جشنواره باورنکردنی77 روزه در پاییز 97

      
بی سابقه‌ترین بارش‌ها نیز حریف بی تدبیری‌ها نشد؛
آخرین گزارش‌های دریافتی از وضعیت دریاچه ارومیه در سال جاری، حکایت از آن دارد که تراز آبی این دریاچه نسبت به مدت مشابه در سال گذشته کاهش یافته و به احتمال زیاد تا پایان سال آبی جاری، این روند کاهشی تشدید خواهد شد؛ شرایط قابل تأملی که باورش ـ آن هم در شرایطی که ستاد عریض و طویلی برای احیای دریاچه وجود دارد و نیز بارش‌های بی سابقه‌ای در این حوضه آبریز رخ داده ـ باور پذیر نیست.
کد خبر: ۸۳۲۳۳۴
تاریخ انتشار: ۱۹ شهريور ۱۳۹۷ - ۱۴:۲۹ 10 September 2018
عزم راسخ متولیان آب کشور برای خشکاندن دریاچه ارومیهآخرین گزارش‌های دریافتی از وضعیت دریاچه ارومیه در سال جاری، حکایت از آن دارد که تراز آبی این دریاچه نسبت به مدت مشابه در سال گذشته کاهش یافته و به احتمال زیاد تا پایان سال آبی جاری، این روند کاهشی تشدید خواهد شد؛ شرایط قابل تأملی که باورش ـ آن هم در شرایطی که ستاد عریض و طویلی برای احیای دریاچه وجود دارد و نیز بارش‌های بی سابقه‌ای در این حوضه آبریز رخ داده ـ باور پذیر نیست.

به گزارش «تابناک»؛ تراز آبی دریاچه ارومیه که در ماه‌های گذشته و به برکت بارش‌های مطلوب سال آبی جاری افزایش یافته بود، مدتی است، دوباره روند کاهشی به خود گرفته و در مقایسه با تراز آبی مدت مشابه در شهریور سال ۹۶ به میزان ۲ سانتی متر کاهش یافته است. این اتفاق در حالی رخ داده که در سال‌های اخیر احیای این دریاچه به یکی از محور‌های اساسی برنامه‌های دولت یازدهم و دوازدهم بدل شده است.

بررسی‌ها نشان می‌دهد، تراز آب دریاچه ارومیه در شهریور ماه سال ۹۶ به ۱۲۷۰.۳۴ متر رسیده بود و این تراز در حال حاضر با ۲ سانتی متر کاهش به ۱۲۷۰.۳۲ متر رسیده است؛ وضعیتی که نسبت به سال گذشته ۲ سانتی متر کاهش و همچنین نسبت به میانگین بلند مدت ۴.۳۵ سانتی متر کاهش را نشان می‌دهد.

حال خوش حوضه آبریز ارومیه هم، دریاچه را نجات نداد!

با توجه به افزایش دمای هوا در فصل تابستان سال جاری و استمرار این شرایط تا حداقل یک ماه دیگر، برآورد‌ها گویای این حقیقت است که در روز‌های آینده نیز روند کاهشی تراز آبی دریاچه ارومیه ادامه داشته باشد.

به باور بسیاری از شهروندان ایرانی، بروز چنین رخدادی ـ آن هم در شرایطی که بیشتر مناطق جغرافیایی کشور اسیر بحران آب است ـ چندان غیر منتظره نیست. این باور عمومی که البته در مورد بسیاری از مناطق جغرافیایی کشور صادق است، اکنون برای بسیاری از مسئولان و متولیان آب کشور به دستاویزی برای توجیه شرایط کنونی بدل شده است.

با این حال، دو نکته مهم در مورد وضعیت حوضه آبریز ارومیه و به صورت مشخص دریاچه این حوضه اجازه نمی‌دهد که کارشناسان و دلسوزان واقعی محیط زیست شمال غرب کشور، توجیهات اینچنینی را بپذیرند و بر اساس آن کمبود‌های کنونی را منطقی توصیف کنند.

نکته نخست این است که در سال‌های اخیر و با دستور مستقیم عالی‌ترین مقام اجرایی کشور با هدف احیای دریاچه ارومیه، ستاد احیایی شکل گرفته است که با هزینه کرد‌های قابل توجه برنامه‌های فراوانی را برای حل مشکل دریاچه ارومیه اجرایی کرده است؛ برنامه‌هایی که از حوزه‌های اجتماعی تا اقتصادی و زیست محیطی را شامل می‌شود.

جدا از ستاد احیای دریاچه که انتظار می‌رفت پس از نزدیک به پنج سال فعالیت اکنون روند تراز آبی دریاچه را به شکل محسوسی افزایش داده باشد، موضوع مهم دیگر حجم بارش‌های سال آبی جاری در این حوضه آبریز است که هم نسبت به سال گذشته و هم نسبت به میانگین بلند مدت افزایش داشته است.

این موضوع را می‌توان با مراجعه به آمار مستند ریزش‌های جوی سال‌های اخیر در حوضه آبریز دریاچه ارومیه برداشت کرد که بر اساس آن در سال آبی جاری و تا کنون ۴۰۷.۸ میلی متر بارندگی رخ داده است. این میزان بارش در حالی است که در سال آبی گذشته، حجم بارش‌های آبی حوضه آبریز ارومیه در نهایت به ۲۷۷.۱ میلی متر رسید.

 

آماری حقیقی و مستند که بر اساس آن حجم بارش‌های آبی سال جاری به نسبت سال گذشته ۴۷ درصد و به نسبت میانگین ۵۰ ساله، ۲۰.۶ درصد افزایش یافته است.

با وجود شرایطی که به آن اشاره شد، یعنی تلاش‌های بی وقفه مدیران ستاد احیای دریاچه برای کاهش تنش‌های آبی دریاچه و نیز افزایش بی سابقه بارش ها، سؤال قابل طرح این است که به چه علت تراز آبی دریاچه روند کاهشی دارد و به نسبت افزایش بارش‌ها، افزایش تراز آبی ندارد؟

شاید بتوان پاسخ این پرسش را مستقیم و مستند در توضیحات اخیر دکتر مسعود تجریشی، معاون سازمان محیط زیست کشور دریافت کرد که اخیراً در همین باره به رسانه‌ها گفت: امسال با وجود بارش‌های خوب در حوضه آبریز دریاچه ارومیه، میزان روان‌آب‌ها کم بوده و آب زیادی وارد دریاچه ارومیه نشد.

مدیر دفتر برنامه‌ریزی و تلفیق ستاد احیای دریاچه ارومیه با اشاره به اینکه عمده بارش‌های امسال در حوضه آبریز دریاچه ارومیه در بالادشت بوده است، گفت: بررسی‌های علمی نشان می‌دهد با توجه به تغییر صورت گرفته در رطوبت خاک در بالادست حوضه، بیشتر بارش‌ها در بخش بالادست بوده و بارش کمتری نصیب حاشیه دریاچه ارومیه که در پایین دست حوضه قرار دارد، شده است.

تجریشی در پاسخ به پرسشی در مورد میزان تأمین حق‌آبه دریاچه ارومیه اظهار کرد: حق‌آبه دریاچه ارومیه ۲.۵ میلیارد متر مکعب است، اما هنوز ۳۵۰ میلیون متر مکعب از وزارت نیرو برای دریاچه ارومیه طلب داریم.

وی تصریح کرد: قرار ستاد احیای دریاچه ارومیه و وزارت نیرو این بود که در صورت کمبود آب، ۵۰ درصد از سهم کشاورزی و۵۰ درصد از سهم دریاچه ارومیه کم شود و آب مازاد به دریاچه ارومیه اختصاص یابد؛ با وجود این، هنوز حق آبه دریاچه ارومیه کامل داده نشده است.

با توجه به گفته‌های یکی از مسئولان ارشد ستاد احیای دریاچه ارومیه و نیز حقایقی که در مورد وضعیت آبی حوضه آبریز دریاچه ارومیه مورد اشاره قرار گرفت، شاید بتوان بهترین توصیف در مورد چرایی تراز منفی دریاچه ارومیه را در مقاومت متولیان آب کشور با طبیعت و تلاش راسخ آن‌ها برای خشکاندن دریاچه توصیف کرد.

این واقعیت‌ها زمانی تلخ و نگران کننده می‌شود که بدانیم، اکنون گمانه‌هایی مبنی بر تبدیل بخش زیادی از سطح دریاچه به پارک حیات وحش و نیز تلاش‌های برخی نهاد‌های دولتی برای ساخت دریاچه‌های مصنوعی در شهر‌های بزرگ منطقه به گوش می‌رسد.

روندی عجیب و نادر در دنیای مدیریت اجرایی مناطق جغرافیایی که با استمرار آن باید منتظر خسارات‌ سنگین تری حتی بیش از آنچه اکنون شاهد آنیم، باشیم.

خبرهای مرتبط
روی خط سایت ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۲۷
هم وطنلر
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۳۲ - ۱۳۹۷/۰۶/۱۹
خلیج فارس ایران آسفالت باید گردد
ایرانی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۴۱ - ۱۳۹۷/۰۶/۱۹
مردم یادتان است در تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته یکی از نامزدها در بندعباس گفتند علی برکت الله دریاچه ارومیه را احیا کردیم وهرمزگان را نیز به اروپا وصل خواهیم کرد .الحمدالله دریاچه کاملا احیا شده!!!! اما نمی دانم هرمزگان به اروپا وصل شده یا نه !؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۴۶ - ۱۳۹۷/۰۶/۱۹
اینجا ایرانه
نگاه ها به موضوع قومی و منطقه ای هستش و هر نماینده فکر دور بعدی خودشه و مسئول ها هم وقتی پست میگیرن دیگه یادشون میره
اما اون موقعی که انشالله طوفان نمک شروع به نابودی تمام زمینهای کشاورزی از شرق دریاچه تا تهران رو موجب بشه شاید یه تکونی مسئولان به خودشون بدن و فکر منافع خودشون نباشن
محمدرضا شاهوردی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۵۹ - ۱۳۹۷/۰۶/۱۹
تنها راه نجات دریاچه ارومیه برچیدن جاده میان گذر به دلیل مسدود نمودن گردش آب دریاچه وهمچنین رها سازی آب سدها می باشد البته بیشترین دلیل خشکی دریاچه جاده میان گذر می باشد که بدون مطالعه اجراءشد
امیر
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۰۱ - ۱۳۹۷/۰۶/۱۹
در این پروژه خشکاندن دریاچه ارومیه آن کسانی مقصرند که به عمد نظرات کارشناسی اشتباه به دولتها دادند. جاسوس بودن این افراد چند سال بعد وقتی آب از آسیاب افتاد معلوم میشه. وزارت اطلاعات هم خیلی خوب کار میکنه علی برکت الله
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۱۰ - ۱۳۹۷/۰۶/۱۹
متولیان آب کشور ( وزارت نیروو...)ایران را خشک می خواهندونه فقط ........
ناشناس
|
France
|
۱۵:۲۲ - ۱۳۹۷/۰۶/۱۹
از مدیران و مسئولین بیسوادی که مدارک دکتری کپی پیستی گرفته و فقط به خاطر روابط پست گرفته اند جز تخریب محیط زیست کاری بر نمی آید.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۲۶ - ۱۳۹۷/۰۶/۱۹
اين ستادهاي عريض و طويل مثل ساير بخش ها فقط بودجه مي گيرند
ناشناس
|
Turkey
|
۱۷:۳۲ - ۱۳۹۷/۰۶/۱۹
وزارت نیرو میگوید در اخبار که بیش از میزان برنامه ریزی شده اب به دریاچه وارد شده و معاون سازمان محیط زیست خلاف انرا میگوید ترا بخدا کسی حرف این دو که هر دو در یک دولت هستند را راست آزمایی کند
رضا تبریزی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۳۲ - ۱۳۹۷/۰۶/۱۹
بزرگترین مشکل در عدم مدیریت مصرف آب است
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۳۸ - ۱۳۹۷/۰۶/۱۹
زیباترین اکوسیستم طبیعی کشور متاسفانه در اثر بی تدبیری مسئولین و برنامه های غلط کشاورزی و ... در آستانه نابودی کامل است و امیدی به تدابیر و اقدامات مسئولین نیست . چرا که قادر به حل خیلی از معضلات پیش پا افتاده نیستند . کاش خارجی های علاقمند به محیط زیست کاری میکردند .
ناشناس
|
United States
|
۱۷:۳۸ - ۱۳۹۷/۰۶/۱۹
ستاد برای معروف شدن و گرفتن حق ماموریت های خارجی بنا شده است نه کار ....
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۴۵ - ۱۳۹۷/۰۶/۱۹
پس کی بود که همش می گفت اب دریا نسبت به پارسال افزایش پیدا کرده تابناک
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۴۶ - ۱۳۹۷/۰۶/۱۹
آقای روحانی اگر توان اداره کشور و حفظ منابع ایران را نداری تورا به اباعبدالله الحسین (ع) استعفا بده برادر. مردم چه گناهی کرده اند؟
ناشناس
|
Liberia
|
۱۷:۵۵ - ۱۳۹۷/۰۶/۱۹
با سد گتوند که آب شیرین خوزستان رو شور کردن و بخش مهمی از زمینهاش رو آسیب زدن. حالا دریاچه ارومیه رو هم خشک کنن که تکمیل بشه.
محمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۰۴ - ۱۳۹۷/۰۶/۱۹
با توجه به سدهای فراوان که در رودهای اطراف دریاچه ارومیه ساخته شده و وعدم برنامه ریزی در جهت سهم رودهای روان و خشک شدن آنها وقتی آبی به دریاچه ارومیه نمی ریزد هر چقدر هم بارن ببارد دریاچه احیا نخواهد شد باید تمام سدها را رها کرد که دریاچه ارومیه احیا و جان تازهای بگیرد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۵۳ - ۱۳۹۷/۰۶/۱۹
حالا تو این شرایط که مردم خیلی از شهرها آب خوردن ندارند و با بحران آب برای شرب ملت مواجه هستیم چه اصرار بی منطقی داریر بر احیاء ذریاچه ارومیه !!! بدرک که خشک بشه این که دیگر دست من و شما نیست بارندگی کم شده جمعیت شهرها زیاد شده خب پیامد ان هم این چیزهاست مگه زاینده رود جلوی چشم مردم اصفهان خشک نشد !
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۵۷ - ۱۳۹۷/۰۶/۱۹
واقعیاتی در مورد احیای این دریاچه

۱-تلاشهای بسیاری برای ایجاد بارشهای مصنوعی در حوضه دریاچه ارومیه و تغییرات مصنوعی آب و هوایی در این منطقه از طریق امواج مغناطیسی از تاسیسات هارپ در ایران ، آذر بایجان ، ترکیه و روسیه انجام شده است، این تلاشها صرفا افزایشی ناچیز در بارش این منطقه ایجاد کرده ، در مقابل خشکسالی های مصنوعی ناخواسته مهیبدر نقاط مجاور بخصوص سواحل خزر ایجاد شده است

۲-این امواج بطور ناخواسته به اصلی ترین علت زلزله های اخیر ایران تبدیل شده اند.

اگر دقت کرده باشید تمامی زلزله های اخیر در شراط آب و هوایی ابری ، بارانی یا با فاصله زمانی کم از ورود توده های هوای بارانزا به کشور رخ داده است

این امواج با توجه به قدرت بسیارشان ، به لایه های فلزی سطح و زیر زمین برخورد و بر اثر خواص القای الکتریکی و فرو مغناطیسی ، فلزهای موجود در زیر زمین به ارتعاش در آمده و لرزشها به شکل زلزله به سطح زمین منتقل می شوند

در حال حاضرشکاف پتاوه در نزدیکی یاسوج بسیار بزرگ شده است..... یاسوج با توجه به پر باران بودن ، احتمالایکی از اصلی ترین مناطقی است که تغییرات مصنوعی آب و هوایی در آنجا صورت میگیرد با هارپ

۳- این امواج از اصلی ترین علل انتقال و البته نه شکل گیری اولیه ریزگردها در ایران هستند.
۴- شاید علت اصلی سوانح هواپیمایی....

۵-ایجاد تغییرات شیمیایی مخرب در گازهایی یونیزه اتمسفر زمین که موجب عبور اشعه های مضر خورشیدی از آنها و رسیدن به سطح زمین میشود

حال به نظر شما این هم عواقب مخرب ناشی از هارپ ، ارزش استفاده از آن را برای احیای دریاچه ای که به گفته پروفسور کردوانی ، بزرگترین دانشمند علوم طبیعی کشور ، قابل احیا نیست را دارد؟!!
ناشناس
|
United States
|
۲۱:۰۱ - ۱۳۹۷/۰۶/۱۹
یاد شعر سهراب افتادم:

جای مردان سیاست بنشانید درخت، که هوا تازه شود!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۴۹ - ۱۳۹۷/۰۶/۱۹
تنها برنامه مدون مدیران کشور، بی برنامگی است.
فرهاد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۵۶ - ۱۳۹۷/۰۶/۱۹
20 سال پیش معلم جغرافیای من تو مقطع راهنمایی گفت که ایران با این مدیریت دچار خشکسالی میشود و دریاچه ارومیه خشک! اون موقع عمق دریاچه بیش از 8 متر بود و باورش برای من سخت! وقتی یک معلم ساده آینده رو میدید مسولان نمی دیدند؟! وای بر خیانت کاران !
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۱۰ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۰
هزاران استخر کوچک و بزرگ در ویلاها و اغات منطقه احداث شده و آب دریاچه احتکار کرده اند بدون اینکه یک درد ممنوعیت داشته باشند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۳۳ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۰
وقتی بارندگی کم شده دولت چکارکنه ؟؟؟اب نیست خیلی جاها مردم اب خوردن ندارند .....بهترین کار استفاده از نظرات دکترکردوانی است نمیشه کشاورزی چند استان را تعطیل کرد تا شاید ارومیه احیا شود
استاد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۴۷ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۰
از قديم گفتن « خود كرده را تدبير نيست»
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۰۰ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۰
تا کی ملت باید تاوان بی تدبیری مدیران نالایق رو بدن؟؟؟؟؟
اول به مردم اجازه میدن تا هرچی دلشون میخواد چاه بزنن و کشاورزی و باغداری کنند بعد وقتی دریاچه خشک میشه با سرمایه میلیاردی بیت المال میرن که دریاچه ارومیه رو نجات بدن.

همه متخصصان گفته بودند که دریاچه ای که خشک شده درست نمیشه ولی اصرار بر اینکار فقط سرمایه امون رو از دست داد

با دربیری هم دریاچه خشک شد و محیط زیست به فنا رفت.....
ناشناس
|
United Arab Emirates
|
۱۵:۵۲ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۰
بي تدبيري هم حدي داره !!!فقط چهار درصد درياچه باقي مونده كه اونم با حميت وغيرت مسولان غيور ومتدين جمهوري اسلامي تا سال ديگه كاملا خشك ميشه زنده باشي دلاور
ناشناس
|
United Arab Emirates
|
۲۱:۴۷ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۱
از بقیه دریاچه های کشور مثل هامون، بختگان، پریشان و ... هم بگویید.
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر: