کد خبر: ۷۸۰۲۰۷
تاریخ انتشار: ۱۵ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۳:۵۱ 06 March 2018
علی مطهری درباره حجاب نوشت، بعید است این روسری نیم‌بند آنقدر مزاحم باشد که افرادی برای حذف آن حاضر به در خطر قرار دادن خود باشند، بلکه هدف این است که بعد از حذف روسری نوبت به پوشش‌های دیگر می‌رسد تا به نقطه آخر یعنی خیابانهای اروپا و آمریکا و شمال تهران در زمان رژیم گذشته برسیم.

به گزارش ایسنا متن یادداشت نماینده تهران در مجلس به شرح زیر است:

«آنچه امروز تحت عنوان حجاب اختیاری مطرح است و رسانه‌های خارجی به آن دامن می‌زنند، ظاهری دارد و باطنی و به قول شاعر «صورتی در زیر دارد آنچه در بالاستی». ظاهر قضیه این است که می‌خواهیم در داشتن روسری آزاد باشیم. اما وقتی تعمق می‌کنیم می‌بینیم بعید است این روسری نیم‌بند که فلسفه پوشش اسلامی را هم تأمین نمی‌کند آنقدر مزاحم باشد که افرادی برای حذف آن حاضر به در خطر قرار دادن خود باشند، بلکه هدف، بالاتر از این حرفهاست و آن اینکه بعد از حذف روسری نوبت به پوشش‌های دیگر می‌رسد تا به نقطه آخر یعنی خیابانهای اروپا و آمریکا و شمال تهران در زمان رژیم گذشته برسیم، چیزی که تحقق آن همان و بیرون رفتن روح فتوت و رشادت و شجاعت و آرمان‌خواهی از وجود جوانان و میانسالان و کهنسالان همان.

وقتی از طرفداران حجاب اختیاری سؤال می‌کنیم مرز این اختیار کجاست، پاسخی ندارند جز اینکه جامعه اروپا و شهرهایی مثل آنتالیا را نشان بدهند و در نهایت بگویند برهنگی، که بیماری امروز دنیای ماست و به عقیده محققان اجتماعی مدیریت جهانی آن با صهیونیسم است چرا که تا هفتاد هشتاد سال پیش حتی زنان اروپا نیز از پوشش قابل قبولی حتی با روسری برخوردار بودند و این وضعیت رسوا مربوط به حدود نیم قرن اخیر است.

متأسفانه برخی محترمین نیز به این موضوع دامن می‌زنند. حجت‌الاسلام ایازی با استناد به نقل قولی از استاد حکیمی مدعی شده‌اند که شهید آیت‌الله مطهری طرفدار حجاب اختیاری بود، در حالی که همان نقل قول نیز دالّ بر این مطلب نیست. طبق نقل آقای حکیمی، در موضوع قانونی شدن پوشش اسلامی در ادارات دولتی در ماه اول پیروزی انقلاب اسلامی، استاد مطهری گفته‌اند «طرح مسئله حجاب زود بود» و بعد فرموده‌اند «من خدمت امام رفتم و گفتم الان وقت این نبود که شما این مسئله را مطرح کنید.» در یادداشتی هم که زمان شهادت آیت‌الله مطهری در جیب لباس ایشان یافت شد و در آن، مطالبی که بنا بوده با امام خمینی(ره) مطرح کنند یا مطرح کرده بودند فهرست شده، از جمله آمده است: «پیشنهاد آقای تهرانی (آیت‌الله سید محمدحسین حسینی تهرانی) و حجاب استاندارد شده» و «توقیف اجرای حدود اسلامی به برقرار شدن نظامات اسلامی».

از مجموع اینها برمی‌آید که نظر استاد مطهری این بوده است که مطرح شدن الزام حجاب در اسفند 1357 زودهنگام بوده و می‌بایست بعد از استقرار نسبی نظامات اسلامی در کشور مطرح شود، نه این که ایشان موافق حجاب اختیاری بوده‌اند.

اما کسانی که سنگ حجاب اختیاری را به سینه می‌زنند باید بدانند که بانوان ما با آنها همراهی نخواهند کرد زیرا آنها پوشش اسلامی را انتخاب و اختیار کرده‌اند و آن را از نظر بالا رفتن ارزش و احترام زن و آرامش روانی جامعه و افزایش نیروی کار جامعه و استحکام کانون خانواده، بهتر و برتر از بی‌حجابی می‌دانند و آثار بی‌حجابی را بهتر از مردان می‌دانند.

به یاد دارم در ماههای اول پیروزی انقلاب اسلامی، تلویزیون با یک کارمند زن درباره پوشش جدیدش مصاحبه می‌کرد. او می‌گفت از مسئولان کشور تشکر می‌کنم که ما زنان اداری را از یک رقابت سخت در ادارات نجات دادند. ما قبل از انقلاب، هر روز صبح پیش از آمدن به اداره یک ساعت آرایش می‌کردیم و به خود می‌رسیدیم تا از رقبای خود در اداره عقب نمانیم، امروز همه با یک لباس ساده و پوشش مناسب و بدون آرایش به اداره می‌رویم و از آن رقابت نفس‌گیر راحت شدیم.

کسانی که از حجاب اختیاری سخن می‌گویند مفاسد ناشی از بی‌حجابی دوره رژیم گذشته را فراموش کرده‌اند یا سنشان اقتضا نمی‌کند که به یاد آورند، که برخی از آنها قابل ذکر کردن نیست. فاجعه اندلس را که طی آن غربیها سرزمین اندلس را به گفته خودشان به کمک دو عنصر زن و شراب از دست مسلمانان خارج کردند و مرتکب جنایتهای وحشتناک شدند نباید فراموش کنیم.

اصرار رژیم گذشته بر بی‌حجابی و دایر کردن مراکز فحشاء و کاخهای جوانان، یک سیاست حساب شده بود که جوانان فیلشان یاد هندوستان نکند. هر نظام سیاسی که می‌خواهد مردمش او را راحت بگذارند، به اشاعه بی‌بند و باری می‌پردازد تا مردم مشغول باشند و او به کارش بپردازد. اگر جمهوری اسلامی بر پوشش اسلامی تأکید دارد گذشته از این که دستور اسلام است، بدین علت است که خیر دنیا و آخرت مردم خود را می‌خواهد و نسبت به سعادت اخلاقی و روحی مردم خود نیز احساس مسئولیت می‌کند و مانند یک حکومت سکولار نسبت به اخلاق و عقاید مردم بی‌تفاوت نیست و خود را تنها متعهد به تأمین معاش مردم نمی‌داند.

برخی از طرفداران حجاب اختیاری برای اثبات ادعای خود به اختیاری بودن نماز و روزه استناد می‌کنند که هرکس که نماز نخوانْد یا روزه نگرفت گناهش پای خودش است و ما مأمور به الزام نیستیم. به این افراد باید گفت رعایت پوشش اسلامی که شامل زن و مرد می‌شود و به دلایلی برای زن حدود بیشتری دارد، در دو حوزه قابل بحث است، یکی در حریم خصوصی و دیگر در اجتماع . در حریم خصوصی مانند محل سکونت، حکم الزام یا اختیار حجاب مانند حکم نماز و روزه است و کسی نمی‌تواند الزام ایجاد کند و اساساً الزام شدنی نیست. اما در حوزه اجتماع، مسئله حجاب و پوشش قابل قیاس با نماز و روزه نیست چرا که بی‌حجابی آثار مستقیم خاص خود را دارد و در اینجا حق اجتماع مطرح می‌شود و کسی نمی‌تواند بگوید نوع پوشش من فقط به خودم مربوط است.

به هرحال کسانی که این روزها بر طبل حجاب اختیاری می‌کوبند در تقسیم اول دو دسته‌اند یکی گروهی که هدف سیاسی دارند و رسانه‌های خارجی پیگیر کار آنها هستند، گروه دوم کسانی که هدف سیاسی ندارند و خود به دو دسته تقسیم می‌شوند: افرادی که در امور دینی سهل‌انگار و به دنبال راحتی و بی‌قیدی هستند که در میان آنها به تعبیر شهید مطهری مردان شکارچی نیز حضور دارند که با شعار آزادی زن، دنبال شکارهای خود هستند؛ و دسته دیگر کسانی که از روی حسن نیت و اعتقاد، فکر می‌کنند حجاب اختیاری به نفع جامعه است. خطاب این مقاله بیشتر به این افراد است.»
خبرهای مرتبط
روی خط سایت ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۶۲
انتشار یافته: ۱۵
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۰۰ - ۱۳۹۶/۱۲/۱۵
چرا اینطور فکر می کنید؟!مگر مادران ما که در زمان رژیم قبل بودند حجاب آن هم از نوع چادر نداشتند؟!کسی مگر متعرض می شد؟الان هم که مثلا بعضیها شکر خدا حجاب دارند!از بی حجابهای آن موقع بدترند!هزار یک جور بزک دوزک می کنند و ...
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۰۷ - ۱۳۹۶/۱۲/۱۵
جناب آقای مطهری
بین سفید و سیاه طیف وسیعی از رنگ ها وجود دارد که هر کدام از مخلوقات خداوند بنابر توانی هایشان می توانند آنها را ببینند و از آنها استفاده نمایند.
محمدخانی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۱۳ - ۱۳۹۶/۱۲/۱۵
الحق و النصاف موضوع حجاب را خیلی خوب مورد تحلیل قرار داده اند و برای لحظه ای ما را به سمت آثار استاد شهید مطهری سوق داند .
اینحقیر به همه دوستان عزیز خواننده سایت تابناک توصیه می کنم با دقت بیشتر بدون تعصب و مخالفت مطالب ارائه شده متن بالا مطالعه و مورد بررسی قرار دهید .
آقای دکتر علی مطهری ، دست مریزاد.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۱۳ - ۱۳۹۶/۱۲/۱۵
بالاترین نعمتی که خداوند به انسان داده اختیار و آزادی است
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۱۸ - ۱۳۹۶/۱۲/۱۵
برادر من چرا همه چی رو سیاسی میکنید؟
مردم سر سوزنی آزادی میخوان.
ایرانی از مارسی
|
France
|
۱۵:۰۲ - ۱۳۹۶/۱۲/۱۵
حجاب اختیاری به معنای بی حجابی نیست. بکار بردن کلمه برهنگی برای حجاب اختیاری بسیار توهین آمیز و نشانه بی اطلاعی از فرهنگ زن ایرانی است. آیا زنان ایرانی قبل از انقلاب و یا هزاران زنی که در تظاهرات انقلابی ضدشاه شرکت کردند برهنه بودند؟ آیا زنان ژاپنی و روسی و اروپائی و امریکائی برهنه به خیابان می آیند. کمی در بکاربردن کلمات دقت کنید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۰۹ - ۱۳۹۶/۱۲/۱۵
عاليييييييي
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۰۹ - ۱۳۹۶/۱۲/۱۵
قرن بیست ویکم چه چیزهایی باید بشنویم واقعا افسوس
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۳۰ - ۱۳۹۶/۱۲/۱۵
اینقدری که تو ایران جرم وجنایت میشه تو کشورهایی که شما بهشون میگید برهنه رخ نمیده
تو امریکا 300 میلیون اسلحه هست چند نفر کشته میشن
مشکل از نگاه ناپاک مرد هاست
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۳۶ - ۱۳۹۶/۱۲/۱۵
در خصوص آزادي حجاب شما از كشور هايي نام مي بريد كه تفاوت ايدوئلوژيكي با كشور مان دارند چرا از كشور هاي كه از اين لحاظ به ما نزديك هستند نام نمي بريد مانند كشور سوريه و جنوب لبنان و...
ناشناس
|
Netherlands
|
۱۵:۴۳ - ۱۳۹۶/۱۲/۱۵
آنچه که ما در خیابان‌های چند کشور اروپایی دیدیم بسیار ساده و سالم تر از ایران بود.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۴۸ - ۱۳۹۶/۱۲/۱۵
نمیدونم آقای مطهری کجای خیابونای آنتالیا یا اروپا و آمریکا رو میگه برهنگی هستش.

به جز مناطق ساحلی که خب ملت به اقتضای ساحل بودنش!! لباس شنا یا برای آفتاب گرفتن میپوشن، خیابونای همون آنتالیا که ایشون میگن خانوما پوشش معمولی دارن عمدتا.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۵۷ - ۱۳۹۶/۱۲/۱۵
خداوند را شاکریم که در حال حاضر جامعه ما از هر نوع فسادی عاری است !!! چرا ؟ چون بانوان حجاب دارند .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۲۵ - ۱۳۹۶/۱۲/۱۵
دیگه حجابی نموده که بخوان ورش دارن یا بزارن
افشین
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۳۶ - ۱۳۹۶/۱۲/۱۵
این سخن ناصوابی است، دلیل آن هم این است که ایرانیان خود اهل پاکدامنی و عفت هستند ولی شما آن را اجباری کرده اید و نتیجه عکس گرفته اید، برهنگی هم تعریف دارد، شما حتی معنی برهنگی را هم نمی دانید. آیا مادری که دامن کوتاه پوشیده و ساق پایش معلوم است، برهنه است؟ داخل خانه که نیست بیرون از خانه چطور؟...
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر: