بازدید 7993

۳ توافق در باره کشتی‌های چینی در آب‌های ایران

کد خبر: ۸۲۷۹۶۸
تاریخ انتشار: ۰۳ شهريور ۱۳۹۷ - ۰۹:۴۸ 25 August 2018

مدتی است که حضور صیادان چینی در آب های ایران خبر ساز شده و هر از گاهی هم پاسخ هایی متناقض از سوی مسئولان شنیده می شود، ابتدا رئیس سازمان شیلات کشور آن را تکذیب کرد اما معاون امور بندری و اقتصادی سازمان بنادر و دریا نوردی به صراحت اذعان کرد که این شناورهای صیادی در آب های ایران حضور دارند. سرانجام هم این صدای صیادان ایرانی بود که به جایی نرسید.

به گزارش روزنامه خراسان، به تازگی اما همین ماجرا سراز شبکه های اجتماعی در آورده و همین امر این فضا را زنده کرده که ممکن است بالاخره اعتراضات ماهیگیران جنوب به نتیجه برسد به خصوص آن که به نظر می رسد پیگیری های نمایندگان مجلس هم بی حاصل نبوده و قراراست با افزایش نظارت ها و البته دو راهکار تایید شده دیگر که قرار است طی روزهای آینده اجرا شود مشکل به وجود آمده برای ماهیگیران ایرانی حل شود. در این خصوص به دنبال اعتراضات ماهیگیران ایرانی طی روزهای اخیر فیلمی در فضای مجازی دست به دست می شود که در آن زمانی که صیادان بندری در استان هرمزگان درحال ماهیگیری هستند توسط چینی هایی که در یک کشتی با اسم ایرانی حضور دارند مورد حمله قرار می گیرند و به سمت آن ها منور شلیک می شود وحتی تورهای صیادان ایرانی پاره می شود به نحوی که ناچار به فرار از آب های ایران می شوند. از سوی دیگر طرح این ماجرا در برنامه خندوانه و ورود رامبد جوان ماجرا را بیشتر خبری کرد. به خصوص این که پاسخ های مهمان تلفنی رامبد جوان که معاون وزیر جهاد کشاورزی بود نتوانست افکار عمومی را قانع کند.

حضور صیادان چینی در آب های ایران صحت دارد

اما پیگیری های خراسان از یکی از نمایندگان مردم بندرعباس در مجلس از اتخاذ راهکارهایی حکایت دارد که اجرایی شدن آن ها می تواند مشکل ماهیگیران ایرانی را برطرف کند. احمد مرادی ضمن تایید اعتراضات ماهیگیران ایرانی گفت: در این خصوص مسئولان خودشان تایید کرده اند که این ماجرا وجود دارد درحالی که قبلا کاملا منکر این قضیه بودند.
بنابراین ما هم طرح سوال از وزیر جهاد کشاورزی را مطرح کرده ایم و قرار است محمود حجتی برای پاسخ گویی به مجلس بیاید.

وی افزود: متاسفانه این کشتی ها سوختشان را یارانه ای می گیرند ولی صیدشان را تحویل نمی دهند و ضربه شدیدی هم به صیادهای ایرانی وارد کرده اند . در این خصوص اعتراض ماهیگیران ایرانی وارد است . این نماینده مجلس با تاکید بر این که از ابتدا هم قرار بوده ماهیگیران چینی فقط در عمق 200 متری صیادی کنند، افزود: متاسفانه بر عملکرد آن ها نظارتی صورت نمی گرفته و چون برای آن ها به صرفه نبوده است آن ها به محدوده صید سنتی وارد شده اند. وی گفت: علاوه بر این طبق قراردادی که این کشتی ها داشته اند باید تمام خدمه آن ها ایرانی باشند اما بیش از 90 درصد آن ها چینی، تایلندی یا کره ای هستند .

مرادی خاطر نشان کرد: با پیگیری های نمایندگان مجلس قرار شده است از این پس نماینده ای از صیادهای سنتی به عنوان ناظر در این کشتی ها حضور داشته باشد ، به تدریج ملوان های خارجی حذف و ایرانی ها جایگزین آن ها شوند و همچنین با نظارت شیلات آن ها نباید از عمق 200 متر خارج شوند. وی گفت: قرار است این اقدامات طی 10 روز آینده اجرا شود.

اشتراک گذاری
مطالب مرتبط
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۳
در انتظار بررسی: ۵
انتشار یافته: ۱۶
نماینده ناظر رشوه بگیره و چشمشو ببنده . این اتفاقیه که می افته
کی بود میگفت مردم به ما اعتماد کنند ؟
چرا اینهمه دروغ
چرا اینهمه گندکاری
بايد با لگد بيرونشان كنند دارن اين زباله هاي چيني محيط زيست ايران رو نابود مي كنن .
حتما باید صدای صیادان بیچاره بلند شود تا کسی کاری کند؟؟؟
نمی شد این مقامات قبلا یه سیستم نظارتی برای صیادان چینی میذاشتن؟؟؟؟
خیانت به ملت تاکی؟ ایا مسئولین خجالت نمیکشند! به جای توسعه و تجهیز ماهیگیران داخلی با دریافت پورسانتهای نجومی قراردادهای استعماری میبندند و از ملت پنهان میکنند!!! دیگر حنای مسئولین برای مردم رنگی ندارد و سرمایه اجتماعی باقی نمانده است و هیچ اعتماد و امیدی به این مسئولین نیست.
وقتی با همه درگیر می شید برای اینکه جلوی امریکا واستید باید به چین باج بدید.وای بر ما که داریم خیانت قاجاریه رو به با عناوین مقدس انجام می دیم.در اینده مسئولین ما یک جزیره مثل ماکائو می گیرن و با بمب اتمی بومی در اون زندگی می کنن و ایران هم تبدیل به ایرانستان شده
...و این در حالیست که معاون وزیر در برنامه خندوانه از طریق تلفن اعلام کرد که چینی ها فقط در آب های فراسرزمینی قرارداد دارند !!!!
اصولا مسئول ایرانی اگه دروغ نگه روزش به شب نمی رسه !! چفیه هم میندازن و صف اول نماز هم تسبیح به دست وا میستند.
و جالب است که ایرانیان چطور میتوانند برای آب های فراسرزمینی که در مالکیت ما نیست قرارداد واگذاری امضا کنند ؟!!
متاسفانه مسیولین با دروغ اول خبر رو دروغ اعلام میکنن بعد که گندش درمیاد خبر رو درست اعلام میکنن . متاسفانه دیگه کسی خریدار حرف مسیولین دروغگو نیست و تمام وعده های الکی و دروغین به مردم میدن اینم روش . ماهیگیرا هم برن تاکسی کار کنن که دریا دیگه مال جاشوها نیست مال مسولین شده
اینم ماست مالی جدید...این منابع مربوط به فرزندان ماست نه چینی ها...
نه شرقی نه قربی فقط چینی وروسی
خلیج فارس را نابود کردید و تا هزاران سال طول میکشد نسل از میان رفته آبزیان احیا شود
شرم برانانیکه چنین قراردادهای ننگینی را امضا کرده اند،باج به چین برای چی؟!!
ایران بدبخت.
خخخخخخخخ
اون نماینده ی ناظر کیه؟؟؟؟؟با چندتا ماهی میخرنش همون اول... شرم نمی کنید؟؟؟؟؟؟؟؟ وقتی یه مسئول چینی رو می بینید که برای مردمش چه قرار دادایی می بنده و شما چه قراردادایی؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟شرم باد
با سلام
اين حرف ها ديگر خريداري ندارد. حرف زدن تا عمل كردن تفاوت دارد. واقعا جاي تاسف دارد كه صياد ايراني از داخل آب هاي خودش اخراج شود و چيني هاي چشم بادمي سلطه را به دست بگيرند واقعا كه تا كي بايد به اين خارجي ها ارجحيت بدهيم. درياچه خزر راكه گرفتند و جنوب كشور هم كه وضع اين است.تا به كي سكوت. فكري براي ملت بكنيد.مردم محتاج نان شبشان شده اند.خدا رحم كند
برچسب منتخب
# غزه # آلودگی هوا # ایام فاطمیه # امیر تتلو # روز دانشجو # فساد چای دبش # اکبر رحیمی