887بازدید
عضو هیات رئیسه مجلس گفت: جمهوری اسلامی ایران از موضوع استقرار دفتر نمایندگی اتحادیه اروپا در تهران استقبال می‌کند،اما مشکلات فنی و اداری در این زمینه وجود دارد.
کد خبر: ۸۴۲۷۵۵
تاریخ انتشار: ۲۲ مهر ۱۳۹۷ - ۱۲:۵۸ 14 October 2018

علیرضا رحیمی در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت ضمن اشاره به موضوع بازگشایی دفتر اتحادیه اروپا در تهران گفت:ایجاد دفاتر مستقل اتحادیه اروپا مطالبه نمایندگان اتحادیه اروپا قرار گرفته است مخصوصاً در دیدارهای پارلمانی که با نمایندگان مجلس داشتند؛این موضوع مطرح شده است.

وی افزود:جمهوری اسلامی ایران از موضوع استقرار دفتر نمایندگی اتحادیه اروپا در تهران استقبال می‌کند،اما مشکلات فنی و اداری در این زمینه وجود دارد و قاعدتاً بعد از برطرف کردن مشکلات فنی در واقع این اقدام انجام خواهد شد.

عضوفراکسیون امید درمجلس شورای اسلامی با اشاره به این موضوع که ایجاد دفاتر اتحادیه اروپا بر روند اجرای برجام تاثیر خواهدگذاشت،افزود:نمایندگان اتحادیه اروپا به صورت دوجانبه و مستقل در ایران حضور دارند و همه کشورهای اروپایی هم در ایران سفارت دارند و هم فعال هستند.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات ،اسلامشهر و پردیس در مجلس ادامه داد:وجود سفارتخانه ها در کشورمان کافی هستند؛اما بعضی مناسبات دوجانبه ایران و اتحادیه اروپا در واقع نیازمند دفتر مستقل است؛ در این موضوع موانع فنی وجود دارد که در دست بررسی است و امیدواریم این مشکل حل شود.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با اشاره به موضوع امنیتی بودن ایجاد دفاتر اتحادیه اروپا و نگاه مثبت و منفی مسئولین به موضوع احتمال حضور جاسوسان در قالب سفیر و نماینده،تصریح کرد:نگاه جمهوری اسلامی در حوزه دیپلماتیک نگاه منفی و بدبینانه نیست،ولی منافع ملی کشور بر همه چیز اولویت دارد.

در هفته‌های گذشته کمیسیون امنیت ملی در جلسه‌ای میزبان ۲۶ سفیر از کشور‌های اروپایی بود که سفیر اتریش و برخی سفرای اروپایی در این جلسه موضوع بازگشایی دفتر اتحادیه اروپا را مطرح کردند. درحال‌حاضر اتریش ریاست دوره‌ای اتحادیه اروپا را برعهده دارد، به همین دلیل، این موضوع را مطرح کرده است.

حشمت‌الله فلاحت‌پیشه، رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، با اعلام این موضوع به رسانه‌ها گفته بود: سفرای کشور‌های اعلام کردند، چون اتحادیه اروپا در کشور‌های مختلف سفیر دارد خواستار این هستیم تا دفتر این اتحادیه در تهران نیز بازگشایی شود. این درخواست مسبوق به سابقه است و اروپایی‌ها خواهان بازگشایی دفتر خود در تهران بوده‌اند، البته در این راه ملاحظاتی وجود دارد که باید رعایت شود. دغدغه‌های موجود را که بخشی از آن‌ها امنیتی است، به سفرای کشور‌های اروپایی منتقل کردیم که باید در قالب یک پروتکل الحاقی آن‌ها را برطرف کرد.

روی خط سایت ها
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر: