بازدید 14692

واکنش اردوغان به تشدید دوباره بحران حل‌شده ایران

کد خبر: ۸۰۱۴۲۳
تاریخ انتشار: ۰۱ خرداد ۱۳۹۷ - ۰۶:۴۸ 22 May 2018

رجب طیب اردوغان رییس جمهوری ترکیه اعلام کرد که کشورش تشدید دوباره بحران حل شده هسته ای و خروج آمریکا از برجام را نمی پذیرد.

به گزارش ایرنا، اردوغان دوشنبه شب در ضیافت افطار سفیران کشورهای خارجی حاضر در آنکارا افزود: یکی از نمونه های اخیر سیاست خارجی مخرب که به صلح جهانی آسیب وارد کرده، خروج آمریکا از توافق هسته ای با ایران و اقدامات صورت گرفته در قدس است.

وی بدون نام بردن از کشوری و به صورت تلویحی خطاب به آمریکا بیان کرد: اخیرا شاهد بی اعتبار ساختن مسیر دیپلماسی که باید وسیله ای برای حل بحران باشد، توسط برخی کشورها هستیم.

وی با بیان این که دارندگان بیش از 15 هزار سلاح هسته ای دنیا را بیشتر تهدید می کنند، اظهار کرد: در چنین وضعیتی چرا کشورهای برخوردار از نیروگاه های هسته ای برای آنها تهدید به شمار می روند؟

وی بیان کرد: اصلا باورپذیر نیست که کشورهای صاحب سلاح هسته ای، کشورهای دیگر را تهدیدی برای جهان بدانند.
وی با تاکید بر حمایت ترکیه از کشورهایی که از انرژی هسته ای برای اهداف صلح آمیز استفاده می کنند، گفت: از نظر ما هر کشوری حق استفاده انرژی هسته ای را دارد و همه باید برای کشورهایی که می خواهند نیاز انرژی خود را به این وسیله تامین کنند، احترام قائل باشند.

اردوغان ادامه داد: همان طور که 450 نیروگاه هسته ای در 31 کشور جهان برای ما تهدید به شمار نمی رود، فعالیت این نیروگاه ها در صورت نظارت دقیق نیز تهدیدی برای دیگران محسوب نمی شود ولی تهدید اصلی برای کشور و منطقه ما، وجود سلاح هسته ای است.

وی با اشاره به حل نشدن مساله جنگ در سوریه، یمن و لیبی و ادامه خشونت در سرزمین های اشغالی فلسطین اضافه کرد: مساله فلسطین به تدریج به فاجعه ای که منجر به جان باختن شمار بسیاری از مردم بی گناه می شود، تبدیل شده است.

وی با تاکید بر اینکه از حقوق خود درباره قدس شریف کوتاه نخواهیم آمد، بیان کرد: قبله گاه نخستین خود را در برابر دولتی که دهها سال است از خون، اشک و اشغال ارتزاق می کند، تنها نمی گذاریم.

رییس جمهوری ترکیه اظهار کرد: از آنجا که عزم کافی برای حل این بحران ها وجود ندارد و تلاش دیپلماتیک نتیجه نمی دهد، انسان های بی گناه مجبور به پرداخت تاوان آن می شوند.

به گزارش ایرنا، اردوغان که رهبر حزب حاکم عدالت و توسعه هم محسوب می شود، امشب برای ضیافت افطار سفیران تمام کشورهای حاضر در ترکیه را به محل ساختمان مرکزی این حزب دعوت کرد و بنا به اعلام رسانه های ترکیه ، برای این مراسم تنها سفیر رژیم صهیونیستی دعوت نشده است.

سفیر رژیم صهیونیستی در ادامه جنایات اشغالگران در سرزمین های فلسطین و در اعتراض به کشتار اخیر غزه هفته گذشته از ترکیه اخراج شد.

تور تابستان ۱۴۰۳
آموزشگاه آرایشگری مردانه
خرید چیلر
فریت بار
اشتراک گذاری
برچسب ها
برچسب منتخب
# نمایشگاه کتاب # خداداد افشاریان # سد قیز قلعه سی # جلفا # ورزقان
وب گردی