روز پنجشنبه قیمت نفت آمریکا نسبت به قیمت بسته شده در اواخر روز چهارشنبه نسبتا افزایش یافت و به  ۶۱.۲۶ دلار رسید. از دلایل افزایش نسبی قیمت نفت در روز جاری می توان به افزایش تقاضای جهانی برای نفت و افزایش تولید نفت خام توسط آمریکا اشاره کرد. 
کد خبر: ۷۸۰۸۸۳
تاریخ انتشار: ۱۷ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۶:۲۹ 08 March 2018

افزایش قیمت نفت با افزایش تقاضای جهانيروز پنجشنبه قیمت نفت آمریکا نسبت به قیمت بسته شده در اواخر روز چهارشنبه نسبتا افزایش یافت و به  ۶۱.۲۶ دلار رسید. از دلایل افزایش نسبی قیمت نفت در روز جاری می توان به افزایش تقاضای جهانی برای نفت و افزایش تولید نفت خام توسط آمریکا اشاره کرد. 

به گزارش تابناک اقتصادی به نقل از رویترز، امروز قیمت آتی نفت خام برنت نسبت به قیمت بسته شده در اواخر روز چهارشنبه ۱۲ سنت (۰.۲ درصد) افزایش یافت و این نفت در بازار بشکه ای ۶۴.۴۶ دلار معامله شد. این در حالی است که معاملۀ آتی نفت وست تگزاس اینترمدیت آمریکا با افزایشی ۱۱ سنتی (۰.۲ درصد) بشکه ای ۶۲.۲۶ دلار صورت گرفت. لازم به ذکر است که دیروز قیمت نفت برنت و وست تگزاس اینترمدیت بیش از ۲ درصد کاهش یافته بود. 

افزون بر این، گفته می شود که با افزایش موجودی نفت خام آمریکا قیمت این محصول در روز جاری افزایشی نسبی داشته است. بر اساس آمارهای رسمی منتشر شده توسط اداره اطلاعات انرژی آمریکا، موجودی نفت خام این کشور در هفته ی منتهی به ۲ مارچ با افزایشی ۲.۴ میلیون بشکه ای به مجموع ۴۲۵.۹۱ میلیون بشکه رسیده است.

افزایش موجودی نفت خام آمریکا در حالی اتفاق افتاده است که با نزدیک شدن به پایان فصل زمستان میزان تقاضا برای نفت افزایش یافته و برخی از پالایشگاه های نفت به دلیل انجام تعمیرات بسته شده اند. در این خصوص، بانک گلدمن ساکس پیش بینی کرده است که سال ۲۰۱۸ میلادی با افزایش ۱.۸۵ میلیون بشکه ای تقاضا مواجه خواهد بود.  

همچنین، گفته می شود که علیرغم تلاش اوپک و همپیمانان آن در رابطه با کاهش عرضه ی نفت در بازارهای جهانی با هدف افزایش قیمت این محصول، عرضه ی نفت در بازارهای جهانی به حد کافی وجود دارد. در این خصوص، اداره اطلاعات انرژی آمریکا پیش بینی کرده بود که آمریکا روزانه بیش از ۱۲۰،۰۰۰ بشکه بر تولید نفت خام خواهد افزود به طوری که تا پایان سه ماهه ی سوم سال ۲۰۱۸ میزان تولید نفت توسط این کشور به ۱۱.۱۷ میلیون بشکه در روز خواهد رسید. لازم به ذکر است که این میزان از تولید آمریکا را به بزرگترین تولید کننده ی نفت در جهان تبدیل خواهد کرد. در حال حاضر آمریکا با تولید کمتر از ۱۱ میلیون بشکه نفت در روز پس از روسیه بزرگترین تولید کننده ی نفت در دنیا است. 

در پایان باید خاطر نشان گردد که ادامه ی اجرای قرارداد کاهش تولید اوپک و همپیمانان آن در ماه های اخیر باعث شده است که میزان کلی تقاضای نفت افزایش یافته و در نتیجه قیمت این محصول افزایش یابد. در این خصوص، سازمان کشور های صادر کننده نفت و ۱۱ کشور دیگر از جمله روسیه در اواخر سال ۲۰۱۶ توافق کرده بودند تا برای ایجاد تعادل میان عرضه و تقاضا و در پی آن افزایش قیمت نفت، تولید خود را از اول سال ۲۰۱۷ در مجموع روزانه ۱.۸ میلیون بشکه کاهش دهند. در تاریخ ۲۵ می سال ۲۰۱۷، تولید کنندگان تصمیم گرفتند که قرارداد کاهش تولید نفت را که در ابتدا ۶ ماهه بود، برای ۹ ماه دیگر تمدید کنند، و تا ماه مارس ۲۰۱۸ به کاهش تولید ادامه دهند.

علاوه بر این، در روز ۳۰ ام نوامبر سال ۲۰۱۷ اعضای اوپک به همراه کشورهای غیر عضو به رهبری روسیه توافق کردند که تا پایان سال ۲۰۱۸ میلادی قرارداد مزبور را تمدید کرده و تولید نفت را کاهش دهند. در این خصوص، گزارش های منتشر شده توسط اوپک نشان می دهد که میزان پایبندی این نهاد و همپیمانان آن به قرارداد کاهش تولید در ماه ژانویه ی سال جاری ۱۳۳ درصد بوده است. گزارش ها حاکی از آن است که اوپک هنوز یه طور رسمی در خصوص تمدید مجدد قرارداد کاهش تولید برای سال ۲۰۱۹ تصمیم گیری نکرده وممکن است روسیه در خصوص امکان خروج از این قرارداد بر اعضای اوپک فشار وارد کند.

 

برچسب ها
خبرهای مرتبط
روی خط سایت ها
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر: