جشنواره باورنکردنی77 روزه در پاییز 97

      
پیمانه اقتصادی؛
این پیمانه تیتر‌هایی همچون کم‌نوسانی «تسه»ها نزدیک کف در بازار اوراق مسکن، کاهش ارزش سهام اپل، طلای جهانی ارزان‌تر می‌شود؟، سقف فاینانس در سال ۹۷ تعیین شد، دلار نقدی ۴۷۰۰ تومان را هم پشت سر گذاشت، آزادترین اقتصاد جهان بازهم به هنگ کنگ رسید، تولید انواع خودرو به طور میانگین ۹.۵ درصد افزایش یافت و گرانی سکه طرح جدید  را در بر دارد.
کد خبر: ۷۷۰۹۵۹
تاریخ انتشار: ۱۵ بهمن ۱۳۹۶ - ۰۸:۰۲ 04 February 2018

از «وضعیت قرمز برای بورس ایران و آمریکا» تا «۴۲ میلیارد و ۸۰۵ میلیون دلار برای واردات»پیمانه اقتصادی، هر روز بسته‌ای خبری از مطالب اقتصادی با اهمیت و مهم ایران و جهان، همچون تغییرات در بازار آزاد ارز، انرژی، بازار طلا، سکه، مسکن، نفت، خودرو و ... تا خبر‌ها و رویداد‌های جذاب اقتصادی را گردآوری می‌کنیم.

به گزارش «تابناک اقتصادی»؛ این پیمانه تیتر‌هایی همچون کم‌نوسانی «تسه»ها نزدیک کف در بازار اوراق مسکن، کاهش ارزش سهام اپل، طلای جهانی ارزان‌تر می‌شود؟، سقف فاینانس در سال ۹۷ تعیین شد، دلار نقدی ۴۷۰۰ تومان را هم پشت سر گذاشت، آزادترین اقتصاد جهان بازهم به هنگ کنگ رسید، تولید انواع خودرو به طور میانگین ۹.۵ درصد افزایش یافت و گرانی سکه طرح جدید  را در بر دارد.

شاخص بورس در ادامه افت های اخیر، به کانال 97 هزار واحد سقوط کرد

شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات روز شنبه چهاردهم بهمن ماه 96 با کاهش 414 واحدی معادل 0.42 درصد به رقم 97 هزار و 718 واحد رسید. این در حالی است که نماگر اصلی بازار سهام در سه روز قبل نیز با افت مجموع 1280 واحدی همراه شده بود. تالار شیشه ای در اولین روز کاری از سومین هفته بهمن ماه 96، همانند سه روز قبل، شاهد روند نزولی شاخص های منتخب بود. بر این اساس، شاخص قیمت (وزنی-ارزشی) با کاهش 132 واحدی معادل 0.42 درصد به رقم 31 هزار و 350 واحد رسید. شاخص کل هم ‌وزن، با افت 23 واحدی معادل 0.13 درصد، عدد 17 هزار و 448 واحد را به نمایش گذاشت. شاخص قیمت (هم وزن) نیز با کاهش 17 واحدی معادل 0.13 درصد به رقم 13 هزار و 113 واحد رسید. همچنین شاخص سهام آزاد شناور با افت 0.48 درصد همراه شد و 507 واحد کاهش را رقم زد و به سطح 104 هزار و 879 واحد رسید. همچنین شاخص بازار اول با 293 واحد کاهش معادل 0.42 درصد به رقم 69 هزار و 156 واحد رسید و شاخص بازار دوم نیز با 890 واحد کاهش معادل 0.42 درصد همراه بود و عدد 209 هزار و 438 واحد را به نمایش گذاشت. 

 از «وضعیت قرمز برای بورس ایران و آمریکا» تا «۴۲ میلیارد و ۸۰۵ میلیون دلار برای واردات»

وضعیت قرمز برای شاخص سهام در بازار بورس آمریکا

با انتشار اسناد محرمانه مربوط به عملکرد اف بی آی و تشدید اختلاف در دولت آمریکا، روز جمعه شاخص سهام در بازارهای بورس نیویورک سقوط کرد. شاخص سهام در بورس نیویورک به پایین ترین میزان در دوران دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا رسید. با پایان یافتن معاملات روز جمعه سه شاخص مهم وال استریت بدترین دوره هفتگی خود طی دو سال گذشته را تجربه کردند. دو شاخص S&P 500 و داوجونز بدترین هفته خود از ژانویه 2016 را تجربه کرده و شاخص نزدک نیز بدترین عملکرد هفتگی از فوریه 2016 را تجربه کردند. شاخص میانگین صنعتی داوجونز یک شاخص اقتصادی بازار آزاد است که توسط وال استریت ژورنال منتشر و تهیه می‌شود. این شاخص فهرستی از 30 سهام برتر در بورس سهام نیویورک است. چاک کارلسون مدیر ارشد مؤسسه خدمات سرمایه‌گذاری اورایزن در ایالات ایندیانای آمریکا،‌ گفت: سرمایه‌گذاران و مردم آمریکا شاهد بدتر شدن شرایط ناشی از افزایش نرخ بهره هستد چرا که چشم‌انداز تأثیر این اقدام بر رقابت در بازار سهام نامعلوم است.

کم‌نوسانی «تسه»ها نزدیک کف در بازار اوراق مسکن

دیروز اوراق تسهیلات مسکن اسفند94 (تسه9412) با رشد 9/ 0 درصدی به قیمت 71 هزار و 818 تومان معامله شدند. پس از افت 3 درصدی «تسه»ها در آذر و دی، در دو هفته ابتدایی بهمن اوراق تسهیلات مسکن در سطح 71 و 72 هزار تومانی نوسان داشتند. با اینکه ماه‌های پیش شاهد رشد تقاضا از سوی وام رقیب، صندوق یکم بانک مسکن بودیم. اما کارشناسان تشدید نوسانات بازار مسکن تهران در ماه‌های آذر و دی را به دلیل افزایش سهم خانه‌های کلنگی و افزایش نقدینگی، ناشی از رشد تقاضای سرمایه‌گذاری در بازار مسکن می‌دانند. امری که رشد 7/ 16 درصدی قیمت مسکن در دی را نسبت به سال گذشته رقم زد. با وجود این، گزارش «دنیای اقتصاد» فروکش این عامل را تا حدی نشان می‌دهد. با توجه به پایین بودن قدرت خرید متقاضیان، تشدید صعود قیمت مسکن سهم تقاضای مصرفی را کاهش می‌دهد.

کاهش ارزش سهام اپل پس از کند کردن عمدی گوشی های آیفون

بر اساس پیش بینی های انجام شده، ارزش سهام شرکت اپل پس از کاهش یافتن میزان فروش گوشی های آیفون کاهش خواهد یافت. همچنین، اطلاعات منتشره نشان می دهد، در ماه دسامبر سال گذشته گوشی های آیفون کمتر از مقداری که انتظار می رفت به فروش رفته است. اندی هارگریوس یکی از تحلیلگران بازار سرمایه پیش بینی کرده است که کاهش میزان فروش گوشی های اپل نشان می دهد که بازار از این محصول اشباع شده، عدم افزایش ''حاشیه ی سود خالص'' احتمال سودآوری این محصول در آینده را کاهش داده و در نهایت این به نوبه ی خود باعث کاهش ارزش سهام شرکت اپل در بازار سرمایه خواهد شد.

به گفته ی وی در حال حاضر قیمت منصفانه ی هر سهم شرکت اپل ۱۷۸ دلار است. افزون بر این، نهاد تحقیقات اقتصادی برنشتین که در وال استریت آمریکا قرار دارد در پیش بینی های گذشته ی خود مبنی بر این که عملکرد سهام شرکت اپل فراتر از حد انتظار خواهد بود تجدید نظر کرده است. به گفته ی این نهاد، روند فروش گوشی های آیفون برای سومین سال پیاپی ثابت خواهد بود و افزایش نخواهد یافت. بر اساس پیش بینی های گذشته ی برنشتین، ارزش سهام شرکت اپل در آینده به ۱۹۵ دلار می رسید اما در حال حاضر این نهاد معتقد است که هر سهم این شرکت در بازار بیش از ۱۷۰ دلار مبادله نخواهد شد. یکی از دلایل این تجدید نظر روند نزولی فروش گوشی های آیفون از دو سال پیش تا کنون و به خصوص از ماه دسامبر سال گذشته عنوان شده است. 

لازم به ذکر است که در ماه های گذشته مقامات فرانسوی عهده دار ''تعقیب (جرم)'' تحقیقات خود را در مورد ادعاهای مطرح شده در رابطه با ''منسوخ کردن (عمدی) و برنامه ریزی شده'' ی برخی از مدل های ''آیفون'' توسط شرکت اپل آغاز کرده بودند.لازم به ذکر است که در ماه های گذشته مقامات فرانسوی عهده دار ''تعقیب (جرم)'' تحقیقات خود را در مورد ادعاهای مطرح شده در رابطه با ''منسوخ کردن (عمدی) و برنامه ریزی شده'' ی برخی از مدل های ''آیفون'' توسط شرکت اپل آغاز کرده بودند.

طلای جهانی ارزان‌تر می‌شود؟

در نظرسنجی کیتکونیوز از کارشناسان وال استریت،  ۱۷ تن شرکت کردند که از میان آنها ۱۱ تن یا ۶۵ درصد کاهش قیمت طلا و سه تن یا ۱۸ درصد افزایش قیمت طلا در هفته جاری را پیش‌بینی کردند و به همین تعداد هم نسبت به روند قیمت طلا نظری نداشتند .در این بین ۱۰۶۰ تن در نظرسنجی آنلاین کیتکونیوز از سرمایه‌گذاران شرکت کردند که از میان آنها ۶۷۶ تن یا ۶۴ درصد افزایش قیمت طلا در هفته جاری و ۲۳۸ نفر یا ۲۲ درصد کاهش قیمت این فلز ارزشمند را پیش‌بینی کردند، در حالی که ۱۴۶ نفر یا ۱۴ درصد نظری نداشتند. برای هفته معاملاتی گذشته ۵۲ درصد از کارشناسان وال‌استریت و ۶۲ درصد از سرمایه‌گذاران نسبت به افزایش قیمت طلا خوش‌بین بودند. بدون در نظر گرفتن هفته گذشته، کارشناسان وال استریت و سرمایه‌گذاران از ابتدای سال ۲۰۱۸ تاکنون دو به یک بوده‌اند، در حالی که درصد درستی پیش‌بینی سرمایه‌گذاران در کل سال میلادی گذشته ۶۲ درصد و کارشناسان وال استریت ۵۹ درصد بود. جزئیات بیشتر

سقف فاینانس در سال ۹۷ تعیین شد

در جلسه علنی مجلس شورای اسلامی بررسی بخش درآمدی لایحه بودجه در دستور کار صحن علنی مجلس قرار گرفت. نمایندگان با تصویب بخش درآمدی تبصره ۳ لایحه بودجه مقرر کردند در سال ۱۳۹۷ سقف تسهیلات تأمین مالی خارجی (فاینانس) برای طرح ها علاوه بر باقیمانده سهمیه سال قبل، معادل ریالی ۳۰ میلیارد دلار تعیین شود. نمایندگان با ۱۶۷ رأی موافق، ۱۲ رأی مخالف و ۷ رأی ممتنع از مجموع ۲۳۰ نماینده حاضر در مجلس این تبصره را به تصویب رساندند. مخالفان این تبصره معتقد بودند نباید سهمیه سال های قبل به سال جاری تسری یابد و باید برای حسابرسی دقیق، سقف دقیق فاینانس تعیین شود اما محمدباقر نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه معتقد بود در سال قبل نیز چنین رویه ای وجود داشته و باید این تبصره به تصویب برسد. /مهر

دلار نقدی ۴۷۰۰ تومان را هم پشت سر گذاشت

روز گذشته خبرهای رسیده از بازار تا قبل از ساعت 17، حکایت از عبور دلار آمریکا در فروش نقدی از رقم 4700 تومان داشت. به طوریکه دلار نقدی در پاساژ افشار تهران به نرخ 4 هزار و 706 تومان فروخته شد و همچنین حواله دلار آمریکا شخصی تا قبل از ساعت 17، به قیمت 4 هزار و 823 تومان عرضه شد. از دلار که بگذریم، یورو دیگر ارز اروپایی اثرگذار در معاملات، به مسیر گرانی ادامه داد و تا قبل از ساعت 17، به سطح 5 هزار و 960 تومان نیز رسید. حواله یورو شخصی نیز به نرخ 5 هزار و 985 تومان معامله شد. اما بر اساس اطلاعات ثبت شده در سامانه نظارت ارز بانک مرکزی، در پایان اولین روز هفته، هر دلار آمریکا با رشد 102 ریال نسبت به پایان هفته قبل، به طور میانگین به قیمت 45 هزار و 705 ریال فروخته شد. هر یورو نیز با افزایش قیمت 868 ریال مواجه شد و در پایان روز شنبه، به میانگین قیمت 57 هزار و 444 ریال رسید. همچنین هر درهم امارات در بازار آزاد روز گذشته، 12 هزار و 634 ریال قیمت گذاری شد که نسبت به روز پنج شنبه گذشته، به طور میانگین 97 ریال گران تر فروخته شد. همچنین بنا بر اعلام بانک مرکزی نرخ هر دلار آمریکا برای روز شنبه چهاردهم بهمن ماه با یک ریال کاهش نسبت به آخرین روز کاری هفته گذشته 36 هزار و 949 ریال قیمت خورد.

آزادترین اقتصاد جهان باز هم به هنگ کنگ رسید!

بر اساس شاخص آزادی اقتصادی که به تازگی توسط وال استریت ژورنال منتشر شد، هنگ کنگ برای بیست و دومین سال متوالی عنوان آزاد ترین اقتصاد جهان را به خود اختصاص داد. در این شاخص ۴ معیار مقررات، دولت محدود، کارآمدی رگولاتوری و بازارهای باز وجود دارد. بر اساس این گزارش، افراد در جوامع آزاد به لحاظ اقتصادی بیش از دو برابر متوسط جهانی درآمد کسب می کنند. به دلیل عامل آزادی اقتصادی در هنگ کنگ، قوانین بهتری برای کسب درآمد بالاتر، طول عمر بیشتر و محیط بهتر وجود دارد؛ ضمن اینکه در حال حاضر هنگ کنگ ۹۷ درصد به یک مکان خدمات محور تبدیل شده است و بیش از این اقتصادی بر پایه تولید داشته است. در این شاخص سنگاپور، نیوزلند، استرالیا و سوییس به ترتیب در جایگاه دوم تا پنجم قرار گرفتند. از سویی دیگر ۱۹ اقتصاد پیشرفته از جمله آمریکا، ژاپن و سوئد در این رتبه بندی تنزل پیدا کرده اند؛ اما کشورهای در حال توسعه مانند هند، میانمار و فیلیپین در این رتبه بندی بالا آمده اند.

تولید انواع خودرو به طور میانگین ۹.۵ درصد افزایش یافت

دی ماه امسال تولید انواع خودرو به طور میانگین ۹.۵ درصد افزایش یافت. در این مدت تولید انواع خودرو از ۱۳۸ هزار و ۸۰ دستگاه در دی ماه سال گذشته به ۱۵۱ هزار و ۱۷۹ دستگاه رسید. تولید انواع سواری با رشد ۹.۲ درصدی همراه بوده و از ۱۲۹ هزار و ۷۴۳ دستگاه در دی ماه ۱۳۹۵ به ۱۴۱ هزار و ۷۲۰ دستگاه افزایش یافت. تولید ون نیز در دی ماه امسال به ۸۴ دستگاه رسید در حالیکه در مدت مشابه سال گذشته تولید این محصول در حد صفر بود. دی ماه امسال تولید انواع وانت نیز شش درصد افزایش یافته و از ۶۴۶۸ دستگاه در دی ماه ۱۳۹۵ به ۶۸۵۵ دستگاه افزایش یافت. تولید انواع مینی‌بوس و میدل‌باس نیز با رشد ۳۹.۴ درصدی همراه بوده و از ۱۰۴ دستگاه در دی ماه سال گذشته به ۱۴۵ دستگاه رسید. در این مدت تولید انواع اتوبوس نیز صعودی بوده و با رشد ۲۰ درصدی از ۱۳۴ دستگاه در دی ماه ۱۳۹۵ به ۱۶۱ دستگاه افزایش یافت. تولید انواع کامیونت، کامیون و کشنده نیز با رشد ۳۵.۷ درصدی همراه بوده و از ۱۶۳۱ دستگاه در دی ماه سال گذشته به ۲۲۱۴ دستگاه رسید. در ۱۰ ماهه نخست امسال نیز تولید انواع خودرو ۱۵.۲ درصد رشد داشته و از یک میلیون و ۸۸ هزار و ۲۹۰ دستگاه در ۱۰ ماهه نخست سال ۱۳۹۵ به یک میلیون و ۲۵۳ هزار و ۲۳۱ دستگاه افزایش یافت.

عراق: تولید در میدان نفتی مجنون دو برابر می‌شود

رسانه های محلی روز شنبه به نقل از رویترز نوشتند عراق در نظر دارد طی سه سال ظرفیت تولید نفت خود در میدان نفتی مجنون را از ظرفیت کنونی 240 هزار بشکه در روز به 450 هزار بشکه افزایش دهد. احمد عبدالرزاق رئیس کمیسیون توسعه این حوزه گفت: شرکت نفت بصره بزودی فعالیت پیشین شرکت نفت شل در این منطقه را خود از سر خواهد گرفت. وی افزود : این شرکت در حال بررسی پیشنهاد سه شرکت فعال در زمینه خدمات میدان های نفتی برای افزایش تولید در میدان نفتی جنوب است. وزارت نفت عراق در ماه دسامبر گذشته اعلام کرد عملیات میدان نفتی مجنون نزدیک بصره در جنوب این کشور را از شرکت رویال داتش شل تحویل گرفته و قصد دارد تولید خود را در آینده افزایش دهد. درهمین حال جبار اللعیبی وزیر نفت عراق روز جمعه اعلام کرد تولید گاز مایع این کشور به رقم بی سابقه شش میلیون و 125 هزار تن در روز رسیده است.  عراق از اعضای مهم اوپک درحال حاضر همچنین روزانه بیش از سه میلیون بشکه نفت صادر می کند.  در بودجه سال جدید عراق میزان صادرات نفت عراق سه میلیون و 888 هزار بشکه نفت در روز در نظر گرفته شده است. جزئیات بیشتر

سکه طرح جدید ۱۲ هزارتومان گران شد

در جریان معاملات بازار آزاد تهران روز شنبه، قیمت انواع سکه با افزایش همراه بود به طوری که نرخ هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح قدیم با حدود ۵۰۰۰ تومان افزایش به یک میلیون و ۴۶۳ هزار و ۷۴۰ تومان، هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید با حدود ۱۲ هزار تومان افزایش به یک میلیون و ۵۰۷ هزار  و ۷۰۲ تومان، نیم سکه با حدود ۴۰۰۰ تومان افزایش به ۷۳۸ هزار و ۳۶۴ تومان، ربع سکه با حدود ۱۰۰۰ تومان افزایش به ۴۳۹ هزار و ۶۲۱ تومان و سکه گرمی با حدود ۳۰۰۰ تومان افزایش به ۲۹۴ هزار و ۱۶۷ تومان رسید. /مهر

۴۲ میلیارد و ۸۰۵ میلیون دلار برای واردات 

آمارهای منتشر شده از سوی گمرک نشان می‌دهد در دهم ماه منتهی به دی سال‌جاری ۳۰ میلیون و ۴۹۱ هزار تن کالا به ارزش ۴۲ میلیارد و ۸۰۵ میلیون دلار وارد کشور شده و نسبت به مدت زمان مشابه سال گذشته، به لحاظ وزنی بیش از ۱۰ درصد و به لحاظ ارزشی حدود ۲۲ درصد افزایش داشته است. بر این اساس وزن کالاهای وارداتی در ۱۰ ماه منتهی به دی سال گذشته ۲۷ میلیون و ۶۲۳ هزار تن و ارزش آن نیز ۳۵ میلیارد و ۱۰۶ میلیون دلار بوده است. کارنامه صادرات کالاهای ایرانی نیز نشان می‌دهد که در ۱۰ ماه منتهی به دی سال‌جاری، صادرکنندگان توانسته‌اند ۹۹ میلیون و ۳۰۹ هزار تن کالا را به ارزش ۳۵ میلیارد و ۶۱۲ میلیون دلار به بازارهای هدف صادر کنند. آنچه در مدت زمان مشابه سال گذشته اتفاق افتاده، حاکی از آن است که ۱۰۷ میلیون و ۲۶۷ هزار تن کالا به ارزش ۳۶ میلیارد و ۴۵۶ میلیون دلار به بیرون از مرزهای کشور صادر شده است. مقایسه صدور کالا در ۱۰ ماه منتهی به دی امسال نسبت به مدت زمان مشابه سال گذشته از افت بیش از ۷ درصدی در وزن کالاهای صادراتی و افت بیش از ۲ درصدی در ارزش آنها خبر می‌دهد. براساس این آمار، حجم تجارت خارجی ایران در مدت زمان مذکور معادل ۷۸ میلیارد و ۴۱۷ میلیون دلار و تراز تجاری نیز منفی ۷ میلیارد و ۱۹۳ میلیون دلار رقم خورده است. جزئیات بیشتر

 

برچسب ها
خبرهای مرتبط
روی خط سایت ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۳
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۱۰ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۵
یکشنبه 15 بهمن نرخ ارز همچنان در مسیرصعود :
دلار آمریکا 4780 یورو 6160 پوند 6780 دلار کانادا 4000 تومان !!!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۱۴ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۵
یکشنبه 15 بهمن
دلارآمریکا درآستانه ثبت رکورد تاریخی 5000 تومان !!!
دلار آمریکا 4780 یورو 6160 پوند 6780 دلار کانادا 4000 تومان !!!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۲۰ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۵
دلار آمریکا باز هم رکورد زد 4810 تومان
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر: