13059بازدید
این روزها بازار سکه داغ داغ است و هر روز به طرز وحشتناکی به قیمت آن افزوده می شود. خیلی از کارشناسان معتقدند که قیمت های جدید سکه دارای حباب است. از جمله این کارشناسان محمد کشتی آرای رئیس کمیته تخصصی طلا و جواهر می باشد که معتقد است هر سکه تمام بهار آزادی بین 400 تا 450 هزار تومان حباب دارد. پرسش این است که قیمت واقعی سکه تمام بهار آزادی هم اکنون چقدر است؟
کد خبر: ۸۰۷۹۷۰
تاریخ انتشار: ۲۳ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۶:۰۰ 13 June 2018

قیمت واقعی سکه تمام بهار آزادی چقدر است؟این روزها بازار سکه داغ داغ است و هر روز به طرز وحشتناکی به قیمت آن افزوده می شود. خیلی از کارشناسان معتقدند که قیمت های جدید سکه دارای حباب است. از جمله این کارشناسان محمد کشتی آرای رئیس کمیته تخصصی طلا و جواهر می باشد که معتقد است هر سکه تمام بهار آزادی بین 400 تا 450 هزار تومان حباب دارد. پرسش این است که قیمت واقعی سکه تمام بهار آزادی هم اکنون چقدر است؟

به گزارش تابناک اقتصادی، این روزها بازار خرید سکه داغ داغ است و همین هجوم برای خرید سکه باعث شده است تا قیمت سکه به طرز وحشتناکی افزایش یابد. در حالی که قیمت سکه تمام بهار آزادی در روز شنبه مورخه 19 خرداد 1397 حدود دو میلیون و 194 هزار تومان بود در روز گذشته مورخه 22 خرداد 1397 به دو میلیون و 414 هزار تومان رسید. یعنی در عرض چهار روز قیمت سکه تمام بهار آزادی 220 هزار تومان افزایش یافته است. ولی الله سیف رئیس کل بانک مرکزی در مصاحبه اخیر خود با صدا و سیما، این افزایش قیمت سکه را ناشی از عوامل روانی دانسته و عنوان نموده است که این موضوع می تواند به تدریج برطرف شود.

محمد کشتی آرای رئیس کمیته تخصصی طلا و جواهر نیز معتقد است که قیمت کنونی سکه دارای حباب می باشد. وی طی مصاحبه ای در مورخه 21 خرداد 97، در زمینه دلایل افزایش قیمت سکه گفت: افزایش میزان تقاضای بازار و همچنین نوسانات قیمت دلار مهمترین عامل افزایش قیمت سکه و طلا هستند. وی ادامه داد: قیمت طلا در بازار حباب ندارد اما قیمت هر سکه تمام بهار آزادی بین 400 تا 450 هزار تومان حباب دارد.

حالا پرسش این است که قیمت واقعی سکه تمام بهار آزادی چقدر است؟

محاسبه قیمت سکه یک فرمول مشخص دارد. برای محاسبه قیمت واقعی سکه در ابتدا هر انس طلا را در نرخ دلار ضرب می کنیم. سپس از آنجایی که هر انس طلا 31.1 گرم می باشد، بنابراین عدد به دست آمده را بر 31.1 گرم تقسیم می کنیم. در مرحله بعد و با توجه به اینکه وزن هر سکه مطابق با استاندارد بانک مرکزی 8.133 گرم می باشد و همچنین با توجه به اینکه مابه التفاوت طلای 24 و 18 عیار حدود 0.9 می باشد، عدد به دست آمده را در 8.133 و سپس در 0.9 ضرب می کنیم. در مرحله آخر و برای به دست آوردن قیمت واقعی سکه، عدد به دست آمده را با حق ضرب هر سکه که توسط بانک مرکزی اعلام شده است و مبلغ 30 هزار تومان می باشد، جمع می کنیم. 

قیمت واقعی سکه تمام بهار آزادی چقدر است؟

حالا محاسبات را آغاز می کنیم. هم اکنون هر انس طلا در بازارهای جهانی حدود 1296 دلار می باشد. بنابراین با در نظر گرفتن نرخ دلار رسمی (4227 تومان) قیمت واقعی هر سکه تمام بهار آزادی، یک میلیون و 319 هزار و 347 تومان می باشد. با توجه به قیمت به دست آمده، قیمت سکه با نرخ دلار رسمی حدود یک میلیون  تومان حباب دارد.

حال اگر نرخ دلار غیررسمی (حدود 7 هزار تومان) را در نظر بگیریم قیمت واقعی سکه، دو میلیون و 165 هزار و 187 تومان می شود. یعنی با نرخ دلار غیررسمی نیز، قیمت سکه دارای حبابی حدود 249 هزار تومان می باشد.

اشتراک گذاری
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
برچسب منتخب
پتریک شنهن مارک اسپر اردبیل اس 400 علی شمخانی یحیی گلمحمدی ماده 36 برجام ماده 26 برجام کیمیا خودرو