بازدید 8056
رشد نرخ بیکاری در 13 استان کشور
به تازگی مرکز آمار ایران چکیده نتایج طرح آمارگیری نیروی کار در بهار 97 را منتشر کرده است. این نتایج نشان می دهد که نرخ بیکاری کل کشور به 12.1 درصد رسیده و نسبت به مدت مشابه سال گذشته 0.5 درصد کاهش داشته است. نرخ بیکاری در بهار 97 در 13 استان افزایش داشته است.
کد خبر: ۸۲۰۸۰۵
تاریخ انتشار: ۰۷ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۸:۲۸ 29 July 2018

نرخ بیکاری در استان سیستان و بلوچستان 5.9 درصد رشد کردبه تازگی مرکز آمار ایران چکیده نتایج طرح آمارگیری نیروی کار در بهار 97 را منتشر کرده است. این نتایج نشان می دهد که نرخ بیکاری کل کشور به 12.1 درصد رسیده و نسبت به مدت مشابه سال گذشته 0.5 درصد کاهش داشته است. نرخ بیکاری در بهار 97 در 13 استان افزایش داشته است.

به گزارش تابناک اقتصادی، اشتغال و بیکاری از جمله موضوع های اساسی اقتصاد هر کشور است، به گونه ای که  افزایش یا کاهش بیکاری، به عنوان یکی از شاخص های توسعه یافتگی جوامع تلقی می شود. نرخ بیکاری یکی از شاخص هایی است که برای ارزیابی شرایط اقتصادی کشور مورد استفاده قرار می گیرد. در چند سال اخیر به دلیل افزایش تعداد متقاضیان کار از یک سو و کاهش عرضه کار از سوی دیگر، این نرخ همواره رو به افزایش بوده است. مسئولین تلاش نموده اند تا با اجرای طرح های گوناگون در ابتدا جلوی رشد نرخ بیکاری را بگیرند و سپس در راستای کاهش نرخ بیکاری تلاش کنند.

به تازگی مرکز آمار ایران چکیده نتایج طرح آمارگیری نیروی کار در بهار 97 را منتشر کرده است. این نتایج نشان می دهد که نرخ بیکاری در بهار 1397 در کل کشور به 12.1 درصد رسیده است. این نرخ در مدت مشابه سال گذشته 12.6 درصد و در فصل گذشته (زمستان 96) 12.1 درصد بوده است. یعنی نرخ بیکاری در بهار 97 در مقایسه با بهار 96، 0.5 درصد کاهش یافته است.

نرخ بیکاری در بهار 97 در استان های مختلف متفاوت بوده است. نمودار زیر وضعیت نرخ بیکاری در 31 استان کشور در بهار 97 را نشان می دهد. همان گونه که ملاحظه می شود کمترین نرخ بیکاری در بهار 97 مربوط به استان سمنان با نرخ بیکاری 7.1 درصد بوده است. بعد از استان سمنان، در رتبه دوم کمترین نرخ بیکاری استان اردبیل با نرخ بیکاری 7.7 درصد ایستاده است. جایگاه سوم بدین لحاظ نیز مشترکاً به دو استان همدان و زنجان با نرخ بیکاری 8.2 درصد تعلق دارد. بیشترین نرخ بیکاری در بهار 97 هم به استان چهارمحال و بختیاری با نرخ بیکاری 22.8 درصد تعلق دارد. بعد از این استان، دو استان کرمانشاه و سیستان و بلوچستان به ترتیب با نرخ های بیکاری 19.4 درصد و 18.6 درصد قرار دارند. نرخ بیکاری در 12 استان کشور از میانگین نرخ بیکاری در کل کشور بالاتر و در 19 استان کشور از میانگین نرخ بیکاری در کل کشور پایین تر بوده است.

نرخ بیکاری در استان سیستان و بلوچستان 5.9 درصد رشد کرد

با مقایسه نرخ بیکاری بهار 97 با مدت مشابه سال قبل، مشخص می شود که نرخ بیکاری در 13 استان کشور افزایش و در 18 استان کشور کاهش یافته است. بیشترین رشد نرخ بیکاری مربوط به استان سیستان و بلوچستان می باشد. نرخ بیکاری در این استان در بهار 97 در مقایسه با مدت مشابه سال قبل رشد 5.9 درصدی داشته است. همچنین بیشترین کاهش نرخ بیکاری در بهار 97 در مقایسه با بهار 96 به استان اردبیل با کاهش 5.8 درصدی اختصاص داشته است. در حالی که نرخ بیکاری در استان اردبیل در بهار 96، 13.5 درصد بوده است این رقم در بهار 97 به 7.7 درصد کاهش یافته است.

اشتراک گذاری
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
برچسب منتخب
مهسا امینی علی کریمی ربیع الاول حسین ماهینی باقر نمازی سیامک نمازی
آخرین اخبار