وزارت نفت درباره مقاومت توتال برای استفاده حداکثری از توان داخل اعلام کرد که این موضوع مصداق کارشکنی نیست و با بهره گیری از مکانیزم های نظارتی و مذاکره حل و فصل می‌شود.
کد خبر: ۷۷۵۰۸۶
تاریخ انتشار: ۲۸ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۵:۲۸ 17 February 2018

وزارت نفت درباره مقاومت توتال برای استفاده حداکثری از توان داخل اعلام کرد که این موضوع مصداق کارشکنی نیست و با بهره گیری از مکانیزم های نظارتی و مذاکره حل و فصل می‌شود.

به گزارش خبرنگار مهر، در پی انتشار گزارشی با عنوان «کارشکنی توتال در استفاده از توان داخل/ نعمت زاده به زنگنه نامه نوشت» مورخ ۹۶.۱۱.۲۴ در این خبرگزاری، وزارت نفت توضیحی با این مضمون برای خبرگزاری مهر ارسال کرده است که متن کامل آن از نظرتان می گذرد:

وزارت نفت بر استفاده از توان داخلی در توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی اصرار دارد

وزارت نفت در تمامی مذاکرات ۴ سال گذشته با طرف های خارجی و در راستای راهبردهای اصولی «اقتصاد مقاومتی» مبنی بر «درون زایی و برون نگری»، در تمامی سطوح مذاکرات بر استفاده از توان شرکت های ایرانی در پروژه های صنعت نفت و انتقال دانش فنی از سوی طرف خارجی قرارداد وامکان حضور در بازارهای منطقه ای و جهانی تاکید داشته و در مذاکراتی که به عقد قرارداد نهایی منجر شده، مانند قرارداد توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی، سازوکارهایی پیش بینی کرده است تا به هیچ وجه امکان عدول از این اصول به وجود نیاید.

انتشار نامه جناب آقای مهندس نعمت زاده، مشاور ارشد وزیر نفت در امور صنعتی، مُهر تاییدی بر درستی مکانیزمهای نظارتی در نظر گرفته شده برای حسن اجرای مفاد قراردادهای بین المللی صنعت نفت است.

این سازوکارها به منظور صیانت از حقوق شرکت های توانمند داخلی که امکان ساخت کالاهای مورد نیاز پروژه با کیفیت بالا و استانداردهای لازم را دارا هستند در متن قراردادها گنجانده شده و وزارت نفت بر اجرای دقیق آن اصرار دارد و در این زمینه تحت هیچ شرایطی عقب نخواهد نشست.

همانگونه که در متن قرارداد فاز ۱۱ پارس جنوبی تصریح شده هیچ سقفی برای بهره گیری از توان شرکت های داخلی صلاحیت دار در این پروژه وجود ندارد و حتی با وجود قیمت ۱۰ درصد گرانتر، کنسرسیوم فاز ۱۱ مکلف به استفاده از توان شرکت های صلاحیت دار ایرانی در اجرای این پروژه است.

در این حال تاکید می‌شود از زمان نافذ قرارداد توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی با کنسرسیوم شرکت های توتال فرانسه، CNPCl چین و پتروپارس ایران، فرایندهای اجرایی این پروژه مطابق برنامه پیش رفته و چشم انداز روشنی از اجرای آن با بهره گیری از توان شرکت های داخلی وجود دارد.

لذا آن گونه که خبرگزاری مهر برای گزارش خود تیتر زده است، موضوع «کارشکنی» کنسرسیوم فاز ۱۱ مطرح نیست و مواردی که در گزارش به آن پرداخته شده است با بهره گیری از مکانیزم های نظارتی و مذاکره حل و فصل می‌شود.

 

اشتراک گذاری
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
برچسب منتخب
سهمیه بندی بنزین قیمت بنزین طرح حمایت معیشتی غزه بولیوی مذهب جعفری آلودگی هوا کارت سوخت