار قبل از تحریم چهار برابر شد و همه چی هم چند برابر شده . اگه این تحلیل آبی شما درسته و مردم هم هجوم برن و کالای زیادتر از حد نیازشئن انبار کردن ، خب الان باید اجناس و کالا و همچنین دلار وسکه به قیمت سال 96 برسه . در صورتی حرف و تحلیل شما درسته که قیمتها به سال قبل برسه
amin
|
United States
|
۱۴:۵۴ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۶
دولت با نرزیق 50 میلیون دلار به بازار دلار میتواند به زیر 5 هزارتومان برساند

چرا اینکار را نمیکند؟


یکی پاسخ صحیح دهد

چرا مگر چه گناهی کردیم رب گوجه را 17 هزار بخریم ؟ گوشت کیلویی60 هزار بخریم؟

چرا ؟
دولت کسری خود را جبران کرده...حالا وقتش نیست به حالت عادی برگردیم ؟
پاسخ ها
بهلول
| Iran, Islamic Republic of |
۲۰:۰۵ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۶
تو تمام کامنتها تنها رکن اساسی که باعث افزایش گرانی میشه با عرض پوزش نادانی وجهالت مردمه که هیچ اشاره ای بهش نمیشه .!!!!!درصورتی که همه میگن گرانی ارز کار دولته ولی خودشون تو صف خرید ارز گران قیمت میشن بی هیچ دلیل اقتصادی. حالا هی بگید دولت .بابا عیب از خودمونه اگه دولت هم قصدی داشته باشه ما با رفتار مون اونو به هدقش میرسونیم.
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۳:۵۷ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۷
اگر دولت میتوانست با تزریق نه 50 میلیون دلار که حتی 500 میلیون دلار یا حتی 5 میایلرد دلار ارز ره به این قیمتی که شما میفرمایید برساند در انجام آن لحظه ای درنگ نمبکرد
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۹:۳۵ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۸
آقا میخوای یکی بره بالای برج خودشو بندازه پایین بگه ورشکست شدم مگر نمیدانی توی تیرتن ورشکستگی معنا نداره
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۵۴ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۶
شب دراز است و قلندر بیدار!!!!!!
ناصر
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۵۹ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۶
درسته ارز در هنگام تحریم گران نشد
ولی قیمت کنونی ارزسه برابر قیمت واقعی چرا دولت باگران کردن ارز کسری بودجه را ترمیم میکند ودر کنار آن بسته حمایتی تهیه میکند! پس کارشناسان اقتصادی کجایند !
علیرضا
|
France
|
۱۵:۰۰ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۶
امیدوارم اینطور باشد اما به نظر شرایط از همیشه سخت تر می شود. وقتی احتیاج هایمان را نتوانیم تامین کنیم مهم نیست دلار چند است.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۰۷ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۶
ارز از 3 هزار و خورده ای شده 15 تومن و همین عدد هم با تزریق دلار روی این عدد مونده حالا افتخار میکنید که 30-40 تومن نشد؟؟؟
یعنی چی؟؟؟؟ 4 برابر شدن دلار و 265 درصد تورم هیچ اهمیتی نداره؟؟؟؟
ناشناس
|
Netherlands
|
۱۵:۰۷ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۶
عزیز دل برادر ، جوجه رو اخر پاییز می شمارند
صبر کن ببین چی میشه ، فعلا با جو امنیتی ،و تزریق ارز در بازار توسط دولت همه چی آرومه اما تا ۱۵ روز دیگه صبر کن ببین چه اتفاقات عظیمی در راه هست
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۹:۳۸ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۸
به همین خیال باش
ناشناس
|
Spain
|
۱۵:۰۸ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۶
ایکاش رهبری با درایت حکیمانه خودشان فرمان حکومتی صادر فرمایند هر انکس که کوتاهی کرده و مسول این گرانیهاست در اسرع وقت دستگیر وبا همه اختلاسگران خودی وغیر خودی انقلابی بر خورد شود وسریعا همه باید قیمتها را به حالت ۵ ماه قبل برگردانند.چون بقول نویسنده محترم دست خودی ها در کاراست
ناشناس
|
United Arab Emirates
|
۱۵:۰۹ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۶
اینکه دولت تعمدا باافزایش قیمت ارز بدهی های خود را پرداخت کندوکسر بودجه خود را برطرف کند یک خیانت بزرگ ونایخشودنی است /اما مرغ ورب وسیب زمینی کالای با دوام قابل احتکار برای عموم مردم عادی نیست ونقش چندانی در بحران موجود ندارد/درامد دولت از پول نفتی که با تبدیل دلار با افزایش قیمت چند برابری به ریال تبدیل میشود ومالیات برای پرداخت حقوق به کارمندان وباز نشستگان ونیروهای مسلح تامین میشود والبته پولی برای عمران وسازندگی باقی نمیماند ودتولید وصاد رات غیر نفتی هم دولتنقشی ندارد ونمی خواهد هم داشته باشد / اما در بخش درامد مالیاتی هم تولید وصادرات به سایر کشورها هم در حدی نیست که مالیات چندانی بتواند به دولت بپردازد حتی با شناسایی پایه های مالیاتی جدید /تبدیل دلار به ریال
در بازار هم کشش بیش از این ندارد تا دولت بخواهد دلار ۴۰۰۰۰تومان به مردم وتولیدکننده ها بفروشدوگرنه مثل ونزویلا اینکار را میکرد/این دور باطل همچنان ادامه دارد/من اقتصاد دان نیستم اما از سایت تابناک انتظار دارم مقالات اقتصادی ریشه دار در مورد مسایل اقتصادی بنویسددرمورد،بنیان ناسالم اقتصاد ایران /عدم تولید کالا وخدمات ارزشمند برای عرضه به اقتصاد جهانی/
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۹:۴۴ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۸
تا وفتی صادراتمان از وارداتمان پیشی نگیره وضعمان همینه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۱۰ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۶
نگران نباش ارز پنجاه هزارتومان هم خواهد شد.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۰:۴۱ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۶
چقدر دلار خریدی که آرزوهات رو میگی؟؟؟
دلار ایشالا تا چند ماه دیگه به 7 هزار تومان می رسه... آمریکا نتوانست اجماع علیه ایران ایجاد کنه....
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۰:۲۹ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۷
با حلوا حلوا گفتن و ایشا الله اوشالله کاری از پیش نمی رود.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۱۳ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۶
همه چی چهار برابر شده کم کم همه تولیدیها دارن تعطیل میشن بازم با افتخار میگین ارز سی چهل هزار تومان نشد مردمو خوشحال کنین
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۱۴ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۶
دولت تجربه احمدی نژاد را داشت ارزش پول ملی را که قرار بود تا عید اینهمه بی ارزش شود خودش زودتر بی ارزش کرد تا نگویند تحریمها اثر داشته بچه گول میزنید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۱۵ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۶
نه دولتمان دولت است نه مردممان مردم . در ایران هر کسی به فکر خودش است و این که چطور زودتر از همه میلیارد شده و رهسپار بلاد کفر شود . ما حرفمان با عملمان یکی نیست . شعار مرگ بر آمریکا می دهیم ولی مسئولانمان دو تابعیتی ایرانی آمریکایی از آب در میآیند . در واقع همه ته دلشان عاشق آمریکا هستند ولی چون منافعشان ایجاب می کند ظاهراً دشمن آمریکا هستند .
پاسخ ها
Mmp
| Iran, Islamic Republic of |
۱۸:۵۲ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۶
احسنت
ناشناس
|
United Arab Emirates
|
۱۵:۱۸ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۶
همیشه با افزایش حقوق و بنزین و غیره تورم کیهانی ایجاد و فشار بر اقشار ضعیف جامعه زیادتر میشه ایران از لحاظ تورم دومین کشور جهان هزینه های نا متعارف هر چند با افزایش تورم اشتغال کمتری ایجاد شده اگر حقوق ها و تموم بخشهای حساس ثابت بماند تورم ایجاد نمیشود هر ساله با افزایش حقوق نه تنها تورم زاست بلکه بدهی دولت رو هم افزایش بخش خصوصی رو هم به سمت ایجاد تشنج در کشور اخراج کارگران ورشکستکی بخش خصوصی دنبال دارد بهتره هزینه های دولت کاهش یابد تورم مشکلات اجتماعی نا متعارف ایجاد نکنند در کشورما تورم تنها به درد ابر بدهکاران میخورد با افزایش قیمتها بدهی خود راحت پراخت کنن صاحب اموال کلان شوند.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۲۰ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۶
هر کسی که این مطالب را نوشته انگار توی این مملکت
زندگی نمی کند و به جای استناد به واقعیتها به تخیلات
رجوع کرده و انگار تحریمها ۱۳ آبان شروع شده و ۱۷ آبان
به پایان رسیده.تازه آغاز شده
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۰:۰۳ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۶
مهندس اگه حقوق ها رو هپ افزایش ندن تورم ایجاد شده پس قدرت خرید حقوق های کارمندان به همان اندازه پایین امده در نتیجه دولت مجبور است جهت جبران ان به اندازه تورم به حقوق ها اضافه کنه مشکل تورم ما بانک ها هستن
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۲۰ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۶
15000 تومان شد هنوز راضی نیستی ؟
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۹:۰۶ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۶
نه ! دوست داشت بیشتر گرون بشه که بیشتر ملت رو بدوشه .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۲۸ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۶
شما هم که کارتون شده نق زدن و تضعیف روحیه. خوب بود حالا کمی در مورد شکست ترامپ در انتخابات مجلس نمایندگان می نوشتید.
ناشناس
|
United States
|
۱۵:۳۴ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۶
آفرین چقدر علمی!

:|
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۳۵ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۶
فک نکنم دلار ۱۴۰۰۰ تومنی با دلار ۴۰۰۰۰ تفاوتی داشته باشه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۳۸ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۶
قبل از سیزده ابان دولت تمام قیمتها را بالا برد از ارز بگیر تا کالا که امروز تابناک جان شما بیای بگی سیزده ابان شد و هیچ اتفاقی نیفتاد مگه دیگه میخواد چی بشه ؟؟
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۹:۰۲ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۶
مرسی .
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۳۹ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۶
مگه همین قیمت ارز چهارده پانزده هزارنومان کم اتش به زندگی مردم زده که خوشحال باشیم سی چهل هزار تومان نشده ؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۴۳ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۶
بی تدبیری مدیرانی که دغدغشون تامین ارز برای اقازاده ها بود. نتیجه این شد که در عرض یک ماه قشر متوسط جامعه تبدیل به قشر فقیر جامعه شد. کو اون ارز تک نرخی 4200 اقای جهانگیری.
افسوس که هزینه این بی لیاقتی رو مردم میدند.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۹:۰۲ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۶
احسنت .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۴۵ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۶
دولت توانست با سوء استفاده از دلالان، عوامل انک مرکزی در بازار ارز و انگیزه سود جویی مردم و کاهش نرخ سود بانکی مردم را گول بزند و به هدف خود که گرانی دلار است برسد و در نهایت آن را به گردن تحریمها و امریکا و دشمنان بیاندازد. دشمن واقعی مردم چه کسانی هستند؟!!
رضا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۴۵ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۶
الان 14 ساله ما داریم این مصیبت ها را دنبال میکنیم دولتها قبل از سیزده آبان ارز را آنقدر گران کردند که بعد از سیزده آبان بگویند دیدید تحریم ها تاثیری ندارد ارز آنقدر گران شده تا بیست سال آینده نیاز به افزایش ندارد البته سیاست دولت ها خیلی شرط هست.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۴۶ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۶
عزیزم ما ۴۰ ساله که به عالم و آدم باختیم ...فقط پشت منبر میگن ما بردیم ما بردیم چلوکبابو ما خوردیم یا آمریکا هیچ غلطی نمیتواند بکند یعنی آمریکا هر غلطی خواسته کرده!!!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۴۶ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۶
جوجه رو آخر پاییز می شمارند نه ۱۵ ابان
ناشناس
|
United States
|
۱۵:۴۶ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۶
کسانی که ارز و ماشین خریدند مردم نبودند بلکه قشر مرفه و اعضای باندهای زر و زور و تزویر بودند.کجا مردم عادی انقد پول دارن که یه نفر چندهزار خودرو پیش خرید کنه اونم وقتی که سامانه اینترنتی بستست یا صدهزار سکه با وام از بانک بخرن؟اکثریت مردم ایران زخم خورده این بی تدبیری ها و گرانی ها و ستم آمریکا هستن نه مسئول این شرایط.لطفا جای ظالم و مظلوم را عوض نکنید.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۹:۰۳ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۶
میلیون ها لایک .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۴۸ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۶
پس معلوم شد اونجوریام نیست که آمریکا هیچ غلطی نتونه بکنه!! اتفاقا میتونه و بار ها هم کرده!! از جنگ ۸ ساله بگیر تا تحریم کردنای چندگانه و به قول شما جنگ روانیه تحریم!!! و در همشون هم متضرر صرفا مردم ایران بوده نه مردم آمریکا نه دولت آمریکا نه حتی دولت ایران!
پاسخ ها
محمد
| Iran, Islamic Republic of |
۲۲:۲۶ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۶
هیچ کدام از ایدههای مستکبرانه آمریکا در داخل محقق نشد
جنگ تحمیلی هشت ساله سند افتخار این کشور و ملت هست
حمایت و پشتیبانی صدام غلط وحشتناکی بود در نهایت برای خلاص شدن از شر دیوانه مردم آمریکا دو جنگ هزینه مالی و جانی دادند و فراوان ماجراهای خسارت بار دیگر
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۶:۴۳ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۷
محمد عزیز
اگر ازت خواهش کنم فقط کامنتها رو بخونی ناراحت میشی عزیزم؟؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۵۱ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۶
شش ماه پیش هم ما همین را می گفتیم ولی افراد بی سواد که کم هم نداریم می گفتند به خاطر این امریکا هست اینجوری شده و اگر رابطه خوب نشود باز هم فشار اقتصادی بالا می رود
ولی به عنوان کسی که مشکلات اقتصادی را می داند از کجا هست و تا وقتی این ملت فقط در رابطه با خارج که فکر می کنند این اقتصاد خوب می شود تا ابد در جهالت خود بمانید و سیساسیون هم از شما برای انتخابات سو استفاده کنند
پاسخ ها
ناشناس
| United Arab Emirates |
۱۸:۴۶ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۶
فقط بگوچرا اقتصاد عربستان و امارات جز بزرگترین اقتصاد جهان شده ؟! فقط بخطر رابطه حسنه با امریکاست و بس
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۲:۴۸ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۶
اولا که امارات اقتصادش کوچکتر از ایران است و عربستان هم یک کمی بیشتر از ایران
دوما اگر قرار به امریکا باشد من هم می توانم ده هاکشور نام ببرم از وضع ناجور اقتصادی و همزمان هم با این کشور رابطه حسنه دارند
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۲:۵۹ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۶
تو باسواد کره شمالی هم مثل تو باسواد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۵۵ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۶
بعله سرکوب ارزی دولت روحانی در این ۵ سال را باید به جای کنترل ارز بنویسید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۰۲ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۶
من اگه عقلم رسیده بود حد اقل 10 تا رب کوجه خریده بودم.نمیرفتم سوپر نیگاش کنم بیام خونه.
فریبرز
|
Finland
|
۱۶:۰۴ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۶
ولی آقای دانشمند، آیا قیمت دلار سه هزار تومانی نشد 15 هزار تومان و بیشتر؟ دولت تدبیر چقدر باید بی تدبیری نشان دهد؟ چرا امثال من باید جور بی کفایتی را روزانه بپردازیم؟ خرما این هفته خریدیم 9 هزار هفته بعد 13 هزار. در خصوص سایر اقلام مثل ماهی، برنج ایرانی، و ... که برای من و ما به رویا پیوست. احسنت به مدیران لایق و حاذق ما.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۰۶ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۶
تابناک عزیز این افزایش تورم بود که باعث افزایش قیمت‌ها از جمله نرخ ارز شد. افزایش حجم نقدینگی علت و بانی افزایش قیمت‌هاست. یه کمی منصف باشید. قطعا در تشکیلات تابناک چهار نفر اقتصاد خوانده دارید.
محمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۰۷ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۶
اصل کار میل دولت مردان بود که بیش از شش ماه اصلا اثری از کنترل آنها در بازار ارز و طلا... نبود
اگر میل دولت نبود!!!پس چرا در نیمه اول مهر در 4روز کاری دولت، $ را از 20هزار به 10هزار آورد؟؟؟؟؟
اصل کار سودجویی بانک ها و موسسات مالی ....بود
در کنار عوامل اصلی در صد اندکی مردم هم بودند که همه شون ما را مغبون کردن ارزش حقوق و دستمزدمون
تا 1/3 پایین اومد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۱۲ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۶
6 ماه دیگه تحریم ها اثرش را نشان خواهد داد
وقتی دیگه نه سوخت هواپیمایی دادند و نه نفتی خریدند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۱۳ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۶
اتفاقا تدبير دولت بود كه سه چهار ماه قبل از تحريمها دلار را گران كرد و دلار را ذخيره كرد وامروز امريكا هاج و واج مانده و هيچ غلطي نميتواند بكند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۱۴ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۶
چرا به مردم راست نمیگید دولت داره ارز به بازار تزریق میکنه وقتی نتوانست اینکارو بکنه اونوقت دلار به 25 هزارتومن هم میرسه صبر کنید توان دولت فقط تا پایان همین ماهه
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۰:۴۵ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۷
تو که این حرف رو میزنی از یه فرسخی معلومه داری میسوزی..
ناشناس
|
Netherlands
|
۱۶:۱۵ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۶
شاهد کاهش قیمتها باشیم؟ شوخی میکنی عزیز، قیمت نفت هر بشکه 60 دلار، کی بخوره کی تماشا کنه؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۱۶ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۶
یعنی این دلار هزارتومنی تا الان شده 15هزارتومن به این شادید که 20تا 30هزارتومن نشده؟ ارزش پول ملی رو نابود کردن
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۱۹ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۶
دلار 4800 ای شده 15 تومن دیگه چی میخواهید؟
طرف میخواست بعد 13 آبان این اتفاق بیفته 6 ماه قبلش افتاد
تازه ادعای پیروزی می کنید؟
واقعا سنگ پای قزوین کمه برای شما
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۲۱ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۶
مثل اینکه دلار 15 تومنی به شما هم مزه داده
اگر یادتان باشد دلار 3800 بود به لطف تدبیر دولت و شما دوست عزیز شده 15 تومن. اصلا اتفاق خاصی نیوفته همچی عالیه خبری از گرونی نیست و چیزیم بوده مقصر مردمی هستند که نمیخواهند سرمایه شان یکشبه یک سوم شود.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۲۳ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۶
حالا نه خبری از ارز 30-40 هزار تومانی است و نه قیمت ها نسبت به آنچه مردم فکر می کردند افزایشی داشته است: بحران خودرو، بحران رب، بحران سیب زمینی، بحران مرغ، بحران افزایش قیمت هر روزه لبنیات، بحران تخم مرغ، بحران موز،
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۲۷ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۶
ارز ١٤ هزارتومن ٣٠-٤٠ هزار نشد اما ارز ٣ هزارتومن پيشاپيش تحريم ١٤ هزار شد.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۲۷ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۶
من فکر میکنم حتی مردم از دولت بیشتر در دامن زدن به این بدبختی نقش داشتند.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۲۹ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۶
اتفاقا همین که شد ۱۸ تومان و بعد اومد رو ۱۴ موند تدبیر دولت برای ۱۳ آبان بود.
مودت
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۳۰ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۶
متاسفانه بانک مرکزی نتوانست ویا نخواست که تنش دلار را کنترل کند واین زلزله ساختگی از کنترل خارج شد.حالا اما سیزده آبان آمد وبادکنکی که ترامپ مدام در آن می دمید ترکید و لی زندگی بسیاری از مردم در همین شش ماه نابود شد.
م.م
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۳۴ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۶
پس علت افزایش قیمتها مردم شدند و آمریکا و دولت هم بیتقصیر!
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۹:۰۴ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۶
اصولاً این مردم یه چیزیشون میشه :))
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۳۸ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۶
1- درود بر احمدی نژاد و یارانش ..

2- امیدوارم عمق استراتژیک کشور به جای سواحل مدیترانه در داخل پیگیری شود
پاسخ ها
ناشناس
| Germany |
۲۲:۵۵ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۶
احسنت، با دومی موافق تر هستم
Amir
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۴۱ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۶
باشه بازم مقصر مردم. بازم همه تقصیرا به خاطر مردمه. ولی الان که دیگه اوضاع اروم شده چرا دلار نمیشه همون ۳۲۰۰ چرا تو باز هر روز میره بالا . راستی این مردم بودن که پول بانکارو بالا کشیدن . دیگه شما کی هستین
ناشناس
|
United States
|
۱۶:۴۲ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۶
دلار 3500 شده 15000 می گید اتفاقی نیفتاد؟؟؟ 90 درصد مردم قادر به حیات نیستند! متوجه نیستید یا ...؟
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۹:۰۴ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۶
متوجه هستند . به روی مبارک نمیارن .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۴۷ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۶
سیاست های ارزی دولت بی تدبیری نبود بلکه کاملا با تدبیر بود چند روز پیش یکی از مسئولان گفت سیاست های ارزی دولت ما را از پرتگاه نجات داد
شهروند
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۴۷ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۶
چقدر زود! عزیز اجازه بده سه ماه بگذره تا نتایج و اثرات تحریم پدیدار بشه. . اکثر مردم دوست دارند وضعیت به عقب برگردد و من هم آرزو دارم با سیصد میلیون یک سانتفه صفر بخرم! تنها درصد کمی از مردم از این وضعیت منفعت بردند.
ناشناس
|
France
|
۱۶:۵۳ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۶
هنوزبرای قضاوت بسیارزوداست اثرتحریمهای جدیدمثل تحریم نفت انی نیست
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۵۴ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۶
علی برکت اله
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۵۵ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۶
خوب ....دلار ۴۲۰۰ کجاست؟؟؟
محمد
|
France
|
۱۶:۵۵ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۶
اثرات یه تصمیم واقعا خطرناکی مانند تحریمهای ثانویه از سه بعد قابل تامل است.
1- سیاسی: از نظر سیاسی وقتی سوئیف به عنوان بستر تبادلات پولی در اخرین روز تسلیم مبشود نشان دهنده رایزتی بسیار عالی امریکا و عدم مخالفت ذاتی اروپا، روسیه، چبن، و غیره است چون اینها هم از این بستر که شاهراه ارتباطی پولی است استفاده میکنند و این سکوت علامت انست که ابن کشورها با چراغ سبز زیر میزی امریکا میخواهند ایران را از شاهراه تبادلات پولی بین المللی به کوره راه تست نشده اروپایی سوق دهند که احتمالا هر زور با باگی زیرساختی و فنی در ان مواجه خواهیم بود که ... مبادلات پولی را دشتخوش سیاست خواهد کرد.
در هیچ سیستم مالی، بانکی نمی توان کمتر از چندین ماه و یا حداقل یه سال مالی را برای اطمینان از عملکرد واقعی و بدون اشکال مدنظر قرار داد، تازه بشرط انکه روشهای اجرایی قبلا عملیاتی بوده و گردش کارها هم کلیه ازمونهای خود را در عمل سپری کرده باشند.
لذا امکان موفقعت سیستم ارائه شده از سوی اروپا، مثل یه جزیره بدون پارویی بیش نیست که دیر یا زود به دیواره لنگرگاه ... برخورد خواهد کرد تا بتواند بقای خود یا امنیت مالی ما را حفظ کند.
2- احساسی: قهرا شما و همه می دانند در فضای ازاد تجاری و فضای کاملا بسته واکنش حتی احساسی بازار و مردم نمودی متفاوت دارد، و اگر امروز بازار نسبت به این تحریم عکس العمل نشان نداده اولا هنوز زمانی نگذشته، ثانیا اهرمهای تظاهر این بروز احساس کاملا در خفقان قرار دارد و اگر تبادلات ارزی در هنه بسترها منجمله صرافیها ازاد بود باز هم گمان میکنید اینگنه بود؟
عموما امنیت اولین خواسته هر موجودی علی الخصوص انسان و به ویژه انسان مصلحت اندیش است، این رفتار توام با سکون حداکثر یکه دو ماه دوام خواهد داشت و سپس در یکی دو ماه مانده بهداخر سال خواهیم دید که چه اتفاق ناخوشاندی خواهد افتاد؟ در حالیکه اگر فضای بسته ارزی در کشور وجود نداشت، با مدیریت مناسب - که البته باید به جد گفت در کشور ما اصلا وجود ندارد و حتی سعی نکردیم مقداری از انرا از کشور همسایه مانند ترکیه، عراق ، افغانستان و یا حتی یار دیرین بغضی ها از روسیه وارد کنیم - بجای فشار زودپذیری که نهایت ان انفجار است، از روش همجواری که در نهایت با تبادلانی محیطی به یکسانی دماهای همجوار منجر میشود، اقتصاد احساسی بازار را با هدایت و ثبات کشور گره بزنیم تا رفتارهای احساسی در امنیت خاطر مردم فروکش نماید و سپس با افزایش اطمینان مردم، مسیر حرکت احساسات انی را به همبستگی و خروج دلارهای راکد خانوارهای بسوی تولید مردمی نه نه نه دلالی دولتی سوق دهیم.
3- اقتصادی: قهرا وقتی ورود دلار به کشور کاهش یابد و ارزهای جایگزین فقط قابل معامله به کالاهای متروکه همون کشورها تخصیص یابد و قابل تبدیل به دلار ارز برتر دنیا نباشد و یا در صورت تبدیل شدن، توسط همون کشورها یا آمريكا بلوکه شود، انوقت خواهیم دید که سطح دسترسی کشور عملا به هیچ تبدیل شده و غیر از سوخت رایگان برای همپیمانان پنهانی شیطان بزرگ امریکا کاری نکردیم مگر فقر و بدبختی مردم که به مراتب اهمیت بیشتری از دلار دارد. براستی ایا ما میتوانیم با اتکا به داخل و بدور از فناوریهای روز، تجهیزات، علوم، ارتباطات و غیره بقای خود را تضمین کنیم؟
اگر اینطور است شما بفرمایید اخرین تولید موفق ملی در زمینه صنعت چه بوده که ترکیبی از بنجلهای غیر استاندارد شرقی را به قیمت چند برابر محصولات با کیفیت غربی غالب مردم نکردند؟
اما در نهایت جای تاسف است که ملاک را بجای اصالت خرج کنیم؟!
دلار یک ملاک ارزشی مادی است که برای سنجش اقتصادها بکار گرفته میشود و به لحاظ سرعت نقد شوندگی جهانی به نرم و شاخصی انی برای سنجش تبدیل شده است در حالیکه در عرصه جهانی و با توجه به بررسی های سالانه مجمع جهانی اقتصاد، صدها شاخص دیگر نیز لازم است تا بتوان یه کشور یا ملتی را در مقایسه با ملل دیگر سنجید! که در محاسبات مسولین کشور بخاطر فقر علمی و مسولیت هرگز مورد مداقه قرار نگرفته است.
تحریمهای ثانویه در طی حداقل یک دوره یکساله اثراتی بشرح زیر خواهد داشت
افزایش ارز دلار و کاهش شدید قدرت خرید مردم و فقر غذایی، فکری، روحی، اجتماعی
افزایش مهاجرت از کشور و در نهایت دین گریزی و کاهش نیروی کار و سرمایه
تعطیلی تولید و افزایش دلالی و تورم روزانه و غیر قابل کنترل و گرانی ناشی از عدم توان مدیریت دلولت بر بازار
رشد دروغین خصولتی ها در بازار بورس برای جایگزینی تعدیلات قیمتی برای متورم نشان دادن خود
ورشکستگی دولت ناشی از بورس بازی کاغذی بدون پشتوانه تولید و انباشت بنجلهای غیر استاندار کشورهای خاص
به خطر انداختن امنیت و سلامت جامعه با کانالیزه کردن سبد نیازها و مصرف مردم در سبدهای حمایتی بی ارزش و گاها در حال اتمام تاریخ مصرف
عدم مسولیت پذیری دولت با توجه به نزدیکی به پایان ماموریت خود و عدم وجود سیستم بازخواست مسولیتی از ان
تشدید غارت بیت المال و اموال عمومی در دوره گذار دو دولت و تشدید اثرات عدم تبادلات با کشورهای جهان و اثرات اجتماعی ان بر روی نسل جوان

هدف امریکا نابودی زیر ساختی امتی است که با دهن کجی با او هستند یعنی کهن ترین تمدن دنیا که برای حذف ان حتی تمدنهای ساختگی هم قادر به محو ان تا کنون نبودند
امت ایران، امت مسلمان پایبند، امت شیعه تنها هدف دار در جهان هستی
ناشناس
|
Canada
|
۱۶:۵۶ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۶
تحریم های سیزده آبان دو ماه بعد خودش رو نشان میدهد.زمانی که فروش نفت به حداقل ممکن برسد.کشتیرانی تحریم کامل شود و دولت هیچ درآمد خارجی نداشته باشد.به همین چند روز دلخوش نباشید
پاسخ ها
احسان
| France |
۰۷:۴۴ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۸
#دلخوش به این مقدار نباشید
سعید
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۵۷ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۶
واقعا چه پیرزوزی بزرگی! که ارز به سی چهل هزار تومان نرسید .این تحلیل بی نظیر را به مجموعه تابناک تبریک عرض میکنم! البته شب دراز است وقلندر بسیار!
آرش
|
United States
|
۱۷:۰۰ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۶
ببخشید خودتون متوجه شدید چی نوشتید
قیمت دلار و طلا در دولت دوم روحانی چهار برابر شده
این یعنی سرمایه نقدی شما یک چهارم
حقوق ماهیانه شما یک چهارم
میزان کالری مصرفی شما که به بدنتون میرسه بقول سردار یک چهارم پارسال شده

اما تنها راه
نمایندگانی وطن پرست داشته باشیم چه مسلمان چه مسیحی و یا یهودی......
ناشناس
|
France
|
۱۷:۰۳ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۶
دولت روحانی در تاریخ ۱۲ مرداد ۹۶ تشکیل شد و امریکا در اردیبهشت امسال برجام رو لغو کرد
شما در مقاله ذکر کردید شش ماه بعد از دولت دوازدهم ، امریکا از برجام خارج شد

و نکته دوم تحلیل نه چندان درست شما در دخالت مردم در نابسمانی داشت
بخش اعظم پول و شبه پول در اختیار بانک ها و موسسات مالی بوده است و بخش بزرگ ارز هم در دست دولت و پتروشیمی ها که میدونیم به کجا مرتبطند

مردم در کل کمتر از ۱۰ درصد دخالت و قابلیت دخالت داشتند و دارند

لطفا درست آدرس بدهید
ناشناس
|
United States
|
۱۷:۰۳ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۶
پیش بینی اشتباهه افزایش قیمت ها از همین ماه ادامه خواهد داشت با این وضعیت
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۰۵ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۶
اینها همه نقشه دولت بود. الان درصد بالایی از این مردم باسواد هستن و خیلی خوب این چیزا رو تشخیص می دن. اگر رییس جمهور، وزرا، فرماندهان نظامی همگی یک دستور محکم و یک بیانیه محکم می دادن که کسی حق نداره چیزی بی دلیل حتی یک ریال گرون کنه و هر کس چنین کرد به شدت باهاش برخورد میشه، مسلما چنین اتفاقی نمی افتاد.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۰۶ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۶
تابناک بس کن
اینقدر سر خودتو و مردمو شیره نمال
اینقدر نگو تحریم بی تاثیره اینقدر تحریما رو گردن ملت بیچاره ننداز. تابناک بس کن بس کن!
ناشناس
|
France
|
۱۷:۱۵ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۶
نگران نباش تابی جون ۳۰-۴۰تومان هم میشه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۲۲ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۶
گندزدید به مملکت.بسه دیگه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۲۵ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۶
بی تدبیری دولت خیلی عبارت ملایم و لطیفی است. باید می گفتید .............. خودم نقطه چین گذاشتم که شما برای سانسور به زحمت نیفتید. خدا همه را به راه راست هدایت کنه
نعمت
|
United States
|
۱۷:۲۸ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۶
بنده مطمعنم بزودی دلار 300 تومن میشود و همه چیزها ارزان میشود. چون بزودی ما اختصاد اول جهان میشویم و امریکا و تمام دوستانش مثل انگلیس و فرانسه و آلمان و عربستان و اسراعیل و.. نابود میشود.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۹:۳۶ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۷
مطمئن باشی درست تره !
نعمت
|
United States
|
۱۷:۲۸ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۶
بنده مطمعنم بزودی دلار 300 تومن میشود و همه چیزها ارزان میشود. چون بزودی ما اختصاد اول جهان میشویم و امریکا و تمام دوستانش مثل انگلیس و فرانسه و آلمان و عربستان و اسراعیل و.. نابود میشود.
پاسخ ها
نعمت
| Iran, Islamic Republic of |
۰۳:۳۴ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۷
من از سایت وزین تابناک و همچنین از خودم قدردانی دارم.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۳۰ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۶
گران شدن دلار هیچ ربطی به تحریم ها نداشت ! تحریم فقط بهانه ای شد که دولت سر مردم کلاه بگذارد و ارزش پول ملی را80 درصدکاهش دهد تا هم بانکهای غارت شده و ورشکسته را نجات دهد هم حقوق ها را تضعیف نماید و فرصت افزایش حقوق مجدد را در آستانه ی انتخابات بعدی ایجاد کند تا بار دیگر زمینه ی کلاهبرداری 8 سال دیگر را فراهم سازد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۵۰ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۶
نویسنده محترم جوری صحبت میکنه انگار چندین ماه از شروع تحریمهای جدید نفتی‌گذشته است. جوجه را آخر پاییز می شمارند. تازه چهل وهشت ساعت از شروع تحریمها گذشته و خدا میدونه چه وضعیت وخیمی برای اقتصاد کشور تا چند ماه دیگه پیش بیاد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۵۰ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۶
تابناک خیلی عجله داری
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۵۵ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۶
نویسنده محترم شما یا خوابی یا خودت رو به خواب زدی عموجان ، کنسول ps4 نهصد هزار تومانی شده 6 میلیون تومن ، هارد 8 ترابایت از 2 تومن رفته رو 8 تومن ، ماشین پرایدتون شده 41 تومن ، یخچال 7 تومنی شده 18 تومن
، یه کارتون DVD از روی 450 تومن شده 1.5 میلیون تومن ، دلت خوشه بابا ، مردیم زیر بار گرونی و شما فاز چی داری نمیدونم
firooz
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۵۷ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۶
من هم با بعضي از نظرات هموطنان موافقم كه خيلي از افزايش قيمت ها ربطي به تحريم و افزايش قيمت دلار ندارد بلكه لجام گسيختگي مديريت بازار را مي رساند.
ایرانی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۵۹ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۶
واقعاً فکر کردین مردم نفهمیدن چه کار کردین زمین خوردن تاکتیکی فرار به جلو برای کاهش شدت ضربه این همه نبوغ که برای گمراه کردن مردم بکار میبرید اگر برای پیشرفت کشور به کار می انداختید امروز وضع اینطور نبود گرچه به نظر نمی‌آید از این وضعیت ناخشنود باشید که بخواهید آنرا تغییر دهید بحران آینده را در گذشته کلید زدید که خودتان آنرا کنترل و مهندسی کنید وظاهرا موفق شدید اما تا کی ؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۰۰ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۶
به نظرم مشکل نابسامانی های اخیر جامعه ایران که در ادوار تاریخی مختلف همچنان تکرار می شود به دو مساله اساسی بستگی دارد: 1- سیستم مدیریتی و اجرائی ناکارامد کشور 2- سیاست خارجی
در عرصه مدیریت اجرائی کشور متاسفانه برای مدیریت اقتصاد کلان کشور الگوی اقتصادی متناسب با شرایط اجتماعی و فرهنگی کشور توسط اقتصادانان و کارشناسان ذیربط اتخاذ نشده است. همین فقدان الگوی اقتصادی و برنامه ریزی لازم برای مدیریت اقتصاد کلان کشور و استفاده از راهبردهای مقطعی مبتنی بر آزمون خطا، موجب نابسامانی و اشفتگی در بازار ارز، قیمت کالاهای اساسی، کالاهای سرمایه ای، بازار مسکن ، نظام تولید کارخانه ای و بخشهای دیگر را به همراه داشته است.
در عرصه سیاست خارجی هم ماتا زمانیکه نتوانیم با تغییر رویکرد سیاسی خود با کشورهای مختلف بویژه اروپا و امریکا به توافق و تعامل سازنده دست یابیم و در سیاست خارجی بر مبنای منافع ملی و نه جناحی رفتار کند قطعا بروز مشکلات فراملی از قبیل وضع تحریمهای سنگین اقتصادی، قفل شدن سیستم گردش مالی و مبادلات تجاری، کاهش میزان صادرات کالاهای نفتی و غیرنفتی و تنزل نسبت درامدهای ارزی و ... اجتناب ناپذیر خواهد بود.
بنابراین تا زمانیکه ما سیستم مدیریت اجرائی کشور به شکل صحیح و منطقی اصلاح نشود و در عرصه سیاست خارجی، تغییر رویکرد بر مبنای منافع ملی صورت نگیرد مشکلات اخیر همچنان به قوت خود باقی ماند و چه بسا وضعیت موجود شدیدتر و وخیم تر نیز گردد.
امید
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۰۵ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۶
نظر کارشناسی تون آدم را از خود بیخود میکنه. تحریم ها شروع شده کمی زمان بگذره دیگه خبری از پول نفت نیست خبری از واردات و صادرات نیست اونوقت بگو 13 آبان آمد و هیچ خبری نشد. تحریم ها که در طول زمان اثرگذار هستند انتظار داشتی یک شبه اثر کنه. البته که یک شبه هم اثر کرد و اثراتش الان در جامعه می بینیم. از کالاهای ریز گرفته تا کالاهای درشت سر به فلک کشیدند. خانه بهگفته خودتون 63 درصد گران شد وو..
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۰۵ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۶
چرا این "بی تدبیری دولت و میل برخی از مردم به سودجویی" فقط در این نقطه از جهان اتفاق می افته و خسته نشدید از این همه آدرس غلط دادن؟؟!!
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۰۵ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۶
برید بابا قدرت خریدمون 80 درصد کم شده به خدا قسم دیگه چیزی نمیشه خرید به جز خورد وخوراک اونم جوری که از گشنگی نمیریم الان چون دلار نشده 30 40 هزار باید ممنون باشیم خجالتم خوب چیزیه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۱۱ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۶
خدایا دردمون به کی بگیم دلار 3000 تومنی کردن 15 هزار تومن الان میگن خوشحال باشید وخداروشکر کنید سی چهل هزا ر تومن نشده منه بدبخت الان دیگه حتی یه گوشی موبایل هم نمی تونم بخرم خونه وماشین که دیگه شد رویا
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۱۳ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۶
خجالت نمی کشید مثبت منفی کامنتها رو حذف کردید باید بیاید دلیشو بگید وگرنه من یکی دیگه کلا تابناک نمیام
سیامک
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۲۲ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۶
تابی جون
فکر می کنم نظر ندی سنگین تری
مردم یواش یواش دارن می فهمند بعضی چیز ها رو
ناشناس
|
Germany
|
۱۸:۲۸ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۶
من از آینده می ترسم، از 6 ماه اینده، وگرنه الان بله دلار 14-15 است.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۲۹ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۶
یکی از هزاران نمونه بی لیاقتی دولت حاضر افزایش قیمت ارز برای درآمد زایی دولت بود که با بی تدبیرانه ترین شکل ممکن انجام شد و از کنترل خارج گردید.
حتی اگر افزایش قیمت ارز به دلایلی برای اقتصاد کشور لازم بود دولت میتوانست اینکار را با چاپ پول بدون پشتوانه به راحتی انجام دهد و در ازای آن با این پول افراد بسیاری را استخدام کند و پروژه های مختلفی را در داخل کشور انجام دهد؛ نه اینکه تنها دامن افرادی خاص را با رانتهای فاسد دولتی و فقیر کردن مردم پر از ثروت باد آورده کند.
معلم
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۳۱ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۶
1-سالها قبل میخواستم کیفی تهیه کنم کیف سامسوناید امریکایی ۴۰۰تومان کیف ژاپنی ۳۰ تومان انقدر نوع ژاپنی خوب نبود که امریکایی را ترجیح دادم سالها بعد بعلت صداقت تولید کننده وفروشنده وکشور بدون فساد همان کیف ژاپنی به مراتب شکیل تر وزیباتر از امریکایی شد مشکل ما در ایران دراین است که نه مدیریت علمی وبدون فساد نه تولید کننده وفروشنه صادق داریم ونه مردم وطن پرست وحامی مملکت نتیجه با اینهمه امکانات که ژاپن ندارد ژاپن کجا وما کجا هفت شهر عشق را ژاپن گشت و ما اندر خم هیچ کوچه ایم سالهاست که گروهای پر قدرت تر از دولت مدیریت میکنند ودولت در خدمت انها است زیرا قدرتی ندارد
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۲:۵۳ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۶
دولت ژاپن برای مردمش از جان مایه گذات و مردمش از خون برعکس ایران که از جان و خون مردمش مایه می گزارد تا یکسری افراد سفارشی ثروتمند شوند
ALI
|
United States
|
۱۸:۳۵ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۶
مطلبت کارشناس تابناک کارشناسی نبود بلکه کارسفارشی بود
ناشناس
|
United Kingdom
|
۱۸:۳۶ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۶
خیلی نرم قیمت دلار پایین میاد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۴۷ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۶
دوستان بزرگواری که تحلیل می نویسند لطف کنند با دو تا کارشناس اقتصاد قبل نوشتن مطلب اقتصادی مشاوره کنند.اگر اقتصاددانان دولتی مخالفت نکنند باید گفت که کاهش ارزش پول ملی نه ناشی از افزایش نرخ ارز است بلکه به خاطر انتشار بدون پشتوانه پول ملی توسط دولتهاست که پول ملی کاهش ارزش پیدا می کند و در مقابل آن هر کالایی که معامله بشود حتی ارز خارجی با مقدار بیشتری پول ملی مبادله می شود که متاسفانه در انظار عموم به افزایش نرخ ارز مشهور شده است.
شمارش معکوس
|
United States
|
۱۸:۴۸ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۶
من فکر میکردم با این همه جانفشانی در روز ۱۳ آبان دیگه اثری از آمریکا نمیمونه، چه برسه به اینکه ارزش پولش بیشتر هم بشه!!
بزک نمیر بهار میاد
دلار تا صدهزار میاد
رضا
|
United States
|
۱۸:۴۸ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۶
ولی خدا رو شکر کالاهای اساسی مردم مثل مرغ و تخم مرغ و برنج و نان و روغن و .... تو بازار و جلوی مغازه ها فت و فراوونه! امروز با اینکه تعطیل بود داشتم پیاده قدم میزدم تا چشم کار میکنه کالاهای اساسی جلوی مغازه ها تلنبار شده . من به شخصه از این بابت نمره خوبی به دولت میدم .از قدیم گفتن ان چیز را که عیانست چه حاجت به بیانست!
ناشناس
|
Romania
|
۱۸:۵۰ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۶
دولت زودتر از امریکا بازی تحریم را شروع کرد.
ارز را افزایش داد تا مرز 20 هزار.
برای اینکه سود کنه.
ناشناس
|
Germany
|
۱۸:۵۱ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۶
قيمّت دلار را ول كنيد قيمّت سيب زميني پياز را با سال گذشته مقايسه كنيد.
ناشناس
|
United Kingdom
|
۱۸:۵۹ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۶
ﮔﺮﻭﻫﻲ ﺩﺯﺩ ﺷﺒﺎﻧﻪ ﻭاﺭﺩ ﺧﺎﻧﻪ اﻱ ﺷﺪﻩ, ﺩاﻳﺮﻩ اﻱ ﻛﺸﻴﺪﻧﺪ و ﻣﺮﺩ ﺧﺎﻧﻪ ﺭا ﺩﺭ ﺩﺭﻭﻥ ﺩاﻳﺮﻩ ﻧﻬﺎﺩﻩ و ﺑﻪ اﻭ ﮔﻔﺘﻨﺪ ﺣﻖ ﻧﺪاﺭﻱ ﭘﺎﻳﺖ ﺭا اﺯ ﺩاﻳﺮﻩ ﺑﻴﺮﻭﻥ ﮔﺬاﺭﻱ. ﺳﭙﺲ اﻣﻮاﻝ ﺧﺎﻧﻪ ﺭا ﺑﻪ ﻳﻐﻤﺎ ﺑﺮﺩﻧﺪ. ﻓﺮﺩاﻱ اﻧﺮﻭﺯ ﻭﻗﺘﻲ ﻣﺮﺩﻡ ﻣﺘﻮﺟﻪ ﻣﺎﺟﺮا ﺷﺪﻧﺪ ﻣﺮﺩ ﺧﺎﻧﻪ ﺭا ﻧﻬﻴﺐ ﺯﺩﻧﺪ ﻛﻪ اﻱ اﺑﻠﻬﻪ اﻣﻮاﻟﺖ ﺭا ﻏﺎﺭﺕ ﻛﺮﺩﻧﺪ و ﺗﻮ ﻛﺎﺭﻱ ﻧﻜﺮﺩﻱ. ﻣﺮﺩ ﻟﺒﺨﻨﺪﻱ ﺯﺩ و ﮔﻔﺖ ﺷﻤﺎ ﻧﻤﻴﺪاﻧﻴﺪ ﻣﻦ ﭘﺪﺭﺷﺎﻥ ﺭا ﺩﺭ اﻭﺭﺩﻡ. ﻣﺮﺩﻡ ﺑﺎ ﺗﻌﺠﺐ ﭘﺮﺳﻴﺪﻧﺪ: ﭼﻪ ﻛﺮﺩﻱ??!!!
ﻣﺮﺩ ﮔﻔﺖ: ﻭﻗﺘﻲ ﺩﺯﺩاﻥ ﺣﻮاﺳﺸﺎﻥ ﻧﺒﻮﺩ ﻣﻦ ﻫﺮ اﺯ ﮔﺎﻫﻲ ﭘﺎﻳﻢ ﺭا اﺯ ﺩاﻳﺮﻩ ﺑﻴﺮﻭﻥ ﻣﻴﮕﺬاﺷﺘﻢ!!
ﺣﺎﻻ ﻫﻢ ﺷﺪﻩ ﺣﻜﺎﻳﺖ اﻳﻦ ﻣﻘﺎﻟﻪ ﻧﻮﻳﺲ ﺷﻤﺎ. ﺩﻟﺶ ﺧﻮﺵ اﺳﺖ ﻛﻪ ﭘﺎﻳﺶ ﺭا اﺯ ﺩاﻳﺮﻩ 13 اﺑﺎﻥ ﺑﻴﺮﻭﻥ ﮔﺬاﺷﺘﻪ و اﺗﻔﺎﻕ ﺧﺎﺻﻲ ﻫﻢ ﻧﻴﺎﻓﺘﺎﺩﻩ!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۰۹ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۶
سرمایه فقط پول و ارز نیست سرمایه اعتماد مردم است که اگر باشد همه مشکلات حل میشود. شما با آگاهی مشکلات را به گردن مردم بی خبر از همه جا انداختی اما بدانید که سرمایه اصلی یعنی اعتماد مردم را از دست دادید.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۱۱ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۶
نویسنده محترم
واقعا متوجه هستی چی داری میگی؟ قصد مردم آزاری داری؟ اصلا اینجا زندگی میکنی تو؟ شما توقع 30-40 هزار تومن داشتی ؟ یا هدف گذاری شده بوده این عدد تا اگه محقق نشد بگین امریکا و تحریمهاش موفقیت آمیز نبوده . ول کنید ما مردمو به حال خودمون تروخدا .
بهزاد
|
-
|
۱۹:۲۱ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۶
نقش دولت در ایجاد این بلبشو رو هیچکس نمیتونه انکار کنه، ولی اینم بدونیم که هیچ مملکتی از اجنه ساخته نشده و هرچی هست، نتیجه ی رفتار همین 80 میلیون انسان خودخواهیه که دلشون میخواد با هر ترفندی پول رو از جیب دیگران بیرون بکشند و به جیب خودشون سرازیر کنند. نه تنها در این قضیه ی تحریمها ، بلکه در شرایط عادی هم که به بازار تشریف ببرید یا حتی یک تاکسی بگیرید ، طرف دلش میخواد خرخره ی شما رو بجوه تا پونصد تومن بیشتر از جیبتون بیرون بکشه. از این ملت توقعی بیشتر از این نیست که با اولین جو روانی ، هجوم بیارن سمت خریدهای دیوانه وار تا در موقعیت مناسب حنسشون رو به بقیه ی مردم با چند برابر قیمت بفروشند.
بابک
|
Greece
|
۱۹:۲۷ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۶
کمی صبر کنید آثارش خواهید دید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۲۹ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۶
تابناک جان خوابی یا خودت رو زدی به خواب؟؟؟؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۳۵ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۶
چطور با اطمینان حرف میزنید تازه 3روز از 13 آبان گذشته هیچ کسی هم نگفت بلافاصله بعد13آبان چون این نگاه ودیدگاه خیلی دیدگاهه خام وبچه گانه است البته خداروشاکرمیشیم صحبتهای شمادرست از اب دربیاد ولعنت میکنیم عوامل دولتی عامل گرونی ارزبه مرز 5 -4برابرطرف مدت 8 ماه وبازم میگن بوالله ما مشکل نداریم
منم میگم به والله شماها مشکل ندارید مردم مشکل دارند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۴۸ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۶
کاملا درست میفرمایید, دولت بی تدبیری کرد, الان هم در حال بی تدبیری است. مدام به مردم دروغ میگوید. مثلا نرخ تورم را بسیار پایین تر از انچه هست اعلام میکند. مدام از بسته حمایتی صحبت میکند که شاید یک هفته کفاف زندگی مردم را نکند هر چند هنوز چیزی به کسی ندادند. از ترمیم حقوق کارمندان صحبت میکنند میخواهند اینقدر به تاخیر بیندازند که به بودجه ۹۸ برسد. افزایش حقوق ۲۰ درصد ۹۸ بسیار ناعادلانه است و همین را هم اضافه نمیکنند.
اسکندر
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۵۱ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۶
14ابان نان گران شد15ابان برق گ ان شد و 17ابان . خدا رحم کنه
ناشناس
|
France
|
۱۹:۵۶ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۶
جوجه رو اخر پاییز میشمرن
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۰۴ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۶
چه با افتخار تیترزدید دلار ۳۰ /۴۰ نشد !
یعنی الان که ۱۵ هزارتومانه خیلی توانمندید ؟
مردم له شدن
بهلول
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۱۱ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۶
ملت عزیز وبزرگوار ما همش میگیم کوتاهی این وتقصیر اون یکی ولی هیچ وقت نقش نود درصدی خودمونو تو افزایش وکاهش قیمتها در نظر نمیگیریم وبا نادانی افتخار آمیز خودمون دقیقاً کاری رو میکنیم که میگیم تقصیر دولته !!!!اگه گول این تبلیغات روانی رو نخوریم هیچ کالایی به قیمت سرسام آوری افزایش نمیکند فقط باید از گذشته درس بگیریم. تو هم تابناک جون هیچ وقت با مطالب منتشره ت کمک حال این ملت نبودی و نخواهی بود.امید واریم قبل از اینکه سرت به سنگ بخوره سر عقل بیای واز این دو بهم زنی خودت دست برداری.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۲۵ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۶
بازار به شدت امنیتی است.چند هفته صبر کنید بعد ببینید.
ناشناس
|
Canada
|
۲۰:۵۰ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۶
خدایش خلی رو دارید 3000 شده 15000 بعد اعلام خوشحالی می کنید که نشده جهل هزار بابا تودیگه کی هستی؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۱۶ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۶
. . . کاهش شدید ارزش پول ملی، افزایش وحشتناک قیمت ها در همه حوزه ها، کاهش توان مردم برای خرید و کوچک تر شدن سفره آنان، افزایش فاصله طبقاتی و... انجامید. . .
تابناک عزیز ؛ وقتی ما اینها را بنویسیم منتشر نمیکنید!!!.
الان هم که فقط دولت و مردم را مقصر میدانید. اگر وزرا خطا کردند.،مجلسیان سکوت کردند و از کنارش گذشتند و اگر برای استیضاح وزرا این دست و آن دست کردند ،اگر مسئولان با وارد نشدن در کار افرادی که علنا مشغول خرابکاری اقتصادی بودند کوتاهی کرد ،مقصر نیستند. ولی مردم این مرغ عزا و شادی و مقصرند. دولت هم کلمه ی سیبل روزهای مباداست تا هر نهادی قصوری کرد به نام آن ثبت شود.
سعیدی زاده
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۲۳ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۶
در این خبر واقعیات زیادی بیان شد و مردم نیز در زیر آن تحلیل ها و نظرات منصفانه گفته اند؛ ای کاش متولیان و مسئولین کشور به آنچه در این جا اورده شد توجه می کردند.
ناشناس
|
Netherlands
|
۲۱:۳۰ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۶
دلار از ۳۵۰۰ رسیده به ۱۵۰۰۰ تومان تازه خوشحال هم هستید؟؟؟؟ به جای اینکه بی کفایتی و بی عرضگی را در بی ارزش کردن پول ملی مطرح و محکوم کنید تازه خوشحال هستید دلار ۴۰۰۰۰ تومان نشده؟؟؟؟؟ مشکل بی کفایتی است که دلار را به ۴۰۰۰۰ تومان هم خواهد رساند.
ناشناس
|
-
|
۲۱:۳۴ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۶
اقایان شما را بخدا همدیگرو محکوم نکنید همه ما ایرانی هستیم و اهالی یک کشور .... خوب چقدر خوب بود مثل همه مردمان دنیا با همسایگان خود دوست بودیم و با همه کشورهای کوچک و بزرگ تعامل داشتیم و با ارامش با ارامش به زندگی خود را میکردیم ، اینهمه شعارمرگ نیستی ملل دنیا را توی بوق و کرنا نمیکردیم ، در عوض به زندگی پیر و جوان مملکت خودمون میرسیدیم تا خانواده ایی خوشبخت ، جوانانی شاداب و سالمندانی سالم و در نهایت جامعه ای شکوفا داشته باشیم ، واقعا باید برگردیم به همدلی و اتحاد و فکری بحال مملکت خودمون بکنیم تا خیلی دیر نشده ان شاالله !!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۳۹ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۶
دلار میره بالا الان هم دولت برده بالا فقط چرند و پرند میگن یکم دیگه دلار میره بالا تا 100 هزار تومان ایران مثل عراق میشه تا دو سال دیگه
پاسخ ها
امیر
| - |
۲۳:۱۸ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۶
شماهایی که میفرمایید دلار داره میره اینقدر و چقدر !!! هیچ میدونید اینکار اسمش ایجاد جو و تنش هست ؟؟!! هیچ میدونی داری به اتش جو روانی جامعه می دمی ؟؟!!! یا دلار فروشی یا دلت بحال مملکت می سوزه ولی راهش این نیست قربان .
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۰:۳۰ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۷
واقعیت اینه در مقابل تحریمها مسئولان حرفی برای گفتن و کاری برای انجام دادن ندارند و به جمله سازی با کلمه تحریم ها قناعت کرده اند
مهدی
|
Canada
|
۲۱:۴۳ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۶
عجله نکن پله بعدی جهش دلار قطعا 40000تومان است.
پاسخ ها
وحید
| United States |
۱۱:۲۹ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۷
دلار فروش خجالت نمیکشی ؟!! شعار میدی !! خیال کردی اگر دوزار سود کنی میتونی زندگی خوبی تو مملکت داشته باشی ؟!!
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۹:۲۵ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۷
مشکل اصلی در بالا رفتن دلار نه قیمت دلار بلکه تاثیری که بر سایر کالاهای مورد نیاز تمام مردم دارد است
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۴۸ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۶
حداقل مقالات اینچنینی را بدهید یک باسواد و با حداقل اطلاع در مورد اقتصاد بنویسید شاید همین افراد مشاور اقتصادی هستند که اوضاع اینطور شده
سعید
|
Luxembourg
|
۲۲:۳۳ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۶
برادر تدبیری در کار نیست دولت با تزریق روزانه دلار به بازار و زور باتوم تونسته دلار رو رو 14 و 15 هزار کنترل کنه و دوباره فنر دلارو جمع کنه اونم به قیمت تاراج ذخایر ارزی کشور که خودشون بهتر از همه میدونن که تو این شرایط تحریمی در ماههای آینده چقدر به این ذخایر نیاز دارن ولی متاسفانه به خاطر کنترل چند روز بیشتره قیمت ارز و بستن دهن منتقدان همه ذخایر ارزی رو آتش میزنن اون روز خیلی نزدیکه که دوباره فنر جمع شده دلار از دست دولت خارج بشه و در عرض چند روز به احتمال زیاد به همون قیمتای 30 تا 40 هزار تومن برسه و دوباره یه شوک شدید به بازار مصرفی وارد بشه ! در هیچ جای دنیا ارزش پول ملی رو با آتش زدن ذخایر ارزی و طلای کشور و هوچی گری و جنگ روانی با مردم خود حفظ نمیکنن چون با این کار پشتوانه طلای بانک مرکزی و اعتماد ملی ته میکشه که خودش دلیلی میشه به سقوط آزاد ارزش پول ملی ! تابناک خواهشا درج کن !!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۴۲ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۶
الف تو هم داری مفعول میشی ؟!!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۴۷ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۶
چرا هنوز اندر خم یک کوچه ایم چرا مشکلات حل نمی شود و فقط بیشتر می شود اگر تحریم ها بی تاثیر است پس یعنی ما در این مدت یک دولت یا مجلس کارآمد نداشتیم در عوض گاو شیرده روسیه و چین شده ایمیل و حالا نوبت عراق و افغانستان است که با خرید مایحتاج روزانه از ایران و خرید زمین باز هم مشکلات معیشتی برای اقشار متوسط و درآمد بیشتر برای ثروتمندان و رانتخواران
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۵۹ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۶
ورشکستگی موسسات و عدم پرداخت پول عده ای از مردم توسط دولت به بهانه افزایش نقدینگی ( در صورتی که پرداخت پول مردم شاید 1% نقدینگی را افزایش دهد) ضربه بزرگی به اعتماد مردم به دولت زده است
ناشناس
|
France
|
۲۳:۰۹ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۶
شب درازه
سعید
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۵۹ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۶
بمباران های تبلیغاتی در رسانه های جمعی خارجی و فضای مجازی علیه کشورمان از نظر اقتصادی و اختلاس های ،بدهکاران بانکی وآقازادگی وغیر............................................،و ترس وواهمه مسئولین اقتصادی و بنگاههای اقتصادی خصوصی و دولتی در کشور و ورشکستگی بانکهای خصوصی و وبی ثباتی در بخشنامه های بانکی بانک مرکزی و عدم پیگیری مطالبات اقتصادی مردم ازخاطیان اقتصادی ،و پرداخت بی رویه ارز به شرکت های وراداتی و شرکتهای فامیلی و ورود بی رویه کالاهائی بی اهمیت به کشور ،عدم تزریق ارزازصادرات ،تزریق بی رویه ارزو طلا به بازار ، بد عهدی در مورد مطالبات مردم ،افزایش بی رویه مایحتاج عمومی وگرانی و تورم از قبیل دارو ، ارزاق عمومی ، خودرو و غیره ........................................ وبی مسئولیتی بعضی از وزارتخانه و بی توجهی به زیر مجموعه تحت پوشش خود و شانه خالی کردن از مسئولیتی که داشته اند و عدم ثبات قیمت ها حتی برای یکماه ، چشم داشتن به اندوخته مردم و بی برنامه گی برای جمع آوری آن و بی توجهی به قانون وقوانین تصویبی همه و همه در این موقعیت حساس ومسائل دیگر که همه مردم ،به آن اشراف دارند باعث شد کشور را با بی ثباتی کردن پول ملی به پرتگاه بکشانند که خوشبختانه دشمنان این کشور و ایادی آنان در داخل وخارج ازکشور آن را در خواب خواهند دید 13 آبان ها می گذرد وبی تدبیری ها در تاریخ خواهد ماندو افسوس آن برای مسئو لینی خواهد بود که برای کشور و مردمشان کاری که میبایست در شان ایشان بود نکردنند و باید در محضر خداوند و شهداء و........................... جوابگو باشند.با این مطالب تندی که نوشته ام تابناک درج نخواهد کرد .
بی سواد
|
Poland
|
۲۳:۵۹ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۶
من سواد درستی ندارم و تجربه خودم رو می گم.سال قبل اسفند بود که یک گوشی موبایل رو قیمت گرفتم و دیدم اگر 3 ماه روزی 20 هزار تومن پس انداز کنم می توانم بخرم.بعد از 3 ما ه رفتم بخرم 500 تومن گرون شده بود نتونستم بخرم و حالا بعد از 8 ماه کار وپس انداز کردن باز هم نتونستم بخرم چون سه برابر شده.یعنی با تدبیر مسؤولین وکمک ترامپ هر ایرانی برای خرید هر چیزی باید سه برابر گذشته کار کند.و اینجا بود کم کم فکر م به اینجا رسید که مثل اینکه همه ما داریم نوکری سامسونگ.هواوی.رنو.تویوتا.ال جی.پژو را می کنیم.و وقتی دوباره عمیق فکر کردم نکند این شل کن و سفت کن ها واشنگتن -تهران بازی که مستند اون هم از شبکه مستند پخش شد و ....
رضا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۱۱ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۷
در آمدم یک سوم شده ، قیمت ها 5 برابر شده . مجردم و امیدم به ادامه زندگی منفی در حال از بین رفته .
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۲۰ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۷
مقصر اول دولت است که باعث نگرانی مردم شده است چون مسبب گرانی ارز خود دولت است ولی مردم باید با اتحاد این مسئله را مدیریت می کردند. با نخریدن و هجوم نبردن برای خرید ارز و حتی اجناس دیگر ولی مردم با ایجاد موج باعث سوءاستفاده برخی و دیگران شدند و هنوز هم دارند این کار را انجام می دهند. هر چیزی را که گران می کنند مردم بیشتر هجوم می برند برخلاف مردم کشورهای دیگر و این نتیجه کار است که می بینیم.
عباس
|
Denmark
|
۰۰:۳۸ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۷
الذين ولدين روز به روز بدتر أز أينه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۰۲ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۷
این چند وقت قیمت بازار دلار از قیمت واقعی کمی جلو زده اما قیمت واقعی هم در حال افزایش است و به زودی اثر خود را نشان می‌دهد
ناشناس
|
Bulgaria
|
۰۱:۳۸ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۷
شب دراز است و قلندر بیدار .
نعمت
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۳:۲۹ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۷
تابناک جان از اینکه نظرات بسیار کارشناسانه و مدبرانه منو منکعس میدهی سپاس گذارم.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۱۲ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۷
انگار نه انگار دلار 4برابر شد تو کمتر از یکسال!!!!خوشحالیم؟؟!!!!
ناشناس
|
Canada
|
۰۸:۵۱ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۷
آره بابا اصلا پدر آمریکا درومده شما خبر ندارین
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۱۸ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۷
با سلام.
به موقع پولمون هم بی ارزشتر میشه فعلا تخریمهای دیگه رو جمع کنید تا برسه به دلار.
ناشناس
|
Germany
|
۱۰:۱۰ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۷
جدا؟! پس چرا قیمت ارز به ۷ تومن و ۸ تومن ادعایی صدا و سیما برنگشت؟! چرا سرمایه های مردم در بورس نابود شد؟!
از قدیم گفتن جوجه رو آخر پاییز میشمارن, امیدوارم آخر این شاهنامه قیمت دلار خوش باشه گرچه با این دولت امکانش تقریبا صفره.
ناشناس
|
Qatar
|
۱۰:۲۵ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۷
افرين به اينهمه اقتدار
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۵۰ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۷
دلار شد 15 تومان!! حالا دارین میگین ترامپ نتونست بکنه 40 تومان؟!!!
رضا
|
Turkey
|
۱۲:۲۹ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۷
تابناک عزیز بذار چند روز یا هفته بگذره بعد نتیجه گیری کن... مسکن مسولین اثرش رو از دست داد تازه درد شروع میشه ... مردم رو چی فرض می کنین؟
ناشناس
|
France
|
۱۳:۴۹ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۷
بهترین روشی که دولت میتوانند مردم را اقناع کنند که در مورد کمبودها و مشکلات ناشی از تحریمها صبور باشند و تقریبا سرحال و پایه کار بمانند از سال 72 شروع کنند قانون از کجا اورده ای را و اجرا کنند و اختلاس کنندگان افسار بزنند و محاکمه و بر جوبه داربخصوص دزدان بیت المال و محتکرین را .و حتی آتش بزنند انها را . و خاکسترشان را برباد دهند. چون هرکس هم بیاید باید چنین کند اعدام و بر پایی کوره های دزدان و محتکرین و غارتگران بیتالمال.مملکت سر و سامان خواهد گرفت.
پاسخ ها
ناشناس
| Germany |
۲۳:۴۲ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۷
سالها صبر کردیم زمان کمیه؟؟؟؟؟؟؟؟یگه گوش مردم از این حرفها پره همشون بچه هاشون توی آمریکا هستند تحمل سختیش برای ما باشه؟؟؟؟؟
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۴۴ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۷
فعلا بدون بال از برج 200 طبقه پریدیم. الان به طبق 80 رسیدیم . البته هنوز اتقاقی نیفتاده. شایدم قبل از طبقه ده با فشار زیاد بال درآوردیم رفتیم بالا
عبدوغلام
|
United States
|
۱۷:۰۶ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۷
سلام تا زمانی که دولت ناتوان فقطدرفکر پرداخت بدهی های خود با افزایش قیمت دلار باسد وقدرت مقابله با آفزایش قیمت ها نباشد واز طرف دیگر بعضی از مردم مورچه صفت در پی ذخیره سازی ارزاق وبعضی هم گرگ صفت با افزایش قیمت ها هستتد وبرخورد جدی با انان نمی شود وضع اقتصادی مردم بهبود پیدا نخواهد کرد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۱۵ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۷
البته یادمان باشد که قیمت دلار را اکنون با سر نیزه و زندانی کردن افراد به این قیمت مانده است
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۱۹ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۷
واقعا مرگ براین زندگی .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۴۳ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۷
اگه 40تومان بشه هم صدا کسی در نمیاد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۲۹ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۸
تابناک‌عزیز‌حتما‌اطلاع‌دارید‌که‌دانشجویان‌ایرانی‌که‌قبلا‌رتبه‌های‌بالای‌۱۰۰۰۰‌داستند‌پس‌از‌اعزام‌به‌خارج‌و‌و‌یک‌ترم‌درس‌خواندن‌در‌یک‌دانشگاه‌بی‌نام‌و‌نشان‌به‌ایران‌برگشته‌و‌در‌رشته‌های‌پزشکی‌و‌دندان‌پزشکی‌در‌دانشگاه‌دولتی‌مشعول‌شده‌اند‌این‌دانشجویان‌که‌اکثرا‌از‌فرزندان‌وزیران‌و‌نمایندگان‌و‌استادان‌دانشگاه‌ها‌هستند‌صندلیهای‌با‌استعدادها‌را‌اشعال‌کرده‌اند‌این‌حق‌سکوت‌یا‌بذل‌و‌بخشش‌‌روی‌چه‌حسابی‌صورت‌گرفته‌است‌وبی‌تدبیری‌ها‌هم‌در‌واقع‌حق‌سکوت‌به‌دیگر‌مطلعین‌از‌جیب‌مظلومین‌بوددولت‌برای‌سر‌پوش‌گذاشتن‌به‌کدام‌مسئله‌خود‌را‌اینگونه‌به نااگاهی زد‌
حسین
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۲۸ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۸
انا لله و انا اله راجعون
بدین وسیله خدمت همه دوستان و آشنایان عرض میشود که در تاریخ 29 آبان سال مراسم چهلمین روز از. دست دادن دوست و برادر بزرگمان «جمال خاشخچی» در خانه ایشان برگزار می گردد
حضور شما سروران گرام موجب تسلای خاطر بازماندگان و شادی روح آن بزرگوار خواهد بود
سرویس ایاب ذهاب از درب فرودگاه تا منزل آن بزرگوار مهیاست
از طرف خانواده های خاشخچی -
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
برچسب منتخب
گروه های شغلی سایت غنی سازی نطنز ماه رمضان غنی سازی اورانیوم دعای روز چهارم رمضان