در این مناظره، از مخاطبان خواسته شده بود به این پرسش دو گزینه‌ای پاسخ دهند: «آیا موافقید معدل دبیرستان در نتیجه کنکور تأثیر قطعی داشته باشد؟ ۱- بله ۲-خیر.» پرسشی که نتیجه آن دستاویز جدیدی به دست مافیای کنکور داد تا این گونه القا کنند که مردم خواهان برگزاری کنکور هستند، انگار نه انگار که درباره یک قانون لازم الاجرا سخن می‌گوییم، نه طرحی که بتوان پیرامونش نظرسنجی کرد.
کد خبر: ۸۲۳۰۰۹
تاریخ انتشار: ۱۵ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۵:۳۹ 06 August 2018
جریمه بیش از ۷۰۰ دانشجوی خوابگاهی در دانشگاه صنعتی شریفکنکور همواره برای دانش آموزان و خانواده‌های آن‌ها کابوس بوده است؛ کابوسی که برخی از آن استفاده کرده و کیسه‌های بزرگی را برای جمع آوری پول خانواده‌ها دوخته اند. وضعیتی که مجلس چندین نوبت برای تغییر آن دست به کار شده و طبق قانون، آخرین مهلت برای حذف کنکور، سال ۹۷ اعلام شده است؛ اما مافیای کنکور نمی‌خواهند اجازه رقم خوردن این اتفاق را بدهند و از این روی به دنبال تغییر قانون هستند.

به گزارش «تابناک»؛ همه ساله کنکور به عنوان کابوسی برای دانش آموزان و خانواده‌های آن‌ها مطرح است؛ کابوسی که از سال ۱۳۴۸ و با برگزاری اولین دوره کنکور آغاز شد و تاکنون یک دم دانش آموزان و خانواده‌هایشان را رها نکرده است، حال آن که از همان سال های اولیه کنکور، یعنی سال۱۳۵۲ ، سازمان سنجش با هدف حذف کنکور تأسیس شد، ولی این سازمان نه تنها نتوانست در ۴۵ سال فعالیت خود این کار را انجام دهد، بلکه خود نیز به یکی از مدافعان سرسخت برگزاری کنکور تبدیل شد.

مجلس نیز تاکنون چندین بار اقدام به تصویب قوانینی جهت حذف کنکور نموده است، اما هر بار عده‌ای از ذینفعان (بخوانید مافیای کنکور) توانسته اند، در مقابل این قوانین قد علم کنند. اولین بار موضوع حذف کنکور در سال ۱۳۸۶ در مجلس مطرح شد و در نهم آبان همان سال به تصویب رسید. به این ترتیب که در پنج سال، سابقه تحصیلی دانش آموزان جایگزین کنکور شده و در نهایت در سال ۱۳۹۲ کنکور حذف شود.

دورنمایی که البته سراب بود، زیرا سال ۱۳۹۲ فرا رسید و کنکور حذف نشد. اتفاقی که موجب شد دوباره مجلس وارد عمل شود و اصلاح قانون حذف کنکور را در سال ۱۳۹۲ تصویب کند که بنا بر آن می‌بایست طی ۵ سال آینده ۸۵ درصد ظرفیت آموزش عالی بدون کنکور و بر اساس سوابق تحصیلی پذیرش شوند. با این حساب کنکور باید در سال ۱۳۹۷ حذف شود؛ اتفاقی که خبری از وقوع آن نیست، چون با فرا رسیدن مهلت حذف کنکور حالا مافیای کنکور دوباره دست به کار شده اند تا از هر طریقی حذف کنکور را به تعویق بیندازند.

در تاریخ دوازدهم مرداد ۱۳۹۷ برنامه مناظره‌ای در شبکه یک سیما در همین زمینه و تحت عنوان تأثیر معدل در پذیرش کنکور برگزار شد که در نوع خود جالب توجه بود. در این مناظره افرادی، چون قاسم احمدی لاشکی، نایب رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس، احمد حج فروش، پژوهشگر حوزه تعلیم و تربیت، غلامرضا کاتب، رئیس فراکسیون اشتغال و تولید مجلس شورای اسلامی و هامون سبطی، کارشناس آموزشی حضور داشتند. حضور هامون سبطی به عنوان کارشناس آموزشی و مخالف تأثیر قطعی سوابق تحصیلی در کنکور ۹۸ نیز در نوع خود جالب بود، زیرا وی از کسانی است که به دلیل تدریس در مؤسسات کنکوری و نوشتن کتاب‌های کنکوری جزو ذینفعان برگزاری کنکور است و به نوعی به مافیای کنکور متصل است.

اینکه چرا تلویزیون به چنین شخصی تریبون داده، در نوع خود جای سؤال دارد. همچنین در این مناظره، از مخاطبان خواسته شده بود به این پرسش دو گزینه‌ای پاسخ دهند: «آیا موافقید معدل دبیرستان در نتیجه کنکور تأثیر قطعی داشته باشد؟ ۱- بله ۲-خیر.» در پایان برنامه ۸۷.۶۶ درصد پاسخ خیر را ارسال کرده بودند. هم اکنون مافیای کنکور با استناد به نتیجه همین نظرسنجی بیان می‌دارند که مردم خواهان برگزاری کنکور هستند و باید قانون تغییر یابد. باید به این مافیا گفت، اولاً ببینده این برنامه بیشتر کسانی بودند که از حذف کنکور متضرر می‌شدند و به همین دلیل، بیشتر به گزینه خیر این نظرسنجی رأی دادند و دوم آنکه افرادی که در این نظرسنجی شرکت کردند، تنها بخش کوچکی از کسانی هستند که با کنکور به نوعی در ارتباط هستند. سوم، مسیر تغییر هر قانونی از مجلس و شورای نگهبان عبور می‌کند و این دو نهاد هستند که باید تصمیم بگیرند، قانون تغییر کند یا خیر.

از طرف دیگر، طی روزهای اخیر مافیای کنکور در شبکه‌های اجتماعی دست به کار شده و با تقطیع صحبت‌های غلامرضا کاتب، رئیس فراکسیون اشتغال و تولید مجلس شورای اسلامی و انتشار آن بخش از صحبت‌های دلخواه خود قصد دارند، طوری به مردم القا کنند که این نماینده مجلس به مردم توهین کرده و به نوعی وی را در مقابل مردم قرار دهند.

کاتب در بخشی از این برنامه این گونه عنوان نمود: «ما وقتی در سال ۱۳۹۲ تصویب کردیم که ظرف پنج سال، پذیرش دانشجو به ۸۵ درصد برسد و این اجازه را دادیم که تأثیر قطعی و مثبت را یک گروهی منتخب از شورا تصویب بکنند و آن گروه و شورا تصویب کرد، من که به عنوان یک عضو خانواده ملت هستم، خلاف قانون نمی‌توانم صحبت کنم. قانون مشخص است و قانون گذار هم مشخص است. بعد ما در اینجا می‌گوییم ملت تشخیص دهد که کنکور باشد یا خیر؟ ملت چه حرفی است؟ اگر ملت قرار بود تشخیص بدهد که ملت می‌آمد در مجلس تصمیم می‌گرفت. وقتی ملت آمده اند ۲۹۰ نماینده انتخاب کرده اند، این نمایندگان هستند که باید تصمیم بگیرند.»

اینجاست که باید به توان مافیای کنکور تأکید کرد؛ افرادی که مقابل قانون حذف کنکور می‌ایستند، در حالی که گزارش ها نشان از آن دارد که هم اکنون بسیاری از دانشگاه‌های دولتی ظرفیت خالی دارند. آن‌ها قصد دارند، با جلوگیری از حذف کنکور، به گفته فرهاد رهبر رئیس دانشگاه آزاد اسلامی همچنان از گردش مالی ۸ هزار میلیاردی کنکور که حاصل برگزاری آزمون، کلاس ها، فروش کتاب‌ها و... است، بهره مند بمانند و برای این منظور، هر چقدر لازم باشد هزینه می‌کنند.

 
برچسب ها
روی خط سایت ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۱۲۵
انتشار یافته: ۱۵
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۵۱ - ۱۳۹۷/۰۵/۱۵
غول کنکور هزاران سال از بهترین سالهای جوانان مارا نابود کرده ومنافع سرشاری را نصیب یک مشت بی وجدان
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۵۱ - ۱۳۹۷/۰۵/۱۵
کنکور علیرغم همه معایبش، اخرین سنگر عدالت در نظامه!
شک نکنید اگه حذفش کنند، فردا دانشگاههای مطرح کشور قرق اقازاده های پولدار و صاحب منصب خواهد شد.

ضمنا هیچ فرقی نداره چه کنکور باشه، چه شرط معدل باشه، چه ورودی دانشگاهها خاص خودشون باشه، در هر حال باید درس حوند و اینجاست که موسسه ها همچنان قدرت نمایی خواهند کرذ.
ناشناس
|
United Kingdom
|
۱۵:۵۸ - ۱۳۹۷/۰۵/۱۵
بعدا معلوم میشه
رضا
|
Canada
|
۱۶:۰۲ - ۱۳۹۷/۰۵/۱۵
برادر چرا جوک می گی در حال حاضر به جز برخی رشته های پرطرفدار گروه پزشکی مگر کنکور مفهومی دارد؟شما حتی می توانی به راحتی در پردیس های دانشگاههای درجه یک مهندسی هم پذیرفته شوی مشروط بر انکه شهریه بپردازی در مورد برخی رشته های پزشکی هم بواسطه کثرت تقاضا هیچ چاره ای جز کنکور نیست و بقیه رشته ها هم که ول معطل هستند
ناشناس
|
United States
|
۱۶:۰۶ - ۱۳۹۷/۰۵/۱۵
شما یک سوال ساده رو جواب بده:
چطور چندصد صندلی رشته های پرمتقاضی بین چند هزار داوطلب با معدل 20 توزیع بشه؟

این قانون به دلیل تسهیل استفاده از رانت در انتخاب رشته تصویب شده، و دلیل دیگه ای نداره. استرس یک سال کنکور رو به چندین سال بسط میده، مافیای یک آزمون به چندین مافیا برای چندین امتحان تبدیل میشه.
ناشناس
|
United States
|
۱۶:۰۶ - ۱۳۹۷/۰۵/۱۵
شما یک سوال ساده رو جواب بده:
چطور چندصد صندلی رشته های پرمتقاضی بین چند هزار داوطلب با معدل 20 توزیع بشه؟

این قانون به دلیل تسهیل استفاده از رانت در انتخاب رشته تصویب شده، و دلیل دیگه ای نداره. استرس یک سال کنکور رو به چندین سال بسط میده، مافیای یک آزمون به چندین مافیا برای چندین امتحان تبدیل میشه.
ایرانی
|
Germany
|
۱۶:۰۷ - ۱۳۹۷/۰۵/۱۵
مطمئن باشید امثال مافیای "موسسات آموزشی کنکور هدف" که سالیانه میلیارد ها تومان درامد دارند اجازه نمی دهند کنکور حذف شود.
نمی دانم دختران شما در این کلاس ها حضور داشته اند یا نه فقط دانش اموزان و والدین را به استثمار خود در میاورند فقط برای جیب زنی مردم و کسب درامد متاسفانه کلاس های اموزشگاه هدف معمولا بدلیل ازدهام دانش اموزاش پشت کنکوری و ... در تالار ها برگذار می شود و هیچ نهاد دولتی و بازرسی نیز نظارتی بر عملکرد انها ندارند
شما بفرمائید ایا برای یه کلاس 250 نفره دانش اموز چه برداشتی خواهد نمودددد مسئولان کجائید چرا این همه مسامحه میکنید واقعا چه منافعی نهاد های رسمی نظارتی دارند که جلو این رانت ها رزا نمی گیرند.... به سر این مملکت چه آمده .....
علی
|
France
|
۱۶:۱۰ - ۱۳۹۷/۰۵/۱۵
تابناک لطفا این موضوع با نماینده ها در میون بذارین بدجور این مافیای کنکور به نمایندگی هامون سبطی درتلاشن تا قانون عوض کنن
محمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۲۸ - ۱۳۹۷/۰۵/۱۵
کلا روال دانشگاه هم باید مثل دوره اول و دوم تحصیلی بشه و نهایتا معدل کل سالهای تحصیلی معیار پذیرش دانشجویان باشه نه فقط معدل سال اخر
یاسین
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۴۰ - ۱۳۹۷/۰۵/۱۵
اصلا هم ربتی ب مافیا کنکور نداره خیلی سادس ک چرا گفتن معدل تاثیر نداشته باشه چون هرساله داره سوال های امتحان نهایی لو میره و خرید و فروش
اتفاقا اگ کنکور حذف بشه دیگ هیچ وقت ی روستایی از ی روستا نمی توته با کتکور ب دانشگاه خوب برسه و دانشگاه های خوب فقط پارتی بازی و برا اقازاده های میشه
مشکلب کنکوریا منابع اموزشیه ک هیچ ربطی نداره بهم مثلا برای پزشک شدن باید فیزیک.و ریاضی قوی داشته باشی
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۴۴ - ۱۳۹۷/۰۵/۱۵
کنکور را حذف کنید که جز بدبختی برا مردم و استرس چیز دیگه ای نداره.خواهشا حتما حذفش کنید
فرهاد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۵۲ - ۱۳۹۷/۰۵/۱۵
مافیای کنکور، مافیای خودرو، مافیای دارو، مافیای ارز، مافیای فوتبال ، مافیای ....
خداییش لحظه ای حس کردم تو ایتالیا زندگی میکنم اما یکدفعه یادم اومد اونجا مثل کشور ما مافیا شعبه های متنوع نداره!!!
كيان
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۵۵ - ۱۳۹۷/۰۵/۱۵
با سلام و احترام
كنكور به غير از استرس و اضطراب براي فرزندان و والدين هيچ چيز ديگه اي ندارد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۵۹ - ۱۳۹۷/۰۵/۱۵
تنها جایی که پارتی بازی نیست انهم حذف کنید
هادی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۱۵ - ۱۳۹۷/۰۵/۱۵
کنکور عادلانه ترین معیار پذیرش دانشجویان در حال حاضر است. مشکل اصلی ما وجود فساد است. اگر در برگزاری کنکور فساد وجود دارد یقیناً در صورت تأثیر معدل، فساد و بی عدالتی چند برابر خواهد شد و البته این بار تقریباً غیرقابل کنترل. وقتی این سیستم فعلی از عهده برگزاری فقط یک کنکور بر نمی آید، آن وقت انتظار دارید از عهده برگزاری آزمون های سالهای تحصیلی مختلف و نمره دادن های کیلویی و رابطه مدارانه معلمان بر آید؟ مطمئن باشید همین مافیای کلاسهای خصوصی برای نمره گرفتن ها برقرار خواهد بود با این تفاوت که بی عدالتی چندبرابر خواهد شد! لطفاً حتی اگر با این نظر موافق نیستید انتشار دهید به نفع همه ملت است.
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر: