1243بازدید
عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با بیان اینکه گسترش بی‌رویه رشته‌های دانشگاهی افزایش فارغ‌التحصیلان بیکار را به دنبال داشته است، گفت: بازار رشته‌های کودک یاری، مامایی، روانشناسی، حقوق، زمین شناسی جغرافیا و... اشباع شده‌اند.
کد خبر: ۸۳۸۴۷۸
تاریخ انتشار: ۰۸ مهر ۱۳۹۷ - ۱۱:۴۰ 30 September 2018

سیدمحمدجواد ابطحی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با اشاره به سوال خود از وزیر علوم، تحقیقات و فناوری که در دستور کار صحن علنی مجلس قرار گرفته است، گفت: سوال مشترک من از وزیر علوم در خصوص گسترش بی‌رویه رشته‌های دانشگاهی بدون توجه به بازار کار است.

گسترش رشته‌های دانشگاهی؛ افزایش فارغ‌التحصیلان بیکار

نماینده مردم خمینی شهر در مجلس شورای اسلامی افزود: بسیاری از رشته‌های دانشگاهی بدون توجه به نیاز بازار کار گسترش پیدا کرده‌اند در حالیکه این عملکرد باعث افزایش فارغ‌التحصیلان بیکار در سال‌های اخیر شده است.

بیکار ماندن دانشگاه‌رفته‌ها پیامد اجرای سیاست‌ها و برنامه‌های اشتباه دستگاه‌های ذی‌ربط

وی بیان کرد: مساله بیکار ماندن دانشگاه‌رفته‌ها مربوط به امروز و دیروز نیست، بلکه پیامد اجرای سیاست‌ها و برنامه‌های اشتباه دستگاه‌های ذی‌ربط در طول دهه‌های گذشته است که ثمره چنین نگرش و اقداماتی، ایجاد جمعیت بی‌شماری از جوانان دختر و پسر است که چند سال از عمر ارزشمند جوانی‌شان را به امید ساختن آینده بهتر از لحاظ شغلی و موقعیت اجتماعی در دانشگاه‌ها و موسسات مختلف آموزشی سپری کرده‌اند و هم‌اکنون که وارد جامعه شده اند نمی‌توانند در مشاغل مرتبط با رشته‌های دانشگاهی خود مشغول شوند.

بیشتر بخوانید: توسعه دانشگاه‌ها ضرورت ندارد

گسترش واحدهای دانشگاه‌های آزاد، علمی کاربردی، پیام نور و غیر انتفاعی باعث افزایش تعداد فارغ التحصیلان بیکار شد

این نماینده مردم در مجلس با بیان اینکه وزارت علوم، تحقیقات و فناوری تحت فشارهای وارد شده با به کارگیری سیاست‌های غلط بدون توجه به نیازهای بازار کار و جامعه رشته‌های دانشگاهی را گسترش داد، خاطرنشان کرد: گسترش واحدهای دانشگاه‌های آزاد، علمی کاربردی، پیام نور و غیر انتفاعی باعث افزایش تعداد فارغ التحصیلان بیکار شد.

بازار رشته‌های کودک یاری، مامایی، روانشناسی، حقوق، زمین شناسی جغرافیا و... اشباع شده‌اند

ابطحی با بیان اینکه بازار رشته‌های کودک یاری، مامایی، روانشناسی، حقوق، زمین شناسی جغرافیا و... اشباع شده‌اند و کشش دانشجو بیشتر را ندارد، عنوان کرد: استخدام در بخش دولتی ممنوع است و بخش خصوص نیز به دلیل رکورد اقتصادی توانایی جذب فارغ‌التحصیلان را ندارد.

اجرای طرح آمایش آموزشی عالی می‌تواند در کاهش تعداد فارغ التحصیلان بیکار نقش موثری دارد

وی با بیان اینکه جوانان امروزی با داشتن مدرک بیکار هستند، تاکید کرد: اجرای طرح آمایش آموزشی عالی می‌تواند در کاهش تعداد فارغ التحصیلان بیکار نقش موثری دارد اگرچه براساس گزارش‌های ارائه شده توسط معاون آموزشی وزارت علوم این طرح در سال‌های اخیر در حال اجرا است اما بهتر است در این مسیر از نظرات کارشناسان مرکز پژوهش ها نیز استفاده شود.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس ادامه داد: بیکاری فارغ‌التحصیلان در سال‌های اخیر از اهمیت خاصی برخوردار شده و تبدیل به یک چالش اساسی شده است. این موضوع زمانی به یک چالش اساسی تبدیل شد که کشور با رشد روز افزون جمعیت دارای تحصیلات عالی که به نو به خود نتیجه افزایش بیش از حد ظرفیت دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی بود، مواجه شد.

اشتراک گذاری
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
برچسب منتخب
قیمت بنزین اعتراضات آبان ۹۸ طرح حمایت معیشتی سرباز کارت مشمولان طرح حمایت معیشتی قطعی سراسری اینترنت