بازدید 2572

خروج آمریکا از برجام عملا تاثیری نداشت

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: خروج از برجام یک سرمایه برای انسجام ملی در کشور را فراهم کرده و اگر از این سرمایه در اقتصاد استفاده و به خودمان اتکا کنیم، موجب می شود امیدوار به بیگانگان نبوده و نگاهمان به بیرون نباشد.
کد خبر: ۷۹۷۹۱۶
تاریخ انتشار: ۲۰ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۱۸:۱۳ 10 May 2018

محمدرضا پورابراهیمی درباره خروج آمریکا از برجام اظهار کرد: در برجام از ابتدا تا انتها دو مسیر برای ایران مهم بود که یک محور، موضوعات هسته ای و محور دیگر بحث اقتصادی است.

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی، افزود: خلاصه برجام این می شود که ما در هسته ای تعهد کردیم محدودیت هایی بپذیریم و طرف مقابل متعهد شد محدودیت های اقتصادی را کمتر کند.

پورابراهیمی با بیان اینکه ایران به تعهدات هسته ای ۱۰۰ درصد عمل کرد، گفت: ۵۰ درصد موضوع از سمت ما عمل شده و آژانس تایید کرده و طرف های ما نیز به جز آمریکا همواره به این مسئله اذعان کردند.

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس بیان کرد: از روز اول در دولت قبلی آمریکا کارشکنی آغاز شد و نگذاشت چیزهایی که باید نصیب ایران می شد، تحقق یابد و آمریکایی‌ها از زمان امضای برجام نه خودشان حاضر شدند لغو تحریم‌ها را عملیاتی کنند و نه اجازه دادند کشورهای دیگر به ما انتفاع اقتصادی برسانند.

وی اظهار کرد: تنها موضوعی که بعد از برجام اتفاق افتاد افزایش فروش نفت بود و هیچ زیرساخت فعالیت‌های اقتصادی مبتنی بر نظام بانکی و مراودات بین المللی و تعهدات در طراز بازرگانی و پرداختی بین کشورها شکل نگرفت و هیچ گونه فضای مثبتی در بحث تحریم ها ایجاد نشد و تحریم برطرف نشد و تنها مراودات ناچیز و ضعیفی بانک های اروپایی برقرار کردند.

پورابراهیمی بیان کرد: ما هیچ خیری از مزیت مهم اقتصادی برجام ندیدیم و آمریکا اگرچه اکنون ظاهرا از برجام به صورت شکلی خارج شد به نظر بنده از همان ابتدا به صورت محتوایی از برجام خارج شده بود.

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس با تاکید براینکه باید در این شرایط راهکارهای خود را دنبال کنیم، افزود: ما کار را به گونه ای جلو بردیم که اجازه ندادیم آنچه مورد نظر آمریکا بود که با مشکلات خاص روبه رو شویم محقق نشود، اما هزینه‌هایی بر ما تحمیل شده است.

وی گفت: برجام به جز افزایش فروش نفت در بقیه موارد و موضوعات هیچکدام تاثیر مثبت نداشت که اکنون خروج آمریکا بخواهد تاثیر منفی بگذارد.

پورابراهیمی تصریح کرد: ایران سال ها با این شرایط خو گرفته و رویکرد خود را با این ادبیات وفق داده و تحریم موجب می شود راهکارهایی برای خود پیدا کند و موفقیت هایی داشته ایم و در مواردی با تحریم، خودکفا شدیم لذا باید در اقتصاد و نظام بانکی هم مسیرهای جدیدی پیدا کنیم.

این نماینده مردم در مجلس دهم، اظهار کرد: این مسیر خیلی نمی تواند ایران را متوقف کند و اکنون همین خروج از برجام یک سرمایه برای انسجام ملی در کشور را فراهم کرده و اگر از این سرمایه در اقتصاد استفاده و به خودمان اتکا کنیم، موجب می شود امیدوار به بیگانگان نبوده و نگاهمان به بیرون نباشد.

وی تصریح کرد: در جنگ تحمیلی روی پای خودمان ایستادیم و اتفاقات بزرگ از اواسط جنگ افتاد.

پورابراهیمی در بخش دیگری از سخنانش گفت: با این حرکت آمریکا که خلاف مقررات بین المللی و تعهداتش بود، آبروی آمریکا رفته و می تواند نقطه اتکا و مثبتی برای ما باشد که فرصت را به انسجام ملی تبدیل کنیم.

به گزارش ایسنا، وی افزود: از درس های برجام این بود که چشم امید ما به داخل باشد و اینکه آمریکایی‌ها می گویند اگر با ما همکاری کنید با شما همکاری می کنیم، دروغ محض است.

سلام پرواز
بلیط اتوبوس
تبلیغات تابناک
اشتراک گذاری
برچسب منتخب
# فطریه # جیش العدل # حمله به کنسولگری ایران در سوریه # کفاره روزه # جهش تولید با مشارکت مردم