آمارهای رسمی نشان می‌دهد از میان صدها طرح فقط ۱۲ طرح دولتی و خصوصی حائز دریافت شرایط و مجوزها از هفت‌خان دیوان سالاری اقتصادی بوده‌اند.
کد خبر: ۷۷۱۳۸۲
تاریخ انتشار: ۱۶ بهمن ۱۳۹۶ - ۰۹:۳۶ 05 February 2018

آمارهای رسمی نشان می‌دهد از میان صدها طرح فقط ۱۲ طرح دولتی و خصوصی حائز دریافت شرایط و مجوزها از هفت‌خان دیوان سالاری اقتصادی بوده‌اند.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، طبق آمارهای رسمی از سوی مسئولان پس از برجام بالغ بر 31.7 میلیارد دلار فاینانس با کشورهای مختلف منعقد شده است.

فایناس به عنوان یکی از شیوه‌های تامین مالی در دنیا مطرح است و در سیاست ها و قانون برنامه ششم و بودجه‌های سنواتی مطرح شده است. با وجود تنگنای مالی سال‌های اخیر پیش بینی می‌شد که با انجام اصلاحاتی در فرایندها و نحوه اخذ مجوزهای لازم در زمینه سرمایه گذاری و فاینانس، امور تسهیل شده و درخواست‌ها و پروژه‌های معطل مانده سریعتر به مرحله عملیاتی اجرایی برسند.

اکنون 2 سال از اجرای برجام می‌گذرد و علی رغم انعقاد قراردادهای فایناس اما همچنان موانع عدیده‌ای پیش روی طرح‌های دولتی و حتی بخش خصوصی برای دستیابی به منابع مالی وجود دارد و در حقیقت شیوه پسابرجامی تامین مالی به مثابه گنجی بوده که قفل‌های متعددی بر آن زده شده است.برخلاف رویکرد عموم جامعه که عمده مشکلات را به مسائل بیرونی و بین الملل نسبت می دهند اما پیچیدگی فضای کسب و کار و اداری و دیوان سالاری خاص حاکم بر نظام اداری کشور مهمترین عامل دست نیافتنی بودن منابع مالی تلقی می‌شود.

پس از گذشت 2 سال تنها 12 طرح دولتی و خصوصی از میان صدها پروژه توانسته‌اند هفت خان رستم دیوان سالاری را با کفش‌های آهنی طی طریق کرده و مجوزهای لازم را اخذ کنند.

به گزارش فارس براساس اعلام مسئولان وزارت اقتصاد از مجموع 12 طرح معرفی شده به اعتباردهندگان خارجی، 5 طرح دولتی و 7 طرح مربوط به بخش خصوصی هستند.

فهرست طرح‌هایی که فرایند داخلی آنها تکمیل و به اعتباردهندگان خارجی معرفی شده‌اند.
ردیف عنوان پروژه مالکیت مبلغ (میلیون دلار) اعتباردهنده خارجی)
1 برقی کردن راه‌آهن تهران - مشهد دولتی 1.700 اگزیم‌‌بانک چین
2 برقی کردن راه‌آهن گرمسار اینچه‌برون دولتی  1.040 وام مستقیم - وزارت دارایی روسیه
3 احداث نیروگاه هرمزگان دولتی 1.250 وام مستقیم - وزارت دارایی روسیه
4 فولاد گل‌گهر خصوصی 1.090

اوبربانک اتریش

5 کاغذ سبز خوزستان خصوصی 500

سیتیک‌تراست چین

6 نیروگاه سیکل ترکیبی زنجان خصوصی 326 اگزیم‌بانک چین
7 بیمارستان سلامت برکت خصوصی 328 اگزیم‌بانک چین
8 نیروگاه سیکل ترکیبی لامرد خصوصی 602 اگزیم‌بانک چین
9 نیروگاه سیکل ترکیبی آبادان خصوصی 613 اگزیم‌بانک چین
10 فاز دوم پالایشگاه آبادان  دولتی 2.139  اگزیم‌بانک چین
11 پالایشگاه جاسک دولتی 2.200 بانک توسعه چین (CDB)
12 احداث بیمارستان 200 تختی سرطان درمانی جنرال در کرج خصوصی 235 اوبربانک اتریش 
جمع کل: 12.023 میلیون دلار

این معرفی به معنای پایان کار نیست و همچنان راه برای دریافت تسهیلات خارجی تا رسیدن به نتیجه نهایی ادامه دارد. در همین باره یک کارشناس امور سرمایه گذاری به فارس می‌گوید: معرفی طرح‌های داخلی به اعتباردهندگان خارجی به معنای تمام شدن هفت خان دریافت مجوزهای داخلی قلمداد می‌شود.

وی تاکید می کند: این مجوزها پروسه طولانی و فرسایشی را طی کرده و پس از ماه‌ها انتظار در مدت 2 ساله به مرحله معرفی به تامین کننده منابع رسیده است، اما دقیقا چنین فرایندی با همین مدت زمان برای ادامه راه وجود دارد تا در نهایت منابع ارزی در خدمت پروژه قرار گیرد.

به گزارش فارس از 12 میلیون دلار طرح‌های مصوبی که توانسته‌اند مجوزهای لازم را دریافت کنند به نسبت 31.7 میلیارد دلار تامین مالی فراهم شده، حدود 38 درصد آن را پوشش می‌دهد.

 

 

روی خط سایت ها
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر: