اقتصاد در گذر زمان
موضوع "اقتصاد ایران و جهان در گذر زمان" در این نوشتار به وقایع تاریخی بیست و چهارمین روز بهمن ماه اختصاص دارد که به طور مستقیم و غیر مستقیم اقتصاد ایران و جهان را متاثر کرده است.  
کد خبر: ۷۷۳۷۷۷
تاریخ انتشار: ۲۴ بهمن ۱۳۹۶ - ۰۷:۰۰ 13 February 2018

به گزارش تابناک اقتصادی، تاریخ اقتصاد ایران و جهان آینه ای است تمام نما از رویدادهای اقتصادی که در گذشته رخ داده است و بیانگر ریشه های تاریخی بسیاری از واقعیت های امروز ایران و جهان است. موضوع "اقتصاد ایران و جهان در گذر زمان" در این نوشتار به وقایع تاریخی بیست و چهارمین روز بهمن ماه اختصاص دارد که به طور مستقیم و غیر مستقیم اقتصاد ایران و جهان را متاثر کرده است.

24 بهمن 1281، نخستين خودرو 750 دلاري فورد در كارخانه اش در خيابان ماك واقع در شهر ديترويت ميشيگان ساخته شد كه بعدا به يك پزشك فروخته شد. نام اين خودرو مدل ــ اِ 1903 بود. موتور اين خودرو ِ بنزين سوز داراي دو سيلندر و توان آن هشت اسب بخار بود و مي توانست تا سرعت 45 كيلومتر در ساعت حركت كند.

24 بهمن 1300، سفارت آمريكا در تهران به چاپ مقاله اي در روزنامه «نهضت شرق» اعتراض كرد. اين مقاله با اشاره به واگذاري امتياز نفت شمال به كمپاني آمريكايي استاندارداويل دو دولت آمريكا و انگليس را رقيب يكديگر در چپاول منابع و ذخاير ايران خوانده بود.

24 بهمن 1330، ترومن اظهار داشت: كمك نظامي آمريكا به ايران، از وقوع كودتاي كمونيستها در اين كشور ممانعت خواهد كرد.

24 بهمن 1347، وزارت خارجه آمريكا در نامه اي به «آرمين ماير» سفير آن كشور در تهران خاطر نشان كرد "شاه در مورد خط لوله نفت ايران به اسرائيل گفته است كه اين خط براي ايران سود مالي دارد و ايران در نظر دارد بدون توجه به شكايات اعراب، استفاده از آن را ادامه دهد... اسرائيل براي ايران به منزله يك دوست است".

24 بهمن 1358، دکترحسن عباسپور وزیر نیرو در گفت‌ وگویی اعلام کرد: طبق مصوبه دولت و شورای انقلاب نام بسیاری از سدهای ایران تغییر می‌ کند. وی اسامی تغییر کرده را به این شرح اعلام کرد: سد محمدرضا شاه به سد «دز»، سد فرح به سد «سفیدرود»، سد شهناز پهلوی به «اکباتان»، سد فرحناز پهلوی به سد «لتیان»، سد شاه اسماعیل به سد «گلپایگان»، سد شاه عباس کبیر به «زاینده ‌رود»، سد شاپور اول به «مهاباد»، سد کورش کبیر به «زرینه ‌رود»، سد داریوش کبیر به «درودزن» و سد رضاشاه به سد «کارون» تغییر نام یافته ‌اند. همچنین در این روز ۶ نفر از صاحبان سهام شرکت‌ های مرغک، زربال، ایفا، تکلم و چینه در نامه ‌ای به دادستان کل انقلاب (آقای قدوسی) نسبت به انتصاب مدیران دولتی از سوی وزارت کشاورزی برای این شرکت ‌ها اعتراض کرده ‌اند و رونوشت اعتراض خود را به رئیس جمهوری و شورای انقلاب نیز منعکس کرده ‌اند و یادآور شده ‌اند که از وزارت کشاورزی و مدیران تحمیلی ‌اش و محرکین این موضوع شکایت و اعلام جرم خواهند کرد.

 

منابع: موسسه مطالعات و پژوهش های سیاسی و روزنامه دنیای اقتصاد

اشتراک گذاری
برچسب ها
خبرهای مرتبط
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
برچسب منتخب
قیمت بنزین اعتراضات آبان 98 استعلام یارانه حمایتی سرباز کارت عبدالرضا داوری یارانه حمایتی قطعی سراسری اینترنت شیخ صباح الخالد الحمد الصباح