اقتصاد در گذر زمان
موضوع "اقتصاد ایران و جهان در گذر زمان" در این نوشتار به وقایع تاریخی بیست و پنجمین روز بهمن ماه اختصاص دارد که به طور مستقیم و غیر مستقیم اقتصاد ایران و جهان را متاثر کرده است.  
کد خبر: ۷۷۴۰۸۹
تاریخ انتشار: ۲۵ بهمن ۱۳۹۶ - ۰۷:۰۰ 14 February 2018

به گزارش تابناک اقتصادی، تاریخ اقتصاد ایران و جهان آینه ای است تمام نما از رویدادهای اقتصادی که در گذشته رخ داده است و بیانگر ریشه های تاریخی بسیاری از واقعیت های امروز ایران و جهان است. موضوع "اقتصاد ایران و جهان در گذر زمان" در این نوشتار به وقایع تاریخی بیست و پنجمین روز بهمن ماه اختصاص دارد که به طور مستقیم و غیر مستقیم اقتصاد ایران و جهان را متاثر کرده است.

 

25 بهمن 1301، مستوفی ‌الممالک پس از گذشت پانزده روز از حکم رییس ‌الوزرایی ‌اش وزیران کابینه خود را به این شرح معرفی کرد: مستوفی ‌الممالک، رییس ‌الوزرا و وزیر داخله، نصر‌الملک، وزیر مالیه - ذکاء‌الملک، وزیر خارجه - ممتاز‌الملک، وزیر عدلیه – محتشم ‌السلطنه، وزیر معارف - سردار سپه، ‌وزیر جنگ.

25 بهمن 1319، سفارت آمريكا از وزارت امور خارجه ايران درخواست كرد فهرستي از كشتي هاي ثبت شده ايران دريافت دارد.

25 بهمن 1324، احمد قوام اعضای کابینه خود را به این شرح معرفی کرد: احمد قوام، نخست‌ وزیر، وزیر امور خارجه و وزیرکشور - مرتضی قلی بیات، وزیر دارایی - انوشیروان سپهبدی، وزیر دادگستری - احمدعلی سپهر، وزیر پیشه و هنر - دکتر منوچهر اقبال، وزیر بهداری - محمدتقی بهار، وزیر فرهنگ – سهام ‌الدین غفاری، وزیر پست و تلگراف – شمس ‌الدین امیرعلایی، کفیل وزارت کشاورزی - دکتر متین دفتری، وزیر مشاور.

25 بهمن 1329، وزارت امور خارجه اعلام كرد اسرائيل اخيراً بسياري از پرتقالهاي توليدي آن كشور را كه به 5 نوع آفت مبتلا و فاقد گواهي بهداشت هستند به ايران صادر كرده است.

25 بهمن 1331، كشتي ميريلا (Miriella) كه نفت ايران را به ايتاليا مي برد، پس از ورود به بندر ونيز با طرح شكايتي از سوي شركت سابق نفت انگليس و ايران به دادگاه ونيز، توقيف شد. اما دادگاه در 19 اسفند دولت ايران را ذيحق دانست و كشتي را با محموله آن آزاد كرد.

25 بهمن 1335، جراید کشور از تاسیس اداره کاریابی و مشاغل امور صنعتی و حرفه ‌ای و بازرگانی در تهران خبر دادند و اعلام کردند این اداره به اداره مرزی کار و تشکیلات آموزش حرفه‌ای وزارت کار اضافه شد.

25 بهمن 1339، دانشگاه ملی با دو دانشکده معماری و علوم مالی و اقتصادی به ریاست دکتر علی شیخ ‌الاسلام کار خود را آغاز کرد.

25 بهمن 1349، اوپک در مبارزه با کمپانی ‌های نفتی پیروز شد و قرارداد جدید نفت امضا شد. به موجب این قرارداد درآمد ایران 350 میلیون دلار افزایش یافت.

25 بهمن 1354، ارتشبد طوفانيان درباره گزارشهاي مربوط به پرداخت رشوه از سوي شركتهاي فروشنده ادوات نظامي به ايراني ها گفت «شركت گرومن به بعضي واسطه هاي غيرقانوني مبالغ كلاني "حق العمل" پرداخت كرده است.

25 بهمن 1355، به موجب يكي از اسناد ساواك كه امروز منتشر شد، اسرائيل اخيراً جوجه هاي مبتلا به بيماري كشنده «نيوكاسل» خود را به ايران صادر كرده است.

25 بهمن 1357، كليه اعتصاب ‌هاي دوران انقلاب به فرمان امام‌ خميني (ره) خاتمه يافت.

 

منابع: موسسه مطالعات و پژوهش های سیاسی و روزنامه دنیای اقتصاد

اشتراک گذاری
برچسب ها
خبرهای مرتبط
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
برچسب منتخب
مستند ایکسونامی ورنکش ذرت های آلوده مارک ویلموتس هشترود شهید تهرانی مقدم اقساط وام طرح ملی مسکن