در اواسط پاییز سال گذشته بود که با اعتراض نانوایان به پایین بودن قیمت نان و افزایش هزینه های جانبی نانوایی ها، باعث شد تا زمزمه هایی مبنی بر افزایش قیمت نان پس از سه سال ثبات قیمتی به گوش برسد. قرار بود در آذر ماه 96 قیمت های جدید با 15 درصد افزایش اعمال شود که این کار بنا به دلایلی صورت نگرفت. بعد از پایان ماه رمضان دوباره بحث افزایش قیمت نان داغ شده است. آیا قیمت نان افزایش خواهد یافت؟
کد خبر: ۸۰۹۱۹۳
تاریخ انتشار: ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۴:۵۳ 18 June 2018

آیا قیمت نان افزایش خواهد یافت؟در اواسط پاییز سال گذشته بود که با اعتراض نانوایان به پایین بودن قیمت نان و افزایش هزینه های جانبی نانوایی ها، باعث شد تا زمزمه هایی مبنی بر افزایش قیمت نان پس از سه سال ثبات قیمتی به گوش برسد. قرار بود در آذر ماه 96 قیمت های جدید با 15 درصد افزایش اعمال شود که این کار بنا به دلایلی صورت نگرفت. بعد از پایان ماه رمضان دوباره بحث افزایش قیمت نان داغ شده است. آیا قیمت نان افزایش خواهد یافت؟

به گزارش تابناک اقتصادی،  نان از جمله مواد خوراکی است که در سفره هر ایرانی در هر وعده غذایی یافت می شود و از روزگاران قدیم نان، قوت لایموت هر خانوار ایرانی بوده است. میزان مصرف این ماده خوراکی در گذر سال ها با فراز و نشیب هایی همراه بوده است. به عنوان مثال اگر بازه زمانی 45 سال گذشته را مد نظر قرار دهیم، مشاهده خواهد شد که مصرف نان تا اواسط دهه 50 در حال کاهش بوده و بعد از انقلاب مصرف آن به تدریج افزایش یافته و مطابق آمار به دو برابر استاندارد جهانی رسیده است. در سال های اخیر نیز به دلیل افزایش قیمت مواد خوراکی و تغییر نه چندان زیاد قیمت نان، مردم به خصوص خانوارهای کم درآمد بیشتر به مصرف نان روی آورده اند و نان سهم بسزایی را در وعده های غذایی خانوارهای کم درآمد به خود اختصاص داده است.

با توجه به همین افزایش سهم مصرف نان در سفره خانوارها دولت نیز سعی نموده است از سال 1393 تاکنون قیمت این ماده خوراکی را ثابت نگه دارد. ثبات قیمتی که در سال گذشته نانوایان را به تنگ آورد و باعث شد صنف نانوایان به آن اعتراض کنند. نانوایان معتقد بودند که با ثبات قیمت نان و افزایش هزینه های جانبی، بسیاری از نانوایی ها ضررده شده اند و ادامه این روند امکان پذیر نیست. همین اعتراضات باعث شد تا در اواسط پاییز سال گذشته و در آستانه آغاز یازدهمین نمایشگاه بین المللی صنعت آرد و نان زمزمه های افزایش قیمت نان قوت بگیرد. این زمزمه ها، منجر به آن شد که ستاد تنظیم بازار طبق مصوبه ای اعلام کرد که از ابتدای آذر ماه 96 قیمت نان های سنتی 15 درصد افزایش خواهد یافت. این در شرایطی بود که طبق همین مصوبه در وزن چانه های نان نباید تغییری صورت می گرفت.

اما این تصمیم افزایش قیمت نان در آذر ماه سال گذشته اجرایی نشد. بسیاری دلیل این موضوع را به کم فروشی نانوایان مرتبط می دانستند و برخی نیز اوج گیری اعتراضات مردمی به افزایش بی رویه قیمت سایر کالاها را در لغو این تصمیم دخیل می دانستند.

در 5 خرداد 1397 با درخواست مجدد نانوایان برای افزایش قیمت نان، دوباره موضوع افزایش قیمت این ماده خوراکی رسانه ای شد. حمیدرضا فولادگر رئیس کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی و اصل 44 قانون اساسی مجلس در مورخه 5 خرداد سال جاری از نشست این کمیسیون با رئیس اتاق اصناف، اتحادیه صنف نانوایان سنتی و فانتزی و سازمان بازرگانی دولتی در 7 خرداد 1397 برای بررسی درخواست نانوایان جهت افزایش قیمت نان خبر داد و گفت: مخالفت دولت با افزایش قیمت نان و مشکلات مالی نانوایان باعث شد تا به درخواست اتحادیه نانوایان و اتاق اصناف ایران نشست مشترکی را در این زمینه برگزار کنیم.

به هر صورت در مورخه 20 خرداد 1397، اسحاق جهانگیری با ابلاغ مصوبه هیات وزیران در خصوص قیمت فروش گندم نانوایی ها و صنف و صنعت، آب پاکی را بر دستان نانوایان ریخت و به نوعی اعلام کرد که دولت عزمی برای افزایش قیمت نان ندارد. معاون اول رئیس جمهور در این ابلاغیه اعلام کرد: بر اساس مصوبه نهم خرداد ماه امسال به پیشنهاد جهاد کشاورزی و صنعت، معدن و تجارت و به استناد اصل 138 قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران و ماده 36 الحاق برخی مواد به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت، قیمت فروش گندم موضوع یکی از بندهای تصویب نامه 26 آبان ماه 1393 کماکان برای نانوایی های یارانه ای به ازای هر کیلوگرم 6650 ریال و برای سایر متقاضیان از قرار هر کیلوگرم 9000 ریال (قیمت پایه عرضه در بورس کالا) تعیین می گردد.

آیا قیمت نان افزایش خواهد یافت؟

نتیجه آنکه با ابلاغ این مصوبه هیئت وزیران و ثابت ماندن قیمت فروش گندم به نانوایان در حال حاضر موضوع افزایش قیمت نان منتفی شده است.

اشتراک گذاری
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
برچسب منتخب
آرامکو عربستان هپکو اراک انتخابات اسرائیل مایک پمپئو تعلیق جودوی ایران حزب لیکود