بازدید 20332
چند روز سرنوشت‌ساز و چند اقدام ضروری؛

13 آبان اتفاق جدیدی نمی‌افتد؛ اما از تجربه «برجام» هم درس بگیریم!

هرچند بنا به نظر بسیاری از مقامات کشورمان و کارشناسان آمریکا هرچه قرار بوده تا 4 نوامبر انجام دهد را پیش از آن انجام داده و اکنون تنها اثرات روانی دور دوم تحریم هاست که باقی مانده و با فرا رسیدن 13 آبان اتفاق خارق العاده ای نخواهد افتاد، بهتر است دولت علاوه بر ایجاد آرامش روانی در مردم، اقدامات ویژه ای برای رسیدن دور دوم تحریم ها در نظر داشته باشد که حتما دارد؛ بنابراین، بهتر است خیلی جدی این موضوعات را هم دنبال کند.
کد خبر: ۸۴۷۴۷۵
تاریخ انتشار: ۰۸ آبان ۱۳۹۷ - ۱۵:۱۲ 30 October 2018

حسن روحانی و بسیاری از مقامات دولت او و همچنین فعالان سیاسی اصلاح طلب و اصولگرا تأکید دارند، آمریکایی ها تاکنون هرچه قرار بوده علیه جمهوری اسلامی ایران انجام بدهند، انجام داده و قرار نیست با فرارسیدن 13 آبان ماه، (موعد اجرای تحریم های ثانویه پس از خروج آمریکا از برجام) اتفاق تازه ای بیفتد. آنها درست می گویند، چون آمریکا پس از اعلام تحریم های اولیه و ثانویه هرچه علیه کشورمان در نظر داشته اند، انجام داده اند.

به گزارش «تابناک»؛ آمریکایی ها با خروج از برجام تلاش زیادی علیه جمهوری اسلامی ایران انجام دادند تا با اعمال فشارهای مختلف بتوانند به آنچه در خصوص کشورمان ـ که همانا دستیابی به یک توافق جدید بود ـ دست پیدا کنند. هرچند آنها برای پایان دادن همکاری شرکت های طرف قرارداد با ایران دو فرجه مشخص و بازگشت تحریم ها را به دو بخش اولیه و ثانویه تقسیم کردند، از همان ابتدا فشار زیادی برای روحانی: آمریکا هرچه می خواست بکند قبل از 13 آبان انجام داده و هیچ اتفاق تازه ای نمی افتد.

13 آبان اتفاق جدیدی نمی‌افتد؛ اما از تجربه «برجام» هم درس بگیریم!

آنها بر مبنای نظریات مشاوران تندروی دولت آمریکا نهایت تلاشی که لازم بود، بر ایران وارد کردند و تقریبا دیگر هیچ کاری نیست که از سوی آمریکایی ها انجام نشده باشد، مگر تحریم چند شرکت و فرد در موعد فرا رسیدن تحریم های ثانویه؛ یعنی در سیزدهم آبان ماه؛ بنابراین، بیشتر مقامات کشورمان تأکید دارند که اتفاقا بهتر است هرچه زودتر 13 آبان فرا برسد تا اثرات روانی این مسأله نیز پایان یابد.

روحانی و ظریف: آمریکا هرچه می‌خواست بکند قبل از 13 آبان انجام داد

حسن روحانی رئیس جمهور در همین خصوص به صراحت گفته که آمریکا هرچه می خواست بکند، قبل از 13 آبان انجام داده و هیچ اتفاق تازه ای نمی افتد. «محمد جواد ظریف» وزیر خارجه کشورمان در خصوص تحریم هایی که قرار است آمریکا از 13 آبان اعمال کند، گفت، بعید است با اعمال دور جدید تحریم‌های آمریکا اتفاق جدیدی بیفتد.

وی گفته: «بعید می‌دانیم 13 آبان که تحریم‌ها در مرحله دوم اجرایی می‌شود، اتفاق جدیدی بیفتد. معمولا آثار تحریم بیشتر روانی است تا عملی. آثار روانی تحریم‌های آمریکا از روزی که آقای ترامپ از برجام خارج شد و حتی قبل از آن که خروج را اعلام کرده بود، شروع شد، و در طول شش ماه گذشته از زمانی که ایشان سخنرانی معروفش را انجام داد تا امروز، آثارش را مشاهده کردیم. بعید می‌دانیم که 13 آبان که تحریم‌ها در مرحله دوم اجرایی می‌شود، اتفاق جدیدی بیفتد.»

واعظی: دولت تمهیداتی برای 13 آبان دارد

رئیس‌ دفتر رئیس‌جمهور نیز با بیان اینکه آمریکایی ها خیلی تلاش کردند تا با جنگ روانی اضطراب عمومی به وجود آورند به این معنا که «اگر تحریم شود چه می شود؟» گفت: مردم ایران امروز متوجه شدند اگر تحریم ها هم اعمال شود اتفاقی نمی افتد.

محمود واعظی در پاسخ به این که «صحبت آقایان روحانی و جهانگیری درباره بهتر شدن اوضاع اقتصادی کشور تا چند ماه آینده براساس تحلیل خاصی است یا صرفا با هدف امیدبخشی مطرح می شود؟» به خبرآنلاین گفت: آمریکا از همه امکانات خودش استفاده می کند تا فشار گسترده ای را بعد از ۱۳ آبان به مردم و دولت ایران بیاورد اما چنین وضعیتی نمی تواند ادامه پیدا کند.

وی افزود: ما تدبیری کردیم و هر آنچه قرار بود در ۱۳ آبان به بعد اتفاق بیفتد، تمهیداتش را فراهم کردیم. البته آمریکایی ها زودتر هم به استقبال اعمال تحریم ها رفتند، حالا شاید مثل دفعه قبل چند بانک و مؤسسه را تحریم کنند؛ اما در کل ۱۳ آبان اتفاق ویژه ای نمی افتد.

عراقچی: ساز و کار پیشنهادی اروپا قبل از 4 نوامبر اجرایی می‌شود

دیگر مقامی که در خصوص این مسأله اظهار نظر کرده، «سیدعباس عراقچی» است. معاون سیاسی وزیر امورخارجه ایران در سخنانی تاکید کرده که براساس مذاکرات با اروپایی‌ها، سازوکارهای تبادل بانکی و تجاری با ایران تا شروع دور دوم تحریم‌های آمریکا در ۱۳ آبان اجرایی خواهد شد.

عراقچی گفت: «زمان‌بندی ما همان چهارم نوامبر (۱۳ آبان) است. اروپایی‌ها باید تا پیش از ۴ نوامبر که دور دوم تحریم‌های نفتی و بانکی آمریکا اعلام شده، سازوکارهای پیشنهادی را برقرار کنند.» وی ادامه داد: «یا حداقل اینکه تا آن تاریخ ساختارش مشخص شده و بخشی از آن شروع به‌کار کرده باشد. اروپایی‌ها نظر ما را می‌دانند که تا ۴ نوامبر، حداقل بخشی از این سازوکارها اجرایی شود.»

معاون وزیر امورخارجه ایران با تأکید بر اینکه تحریم‌هایی که آمریکا مدعی است در چهارم نوامبر اجرایی خواهد کرد، کامل اجرا شده است، اضافه کرد: «بخش دوم تحریم‌های آمریکا در ۴ نوامبر رسما برقرار می‌شود؛ اما عملا تحریم‌های آمریکا غیررسمی زودتر از آن پیاده شده‌اند، چون همه طرف‌هایی که از ۴ نوامبر نمی‌توانند نفت بخرند، زودتر شروع به تجدیدنظر در خرید نفت ایران کرده بودند.»

از تجریه برجام درس بگیریم

هرچند بنا به نظر بسیاری از مقامات کشورمان و کارشناسان آمریکا هرچه قرار بوده تا 4 نوامبر انجام دهد را پیش از آن انجام داده و اکنون تنها اثرات روانی دور دوم تحریم هاست که باقی مانده و با فرا رسیدن 13 آبان اتفاق خارق العاده ای نخواهد افتاد، بهتر است دولت علاوه بر ایجاد آرامش روانی در مردم، اقدامات ویژه ای برای رسیدن دور دوم تحریم ها در نظر داشته باشد که حتما دارد؛ بنابراین، بهتر است خیلی جدی این موضوعات را هم دنبال کند.

هرچند مقابله به مثل به جنگ روانی دشمن که از سوی آنها برای افزایش آثار روانی و عملی تحریم ها صورت می گیرد، امری ضروری است، باید از تجربه انعقاد قرارداد اقدام جامع مشترک (برجام) درس بگیریم، چون در جریان آن موضوع انتظارات مردم بی اندازه بالا رفت اما عملا خروجی های لازم بسیار کمتر از حد انتظار ایجاد شده بود، لذا در موضوع اجرایی شدن دور دوم تحریم های آمریکا علیه کشورمان علاوه بر اینکه باید برای خنثی سازی جنگ روانی به منظور افزایش آثار تحریم ها اقدام کرد، باید مراقبت کرد که اتفاقی نظیر برجام هم رخ ندهد.

بدون شک آمریکا هر آنچه در نظر داشته، تاکنون علیه کشورمان انجام داده و دیگر اقدام خاص و قابل توجهی باقی نمانده است که آنها بخواهند با فرارسیدن 13 آبان آن را اجرایی کنند، مگر تحریم چند شرکت و فرد خاص که به نظر نمی رسد در مقابل آنچه تاکنون آنها انجام داده اند، موضوع خاصی باشد، ولی دولت باید اقدامات خاص ویژه روز 13 آبان را با یک طرح ریزی اصولی دنبال کند تا آثار تحریم ها را به حداقل ممکن برساند و آمریکایی ها را از آنچه در نظر داشته اند، ناامید و شگفت زده کند؛ هرچند پیگیری ساز و کار پیشنهادی اروپا برای کاهش تأثیر آمریکا هم موضوعی ضروری و لازم است که باید در موعد توافق شده به صورت جدی اجرا شود.

تور تابستان ۱۴۰۳
آموزشگاه آرایشگری مردانه
خرید چیلر
فریت بار
اشتراک گذاری
مطالب مرتبط
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۸
در انتظار بررسی: ۳۹
انتشار یافته: ۹۰
یکی منو توجیه کنه که به ازای پشیز شدن پس اندازم دقیقا چی بدست آوردم؟
پاسخ ها
ناشناس
| Germany |
۲۳:۳۸ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۸
جسارت نباشه. به اندازه همان پشیزی که داشتی با کارت ملی مقداری باد هوا داده خواهد شد.
فقط یادت نره . کارت ملی همراهت باشه.
چرا فکر میکنید اتفاقی نیفتاده یا نمی افتد ؟
داریم داغون میشیم.

ما سرپرستان خانوار با درآمد کارگری شرمنده خانواده هستیم .

درس عبرت مال خودتان.
ما نه شما دولتی های بی لیاقت را میخواهیم نه برجام را.
تقریبا داریم برای روزهای بسیار سختی آماده میشیم که حاصل ندانم کاری های خودمان است. برجام نقاط فاحش ضعف ما را عیان ساخت.
برای سازندگی و ایستادگی دیر شده.
سه نسل را هدر دادید.
هنوز داریم درجا میزنیم.
هر چند روز یکبار خبرهای انواع فساد مالی میشنویم.
مسئولان بی کفایت در دولت ما را به پرتگاه بردند.

آیا زمانی برای درس عبرت گرفتن مانده است ؟
اگه قیمت همه چی را برگردانید عقب یا تونستید لااقل کنترلش کنید اونوقت بگید هیچ اتفاقی نمیفته،من کارگر که بیچاره شدم مطمئنم اتفاقات بزرگی تو راهه البته برا ما قشر ضعیف وفلک زده...قطعا برا نجومی بگیر وسرمایه دار هم اتفاقات بزرگتری رخ میده اونم اینه که میلیاردرتر میشن
پاسخ ها
ناشناس
| United States of America |
۱۶:۵۲ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۸
این را هر آدم بیسوادی هم میداند که لزوما در 13 آبان قیامت نخواهد شد. در بدترین حالت دلار آزاد افزایش قیمت خواهد داشت. و این را هر آدم نادانی نیز می داند که پیامدهای 13 آبان چند ماه بعد بروز خواهند کرد.
دو سه ماه بعد قدرت خرید مردم به صفر خواهد رسید.
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۷:۰۵ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۸
این حرف شما با واقعیت اقتصاد ایران نمی خواند که بر گردد به سال قبل
محسن
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۷:۳۵ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۸
من فقط میدونم هر موقع مسولین تو این چند سال گفتن اتفاقی نمی افته برعکس اوضاع خیلی هم بدتر شده.یادمون نرفته که دلار ۴۵۰۰ را رییس جمهور قبول نداشت و به رشیدپور گفت خیال مردم راحت.اونوقت در زمان استراحت مسیولین در تعطیلات عید وضعیت دلار را دیدیم و گذشت تا امروز که ما هنوزم خیالمون از بابت دلار راحته!!!
من من
| Germany |
۱۹:۲۵ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۸
ناشناس جان ک گفتی هر بی سوادی می دوه... عزیز دل بی سواد چند ماه بعد از ابان چیه؟ از همون اول تابستون تقریبا تمام بانکهای بزرگ اعلام موضع کردن و شرکتهای بزرگ رفتن و کشورهایی که قصد کاهش خرید نفت رو داشتن اعلام کردن!..
کاملا تمام اثرات مشخصه.. الان فقط و فقط جو روانی هست که مونده! همین...
والا برای یاد اوری خدمت شما و بقیه بی سوادها.. فقط خرید نفت چین و ترکیه نزدیک 1 میلیون بشکه می مونه.. جدای از بحث هند و اروپا...
و ایران حداقل ارتباط مالی یورویی و .. رو همچنان در سطح بانکهای کوچیک خواهد داشت..

بازهم برای یاد اوری به شما.. از سال نود تا سال نود پنج میزان صادرات نفت ایران به زیر یک میلیون بشکه هم رسید و ایران نه تنها تحریم امریکا ک تحریم سازمان ملل و تحریم اروپا هم بود! و حتی حساب یورویی هم ایرانیا نمی تونستن داشته باشن.... قیمت نفت هم حتی در دوره اخرش به نزدیک 40 و قیمت نفت ایران به نزدیک 30 دلار هم رسید...
اما در تمام اون سالها دلار در سه و نیم باقی موند و حتی واردان سانتافه با دلار 3.5 انجام می شد!

چرا؟ چون مردم جو زده نبودن .. الان که از دوره قبلی هم ضعیفتره.. اگه جو نباشه
ناشناس
| United States of America |
۱۹:۲۹ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۸
استکبار ستیزی بسیار عالیست ولی طوری نشود که آخر سر کارمان به برجام و نرمش قهرمانانه در مقابل استکبار برسد.
ناشناس
| United States of America |
۲۲:۳۱ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۸
من من جان با سواد! مردم هیجان زده نبودند یا جیب مسئولان به این اندازه گشاد نبود؟
عزیز من فشار امریکا زیادتر بشه نفت رو باید بدی زنجانی ها بفروشند. حتی هند و چین هم نفت نمی خرند. اگر هم بخرند در مقابلش کالا میدن!
این است عزتی که شما و هم کیشانتان برای مردم ایران به ارمغان آورده اید.
موقع انتخابات که می خواهند رای جمع کنند ، اب خوردن هم به تحریم وابسته است و وعده رفع تحریم می دهند تا رای جمع کنند...
حالا که برجامشون تو زرد در اومده و موعد پاسخ به
وعده هاست ، می گن تحریم کاغذ پاره است و قرار نیست ۱۳ ابان اتفاقی بیفته !!
حالا کاسب واقعی تحریم کیه ؟!!
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۶:۴۹ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۸
تا تفکر شماها حاکمه هیچ قرارداد بین المللی که به نفع مردم باشه پا برجا نمیمونه
ناشناس
| United States of America |
۱۶:۵۴ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۸
اگر دشمن ما آدم کله شقی مثل ترامپ هست و رئیس جمهور ما آدم بی عملی مثل روحانی!
از هم اکنون باید به فکر برنامه هایی نظیر نفت در برابر غذا و دارو باشیم.
برای کدخدادوستان ، همین که بعد از مدت ها با فابیوس و مکرون دیدار داشته باشیم ، یعنی برجام تجربه موفقی بوده..
لحظه دست دادن ظریف و کری ، قند تو دل اصلاح طلبان اب شد .. خخخ
پاسخ ها
تواب
| United States of America |
۱۷:۰۰ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۸
مسئله ی کد خدا دوستی نیست. باید به شعارهای اول انقلاب برگردیم. نه شرقی نه غربی. متاسفانه ما فقط نه غربی رو انجام دادیم و بازیچه ی چین و روسیه شده ایم.
در حالی که باید از اختلاف بین غرب و شرق بهترین استفاده را می کردیم.
امریکا هر چه شیطان و خیانتکار باشد روسیه از آن بدتر است.
راستی امریکا چند شهر ما را تسخیر کرده است؟ امریکا چند بار به خاک ایران تجاوز کرده است؟
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۷:۵۶ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۸
کو کجا هست این شرقی در ایران دارد اقایی می کند و سیسات ایران رهبری می کند و اگر نداری لطفا خاموش و ادبیات دشمنان ایران
تکرار نکنید
خطاب به تواب
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۷:۵۹ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۸
اگر قرار باشد در تاریخ گذشته باشیم الان هم باید با ایتالیا و یونان و روسیه و انگلیس و همین طور عربستان به خاطر حمله به ایران قطع رابطه کرد
با شما بودم پرچم امریکا
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۸:۱۵ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۸
مرض
برجام برای اقایون ۲۵۰۰ گرین کارت داشته..دستاورد از این بالاتر؟
تندروهایی هستند که با وجود تجربه افتضاح برجام ، در شوق وصال ترامپ می سوزند و نسخه مذاکره می پیچند.
یا شما خیلی ساده هستید یا بلندگوی بی فکر دولتی ناکارامدید که فکر میکند مملکت را با حرف میتوان اداره کرد؟
لازمه هر کاری برنامه است اما کفایت ان اجراست نه شعار!
امریکا قانونا تا 13 ابان کاری نکرده فقط مقدمه چینی برای اجرا کرده است و تا اینجا دلار حداقل 4 برابر و قدرت خرید مردم 25% شده است و گفتار مسولان نشون میده که انها به کاهش و تثبت کاهش قدرت خرید مردم ناشی از بی لیاقتی خود و تحرکات امریکا تن داده و ان را امری بدیهی، لازم و ضروری ميدانند.
اما حقیقت چیست؟ از 13 ابان گردش مالی به مقصد ایران که بیش از چند ده میلیون دلار باشد مسدود و کل دارایی های ایران نیز غیر قابل انتقال به داخل کشور خواهد بود، حتی ذخایر دلاری ایران
تا به امروز ایران در ازای صادرات خود وجه ان را نه تنها میگرفت بلکه به داخل کشور منتقل میکرد به این روز افتادیم، حالا تصور کنید هیچ ورودی ارز به کشور وجود نداشته باشد فقط و فقط در حد غذا و دارو، اونوقت باز هم به امید اروپایی ها خواهید بود؟
در تاریخ هزگز اروپا، چین، روسیه، هند، کره، ژاپن طرف ایران را نگرفته اند چه برسد که طرف مقابل امریکا باشد!
وقتی عراقی که بقایش در برابر داعش با ما بود نه امریکا و اروپا، براحتی تعاملات نفتی خود را منوط به اجازه امریکا کرده است، حالا اروپا و روسبه، چین و غیره منتظر اغاز بازی امریکا هستند تا ورقهای خود را رو کنند و اینبار برای ایران بسیار خطرناک خواهد بود.
سازمانهای بین المللی در صورت لزوم کر، کور، کودن و ... هستند اینقدر ساده لوحی کافیست.
در این فاصله تمامی ذخایر ارزی کشور باید به داخل منتقل میشد و ذخایر طلا افزایش پیدا میکرد تا حداقل بتوان چند ماهی در برابر تهاجمات امریکادمقابله کرد،
یکی از دلایل عدم موفقیت دولت، دروغگویی و ساده لوحی دولت است که اعتماد مردم را در همراهی از دست داده
امید امریکا ، اصلاح طلبان و‌رسانه های زنجیره ایشون هست تا از نظر روانی تحریم را اثر گذار کنند با بن بست نمایی از کشور و راه حل مذاکره..
طوری صحبت میکنید که انگار اتفاقی نیفتاده !!

مردم ناراضی بودند نارضایتی آنان بیشتر شد.
فشار اقتصادی کمر همه را شکست.
فاصله طبقاتی جهشی تغییر کرد.
.......
...
..

بازم بگید اتفاقی نیفتاده
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۲۱:۰۷ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۸
اینطوری هم که میگی نشده
یه مقدار فشار زیاد شده ولی بازم همه دارن زندگی می کنن
دوشنبه ۷ ابان ساعت۱۳:۳۰
یورو ۱۷۱۰۰
دلار ۱۵۰۰۰
پاسخ ها
ناشناس
| Romania |
۱۶:۴۵ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۸
دروغ نگو، دلار 14500 بود
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۷:۰۶ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۸
هنوز نمی دونی خود دولت با این ارقام بازی می کند؟
بعداز۱۳ ابان تحریمهای جدیدی اعمال خواهدشد
13 آبان روز عزت ملت سرافراز ایران و شکست دشمن و سیلی خوردن دشمن است. تحریم ها فقط کاغذ پاره ای بیش نیستند. تحریم را زیر پا له میکنیم. بفضل پروردگار کشور ما رو به پیشرفت در تمام زمینه هاست. اقتصاد فرهنگ علم و روزهای خیلی خوبی خواهین داشت. دشمن هم از ما سیلی خورده و الان خود امریکا پشیمان است که با ما رابطه ندارد. حال و روز مردم در آمریکا بسیار بد و اقتصاد راکد و رو بسقوط دارند. خود امریکاییها بزودی دست نیاز بسوی ما دراز میکنند تا از منجلاب بیرون بیایند ولی ما دستشان را قلم میکنیم. گرانی و تورم و بیکاری که همیشه بوده همه جای دنیا هم هست.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۸:۰۹ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۸
مطمئنی حالت خوبه ؟
مریض نیستی ؟
siya
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۹:۲۷ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۸
میدونی چیههه میدونی چیههه. هااا
نعمت
| Iran (Islamic Republic of) |
۲۰:۰۶ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۸
نه قرص هامو سرو ته خوردم
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۲۰:۲۸ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۸
لپ کلام را گفتی ، من هم فکر میکنم کشوری که مدام عرصه ی بلایای طبیعی نظیر طوفان و سیل است وقطارهایش واژگون میشود و مدا م مردمش با اسلحه به همدیگر حمله میکنند. بزودی دست نیازشان برای نجات یافتن به سمت ما دراز میشود.ما به قول آقای ولایتی کسانی هستیم که میتوانیم مانند مردم یمن با یک لنگ و یه تکه نان و پای برهنه مقاومت کنیم.
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۲۰:۳۶ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۸
آقاجان داره به خودش امیدواری میده!
وقتی دولتیان می گویند اتفاقی نمی افتد بسیار نگران می شویم. چون این جمله را بارها شنیدیم ولی اتفاق افتاد علیرغم تاکید بر نیفتادن. روحانی با رشیدپور را یادتان بیاید
پاسخ ها
علی
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۶:۵۴ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۸
کاملا درست می فرمائید . چون دولت فقط ظاهر حکومت ایران است. دولت واقعی پشت پرده است و هر آنچه بخواهد و بگوید همان خواهد شد.
ناشناس
| United States of America |
۱۹:۲۴ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۸
این دولت ظاهری که هیچ کاره هست برای انجام دادن هیچ بی جهت حقوق می گیرد. بهتر است استعفا دهد.
هدف آمریکا از اعمال این تحریمها در درجه اول ارزیابی شرایط ایران هست تا ببینند که آیا حکومت ایران با این فشار تحریمی روانی سقوط میکند یا خیر..لذا صرفا از این به بعد فقط جنبه روانی رو روی ایران انجام میدن..اما نکته اینجاست که این فشار روانی تاریخ مصرفی هم دارد و وقتی زمان بگذره مطمئنا پی به ناکارآمدی این مرحله میبرند..و در مرحله بعدی مطمئنا این آمریکا خواهد بود که از به اصطلاح 12 شروط من در آوردیشان عقب نشینی کرده و چه بسا همین برجام رو بخوان ادامه بدن..البته فکر میکنم این کار امریکا قبل از انتخابات 2020 اتفاق بیوفته که ترامپ به شدت به یک توافق مهم به عنوان دستاورد خودش برای دور دوم بهش نیاز داره.
آمریکایی ها تا الن در یافته اند آنچه بیش از تحریم به اقتصاد و اجتماع ایران ضربه زده القای اضطراب 13 آبان بوده. بنابر این این احتمال وجود دارد که مجددا با ایجاد یک ضرب العجل جدی به این وضعیت استمرار ببخشند چون باور دارند در این حالت جامع از درون مانن عقرب های خوزستان که در هنگام محصر شدن در آتش اقدام به خودکشی می کند ٬ به خود زنی خواهد پرداخت و همین برای آنها کافی است.
اگر این وضعیت به وقوع بپیوند نشان میدهد آمریکایی ها بیش از حاکمیت به کمبود سر مایه اجتماعی در ایران واقف هستند.
دلخوش بودن به پوسته راهپیمایی اربعین و غفلت از هسته کمبود سرمایه اجتماعی اشتباهی است که می تواند کار حاکمیت فعلی را تمام کند.
ایران و ایرانی بی تردید نیاز به یک همگرایی ملی دارد.
فضای بسیار مسمومی که ستون پنجم دشمن چه در ایران، چه در رسانه و چه در فضای مجازی ایجاد کرده است باید شکسته شود. فضای رسانه و مجازی باید کنترل شود. باید شفافیت و اطلاع رسانی با قدرت انجام شود. باید کمدین‌ها بیشتر شوند. مردم سخن خود را باید بشنوند. رسانه ما باید تا دیر نشده اصلاح شود. رسانه ملی به موجودی پس‌گرا و با دافعه بالا تبدیل شده است. وضعیت بی‌اعتمادی محض در ایران به دولت، رسانه و علما، همه و همه ثمره قدرت طلبی و انحصار این نهادهای مهم است. ارتباط علما و مردم در ایران انقلاب کرد و ارتباط رسانه و مردم جنگ را پیش برد.
واقعا وقت آن رسیده رسانه ملی، رسانه حزبی نیاشد، ریا از آن دور شود و همه در آن سهم داشته باشند و خود را ببینند.
راست میگن دیگه اتفاقی نمیوفته چون قیمت ها 100 برابر شده و مردم صداشون در نیومد
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۲۰:۱۶ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۸
درسته، فرار رو به جلو دولت آنقدر زیاد بوده که ترامپ به گردش هم نمیرسد.
اگر ترامپ به یک باره تحریم ها را اجرا میکرد اجناس نهایتا دو برابر میشد ولی دولت در بعضی از اجناس تا چهار بر ابر هم دست تجار ،بازرگانان و دست اندرکاران اقتصاد کشور را باز گذاشت .
همین حالا زندگی مردم ایران دارد متلاشی میشود ؟ چونکه مردم ایران از دو طرف تحت فشار هستند ،یکطرف که امریکا ،و عربستان ،وامارات ،و اسراییل ،طرف دوم کسبه ،وبازاری ،و تجار ،و ... میباشند که صد بار بدتر از طرف اولیها میباشند ؟ دزدی ،و اختلاس ،و رانتخواری ،و ،ویژهخواری به اضافهٔ گران فروشی ،، و کم فروشی ،و تقلب و صدها فعل نادرست دیگر که توان مردم را خرد نموده است ،فکر میکنید مردم تا چه زمانی میتوانند تحمل کنند ،؟ بدون شک با این وضعیت که دارد پیش میرود جرم ،وجنایت ،و دزدی ،و زورگیری ، علنی میشود ؟ در این مورد شک نکنید ،زیرا اکنون مردم احساس میکنند که به آرمانهای پدران ،و افرادی که در زمان انقلاب سال ۵۷ حضور داشته اند خیانت شده است ،اگر چه این احساس یک حقیقت است ؟ که عده ای قلیل خیانت نمودند و میکنند ؟ کدامین مسول با ماهی دو میلیون تومان اکنون زندگی میکند ،فرزندان کدامین مسول با مدارک تحصیلی دکترا ،و فوق لیسانس بیکار هستند ؟ چه کسانی بیش از ۲۴۸ میلیارد ،و ۲۶۷ میلیون دلار در بانکهای امریکا در حسابهایشان است ،چه کسانی وامهای چند هزار میلیارد تومانی گرفته اند ،و پس نمیدهند ؟ مردم ایران اکنون نام اکثریت آنان را میدانند ؟ و رابطه ها را فهمیده اند ؟ آری نمیشود عده ای قلیل همهٔ ثروت مملکت را بچاپند ‌و اکثریت مردم در فقر زندگی کنند ؟
ممکن است تحریمهای به اصطلاح ثانویه آمریکا نتواند کاری انجام دهد. اما مطمئن باشید دلواپسان داخلی و طرفداران آنها برای خراب کردن دولت روحانی کارهای بسیار زیادی را در دستور کار دارند. میگید نه ، این خط و این نشان
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۷:۰۸ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۸
الان که خود دولت و اقای روحانی هر کاری که خواشستند انجام دادند!!!!!!
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۹:۰۰ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۸
خراب کردن؟!!! مگرچیزی هم مونده که تاحالاخراب نشده باشه؟
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۹:۰۲ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۸
قابل توجه ناشناس 17:08-
آقای جهانگیری (معاون اول رئیس جمهور) می فرماید من حتی نمی توانم منشی خودم را هم عوض کنم. روحانی هم به فول مردم یک تدارک چی هستند. پس دولت و روحانی نیست که کاری انجام بدهد دیگران که پشت پرده هستند باید کاری بکنند
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۲۰:۰۷ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۸
در واقع مردم هم ازطرف آمریکاییها در فشار
خواهند گرفت و هم سود جویان قدرتمند داخلی.
حقیقتا مردم قوی ای هستم از هر دو طرف در فشاریم و تحمل میکنیم و دم بر نمی آوریم.
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۲۰:۴۰ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۸
بعد از 6 سال هنوز هم بر این پافشاری می کنی که
روحانی اون نابغه ی درخشان است؟!
با حرف هایی مثل دلواپس و...بازیت دادن.
بهتر است به جای درس گرفتن از برجام از ندانم کاری های دکتر محمود و یاران درس بگیریم که تا سال های سال جبران مافات نخواهد شد .
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۲۰:۴۴ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۸
تو بدترین تحریم های بین المللی هم 20 درصد غنی سازی می کردن و هم کشور رو به لب پرتگاه نبردن.
شک نکن از این ها بهتر بودن.
یک کار مثبت این دولت رو بگو؟
هسته ای زمان کی پیشرفت کرد؟
ژنتیک زمان کی پیشرفت کرد؟
نانو زمان کی پیشرفت کرد؟
موشک زمان کی به اوج خودش رسید؟
فضا زمان کی پیشرفت کرد؟
در زمان این دولت چه چیزی پیشرفت کرده است؟
ف ف
| Iran (Islamic Republic of) |
۲۲:۰۱ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۸
من شاغل بیمارستانم ، زمان محمود حتی نخ بخیه هم نبود و کمبودهای فراوان ما را به نرمش قهرمانانه کشوند ،
چرا همه چی یادتون رفته !
نکنه فکر میکنی از شکم سیری نرمش قهرمانانه کردیم ، هیج کی نمیگه ، خب ! اگه برجام و توافق صورت نمی گرفت واسه چی پس اجازه مذاکره و نرمش قهرمانانه داده شد ؛
می خواستیم مذاکره کنیم که چی بدست بیاریم ، ما هرکاری دلمون خواست بکنیم امریکاهم پولامون را پس بده و دیگه نه خانی اومد نه خانی رفت.
ولی اصلا مشکل امریکانیست ، کشوری که حتی برای یک ماه نتونه ثبات قیمت را حفظ کنه چه جوری همش شعار میده و با همه دنیا سر جنگ داره
اصلا مشکل خودمون هستیم ، خود خودمون ،
مگه امریکا جنگلهای شمال را نابود کرده و یا دریا خواری کرده
اختلاس میکنه
دزدی میکنه
یه کار خوب تو این مملکت صورت نمی گیره ، اونوقت یقه امریکا را بچسبیم ،
دوران اوباما را با سستی از دست دادیم و حالا گیر یه آدم دیوانه افتادیم
دشمن اصلی ملت جهالت و تحجر است
همه یادشون میاد که زمان احمدی‌نژاد هم از این جور حرف‌ها گفته می‌شد،مثلاً قطعنامه‌ها کاغذ پاره هست و تحریم اثری نداره و دنیا نمی‌تونه ایران رو تحریم کنه و غیره.
ولی دلسوزها هشدار می‌دادند که این سیاست‌هایی که مسئولان در پیش گرفته‌اند به یک فاجعه و بحران بزرگ ختم خواهد شد که شد و البته تا به امروز هم ادامه داره.
هیچ‌کسی گوش نکرد.مسئولان به سیاست‌های خودشون ادامه دادند،مردم هم طبق معمول همیشه خواب تشریف داشتند.
امروز هم دقیقاً همین شرایط حاکم شده و دلیل اون هم همین جمله بعد از ۱۳ آبان هیچ اتفاقی نمی‌افته،هست.
با این سیاست‌ها و عدم قبول اصلاح، داریم به سمت یکی از بزرگترین فجایع قرن بیست و یکم حرکت می‌کنیم که دیر یا زود اتفاق می‌افته.
دلسوزان در مورد آینده هشدار می‌دهند.آیا گوش شنوایی هست؟
اینجوری ما که خیلی چند ماهی هست افتادیم تو زحمت
از تجربه اشغال سفارت هم درس بگیریم! چه سودی برای مردم داشت؟ البته که تندروها تونستن اینجور رقیباشون رو کنار بزنن.
این برجام لعنتی چه خیری برای ما داشت خیرش این بود شرکتهای بزرگ توی مدت چند ماه کلی سود کردن از قبل فروش نه راه اندازی خط تولید.. در ایران الان راحت رفتن چرا چون سرمایگذاری کلانی نشده اون وقت با فحاشی میگید چون قرار دادهای نفتی دیر تصویب شد در صورتی که اگر از اول روز برجامم تصویب میشد این قرار دادهای برای ما آب نداشت و برای آنها نان شد.. گند بززننند هرکی که گفت ببرجام موهبته نکبت سرمون آورد برجام کمی شاد کرد اما اتمی ما فنا رفت الان برجام نیست ولی دلیل نارحاتی نبود برجام نیست ناراحتی و درد اینه که برجام کاری کرده دیگه نه اتمی داری نه توان خارج شدن از توافق نامه نه اقتصادی داری نه صنعتی با برجام اینقدر قطعه و کالا خراجی وارد کردید که خط تولیدهای قبلی توی دروان برجام سوخت چون به صرفه بود وارد کنی الان که واردات نیست خط تولیدها هم که قبلل فلج شد گند بزنند هر کسی که ما رو بدبخت کرد با این برجام الان دلار طلا خودرو موبایل مکسن همه رو از ما گرفتید جاش چی داریم طمان رئیس جمهور قبلی با وجود تنفر ازش اما یه مسکن مهر بی کیفیتی بود یه خودروی پراید آشغالی بود الان همون پراید رو نمیشه خرید مسکن مهر رو که رویا شده چرا با این مذاکرات 5 سال عمر کشور رو فنا دادید مگه رهبر نگفت ته این مذاکرات منفیه و من خوش بین نیستم به صداقت آمریکا الانم بخدا میگید موشک و بدیم بره اما هرچیم بدید باز بدبخت تر میشیم چون مشکل از خودتونه
پاسخ ها
ف ف
| Iran (Islamic Republic of) |
۲۲:۰۵ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۸
بنده خدا قبل از برجام تو کما بودیم ، اون موفع هم هیج چی نداشتیم ، اینقدر لفتش دادیم تا دیگه به سکرات رفتیم ، برجام فقط فرصت تنفس دوباره به ما داد ولی ما از قبل ، هیج چی برای این مریض بدبخت آماده نکرده بودیم که در فرصت تنفس و زندگی مجدد بتونه سرپا شه
ما وسط بیابون یه مرده را زنده کردیم بعد ولش کردیم چون دقیقا وسط کویر بود
اره اتفاقي نمي افته .اينكه الان ماشين هاي چيني هم بالاي ٢٥٠مليون هستن اصلا اتفاق مهمي نيست .!!!!!!!
نیازی به اتفاق جدید نیست. همین اتفاقهای قدیمی (!) بلایی بر سر اقتصاد ضعیف و نفتی کشورمان آورده که امروز شاهدش هستیم. البته این جمله که (بخش عمده نابسامانی اقتصاد کشور مربوط به مشکلات داخلی است) جمله درستی است، اما حل این نابسامانی در وضعیتی شدنی است که قانون اساسی به درستی رعایت شود، مسئولین فکری جز اصلاح وضعیت کشورشان نداشته باشند، حوزه مسئولیت مقامات و مسئولین کاملا تفکیک شده باشد و هیچ نهاد، مقام یا مسئولی در کار دیگری دخالت نکند. و مهمتر از همه فساد گسترده و سازمان یافته ای که اقتصادمان را فرا گرفته ریشه کن شود. تجربه این چند دهه هم نشان داده که این مسائل کم و بیش حل نشدنی است. بنابراین اگر در 13 آبان اتفاق جدیدی هم نیفتد، در هر حال اقتصاد کشور و بالطبع وضعیت معیشتی ما سیر قهقرایی خود را خواهد داشت.
بعضی مسئولین مردم را گویا خر فرض کرده اند!!
من از این " هیچ اتفاقی نمی افتد" ها خیلی می ترسم
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۸:۰۲ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۸
بله، حق با شماست. نتیجه کاغذپاره خواندن تحریمها و ... جملاتی مثل دو کلمه از مادر عروس و ... را لولو برد و واقعا هم ترسناک بود.
من منتظر اتفاق هستم منتها بدست رهبر که این غارتگران واختلاسگران بی وجدان وبیوطن را تار ومار واموال حرام به خزانه برگردد.باور کنید دو روزه دلار 7تومان خواهد شد
یارانه ۹۰ هزار میلیاردی در فالب سبد حمایتی یعنی بخش قابل توجهی از مردم فقیراند.
ای کاش از اول دنبال اتم نرفته بودیم .ای کاش احمدی نزاد اون سالهای اول داستان تحریمها به حرف 4 تا ادم عاقل
گوش میکرد.
ترامپ با خروج از برجام و تحمیل تحریمهای ظالمانه اشتباه بزرگی مرتکب شد هر چند که خودمان گزک دستش دادیم و دستاویزی شد برای دولت آمریکا ولی توی این قصه آیا ما واقعا بی تقصیر هستیم و هیچ اشتباهی مرتکب نشدیم . چقدر دیگر میتوانیم دوام بیاوریم آیا حق مردم این نیست بعد چهل سال از دستاوردهای انقلاب بهره ببرند یا باید به همین شیوه تا چهل سال دیگر ادامه دهیم . دولت ایران بعد از خروجی تدریجی کشورها از تعهداتشان کاملا منزوی خواهد شد و تردیدی نیست در این میان قشر ضعیف نابود خواهند شد .الان هم هنوز دیر نشده است اگر با تصمیم درست پل ارتباطی خود را به دنیا باز کنیم قطعا از ورطه نابودی نجات پیدا خواهیم کرد این امر بدیهیست فرصت سوزی نتیجه ای جز پشیمانی دربرندارد بقول شاعر ره برو بیره مرو هرچند که ره پنهان بود
پاسخ ها
هموطن
| Germany |
۱۸:۲۵ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۸
بعد چهل سال انقلاب داری بوسیله مسئولانان انقلابی به فقیر ترین کشور دنیا تبدیل میشویم ما با ترامپ احمق کاری نداریم
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۲۱:۱۰ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۸
دیگه باید چیکار میکردن؟ با آمریکا و اروپا مذاکره و توافق کردن
آمریکا قابل اعتماد نیست. باید این رو بفهمیم.
مگر قراره اتفاق دیگه ای هم بیوفته. برجام فرصت خوبی برای بازسازی زیرساخت ها بود امروز خوندم هیواندیی هم از قرار داد ساخت پتروشیمی عقب کشیده این خودش خیلی اتفاقه وقتی مجبوری با زیرساخت های ۴۰ و ۵۰ سال پیش با رقبا رقابت کنی خودش شکسته - شما بیفزایید بی کفایتی ها و سومدیریت ها و هزار اسیب ریز و درشت دیگر را می بینید ما در حال سقوط آزاد هستیم. محض رضای خدا یکی از دویست دانشجو ایرانی و خانواده های آن ها که در شهر کوچکی اینجا زندگی می کنند حاضر به برگشت یه کشور نیستند. چطور فرار این سرمایه های انسانی قابل توجیه است اگر این شکست نیست پس چه اسمی برای آن می توان انتخاب کرد!
اگر توان دارید حقوق تمام مسئولان را به مدت یکسال قطع کنید و تمام حقوقی که طی ده سال گرفته اند را پس بگیرید ببیبنم باز بلبل زبانی می کنند.
اقای واعظی شما اجناس را ده برابر گران کرده اید می خواهید چه اتفاقی بیافتد؟؟؟؟؟ ایا اینها از ترس تحریم نبود ؟؟؟

اسم تحریم شمارا برای پوست کندن ملت شیر کرده حالا دم از مردم هم میزنید؟؟؟؟؟
مگه قراره دیگه چه اتفاقی بیقته؟
شما پیشاپیش به استقبال اتفاق 13 ابان رفتید از چند ماه پیش.
دلار را از 4هزار به 20 هزار بردید و بعدش اوردید رو 14 تومن و سپس گفتید که کنترلش کردید!
خودتون را گول نزنید اینجوری نمی تونید ادامه بدهید.
کاری هم از دست اروپا برنمیاد.
این را نگید پس چی بگید دیگه.
همیشه میگن اتفاقی نمیافته. بله قبل عید هم یادم میاد که رشید پور از شما پرسید چرا قیمت دلار 4700 هست و گفتید که دلار اینقدر نیست! حال هم که شده 15 تومن باز میگید هیچی نشده
اتفاقات بزرگ 13 آبان انجام نمیشه بلکه استارت میخوره
دولت اگه بخواد میتونه با کنترل حسابهای بانکی راحت جلوی خرید دلار رو بگیره تا بالا نره فقط همین کار اگه انجام بشه اقتصاد ثابت میمونه حالا هم که بالا رفته و حقوقها ثابت مونده با فروش کمتر نفت راحت میتونه کشور رو اداره کنه
البته فشار روی مردم خیلی زیاده ولی فعلا کاری نمیشه کرد
و امریکا هم فعلا معاملات پرسود با عربستان رو رها نمیکنه تا حسابی اونها رو ندوشه ما هرکاری بکنیم حتی تسلیم صد در صد هیچ فایده ای نداره بهتره ایران از فرصت استفاده کنه و برنامه موشکی و ور مرحله بعد اگه لازم شد هسته ای رو توسعه بده مطمئن باشید اروپا و نهایتا امریکا کوتاه میایند
اگر آمریکا هر چه میخواسته کرده ،پس در نظر گرفتن تمهیدات برای 13 آبان برای چیست.؟و باز هم اگر اینچنین است چرا روحانی گفتند ما دلار رامیتوانیم تا 6000 تومان هم پایین بیاوریم ولی بخاطر 13 آبان صبر کردیم.
واقعیت اینست که دولتمردان ما نمیدانند قرار است چه اتفاقی بیافتد و ترامپ هم از همین موضوع استفاده کرده .
دولتمردان و سیاستمدارانی که تعدادشان در طول چهل سال گذشته تغییر زیادی نداشته و مدام پست عوض کردند.پس نمی توان توقع بیشتری جز اینکه بگویند اتفاقی نخواهد افتاد،داشت.
البته به نوعی درست هم میگویند چون هر چه اتفاق می افتد در وهله اول از همین داخل و داخلی هاست.اگر اجناس چند برابر میشوند و حقوق افراد یک شبه به یک چهارم آن تبدیل میشود یا نان که قوت لایموت مردم مخصوصا مردم سطح پایین است گران میشود ،توسط داخلی هاست و نه ترامپ.
ما باید نگران وجود مسئولان بی لیاقی باشیم که هر چه به سرمان میآید ککشان هم نمیگزد و میگویند دیدید هیچ اتفاقی نیافتاد.
تحریم های ثانویه هیچ اثری نداره درست می گویند که آمریکا هر کاری میخواست تا حالا انجام داده اما در داخل لابی های هستند که اگر تحریم آمریکا اثر نکند مریض می شوند و شروع می کنند به کمک کردن به آمریکا تا تحریم ها اثر داشته باشند. بخدا اگر از داخل مشکلی نداشته باشیم 13 آبان روز سیلی خوردن آمریکاست.
مرگ بر آمریکا
دیگه قراره چه اتفاقی بیافته؟ قبلا بدبخت شدیم تموم شده دیگه!!!
ارزش پولمون ۶۰% کم شده حالا مثلا خیالمون راحت باشه که هر چی قرار بود بشه قبلا شده؟خوشحال باشین ملت از این بدبختر دیگه جا نداره.
براشما قاچاقچیها که بد نیست
آب که از سر گذشت ؛ چه یک نی ، چه صد نی .
واقعا برجام خیلی توافقنامه ترکمانچای رو، رو سفید کرد!
من شایدحرف چوپان دروغگوراباورکنم ولی حرف شماراابداباورنکنم
از تیتر این مطلب هم اسکرین شات گرفتم

تا در اینده ن چندان دور معلوم بشه تحلیل های در پی تی این سایت

مثل خیلی از تحلیل ها از عامل تحریم در سالهای ۹۰ تا بعد ان ....ک ب دروغ دولت دهم متهم‌ میکردن

مثل تحلیل های خیالی برجام و توافق با امریکا

مثل خیلی از تحلیل ها تخیلی درباره خیانت روسیه ب ایران در مسائل منطقه و غیره


این نوشته هم‌رفت در صف اسکرین شات ..تا سواد کم این وبلاگنویسان اماتور ب همه معلوم بشه


پ.ن :بعد ۱۳ ابان گرانی ..مشکلات و بیکاری نارضایتی سر ب فلک میزنه
دیگه بالاتر از سیاهی چه رنگیه که بخواد تاریکی رو نشون بده؟؟
دیگه هممون سیاه و ذغال شدیم... شاید فقط جنگ اوضاعمونو بدتر از حالا کنه!!!
ازغیب خبردادید. همه اتفاقهائی که قراربود بیوفته افتاده و دهن مردم سرویس شده دیگه قراره چی بشه؟حقه بازهای بانکی ودولتی به عمد ارزش پول کشور را پائین آوردند تا درزمان تحریمها که دلاره صدهزارتومن رسید وبعدا" رفتند وبا دوستان آمریکائی وصهیونیستها شام خوردند ومذاکره کردن برگرده به کانال ده هزارتومن وبه مردم بگن ببینید همه چیز حل شد
بله برا اقایون اتفاقی نمیوفته ملت با لنگ و نونخشک هم شرایطشون خوبه هچ اتفاقی نخواهد افتاد مثل همیشه مسولان حقیقت رو میگن دیگه همه مردم میدونن معنی اینکه اتفاقی نمیوفته یا قرار نیس گرون بشه یا تو انار زیاد داریم یه بله مردم سرشار از اعتمادن!!
اين حرفهاى بى ربط به كار مردم نمى آيد ... هر روز دولتمردان عزيز با خودشان تكرار كنند: " عصبانيت مردم حدى دارد؛ قبل از آنكه طاقت مردم تمام شود كارى كنيد "
برچسب منتخب
# انتخابات # محمدباقر قالیباف # مصطفی پورمحمدی # سعید جلیلی # علیرضا زاکانی # امیرحسین قاضی زاده هاشمی # مسعود پزشکیان # انتخابات ریاست جمهوری