2690بازدید
سخنگوی هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی در تشریح جلسه غیر علنی امروز مجلس از اقدامات پنج‌گانه بانک مرکزی برای تعدیل قیمت ارز خبر داد.
کد خبر: ۸۳۸۴۷۹
تاریخ انتشار: ۰۸ مهر ۱۳۹۷ - ۱۱:۴۲ 30 September 2018

بهروز نعمتی در نشست علنی امروز (یکشنبه، 8 مهرماه) مجلس شورای اسلامی در خصوص جلسه غیرعلنی مجلس گفت: این نشست غیرعلنی بدون حضور مهمان و از سوی دولت برگزار شد و مقرر شد در خصوص یکسری از موضوعات کشور هماهنگی‌هایی به ویژه در بحث‌های اقتصادی انجام شود.

سخنگوی هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی ادامه داد: مقرر شده کمیسیون‌های تخصصی مجلس فعال‌تر شوند و در کنار کمیسیون‌های تخصصی، فراکسیون‌های مجلس نیز فعالیت بیشتری داشته باشند. در هر صورت نشست امروز غیرعلنی مجلس یکی از جلسات خوب مجلس بود که برگزار شد و به نحوی تعیین تکلیف شد تا کمیسیون‌ها با توجه به موضوعات خاص مخصوصاً مسائل بازار، ارز، به موضوعات رسیدگی کند مخصوصاً موضوعاتی که مردم در این زمینه‌ها گلایه‌مندی‌هایی دارند و امیدواریم نتایج کارهای انجام شده توسط کمیسیون‌های تخصصی به زودی اعلام شود و در جاهایی که بعضا نیازمند است که به صورت اضطراری کارها انجام شود از طریق جلسه سران سه قوه پیگیری شود.

نعمتی تصریح کرد: متأسفانه یکی از بحث‌هایی که داغ شده موضوع نرخ ارز است و گلایه‌مندی‌هایی که در خصوص بازار ارز وجود دارد و در این راستا قرار است بانک مرکزی اقدامات پنج‌گانه انجام دهد که فکر می‌کنم اقدامات اثربخشی باشد.

وی ادامه داد: این موضوع مطرح شد که تفکری در مجلس وجود دارد که دولت لوایح به مجلس تقدیم کند تا بر اساس لوایح دولت، مجلس تقسیم‌بندی‌های لازم را انجام دهد البته عده‌ای از دوستان نیز می‌گویند که با توجه به گرفتاری‌های دولت، طرح‌ها از طریق نمایندگان کمیسیون‌ها و فراکسیون‌ها مورد توجه قرار گیرد اما اعتقاد داریم که امروز پیشانی کار دولت است و همه ما باید با تفاهم و وفاق کارها را پیش بریم.

نعمتی در خصوص بحث استیضاح‌ برخی وزرا گفت: هیئت رئیسه مجلس باید خواسته‌های نمایندگان را تمکین کند و همیشه هم روال اینگونه بوده و هیئت رئیسه جلوی هیچ استیضاحی را نگرفته است. در هر صورت بحث استیضاح وزرای جهاد کشاورزی، صنعت، معدن و تجارت ، اقتصاد، نیرو و راه و شهرسازی مطرح شده که از هیئت رئیسه به کمیسیون‌های تخصصی ارجاع داده شده و اکنون در دستور کار کمیسیون‌های تخصصی مجلس است.

سخنگوی هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی در خصوص وضعیت اقتصادی گفت: گلایه‌مندی‌ها در خصوص مباحث اقتصادی وجود دارد و کمیسیون‌های تخصصی مجلس در این رابطه کارها را پیگیری می‌کنند اما به نظر می‌رسد نمایندگان مجلس، دولت و مردم باید با آرامش و طمأنینه بیشتر موضوعات را دنبال کنیم. به نظر بنده برخی از خریدها با شتاب از سوی مردم انجام می‌شود که این موضوعات به التهابات بازار می افزاید اما آنچه که مسلم است قوه قضائیه و سازمان تعزیرات مصر بر برخورد با گرانفروشی ها هستند.

وی در خصوص ارائه یارانه کالاهای اساسی به مردم افزود: در حال حاضر در این رابطه چند طرح در مجلس و دولت مطرح است، اما در کل مردم بدانند برای تأمین کالاهای اساسی هیچ نگرانی و دغدغه‌ای وجود ندارد و به اندازه کافی ذخیره‌سازی انجام شده است اما بحث دوم این است که در این فضا چند کار پیشنهاد شده است که می‌توان به خدمات‌دهی به دهک‌های آسیب‌پذیر اشاره کرد که دولت پیگیر موضوع مذکور است و چند بسته حمایتی در نظر گرفته شده و قرار است از طریق رئیس سازمان برنامه و بودجه پیگیری‌های لازم انجام شود هر چند که باید مجوز انجام این مهم از مجلس گرفته شود.

نعمتی گفت: بحث ارائه کارت‌های الکترونیک برای خانوارها با یک سقف مشخص تا بحث برابری با ارز 4200 برای تأمین کالا لحاظ شود نیز مطرح شده هر چند که سقف ارزشی برای کارت‌ها مشخص نشده است. در کل درباره این موضوعات نتیجه‌گیری نهایی صورت نگرفته اما به دولت پیشنهاد می‌شود بسته‌های حمایتی پیشنهادی خود را برای تصمیم‌گیری به مجلس ارائه کند تا در خصوص تخصیص منابع تصمیم‌گیری شود.

سخنگوی هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی یادآور شد: در سنوات مختلف معمولا در خصوص افزایش حقوق در بودجه تصمیم‌گیری می‌شود اما عده‌ای از نمایندگان این موضوع را پیگیری می‌کنند که افزایش حقوق برای کارکنان انجام شود اما تاکنون در خصوص افزایش حقوق کارکنان بحث روی کاغذ مطرح نشده است

اشتراک گذاری
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
برچسب منتخب
قیمت بنزین اعتراضات آبان ۹۸ طرح حمایت معیشتی سرباز کارت مشمولان طرح حمایت معیشتی قطعی سراسری اینترنت