بازدید 37133

امتیازهای توریست آمریکایی به ایران

«ایران جای ترسناکی نیست، شاید رانندگی مردم آن وحشتناک باشد، اما آن‌ها به هیچ‌وجه تروریست نیستند.»
کد خبر: ۷۹۷۰۳۹
تاریخ انتشار: ۱۸ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۱۱:۰۰ 08 May 2018

«جان» اهل پورتوریکو است، ‌ مجمع‌الجزایری در شمال شرقی منطقه کارائیب از نواحی غیرضمیمه ایالات متحده آمریکا که تحت حاکمیت سیاسی این کشور قرار دارد و مردمش با گذرنامه آمریکایی سفر می‌کنند.

به گزارش ایسنا، او تا حالا ۱۵۷ کشور را دیده است و سه سال پیش به ایران آمده و به‌تازگی دومین سفرش را به کشورمان تجربه کرده. جان خودش را «پسر ایران» معرفی می‌کند، درحالی‌که بین دوستانش با عنوان توریست آمریکایی شناخته می‌شود.

او پیش از آن‌که موفق شود ویزای ایران را برای دومین‌بار بگیرد، به قشم و کیش سفر کرده بود؛ جزایری که ورود به آن‌ها بدون ویزا امکان‌پذیر است.

این گردشگر در پایان سفرش کارنامه‌ای را برای ایران تهیه کرده و به آنچه ممکن است گردشگران دیگر لازم داشته باشند، درباره‌ی کیفیت خدمات و زیرساخت سفر در ایران بدانند، امتیازهایی داده است تا شاید ذهنیت‌سازی‌ مثبتی کرده باشد.

او در سفر قبلی‌اش هم کارنامه مشابهی را تهیه کرده بود که این‌بار بر پایه‌ی تجربه‌های جدیدش و واقعیت‌هایی که یافته، امتیازها را با اندک تغییرات در کارنامه ۲۰۱۸ ایران ثبت کرده است.

این گردشگر در اینستاگرامش نوشته است؛ «امیدوارم پس از ۳ هزار کیلومتر که در ۷۵ روز طی کردم قادر باشم به همه نشان دهم ایران جای ترسناکی نیست، مهم‌تر آن‌که مردم این کشور تروریست نیستند، آن‌ها ممکن است در رانندگی وحشتناک باشند، اما به هیچ‌وجه تروریست نیستند. »

او درباره‌ غذا، زندگی شبانه، امنیت، حمل و نقل، رانندگی و هزینه سفر در ایران نقطه نظراتی را نیز مطرح کرده است.

جان که شیفته قورمه‌سبزی است، گفته؛ در ایران تنوع غذاهای خوشمزه، گسترده است و در این کشور هیچکس گرسنه نخواهد ماند، مگر این‌که گیاهخوار باشد!

دیدگاه او درباره امنیتِ ایران مشابه سایر گردشگران خارجی است که تجربه سفر به کشورمان را داشته‌اند. او ایران را امن‌ترین کشوری می‌داند که تا کنون به آن سفر کرده است.

جان همچنین مسیرهای دسترسی را خوب توصیف کرده و اعتقاد دارد، جاده‌های ایران شرایط خوبی دارند.

این گردشگر با وجود این اظهارات مثبت، ایرانی‌ها را از بدترین رانندگان توصیف کرده که در تمام عمر خود دیده است.

او طبعیت ایران را زیبا و باورنکردنی وصف کرده و درباره فرهنگ، فقط به نوشتن این جمله که «تمدن ۲۵۰۰ ساله» اکتفا کرده و درحالی‌که قدمت تمدن و تاریخ در ایران به حدود ۷ هزار سال می‌رسد، اما این میزان قدمت که او در نوشته‌هایش اشاره کرده برای برانگیختن حیرت کافی بوده، چرا که از مخاطبانش پرسیده؛ «به این قدمت، توضیح دیگری اضافه کنم؟»

این گردشگر از آن‌جا که به جنوب، شمال و غرب ایران سفر کرده و شیراز، کرمان و اصفهان را محبوب‌ترین شهرهایش معرفی کرده، درباره‌ی وضعیت زیرساخت‌های بهداشتی و رفاهی اظهار نظرهایی داشته و معتقد است که در سراسر ایران مخصوصا شهرهای بزرگ وضعیت زیرساخت خوب است، اگرچه مناطق فراموش شده‌ای مثل کردستان هم وجود دارد.

جان که امتیازی پایینی به کیفیت اینترنت در ایران داده، معتقد است، اینترنت توسط دولت نظارت می‌شود، شاید به این خاطر کُند است.

او که حدود شش سال است در سفر به سر می‌برد و این مدت ۱۵۷ کشور دنیا را دیده، درباره آزادی در ایران گفته، مردم ایران به اندازه‌ای آزاد هستند که دولت اجازه می‌دهد که متاسفانه خیلی نیست.

مهمان‌نوازی که بالاترین امتیاز را از این گردشگر گرفته نیز بی‌همتا توصیف شده است.

او دانش زبان انگلیسی مردم را خوب و نه عالی معرفی کرده و به گردشگران توصیه کرده، دانستن پایه زبان فارسی کمک می‌کند کارها بهتر پیش برود.

از نظر «جان»، ایران برای گردشگران خارجی خیلی ارزان است. هرچند او زمانی به ایران سفر کرده که دلار حدود ۶ هزار تومان معاوضه می‌شده و از طرفی مهمان‌نوازی ایرانی‌ها باعث شده مجموعا سفر ارزانی را در ایران تجربه کند.

این گردشگر در مجموع احساسش را از سفر به ایران مثبت توصیف کرده و این کشور را در زمره‌ی مقاصد محبوبش قرار داده و به سایر گردشگران هم سفر به آن را توصیه کرده است.

تور تابستان ۱۴۰۳
تبلیغات تابناک
اشتراک گذاری
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۱۱
انتشار یافته: ۱۹
نمرش به رانندگی ایرانی ها من رو کشته ولی ادم صادقیه
واقعا میگم باید برید فکری به حال خودتون بکنید
یک علاف از امریکای لاتین بلند شده اومده ایران در موردش گزارش تهیه می کنید
شاه هخامنشی به جای آرزوی دوری دروغ و خشکسالی باید آرزوی دور شدن علافی از این ملت رو می کرد
مهمان نوازی خرج کردن نیست سرمایه گذاریه این رو قران بهمون یاد داده .
انصافا نمرات بخش رانندگی و اینترنت ، صحیح است و البته جای تاسف داره.
اقا یه فکری برای رانندگی مون باید بکنیم.. خیلی ضایع است برن همه چا بگن افتضاح... واقعا فرهنگ رانندگی نمایی از فرهنگ درونی و واقعی مردم است...
ایران اگر مسئول متعهد و آگاه داشت درامد توریست دهها برابر این نفت نکبت بود .
افسوس
چقدر ما بدبختیم، کاش یه مدت عضو صحفه این آدم میشدین، و با افرادی که باهاش ارتباط دارن صحبت می کردین تا میفهمیدین اینایی که گفتین نشونه بدبختی ماست نه افتخار،
از بس که آدمای ضعیفی هستیم که جان شده یه قهرمان برای ما
این آدم چند ماهه توی ایران میچرخه
مفتم میخوره
مفت میخره
بهترین خونه ها میبرنش
هیچ کجای دنیا همچین کاری نمیکنن که ما می کنیم
از بس که احساس حقارت داریم
ما به کجا رفتیم که نظر یک گردشگر خارجی که حتی کشورش هم نمیدونیم کجای دنیاست اونقدر برامون مهم میشه که جز اخبارمون قرار میگیره
دزدان کارائیب مشهور هستند ولی اینجا که اومده شاخ دراورده که چطور اینهمه دزدی و اختلاس میشه و اب از اب تکون نمیخوره......
ای کاش یه مقدار محدویتها را برای توریستها حداقل کم می کردید تا هزاران شغل برای مردم ایجاد شود
متاسفانه اکثر آنانی که پشتیبان این محدودیتها هستند مشکل معیشت ندارند
ندرت کشورهایی هستند که این گونه به منافع ملی کشورشان وصنعت توریست بی اعتناباشند
رانندگی را صفر داده!
مملکت بدبخت شده طرف با 400 دلار 30 روز توی ایران گشته
اون وقت یه ایرانی بخواد 30 روز ایران رو بگرده یا خدا
روزی 10 دلار خرج کرده است! همه اش مهمان بوده؟
کارت دومی گزینه آزادی رو ازش حذف کردن. باید قبول کنیم آزادی تو ایران خیلی محدوده حتی در مقایسه با عربستان و سودان
خوبه حجابشم رعایت کرده..فقط امتیاز آزادی اجتماعیش پایینه..که لازم تذکر داد بهش.
ما چقدر خوبیم ..!
مملکت ما چه منفعتی از سفر جان های مفت سفر کن می برد که فکر می کنید باید او را تبلیغ کنید او دارد می گوید بیایید ایران و سربار مردمش باشید و برای دل خوش کنک ما اسم این می شود میهمان نوازی
واقعاٌ‌خجالت داره اون بحث رانندگی،‌کاشکی این رئیس راهنمایی و رانندگی یه کم بهش بر بخوره که واقعاٌ‌همکاراش بود یا نبودشون یکیه
تابناک برای کی نوشتی مردم ایران که خودشون را حقیر میدانند ولو اینکه از نظر واقعیات چیز دیگری است
امان از دست مردم ما
برچسب منتخب
# حمله به کنسولگری ایران در سوریه # جهش تولید با مشارکت مردم # اسرائیل # حمله ایران به اسرائیل