کد خبر: ۸۲۶۷۶۵
تاریخ انتشار: ۲۹ مرداد ۱۳۹۷ - ۰۷:۰۲ 20 August 2018

برغم گردهم آمدن چندتن از رهبران برجسته ائتلاف های پیروز انتخاباتی، جلسه اعلام تشکیل فراکسیون بزرگ در پارلمان عراق که حق قانونی تشکیل دولت را خواهد داشت، با محوریت سید مقتدا صدر بی نتیجه پایان یافت.

به گزارش ایرنا، ساعتی پیش سید مقتدا صدر رهبر معنوی ائتلاف سائرون، سید عمار حکیم (ائتلاف حکمت)، حیدرالعبادی (ائتلاف النصر)، صالح المطلک (ائتلاف تحالف القوی) و تعداد دیگری از رهبران سیاسی عراق در هتل بابل در مرکز بغداد گردهم آمدند تا تشکیل فراکسیون اکثریت را اعلام کنند اما این نشست دقایقی پیش با صدور یک بیانیه و بدون اعلام تشکیل این فراکسیون پایان یافت.

در این بیانیه آمده است که حاضران بر سر تشکیل هسته اولیه فراکسیون بزرگتر به توافق رسیدند.

بیانیه همچنین از توافق بر سر برنامه دولت جدید بعنوان دولتی فرافرقه ای و توانمند برای تحقق حقوق شهروندی، عدالت و سازندگی کشور خبر داده و از سایر ائتلاف ها هم دعوت کرده به این برنامه بپیوندند.

خبرگزاری الفرات در حین برگزاری این نشست اعلام کرده بود تاکنون تعداد نمایندگانی که در چارچوب ائتلاف های یاد شده، حامی این فراکسیون خواهند بود به 163 نفر رسیده است اما برخی ناظران در این امر تشکیک کرده بودند.

تعداد کرسی های پارلمان عراق 329 کرسی است و برای تشکیل فراکسیون بزرگتر باید ائتلافی با عضویت نصف بعلاوه یک نمایندگان تشکیل شود.

برخی خبرگزاری های عراقی از جمله خبرگزاری الغد پرس علت لغو کنفرانس خبری که قرار بود پس از این نشست برگزار شود را ناکامی گروههای شرکت کننده در رسیدن به توافقی اصولی برای تشکیل فراکسیون مذکور و دولت جدید عنوان کرده اند.

رسانه ها همچنین از غائبان بزرگ در این نشست از جمله ایاد علاوی (ائتلاف الوطنیه) و نیز چند حزب کرد و سنی عمده - که امروز در اربیل به منظور رسیدن به ائتلافی میان خود گردهم آمده بودند - یاد می کنند که برغم فشارهای آمریکا از شرکت در نشست هتل بابل بغداد خودداری کردند.

از دیگر غائبان این نشست همچنین فالح الفیاض (از ائتلاف النصر و رئیس سازمان الحشد الشعبی)، حزب فضلیت، ائتلاف الموتمر الوطنی، حزب اسلامی، مستقلون، عبدالرحیم الشمری و جماعت موصل بودند.

رهبران شرکت کننده در نشست امروز امیدوار بودند پس از اعلام تشکیل هسته اولیه فراکسیون بزرگتر، هیات هایی را برای همراه کردن احزاب کرد راهی کردستان عراق کنند اما برخی ناظران از ابتدای تشکیل این نشست با اشاره به وزن سیاسی و تعداد ائتلاف هایی که غائبان دارند، نشست هتل بابل را شکست خورده معرفی کردند.

در جبهه مقابل اما رئیس دفتر نوری المالکی (رهبر ائتلاف دولت قانون) نیز در توییتی اعلام کرد تماس هایی میان پنج ائتلاف سیاسی برقرار است تا فردا دوشنبه فراکسیون بزرگتر (این بار با محوریت المالکی و هادی العامری) اعلام شود.

یک منبع نزدیک به ائتلاف الفتح و دولت قانون نیز دقایقی پیش اعلام کرد که این ائتلاف تاکنون 192 کرسی را برای تشکیل فراکسیون بزرگتر جذب کرده است.

در چهارمین دوره انتخابات پارلمانی عراق که با مشارکت 44.5 درصد واجدین شرایط برگزار شد، فهرست های انتخاباتی 'سائرون' (مقتدا صدر) با 54 کرسی، الفتح (هادی العامری) با 48 کرسی، النصر (حیدر العبادی) با 42 کرسی در رتبه اول تا سوم قرار گرفته اند.

دولت قانون (نوری المالکی) با 26 کرسی، دموکرات (مسعود بارزانی) با 24 کرسی، الوطنیه (ایاد علاوی) با 20 کرسی، جریان حکمت (سیدعمار حکیم) با 19 کرسی و اتحادیه میهنی (کوسرت رسول جانشین جلال طالبانی) با 18 کرسی در رده های بعدی قرار گرفته اند.

در این دوره از انتخابات در مجموع 28 فهرست و حزب سیاسی توانستند به پارلمان راه پیدا کنند.

اشتراک گذاری
برچسب ها
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
برچسب منتخب
آرامکو عربستان حسن درویشیان شبنم نعمت زاده علیرضا صالح هپکو اراک پیمان کمپ دیوید طرح شناور شدن ساعت کاری