دکتر حسین آخانی در گفت‌وگو با «تابناک»؛
آقای روحانی باید بداند که اشتباهاتش به قیمت آسیب‌های جدی به اقتصاد این کشور، اعتماد عمومی و محیط زیست منجر شده است. به این دلیل و از آنجایی که اخبار رسیده حکایت از آن دارند که ایشان تصمیم گرفته‌اند کابینه را اصلاح کنند، پیشنهاد من به ایشان این است که در اصلاح کابینه، سازمان حفاظت محیط زیست را در نظر داشته باشند.
کد خبر: ۸۴۲۵۴۹
تاریخ انتشار: ۲۱ مهر ۱۳۹۷ - ۲۱:۰۰ 13 October 2018
تخریب سازه‌های عمرانی، حاصل امضاء فروشی مهندسین خاکستری است/ واگذاری پروژه‌های عمرانی به سرمایه داران، نتیجه‌ای جز تحویل پروژه ضعیف و نا ایمن ندارد ندارداز صدور مجوز‌های دایر کردن قرق‌های اختصاصی تا فروش گونه‌های ارزشمند حیات وحش کشورمان به شکارچیان، تصمیمات اخیر مسئولان سازمان حفاظت محیط زیست کشورمان موجب شکل گیری موج جدیدی از انتقادات به دولتمردان شده است؛ انتقاد‌هایی که ظاهرا گوش شنوایی برای شنیدنشان وجود ندارد.

به گزارش «تابناک»؛ به رغم آنکه دولت یازدهم تلاش داشت خود را دولت زیست محیطی نشان دهد، در ادامه راه و با آغاز به کار دولت دوازدهم، اتفاقاتی در سازمان حفاظت محیط زیست کشورمان رقم خورد که بسیاری از فعالان و دوستداران این عرصه را ناامید کرد؛ اتفاقاتی که البته متوقف نشده و همچنان ادامه دارند.

رویداد‌هایی که بسیاری را به این باور رساند «محیط زیست» چیزی بیش از یک نمایش خوش رنگ و لعاب برای دولت نبوده است. نمایشی که حالا پایان یافته و نوبت به تقسیم غنایمش رسیده است، تا جایی که می‌بینیم نه تنها گرهی از گره‌های محیط زیستی کشورمان گشوده نشده، که در نتیجه تصمیم‌های عجیب مسئولان و متولیان این حوزه، بر مشکلات زیست محیطی کشورمان افزوده هم شده است. مشکلاتی که یکی از تازه‌ترین هایشان، واگذاری مجوز قرق‌های اختصاصی و شکارفروشی است.

تصمیم‌هایی که به باور بسیاری از افراد کارکشته و نام آشنای عرصه محیط زیست کشورمان، بر خلاف رنگ و لعابی که دولتمردان به آن می‌دهند تا اقداماتی مفید معرفی شوند، سراسر عیب و اشکال هستند و حتی بدتر، می‌توانند فساد آشکار محسوب شوند. آنقدر آشکار که بر ضروت تغییر و تحول در سازمان حفاظت محیط زیست کشورمان، آن هم به فوریت تأکید کنند.

از جمله این افراد، دکتر حسین آخانی، از جمله فعالان نام آشنای کشورمان در عرصه محیط زیست است که در گفت‌وگوی تفصیلی با «تابناک» (متن کامل این گفتگو را اینجا بخوانید)، از رئیس جمهور می‌خواهد که در تصمیمش برای ترمیم کابینه، نگاهی ویژه هم به سازمان حفاظت محیط زیست داشته باشد، چون به زعم وی، این سازمان نیازمند خروج افراد نامرتبط و غیرمتخصص و ورود متخصصان است.

او با اشاره به واگذاری مجوز قرق‌های اختصاصی و اصرار سازمان حفاظت محیط زیست بر اجرا و توسعه این تصمیم می‌گوید: تمام آمار‌ها و اطلاعاتی که وجود دارد، نشان می‌دهد که جمعیت حیات وحش کشورمان در سه چهار دهۀ اخیر بیش از نود درصد و حتی به اعتقاد بعضی دیگر، بیش از نود و نه درصد کاهش داشته است. یعنی وضعیت حیات وحش کشورمان به گونه‌ای نیست که بخواهیم به راحتی مجوز شکار صادر کرده و یا اینکه این عرصه‌ها را به بخش خصوصی واگذار کنیم.

این استاد دانشگاه در ادامه با اشاره به استدلال مسئولان سازمان که می‌گویند واگذاری مجوز قرق‌های اختصاصی و شکارفروشی می‌تواند منجر به مشارکت جوامع بومی در عرصه حفاظت از گونه‌های حیات وحش شود، می‌گوید: در دنیا به این نتیجه رسیده‌اند که هم برای حمایت از جوامع بومی -که می‌توانند پاسدار حیات وحش باشند- و هم برای اینکه بتوانیم درآمد ارزی را افزایش بدهیم، باید گونه‌های حیات وحش را «زنده» نگه داشت. آن‌ها پی برده‌اند که یک قوچ زنده می‌تواند با جذب توریست صد‌ها برابر نسبت به قوچ شکار شده درآمد داشته باشد.

آخانی در ادامه می‌افزاید: مشاوران آقای کلانتری تخصصی در این زمینه ندارند؛ مثلا می‌بینیم کسی که تخصصش ایمونولوژی پزشکی است و دستی هم در شکار دارد، مشاور آقای کلانتری شده است. وقتی ایشان می‌گوید که چنین فردی بهترین متخصص محیط طبیعی است، یعنی در عمل همه متخصصان اکولوژی و حیات وحش کشور را پس می‌زنند و راه گفت‌وگوی سازنده را با جامعه علمی و متخصص می‌بندند.

وی با تأکید بر اینکه نگاه حاکم بر محیط زیست کشورمان، نگاه بازاری به مسائل این حوزه است، می‌گوید: این نگاه بازاری عاقبت خوشی ندارد، آنهم در کشوری که می‌دانیم فساد در ابعاد مختلف آن رشد کرده است. در چنین شرایطی اگر اجازه شکار و قرق بدهیم، ممکن است کار به مسائلی دیگری هم برسد و مثلا شاهد زمین خواری یا مسائل دیگر باشیم چراکه برخی با دریافت این مجوز‌ها برای خود حقوقی غیرقابل بازگشت را متصور خواهند شد.

برنده جایزه ملی محیط زیست می‌افزاید: این را به خود آقای کلانتری هم گفته‌ام که می‌بایست با تقویت نیروی کارشناسی و تخصصی در سازمان محیط زیست، اول و قبل از هر کاری، پروژه ملی تعیین درجه تهدید گونه‌های جانوری و گیاهی در سطح بین المللی، ملی و استانی را شروع می‌کردند. برای انجام چنین کاری بایستیهمۀ متخصصان کشور را دعوت می‌کردند و حداقل تا پنج سال به سرانجام برسد. پس از آن تازه خواهیم توانست بگوییم قوچ، میش و یا هر جانور دیگری در کشورمان در معرض تهدید نسل هست یا نه. اگر هست که هیچ کاری نمی‌توانیم بکنیم و اگر نبود، آن زمان می‌بایست ظرفیتی معین را مشخص کرده و بگوییم این امکان وجود دارد که مثلا ده قوچ را شکار کنیم.

وی در ادامه می‌افزاید: اگر همه این کار‌ها را کردیم، تازه مساله قیمت مطرح می‌شود که نباید ارزان باشد و بعد از آن، این مساله اهمیت دارد که بدانیم درآمد ناشی از آن قرار است کجا برود و صرف چه شود؟ آیا قرار است پول ناشی از فروش شکار به جیب گشاد دولت برود و معلوم نشود که قرار است چگونه خرج شود، یا می‌خواهد در جیب شرکت‌های فعال در عرصه شکار فروشی برود یا به صندوقی سرازیر شود که مشخص نیست چه نظارتی بر آن وجود دارد؟ این‌ها باید به طور مشخص و قانونی حل شود.

آخانی با تأکید بر اینکه قرق‌های اختصاصی می‌تواند به تغییر اکوسیستم منجر شوند و زیستگاه‌ها را جزیره‌ای کنند، می‌گوید: کسی که قرق اختصاصی دایر می‌کند، در اصل به دامپروری مشغول است و دامپروری به این نحو هم رفتار طبیعی حیات وحش را مختل می‌کند. این کار علمی نیست و در دانش جدید محیط زیست پذیرفته نیست. بر اساس دانش امروزی ما حتی اجازۀ علوفه دادن به حیات وحش را هم نداریم و باید عواملی که باعث تهدید حیات وحش در زیستگاه طبیعی می‌شود را کاهش دهیم. علوفه دادن تنها در موارد بسیار خاص در مورد حیواناتی که بقایشان به شدت در خطر است انجام می‌شود و جدای آن در باغ وحش‌ها این کار را می‌کنند؛ ضرورتی ندارد که این کار را با دایر کردن قرق اختصاصی گسترش دهیم. علم اکولوژی چنین تصمیمی را تأیید نمی‌کند

استاد دانشگاه تهران در پایان با تأکید بر اینکه «آقای روحانی در دورۀ دوم ریاست جمهوری‌اش اشتباهات بزرگی کردند»، می‌گوید: چیدمان کابینه دوم آقای روحانی از همان ابتدا دل بسیاری از کسانی که به ایشان رأی دادند، آزرد. از جمله در انتخاب رئیس سازمان محیط زیست؛ حلقۀ تکنوکرات‌هاییکه اطراف آقای رئیس جمهور بودند و نقش مهمی در بوجود آمدن وضع نابسامان اقتصاد فعلیداشتند، کسانی بودند که آقای کلانتری را به کابینه وارد کردند. آقای روحانی باید بداند که این اشتباهات به قیمت آسیب‌های جدی به اقتصاد این کشور، اعتماد عمومی و محیط زیست منجر شده است. این روز‌ها که بحث دو مورد اصلاح کابینه و واقعی کردن بنزین و گازوئیل مطرح است من پیشنهاد می‌کنم در اصلاح کابینه، سازمان حفاظت محیط زیست را در نظر داشته باشند و با افزایش قیمت سوخت درآمدش را فقط به اصلاح سیستم حمل و نقل عمومی اختصاص دهند که در آینده هم از شر آلودگی نجات پیدا کنیم و هم از شر دادن یارانه به سوخت.
خبرهای مرتبط
روی خط سایت ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۲
در انتظار بررسی: ۱
انتشار یافته: ۲۲
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۱۱ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۱
کشور قربانی مدیران غیر متخصص نشود.

بحران مدیریت سالهاست گریبان همه دستگاهها و سازمانها را گرفته.
پاسخ ها
مریم
| Iran, Islamic Republic of |
۰۰:۱۰ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۳
کاوه مدنی
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۵۴ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۱
دوباره مشغول نیش و کنایه ! خسته نشدید ! انهمه که خانم دکتر ابتکار تلاش کرد برای ریزگردها و .... یادتان رفته که دولت یازدهم را به تظاهر متهم می کنید ! با تمام قدرت هم اگر به این دولت بتازید مطمین باشید مردم به کاندیداهای شما رای نخواهند داد بخواب بببنید
پاسخ ها
راد
| Iran, Islamic Republic of |
۰۸:۳۱ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۲
شما چی خسته نشدید الکی حمایت میکنید؟؟؟مشکل از همین خانم ابتکار شروع شد. خانم دکترررررر ابتکار
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۵۹ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۱
امسال منطقه ی حفاظت شده ی میانکاله رو حراج کردن!
انار و تمشکهایی که غذای حیوانات هستند رو دارن به مردم میفروشن! در حالیکه تا سال قبل اصلا به راحتی اجازه ی ورود نمیدادن
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۰۹ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۱
کدخدای ده که مرغابی بود
وای بر ان ده چه رسوایی بود ای حبیب من ای رفیق من ...
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۲۲ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۱
در این دوره دولت ورییس جمهور قصد ویران کردن اقتصاد و اجتماع و فرهنگ و ...... دیگر را دارند چه رسد به محیط زیست
ناشناس
|
Netherlands
|
۲۲:۳۰ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۱
آقای کلانتری با جدیت در حال نابودی محیط زیست ایران هستند
بی شک اگر این سازمان به حال خود رها میشد وضعیت حیات وحش بهتر از امروز بود
ناشناس
|
Germany
|
۲۳:۰۵ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۱
کلا شکار در ایران باید ممنوع بشه و‌مجلس باید با تصویب قانون جلوی مجوز فروشی سازمان محیط زیست را بگیره
محمدرضا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۵۶ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۱
خيلي نبايد نگران شد وقتيكه تعادل در نابودي محيط زيست وجود داره !!!! شكارچي محيط طبيعي رو نابود مي كنه و يك عده ديگه با آلودكي محيط زيست را و يك عده ديگه با ...درنهايت مهم اينه كه هدف نابودي محيط زيست است و فاسدان كمك مي كنند كه اين امر اتفاق بيفتد
اما خبر خوش اينكه طبيعت خود دست متجاوزان را قطع خواهد كرد و اين وعده خداوند است
قوچ پیر
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۴۰ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۲
این همه آدم دانا دارن به شکار اعتراض میکنن و آقای شکارفروشی که پشت میز نشسته میگه با نظر متخصصان پروانه صادر کردیم. یکی از این متخصصان رو معرفی بفرمایید اگه مشکلی نیست که ما هم آشنا بشیم
ناشناس
|
-
|
۰۷:۵۸ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۲
متاسفانه روز بروز از تعداد گونه های چه وحشی و چه غیر وحشی در حال کاهش بوده و چرخه اکولوژیکی روز بروز در حال کوچکتر شدن هست واین یعنی فاجعه...............
شهروند
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۰۴ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۲
آقای روحانی هم نوعی دیگر از احمدی نژاد است.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۲۱ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۲
مواظب باش آقای دکتر...پس فردا میگیرنت به جرم جاسوسی در پوشش دلسوزی برای محیط زیست!! .. وملت هم هیچوقت نمی فهمن که واقعا جاسوس بودی یا دلسوز!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۲۴ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۲
آقای کلانتری به گذشته وزارت کشاورزی خود اعتراف کردند فردا هم برای اشتباهات امروز خود اعتراف خواهند کرد.
babi
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۵۷ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۲
یعنی کسی تو این مملکت نیست جلوی نابودی محیطزیست رو توسط کلانتری و شکارچیان سودجو بگیره.... محیط زیست رو نابود کردن.... چیزی ازش نمونده....
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۵۸ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۲
با نظر اقای دکتر موافقم .کلانتری تو مدت مدیریتش جز ایجاد یاس وناامیدی تو جامعه کاردیگری بلد نیست.ادمو یاد شخصیت گلامپ تو سریال گالیور می اندازه
پرویز
|
United Arab Emirates
|
۰۹:۳۶ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۲
چی درست است که این درست باشه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۲۸ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۲
آقای محمدرضا ببخشید ها باش تا صبح دولتت بدمد خداوند فرموده از تو حرکت از من برکت هرچند که حرکت ما هم دردری را دوا نمی کند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۵۲ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۲
متاسفانه دولت شدیدا پولکی شده کم مونده واسه عطسه کردن هم پول بگیره ..!
hamid
|
United States
|
۲۱:۳۹ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۲
ناراحت نشید خدارو شکر اینها همه واسه ویرانی تو راس کار هستند.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۲۶ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۳
به خداقسم روستای هماگ درشمال بندرعباس که جزئ البرزجنوبی میشه داره نابودش میکنن کسی هم نیست اقدامی بکنه(چه ازنظرشکار چه ازنظربریدن چوب های درخت ارچن که چوب زرد وقرمز خیلی قشنگی داره)
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر: