بازدید 24375
مرور روزنامه‌های پنجشنبه هفتم تیرماه؛

طیب نیا رئیس بانک مرکزی می‌شود؟ /تغییر کابینه اوضاع را بهتر می‌کند؟ /حقوق دو هزار سال یک کارگر، سود یک روز واردکننده متخلف

نسخه روحانی برای عبور از مشکلات، قیام اقتصادی در بهارستان، تلاش برای تغییر رئیس ‌بانک مرکزی، تأکید رهبر انقلاب بر تفاهم با مردم، برخورد با متخلفان، شکست نفتی کاخ سفید، طلا و ارز در خانه یا درخدمت اقتصاد؟، برگ‌های برنده ایران علیه تحریم نفتی، دست «اون» دوباره روی دکمه هسته ای، ترمیم دولت به بهای استیضاح، جای خالی دکتر نوربخش، دولت در منگنه مجلس، تلاش خودروسازان برای تسلط بر قیمت‌ها و روایت فساد در شهرداری تهران، از مواردی است که موضوع گزارش‌های خبری و تحلیلی روزنامه‌های امروز شده است.
کد خبر: ۸۱۱۹۸۵
تاریخ انتشار: ۰۷ تير ۱۳۹۷ - ۰۳:۰۸ 28 June 2018

نسخه روحانی برای عبور از مشکلات، قیام اقتصادی در بهارستان، تلاش برای تغییر رئیس ‌بانک مرکزی، تأکید رهبر انقلاب بر تفاهم با مردم، برخورد با متخلفان، شکست نفتی کاخ سفید، طلا و ارز در خانه یا درخدمت اقتصاد؟، برگ‌های برنده ایران علیه تحریم نفتی، دست «اون» دوباره روی دکمه هسته ای، ترمیم دولت به بهای استیضاح، جای خالی دکتر نوربخش، دولت در منگنه مجلس، تلاش خودروسازان برای تسلط بر قیمت‌ها و روایت فساد در شهرداری تهران، از مواردی است که موضوع گزارش‌های خبری و تحلیلی روزنامه‌های امروز شده است.

به گزارش «تابناک»؛ روزنامه‌های امروز پنجشنبه هفتم تیرماه در حالی آخرین روز هفته کاری را به پایان رساندند که بیانات روز گذشته رهبر معظم انقلاب در جمع مسئولان قضایی و سخنان رئیس جمهور روحانی در جمع مدیران اجرایی کشور مبنی بر عدم عقب نشینی و استعفای دولت در بیشتر روزنامه‌ها به تیتر یک صفحات نخست آن‌ها تبدیل شده است. جنگ لفظی کیروش با برانکو و زمزمه‌های تغییر در کابینه، از دیگر مواردی است که مورد توجه سردبیران روزنامه قرار گرفته است.

روزنامه همشهری عنوان قاطعیت مقابل بدخواهان، تفاهم با مردم را از بین بیانات رهبر معظم انقلاب به عنوان تیتر یک امروز خود انتخاب کرد. این روزنامه در خبری دیگر از قول شهردار تهران توقف برج سازی در تهران را تیتر کرده است.

روزنامه آرمان نیز با چاپ تصویری از حسن روحانی در نشست روز گذشته مسئولان اجرایی کشور برای سخنان او عنوان اتمام حجت روحانی را به عنوان تیتر انتخاب کرد. مهدی مطهرنیا نیز سرمقاله امروز این روزنامه با عنوان امروز فرصت آزمون و خطا نداریم را نوشته است.

روزنامه خراسان نسخه روحانی برای عبور از مشکلات را درباره سخنرانی رئیس جمهور در روز گذشته به عنوان تیتر یک برگزید؛ و با چاپ تصویری از دیدار مقام معظم رهبری با مسئولان قضایی عنوان دستگاه قضا باید با مختل کنندگان امنیت اقتصادی برخورد کند را از بین بیانات ایشان برجسته کرد.

روزنامه شرق نامه ۱۸۷ نماینده به روحانی با محوریت درخواست تغییر در تیم اقتصادی دولت را با عنوان دولت در منگنه مجلس منعکس کرد و عنوان دولت نه استعفا می‌دهد، نه کنار می‌رود را همراه با تصویری از رئیس جمهور در مرکز صفحه نخست خود قرار داد.

روزنامه وطن امروز نیز بخش بزرگی از فضای صفحه نخست خود را به تصویری از دیدار رهبری با مسئولان قوه قضاییه اختصاص داد و عنوان قاطعیت با اخلالگران، تواضع با مردم را از توصیه‌های رهبر انقلاب خطاب به مسئولان قضایی کشور تیتر کرد.

در ادامه تعدادی از یادداشت ها، گزارش‌ها و سرمقاله‌های منتشره در روزنامه‌های امروز را مرور می‌کنیم؛

طیب نیا رئیس بانک مرکزی می‌شود؟
اعتماد در گزارشی با عنوان در انتظار «بله» طیب نیا از تلاش برای تغییر رئیس‌ بانک مرکزی خبر داد و نوشت: شنیده می‌شود حسن روحانی، رئیس دولت دوازدهم در حال مذاکره با علی طیب‌نیا، وزیر اقتصاد دولت یازدهم برای جانشینی ولی‌الله سیف در بانک مرکزی است. این در حالی است که روز گذشته رمضانعلی سبحانی‌فر، نماینده مجلس شورای اسلامی از آغاز تغییرات تیم اقتصادی دولت خبر داده بود. بر اساس این شنیده علی طیب‌نیا در وهله اول این پیشنهاد رییس‌جمهور را رد کرده است، اما رئیس دولت همچنان بر این تصمیم پافشاری می‌کند. در روز‌هایی که وضعیت اقتصادی به ویژه بازار ارز ملتهب است، رئیس‌جمهور تصمیم دارد تا با ترمیم تیم اقتصادی خود وضعیت را کنترل کند.
عناوین اخبار روزنامه اعتماد در روز پنجشنبه ۷ تیر :
احتمالا نخستین گزینه ولی‌الله سیف، رییس بانک مرکزی است که باید قطار دولت دوازدهم را ترک کند. عملکردی که طیب‌نیا در وزارت اقتصاد دولت یازدهم داشت آنچنان موفق بود که بسیاری از منتقدین و حتی مخالفین دولت از غیبت او در دولت دوازدهم گله‌مند بودند. اما چرا طیب‌نیا گزینه مناسبی برای ریاست بانک مرکزی است؟


در سال ٩٢ که حسن روحانی، طیب‌نیا را به عنوان وزیر اقتصاد معرفی کرد، اقتصاد کشور در لبه پرتگاه قرار داشت. وضعیت نا‌بسامانی که از دولت قبلی به ارث رسیده بود و همگان معتقد بودند که ماموریت طیب‌نیا برای نجات اقتصاد کشور ماموریتی غیرممکن است. در نخستین روز‌های فعالیت دولت یازدهم وزارت امور اقتصادی و دارایی اصلی‌ترین برنامه خود را بر مقابله با این شرایط پیچیده گذاشت. پیچیده از این نظر که در شرایط رکود تورمی اگر سیاست‌ها بر مبنای مهار تورم بود، رکود عمیق‌تر می‌شد و در صورتی که دولت به مقابله با رکود می‌پرداخت، نرخ تورم افزایش پیدا می‌کرد.


اما این مشکلات با یک برنامه منسجم از سوی وزارت اقتصاد هر دوی این مشکلات به طور همزمان در دستورکار قرار گرفت که نتیجه آن نرخ تورم کمتر از ١٥ درصد و رشد اقتصادی بالای ٣ درصد بود. در واقع وزارت اقتصاد برای ازبین بردن رکود اقتصادی به سراغ تورم رفت تا از این طریق نوسانات قیمتی را به حداقل برساند؛ نوساناتی که برای مردم در دوران دولت دهم عادی شده بود تا جایی که هر ساعت قیمت‌ها تغییر می‌کرد. براساس برنامه‌هایی که در دستور کار وزارت اقتصاد دولت یازدهم قرار گرفت، ضمن آنکه تورم سرسام آور مهار شد، با بهبود نرخ رشد اقتصادی رکود نیز از بین رفت. برپایه گزارش‌های رسمی مرکز آمار ایران درحالی که در مناطق شهری در خرداد ١٣٩٢ یعنی برگزاری انتخابات یازدهمین دوره ریاست‌جمهوری، نرخ تورم نقطه به نقطه ٢/٤١ درصد اعلام شده بود این شاخص در سال ٩٤ به ٨/١٢ درصد کاهش یافت که بیانگر بهبود ٤/٢٨ درصدی این شاخص بود. از دیگر برنامه‌های طیب‌نیا در وزارت اقتصاد، خروج اقتصاد از رکود بود بدین‌ترتیب در حالی که نرخ رشد اقتصادی در سال ١٣٩١ به منفی ٨/٦ درصد سقوط کرده بود، با اجرای برنامه‌های دقیق اقتصادی این رشد در سال ٩٣ به مثبت ٣ درصد صعود کرده که گویای بهبود ٨/٩ درصدی اقتصاد ایران در سال نخست مدیریت طیب‌نیا است. از زمستان سال ٩٢ تاکنون نرخ رشد اقتصادی تمام فصل‌ها مثبت شده است که نشان‌دهنده خروج اقتصاد ایران از رکود و پی‌ریزی دقیق طیب‌نیا است. علی طیب‌نیا همواره یکی از منتقدین جدی اقتصاد دولتی و نفتی است. او در خرداد ٩٦ یکی از جدی‌ترین انتقادات خود را نسبت به اقتصاد دولتی مطرح کرد و گفت: «دو بیماری دولتی بودن و نفتی بودن، عامل اصلی رشد اقتصادی ناچیز در ایران است؛ این دو مشکل ساختاری، زمینه‌ساز رکود اقتصادی و تورم در اقتصاد ایران بوده و باید به دنبال درمان آن باشیم.» طیب‌نیا یک مدیر برنامه‌محور است. روزی که طیب‌نیا از ساختمان خیابان صوراسرافیل رفت، بخش اعظمی از برنامه‌های او که درسال ٩٢ ارایه شده بود، اجرایی شد، اما به دلیل برخی اختلافات نتوانست به همکاری خود با دولت دوازدهم ادامه دهد، اما امروز پس از یک سال از آغاز به کار دولت دوازدهم، حسن روحانی بار دیگر سراغ او رفته و خواسته است تا سکان هدایت بانک مرکزی را در دست گیرد. عملکرد قابل قبول طیب‌نیا در بزنگاه‌های حساس و درست در شرایطی که حال اقتصاد بازهم خوب نیست نوید روز‌های خوب برای بانک مرکزی را می‌دهد. مدیری که در دوران وزارت توانست تورم را کنترل کرده و ثبات را به بازار برگرداند، این‌بار نیز در صورت قبول مسوولیت، شرایط و ماموریتی مشابه خواهد داشت و این‌بار باید ثبات را به بازار ارز و بانک‌ها بازگرداند. ماموریتی که بر اساس تجربه، آمار، اعداد و ارقام شاید تنها از عهده طیب‌نیا برآید.

تغییر کابینه اوضاع را بهتر می‌کند؟
داریوش قنبری استاد دانشگاه در بخشی از یادداشتی که روزنامه آرمان امروز چاپ کرده است، نوشت: عوامل زیرزمینی که منافعشان در تقویت بخش‌های زیرزمینی و پنهان اقتصاد است، باید شناسایی و با آن‌ها برخورد شود و حتما از حوزه غیررسمی اقتصاد مراقبت جدی شود و اجازه داده نشود که سیاست‌ها در حوزه غیررسمی تبیین شود. باید بخش غیررسمی را وادار به تمکین از سیاست‌های دولت کرد و بیش از این نباید مجال داده شود که این حوزه بیش از حد تقویت شود. البته منافع برخی هم در تقویت بخش زیرزمینی اقتصاد است که باید با درایت با این حوزه برخورد شود. قطعا با مشارکت مردم می‌توان سودجویان را هم مهار کرد. کمپین‌هایی که مردم قبلا به صورت خودجوش تشکیل می‌دادند باید دوباره شکل گرفته و تقویت شوند. لزومی ندارد که مردم به خرید سکه روی بیاورند و این تب و تابی که برای خرید سکه شکل گرفته، کاذب بوده و بد نیست که از طرف مردم «کمپین نه به خرید سکه» راه بیفتد و از این طریق کنترل شود. به هرحال مجموعه‌ای از روش‌ها و سیاست‌ها را باید به کار گرفت تا وضعیت فعلی مدیریت شود.
عناوین اخبار روزنامه آرمان امروز در روز پنجشنبه ۷ تیر :
در کوتاه مدت با به راه انداختن کمپین‌هایی از این قبیل و با نظارت بر بخش زیرزمینی که روزبه‌روز تقویت می‌شود و با محدود کردن آن و از بین بردن باند‌هایی که دنبال سودجویی هستند، می‌توان این وضعیت را کنترل کرد و در عین حال دولت باید برای بلندمدت تدابیری بیندیشد. تشویق مردم به مقاومت و همراهی با دولت و مشارکت و راه اندازی کمپین‌ها و اقتدار دولت در برخورد با بخش زیرزمینی اقتصاد از یک طرف می‌تواند در کوتاه مدت مشکل را حل کند و از طرف دیگر هم برای بلندمدت دولت باید سعی کند که آمریکا را خنثی کند تا ما بتوانیم از این بحران عبور کنیم. البته یکسری اشتباهات را سال گذشته داشتیم. یعنی همزمان که بحث روی کارآمدن ترامپ و فشار بر کشور مطرح بود، تصمیمات اشتباهی هم به لحاظ اقتصادی گرفته شد که این وضعیت فعلی را ایجاد کرد. همان تصمیمی که به کاهش نرخ سود بانکی انجامید به نوعی اوضاع را بدتر کرد و باعث شد که در کنار مسائل روانی که بعد‌ها با خروج آمریکا از برجام شکل گرفت، مردم را به سمت اینکه سپرده‌های خود را از بانک‌ها خارج کرده و به سمت بازار‌های ارز و سکه ببرند، تشویق کرد. این در کشور ما همیشه یک رویه بوده و هر وقت که سود بانکی کاهش یافته، مردم برای حفظ دارایی خود سعی کرده‌اند پول‌های خود را به ارز‌های معتبر و سکه تبدیل کنند تا از سقوط ارزش پول خود جلوگیری کنند؛ تصمیم اشتباهی که سال گذشته با توجه به قابل پیش‌بینی بودن بحث خروج آمریکا از برجام نباید گرفته می‌شد که نرخ سود بانکی کاهش یابد. این یک سیاست اشتباه بود که می‌تواند اصلاح شود و مجددا به همان رویه گذشته برگردیم. با سیاست‌های تشویقی برای سپرده‌گذاری در بانک‌ها می‌توان جذابیت حوزه ارز و سکه را هم کاهش داد. فراموش نکنیم که نگهداری دلار و سکه در منازل هم ریسک خاص خود را دارد و اگر نرخ سود سپرده‌ها افزایش یابد، قطعا مشوقی برای مردم ایجاد می‌شود که به آن سمت بروند و از تب و تابی که در حوزه ارز و طلا ایجاد شده تا حدود زیادی جلوگیری به عمل بیاید. به هر حال مجموعه‌ای از سیاست‌های اقتصادی، اقدامات سیاسی در حوزه دیپلماتیک، ارتباط آفرینی از جنبه‌های فرهنگی و مشارکت دادن مردم از جمله اقداماتی است که بتوانیم از بحرانی که با آن مواجهیم، عبور کنیم. آنچه از طرف دشمنان ما طراحی شده سوق دادن مردم به سمت نارضایتی است تا بدین طریق مشکلاتی برایمان ایجاد کنند. باید حواسمان را جمع کنیم و اجازه ندهیم که خواست دشمنان محقق شود.


حقوق ۲ هزار سال یک کارگر، سود یک روز واردکننده متخلف


شرق در گزارشی به تخلفات روی داده در شرکت‌های وارد کننده تلفن همراه که از ارز دولتی استفاده کرده اند، پرداخت و نوشت: پرداخت ۲۲۰‌میلیون یورو ارز یارانه‌ای و فقط ۷۵‌میلیون دلار واردات تلفن همراه که بخش اعظم آن با قیمت‌هایی فراتر از انتظار فروخته می‌شوند. این خلاصه آن چیزی است که در بازار تلفن همراه رخ داده و مثالی است از پول‌پاشی‌هایی که به نام مردم و به کام گروه کوچکی از صاحبان سرمایه و رانت انجام می‌شود. هنگامی که بانک مرکزی متعهد شد دلار و یوروی لازم برای واردات کالا‌ها را با قیمت رسمی (و بسیار ارزان‌تر از نرخ ارز در بازار آزاد) در اختیار واردکنندگان قرار دهد تا تغییری در قیمت‌ها رخ ندهد، سخن دولت این بود که افزایش نرخ ارز فقط به‌دلیل افزایش تقاضای کاذب و سوداگری دلالان روی داده و اجازه نخواهد داد این نرخ‌های غیرقابل‌قبول بر قیمت تمام‌شده کالا‌های وارداتی اثر بگذارند و زندگی را برای مردم سخت کنند؛ اما در عمل مثال بازار تلفن همراه نشان می‌دهد که چگونه عده‌ای یک‌شبه به سود‌های کلان رسیده‌اند و خروجی این فرایند نیز به‌نفع مردم تمام نشده است، آن‌چنان که دلالان و واردکنندگان، دست‌وپای خود را در فاصله بین سوبسید دولت و جیب مردم دراز کرده‌اند و به نظر می‌رسد چندان هم نگران برخورد‌های قهریه نبوده‌اند.
عناوین اخبار روزنامه شرق در روز پنجشنبه ۷ تیر :
در صدر شرکت‌هایی که ارز مبادله‌ای دریافت کرده‌اند تا قیمت تلفن همراه برای مصرف‌کننده پایین بماند، شرکت نودیس‌پرداز قرار دارد که ۲۶ میلیون‌و ۶۵۷ هزار یورو ارز دریافت کرده و از این مقدار فقط ۱۰‌میلیون یورو را در سه‌ماهه گذشته صرف واردات تلفن همراه کرده که معادل ۳۹ درصد ارز دریافتی از سوی این شرکت است. سؤال اولی که در این رابطه مطرح می‌شود این است که در شرایطی که فشار اقتصادی بر لایه‌های مختلف جامعه بیشتر از گذشته شده، چه دلیلی وجود دارد که بیشترین ارز مبادله‌ای به شرکتی اختصاص پیدا کند که واردکننده برند اپل است، برندی که مشتری محصولاتش طبقه مرفه یا نهایتا متوسط روبه‌بالا هستند و فقط چند دهک برخوردار جامعه از خدماتش استفاده می‌کنند و آیا دولت نمی‌توانست این یارانه را در محل مناسب‌تری هزینه کند؟ به‌ویژه آنکه پس از مدتی مشخص شود حتی همین یارانه ارزی هم به مصرف‌کننده نرسیده و جایی در این بین به جیب زده شده است. آخرین گزارش در این رابطه را محمدجواد آذری‌جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، ارائه داده است. جهرمی می‌گوید: «اولین بازرسی تعزیراتی از شرکت نودیس‌پرداز نشان می‌دهد این شرکت حدود ۲۰ هزار گوشی آیفون وارد کرده که ۱۵ هزار تای آن را یکجا و با قیمت دو میلیون تومان گران‌تر از معمول به یک شرکت واگذار کرده و پنج هزار گوشی را در انبار موجود داشته است». نکته اول اینکه این شرکت در حالی پنج هزار تلفن همراه در انبار ذخیره کرده است که این محصولات در فروشگاه اینترنتی این شرکت «ناموجود» هستند. نکته دوم سود بالاتر از معمول دو میلیون تومانی برای هر تلفن همراه است که این شرکت از شرکت دوم دریافت کرده و با یک حساب سرانگشتی مشخص می‌کند این معامله برای شرکت نودیس‌پرداز ۳۰ میلیارد تومان سود مضاعف داشته است. به عبارت ساده‌تر دولت میلیون‌ها یورو ارز یارانه‌ای در اختیار شرکتی قرار داده و نه‌تن‌ها نیمی از این ارز هنوز به کالا تبدیل نشده، بلکه قسمتی از آن نیز که منجر به واردات شده یا در انبار شرکت ذخیره شده یا با سودی نجومی به شرکت دیگری فروخته شده و از آن طریق وارد بازار شده تا مصرف‌کنندگان نگون‌بخت این محصولات را با قیمتی غیرقابل مقایسه با قیمت تمام‌شده آن خریداری کنند. سود مضاعف این معامله با یک حساب سرانگشتی به اندازه حقوق دو هزار سال یک کارگر ایرانی است. به گفته سخنگوی سازمان تعزیرات حکومتی، یک شرکت ۲۲ میلیون یورو ارز دولتی برای واردات تلفن همراه دریافت کرده و از این رقم فقط ۱۳ میلیون یورو تلفن همراه وارد کرده و ۹ میلیون یوروی آن بلاتکلیف است.


نگاهی به مالکان شرکت‌های واردکننده تلفن همراه که ارز یارانه‌ای دریافت کرده‌اند نشان می‌دهد برخی از این افراد در شرکت‌های دیگر نیز سهام‌دار یا مدیر هستند و برخی از شرکت‌ها نیز به‌عنوان عضو حقوقی شرکت دیگر فعالیت می‌کنند؛ برای مثال شرکت ایماهمراه که ۲۰ میلیون یورو ارز مبادله‌ای دریافت کرده و بیش از ۱۱ میلیون یوروی آن هنوز بلاتکلیف است، به‌عنوان شخصیت حقوقی، رئیس هیأت‌مدیره شرکت کاریان‌همراه است که ۱۳ میلیون یورو ارز مبادله‌ای دریافت کرده و فقط هفت میلیون یوروی آن را صرف واردات کرده است!

اشتراک گذاری
مطالب مرتبط
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۵
در انتظار بررسی: ۲۸
انتشار یافته: ۴۵
نمی دانیم چرا رشد اقتصاد را در کاهش تورم موثر می دانند.
آقایون اقتصاد خوان .رشد اقتصاد را در املا نانوشته بدانید .
وقتی املای ننوشته باشی غلط هم نداری. رکود وقتی باشه درآمد
حاصل از فروش نفت .درآمدهای مالیات . عوارض .درآمدهای کذای
همه انباشته شده.ولی خرج نمی کنید خودش رشد اقتصادیست .کار نیست .امنیت شغلی نیست و هزاران بدبختی از دوران آخر احمدی نژاد بدتر شده .روحانی و هر دولتی دیگر در مرحله دومش خوب کار نکرده .خدای روحانی از اول تا حالا کدام پروژه ای را کولنگ زده که حالا افتتاح شود . همه پروژه های افتتاح شده مربوط به احمدب نژاد بوده و املای زیاد نوشت کار فراوان بود استخدام نکرد ولی اخراج هم نکرد شما به ادارات برید نیروی کاری نا بلد زیاد ولی کار مردم مختل چرا ؟؟؟ مقصر کیست ؟؟؟ و هزاران مشکل دیگر .پس کابینه کاره ای نیست اگه دولت عوض میشد عالی بود. پس مجلس اگه مجلس پایدار باشه عدم کارامدی روحانی سرلوحه خود قرار دهد نه کابینه .این دولت منیت زیاد داردکارامد نیست پس مجلس طرح سوال از روحانی سر لوحه خود قرار دهد . و لااقل یک بند وصیت رهبر انقلاب اجرا کرده باشه . این کابینه بی تخصص است . و هزاران مشکل که نه وقت است نه حوصله نوشتن پس پس پس پس روحانی دوت خوبی نیست به امید پیروزی اسلام وطول عمز رهبر عزیز .
بعید است طیب نیا بدولت بیاید مشکلات اقتصادی امروز جنبه سیاسی دارد و تغیر تیم اقتصادی مشکلی را حل نمی کند آدرس غلط به مردم ندهید
پاسخ ها
ناشناس
| United States of America |
۱۱:۰۷ - ۱۳۹۷/۰۴/۰۷
درسته که مشکل اصلی ما در عدم تعامل با جامعه جهانی است اما مهره ها هم بسیار مهمند. سیف پول ملی را بدون آمدن تحریمها نابود کرد. مردم ایران هیچ اعتمادی به حرفهای این شخص نداشتند و ندارند.
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۴:۰۶ - ۱۳۹۷/۰۴/۰۷
ساختار فکری این دولت در مورد اقتصاد از اساس غلط و لیبرالی است و با جابجایی نفرات هیچ تغییری ایجاد نمی شود.
✍️
در پی انتشار یکی از اسناد حسابداری سازمان عمران زاینده رود تحت عنوان فیش حقوقی آبانماه سال ۹۶ مدیر عامل سازمان عمران زاینده رود به آگاهی میرساند اخیرا در برخی از کانال های تلگرامی تصویری تحت عنوان فیش حقوقی مدیر عامل زحمت کش سازمان عمران زاینده رود را منتشر نموده که در پس پرده این موضوع افرادی مغرض قرار داشته و همگی شناسایی شده و اقدامات قانونی نسبت به آنها در حال اجرا است لازم به ذکر است حکم حقوق مدیر عامل سازمان عمران زاینده رود توسط استانداری اصفهان صادر می گردد و سند منتشر شده مربوط به فیش حقوق نمی باشد وصرفایک سند مالی است و بدلیل اینکه حکم حقوق ایشان با تاخیر صادر شده سند مذکور شامل معوقات هفت ماه معوق و حقوق آبانماه است و بطور یک جا محاسبه شده است و دستگاه های نظارتی استان در جریان امور قرار دارند و سند منتشر شده تحت عنوان حقوق ماهیانه ایشان اصالت واعتبار ندارد
روابط عمومی سازمان عمران زاینده رود
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۴:۲۷ - ۱۳۹۷/۰۴/۰۷
باید بگم اگه چاپلوسی نباشه تمام مدیران استان اصفهان سالم و پاکند .ناکارامدان در تهراند. اصفهانیها همه و همه از استاندار تا خدمت کار و جارو کش خدا ترسند.
آقا نوبخت نوبخت نوبخت،،،،،،،،،، تمامی بدبختی ها زیر سر ایشون است
آقايان مسولان ازبازار خوراك ،بازارپوشاك، بازار مسكن بازار دارو و........خبرداريد البته كه نداريدنمايندگان مردم كه منتخب مردم هستن از روزي كه رفتن داخل مجلس اونها هم خبرندارن آقايان ميدانيد شب بچه ها آنقدرمنتظرشام بمانند ولي خبراز شام نباشد وازفرط گرسنگي خوابشان بگيردآيا ميدانيد صاحب خانه به بهانه گراني ارز اجاره خانه به يكباره يكصد وهشتادبرابر مي كند يعني چه به والله نمي دانيد حضرت رسول (ص) ميفرمايند هركسي امت مرا به يك روز گراني تهديد كند چهل سال عبادت او باطل خواهدبود.
اغنيا كشور بيگانه را همچون كشور خودميدانند ولي فقرا نيز در كشور خود بيگانه اند 98درصدمردم در كشور بيگانه هستن؟
عجب کشور شیر تو شیریه!!! اسم مدیران عامل این شرکتها را بزنید قطعا همگی ژن خوب هستند!!!!
باید کارها را به افراد کاربلد و کاردان سپرد وگرنه از افراد بیلیاقت و نادان و سودجو کاری برنمیاید....
شخصا پیشنهاد میدم کمپینی برای دعوت از طیب نیا برای بازگشت تشکیل بشه.
وزیر جوان و بالیاقت باید برگرده.
پاسخ ها
علی
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۰:۵۲ - ۱۳۹۷/۰۴/۰۷
الکی جو گیر نشید لطفا ، تفاوت پراید ۱۱۱ با ۱۳۲ ، همه عین هم هستند
تغییر در دولت و جا به جایی افراد هیچ اثری در سرنوشت اقتصادی کشور نخواهد داشت. زیرسازی اقتصادی و بی بند و باری هایی که سبب این گونه مشکلات شده اند؛ مهم ترین عومل آسیب به ساختار اقتصادی و اجتماعی کشور هستند. بنا بر این باید به یافتن ریشه های مشکلات، توجه به خواست ها و نیازهای مردم و پرهیز از سیاست های آسیب زای بین المللی پرداخت و از مردم نیز برای درمان این مشکلات یاری گرفت. متاسفانه روندها به سوی بی اعتماد شدن مردم که بزرگ ترین سرمایه ها هر دولتی می تواند باشد؛ گردیده است.
دولت باید به منافع ملی کشورمان اهمیت بدهد نه منافع کشورهای بیگانه!
با سلام. جنای رئیس جمهور محترم شخص حضرت عالی و معاون اول شما مدام در سخرانیها صحبت از مدیران شجاع میزنید که برای من سئوال پیش آمده که اگر لحظه ای بدون تعلق خاطر و ارادت به اشخاص تفکر میکردید متوجه میشدید که فقط در یک فقره مثلا وزارت تعاون که تمام مدیران ارشد ش چگونه رانتی و رفاقت بازی انتخاب میشوند و در نتیجه این به انتخاب هئیت مدیره شرکتهای زیر مجموعه نیز تاثیر گذار خواهد شد و راه اجازه ورود اشخاص توانا را میبندند که هیچ حتی نمیگذارند اثری از آنها وضوح پیدا کند و فقط جابجایی رئیس یا مدیر ان فعلی از این شرکت به ان شرکت باز در سمت مدیرت قرار میگیرند ، خوب به این صورت معلومه که هیچ نتیجه مثبتی حاصل نمی شوند . جناب رئیس خیلی از مدیران ارشد در سایه امن بوجود آمده برای خودشان امتیازاتی قائل هستند ، متاسفانه اینها اشخاص عافیت طلبی شدند و برایشان نه منافع کشور اهمیت دارد نه اعتبار شما چون در همه ادوار در قسمتهای مختلف مدیر هستند میشوند خواهند شد. حد اقل شجاعت تغییر را از کی روش یاد بگیریم که با توجه به حجمه زیاد کار مناسب را انجام داد. جناب رئیس از همین امروز شروع کنید که حالا هم دیر شده و جلوی مایوس شدن رای دهندگان به شما را بگیرید . برای شروع از وزیر صنعت -کار -اقتصاد به همراه جمیع مدیران ارشد زیرمجموعه شروع کنید تصمیمات انها دیگه از به روز بودن خارج شده و ... / سر دبیر محترم امیدوارم که چاپش کنید شاید جناب رئیس جمهور مرحمتی نمایند.
انشالله كه شرايط فعلي بدترين ممكن باشد و هر تغييري در كابينه وضع را بهتر از اين بكند.
در ارتباط با بخش ابتصادي كابينه و عملكرد نا كارامد ان هيچ چيزي رو براي از دست دادن با تغيير و ترميم كابينه نداريم.
از اقاي سيف الانش هم بپرسين ميگ دلار نخرين ضرر ميكنين يا اين افزايش حبابه.
مرد حسابي اوناييكه دلار رو ٤ تومن خريدن دارن ٩ تومن ميفروشن.
این تغییرات برای راضی کردن افکار عمومی بود وگرنه ما بانک مرکزی مستقلی نداریم و بدون تایید دولت هیچ تصمیمی نمیگیرد و شاید خوده اقای سیف مخالف بعضی تصمیمات مشکل ساز گرفته شده بود
پاسخ ها
ناشناس
| United States of America |
۱۱:۰۴ - ۱۳۹۷/۰۴/۰۷
سیف یک فاجعه برای اقتصاد ایران بود
جالبه. جرات نمیکنید بگید مالکان کیند و دستشان کجا بند است.
طیب نیا گزینه خیلی خوبیه. چون هم اقتصاددانه، هم باسواده، هم پاکدسته و هم مثل بعضی ها باند نداره.
البته بدون تعامل با جامعه جهانی اقتصاد ایران همچنان درجا خواهد زد.
البته نبود نظارت در شرایط فعلی مشکلات را بصورت اسای حل نمی کند.
باسلام..لطفادرانتشارگزارشاتی که حاوی اعدادوارقام می باشدبیشتردقت کنید!!!تمام اعداداعشاری درمطلب مربوط به انتخاب رئیس جدیدبانک مرکزی معکوس مندرج شده!!!حداقل به خواننده یادآوری نماییدتاخودش اونهاروبرعکس بخونه تادرست خونده بشه!!!متشکر
آه مظلوم...
من یک مظلومم
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۴:۲۰ - ۱۳۹۷/۰۴/۰۷
آه مظلوم هم نشون داد به جائی نمیرسه داداش!!!!
مقصر اصلی سواستفاده از ارز با قیمت دولتی، شرکتهای سودجوی وارد کننده نمی باشند زیرا در نبود نظارت و عدم اخذ تضمینهای لازم از این شرکتها توسط دولت، این شرکتها که ماهیتشان سودجویی میباشد دست به چین کارهایی میزنند. مقصر اصلی دولت میباشد که بدون اخذ ضمانتهای محکم بانکی تا چند برابر ارز پرداخت شده به این شرکتها، ارز را با قیمت پایین در اختیار این افراد قرار داده تا بدون هیچ گونه نگرانی، گوشیهای وارد شده را بر اساس یوروی ده هزار تومانی در بازار بفروشند و مابقی ارز دریافت شده را نیز روانه بازار سیاه نمایند یا در بانکهای خارجی نگهداری نمایند. بایستی مشخص شود که چه افرادی غیر از سهامداران این شرکتها در این سواستفاده ها ورانت خواریها شریک هستند. باید مشخص شود که سهامداران این شرکتها به کجا متصل هستند. باید مشخص شود که آیا سهامداران این شرکتها دارای ژن خوب میباشند ؟!!!. آیا قابل باور است که وزارت خانه های عریض وطویل صنعت و اقتصاد، تا این حد از لحاظ اقتصادی ناتوان و کم دانش باشند که بدون اخذ ضمانتهای لازم وتعهدات قانونی، به این افراد ارز پرداخت کرده اند؟. آیا این وزارت خانه ها نمیبایست با گرفتن ضمانتهای محکم، راه سو استفاده را ببنند و در صورت لزوم، این شرکتها را نقره داغ نمایند؟ و ده ها سوال بی پاسخ دیگر......
سلام
یک از دوستان ما تو وزارت صنایع چند ماه پیش گفت هر چی داری بریز تو خودرو خدا خیرش بده

یک میلیارد گذاشتم از 3 میلیارد برداشتم
انشااله كه يادتون نرفته باشه كه ملت هر روز به همين دولتمردان از جمله رئيس بانك مركزي ( سيف) و شخص (روحاني) هشدار ميدادند كه سود سپرده ها را كم نكنيد اين ملت همين سپرده هاي كوچك و بزرگ را از بانكه خارج خواهند كرد و ديديد چنين شد همين سپرده ها رفت به سمت خريد سكه زمين ارز كالا و آنهاي كه هيچ كاري نميتوانستند انجام دهند با پولشا كاه و علوفه خريدند و انبار كردند و امروز سود بالاتر از سپرده ها را عايد خود كردند يادمان نرفته كه آن روزها نمايندگان مجلس فرياد ميزدند سودها را كم كنيد مردم هيچ جايي را ندارند كه پولشان را ببرند مديران اقتصادي نبايد به حرفهاي نمايندگان كوش ميكردند چراكه اين نماينده ها را ما ميشناسيم كوچكترين دانشي در باره اقتصاد ويا.... نميدانند مثلا فلان نماينده معلم بوده امروز عضو كميسيون فرهنگي .....
باسلام.هرزمان دراین مملکت .اقازادگی ژن خوب .خانم زادگی .رانت خواری .نورچشمی .دخالت دراموردیگران بدون داشتن علم وووازمیان رفت . وضع خوب میشود.
زود تر از اينها بايد سيف را برميداشتيد همين حالا هم بايد حسين زاده مدير بانك ملي را هم برداريد چرا كه او هم جز چشم براي دولت گفتن بلد نيست بايد نخبه اقتصادي باني را در بانك ملي بگذاريد
اتفاق تمام این مشکلات ناشی از تز آقای طیب نیا در کاهش سود بانکی بود که سرمایه ها جذب مسکن و دلار و طلا شد
اگرچه سپردن ریاست بانک مرکزی به یک اقتصاددان از اوجب واجبات است اما بدون استقلال بانک مرکزی که از آن به عنوان ترموستات اقتصاد هرکشوری یاد می شود، ایشان که سهله، میلتون فریدمن هم نمی تواند کاری بکند. دومین مشکل فعلی کشور که به بخشی از تلاطمات کنونی دامن زده است، نبود شفافیت در همه ارکان اقتصاد کشور است و این هم جز با اجرای نظام مالیات بر جمع درآمد(PIT) که بر اساس آن همه شهروندان ملزم به ارایه اظهارنامه مالیات بر درآمد می شوند، میسر نیست. سومین نیاز کشور در شرایط کنونی وضع مالیات بر عایدی سرمایه(CGT) است. با اجرای دو سیستم اخیر، کسی جرات سفته بازی نخواهد داشت. البته نبایستی فراموش کرد که بخشی از مشکل کنونی کشور ناشی از حجم بالای نقدینگی سرگردان در کشور است که از سال 1390 تا کنون به بیش از سه برابر رسیده است. با این وجود، عدم اطمینان، تحریم، کمبود عرضه ارز موجب افزایش تقاضا برای ارز شده است. در شرایط فعلی و قبل از هر چیزی، اقتصاد کشور نیاز به ثبات و آرامش دارد و این جز با همراهی تمامی آحاد جامعه میسر نیست. در کوتاه مدت دولت باید تقاضای ارز را از طریق اعمال محدودیتهای شدید غیرتعرفه ای( یا همان ممنوعیت)بر واردات کاهش دهد. به نظر می رسد بعد از آن، آزاد سازی نرخ ارز و پذیریش تورم تنها را کاهش تلاطمات بازار ارز می باشد. اگرچه در کوتاه مدت تورم، دهکهای پایین درآمدی را آزار می دهد اما با اجرای سیاستهای جبرانی می توان از این مرحله عبور کرد.
به امید ایرانی آیاد و سرفراز
وای خدای من دوباره طیب نیا ؟؟؟!!! خدا رحم کند با تزهای اکادمی غربی برای کشور اسلامی ما؟؟؟ بنظر من همان سیف بماند بهتر است .حداقل ایشان هیچ راهکاری ندارند و لااقل راهکار غلط هم ندارد بلکه نشسته تا زمان مشکل را حل کند .الان بانک مرکزی باید کسی باشد که بتواند سرمایه های سرگردان را از طریق سیستم بانکی به سمت تولید هدایت کند نه اینکه دوباره با سیستم تفکزات غربی باعث خروج پولها از بانکها و سرلزیر شده به سمت بازارهای کاذب ارز و سکه و مسکن شود.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۳:۴۰ - ۱۳۹۷/۰۴/۰۷
این طرز فکره که داره مملکت رو نابود می کنه. دوباره کامنت بالا رو بخونید. یه زمانی تیم ملی فوتبال ما دست امثال مایلی کهن بود که با دعا و نماز می خواست تیم رو به جام جهانی ببره! علم اقتصاد که از فوتبال و ورزش پیچیده تره.. وقتی تیم ملی فوتبال ویا والیبال با یک سر مربی غربی روز به روز موفق تر میشه چرا فکر می کنید در جامعه جهانی کنونی نباید از الگوهای موفق غرب یا شرق استفاده کرد؟
اگر طیب نیا عاقل باشه قبول نمی کنه
یکی از عوامل از هم پاشیدگی اقتصادی برای چی دوباره به تخریب دعوت می شود؟
دولت هم مملکت ول کرده بهش میگی استعفا بده
باسلام؛
به جای تکرار اشتباهات از نیروهای زبده استفاده کنن مثلا
به جای سیف ظریف جایگزین شود و جای ظریف را فائزه هاشمی بگیرد کواکبیان هم گزینه مطلوبی برای وزارت اقتصاد است.چرا از ناطق نوری در وزارت فرهنگ وارشاد اسلامی استفاده نمی شود. چرا ترکان جایگرین شریعتمداری در وزارت صنعت نمی شود؟حسین فریدون جای صالحی در انرژی اتمی رابگیرد.مطهری وزیر آموزش وپرورش شود وحضرتی وزیر کار.
با تشکر.
رئیس فدرال رزرو را هم بذارن تا زمانیکه بانک مرکزی مستقل نشود و تصمیماتش تابع سیاسیون باشد هیچ چیز تغییر نمیکند
بیائید عوض حمله به دولت منتخب مردم و گرفتن پایش با او همسو و دستش را بگیریم. البته جای انتقاد سازنده محفوظ باشد.مراکز حمله و توهین و تخریب دولت منتخب الان بیشتر از نهاد ها و اشخاص همراه است. اینگونه نه این دولت بلکه دولتهای بعد هیچ کاری نمی توانند انجام بدهند!!!
دلمون خوش بودکه باطرخ بازارثانویه ارز شاهدکاهش قیمت ارز خواهیم بود نه تنها این اتفاق نیافتادبلکه قیمت ارزامروزپنجشنبه ۷ تیر رشدقابل توجهی داشت واین رشدهمچنان ادامه دارد
این وزیر نیرو هم اگه عوض کنه خیلی خوب میشه مطمعنم اگه ایشون بمونن خاموشی خواهیم داشت
از طلا گشتن پشيمان گشته ايم مرحمت فرموده ما را مس كنيد .
با سلام و خسته نباشید برای اطلاع رسانی خوب از طریق این سایت...
به نظر بنده راه حل این است که در این مقطع با توجه به شرایط غیر عادی که کشور با آن روبروست تمامی پیش فروشهای سکه باید لغو شود و پیش فروشهای جدید با تعداد معدود سکه و بر اساس کد ملی برای هر فرد متقاضی صورت گیرد و مالیات آن نیز اخذ شود و قیمت نزدیک به بازار باشد. بهتر است کمتر سکه فیزیکی فروخته شود و سکه بصورت سهام در بورس عرضه شود تا خزانه از طلا تهی نشود. با توجه به عدم امنیت نگهداری طلا بسیاری از سرمایه گذاران از این رویه استقبال میکنند.در مرحله بعد دولت باید با استفاده از سود بانکی بیشتر منابع نقدی مردم را مجددا در بانکها جذب کند( و همچنین با ساز و کارهایی در بورس و بیمه ها) و مستقیما بانکها را مکلف به سرمایه گذاری این منابع در بخشهای صنعت و کشاورزی نماید و خود بر روند این سرمایه گذاری تنها نظارت کند و اجرای طرحها از طریق بانکها به بخش خصوصی سپرده شود. این معنای درست اقتصاد مقاومتی است.یعنی سازندگی و تولید و ایجاد اشتغال با پول مردم و توسط خود مردم با نظارت و برنامه ریزی دولت و بانکها.
متشکرم
ای بابا! دسته گل های آقای طیب نیا در زمان وزارتشون کم نبود که حالا میخوان بزارنش تو بانک مرکزی؟!
اوضاع نابسامان اقتصادی و کسب و کار و بورس و سازمان مالیاتی و ... در زمان تصدی وزارت ایشان خیلی دور نیست!
اساسا پایین نگه داشتن غیرطبیعی تورم در دوره ایشان و تعطیلی بنگاه ها و کارخانجات در زمان ایشان موجب بروز مشکلات عدیده اقتصادی و تورم واقعی و ... امروز است
هنوز ما درگیر سنگ FATF هستیم که ایشان در چاه انداختند و همه عقلا در دراوردنش حیرانند!
آقای رییس جمهور! مگه قحط الرجال است؟!
که یه آدم سراسر اشتباه و تقصیر و می خواهید بر چنین مسند مهمی بگمارید؟!
اتفاقاً برعکس! شنیده ها حاکی از آن است که قرار است با فشار نهاوندیان و نوبخت یکی از دوستان سیف به نام دیواندری، بر مسند بانک مرکزی بنشیند و راه سیف را ادامه دهد.
بانک مرکزی باید با وزارت اقتصاد ادغام بشه و رئیس هر دو شون طیب نیا بشه تا آشپز دوتا نباشه و با قاطعیت طرحهای خودشو اجرا کنه
برچسب منتخب
# قره باغ # کیومرث هاشمی # هفته دفاع مقدس # نعمت احمدی # الواح هخامنشی بازگشتی