بازدید 4861
۵
کمپین اعتراض اهالی رسانه به مسئولان جشنواره فجر؛
رویکرد غیرحرفه‌ای در حذف کاخ جشنواره فیلم فجر با نقدهای درون گروهی هر ماه بود و انتظار می‌رفت مسئولان جشنواره با این نقدها همراه شوند؛ اما پس از آنکه این اتفاق رخ نداد و مسئولان نظرات اهالی رسانه به هیچ گرفته شد، اکنون گروه وسیعی از اهالی رسانه و به ویژه خبرنگاران و روزنامه نگارانِ سینمایی، کمپین اعتراض به مسئولان جشنواره فجر را به راه انداخته‌اند.
کد خبر: ۷۶۸۸۰۵
تاریخ انتشار: ۰۸ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۰:۱۹ 28 January 2018

آقای وزیر! کاخ جشنواره را بازگردانید و سینماگران را از رسانه‌ها جدا نکنیدهمزمان با ظهور کمپین اعتراض اهالی رسانه به مسئولان سی و ششمین جشنواره فیلم فجر، گروهی از اهالی رسانه در نامه‌ای خطاب به وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، خواستار بازنگری در روندهای این جشنواره به ویژه برگزاری در زمینه انتقال جشنواره از مجموعه بزرگ برج میلاد به پردیس کوچک سینماملت و تفکیک هنرمندان از اهالی رسانه شدند؛ تصمیماتی که به شدت با مطالبه اغلب اهالی رسانه در تضاد است و با وجود اعتراض گروهی از اهالی رسانه عملیاتی شده و اکنون یک اعتراض گسترده را در پی داشته است.

به گزارش «تابناک»؛ پس از آنکه نقدهای جدی درباره حذف کاخ جشنواره مطرح شد، ابراهیم داروغه زاده، دبیر سی و ششمین جشنواره فیلم فجر در گفت و گویی با یکی از روزنامه‌های صبح تهران تأکید کرده که حذف کاخ جشنواره ارتباطی به برنامه کاهش هزینه‌های این رویداد نداشته و تصریح نموده که هزینه کاخ جشنواره در برج میلاد از محل فروش بلیت‌های گرانقیمت کاخ مردمی جشنواره که در سینماملت واقع شده بود، تأمین می‌شده است؛ بنابراین، باید پرسید چرا کاخ جشنواره فیلم فجر جمع آوری شد و کوشیده شد از عظمت این رویداد تا جای ممکن کاسته شود؟

دبیر سی و ششمین جشنواره فیلم فجر در آبان ماه در گفت وگویی، استدلال دیگری برای حذف کاخ جشنواره آورد و گفت: «...هیچ جای دنیا نیز چنین مفهومی وجود ندارد که یک سالن نمایشی وجود داشته باشد که در آن هم هنرمندان و هم شرکت‌کنندگان و هم رسانه‌ها و هم مدیران فرهنگی هنری و دیگر مهمانان با یکدیگر فیلم‌ها را ببینند.»؛ استدلالی که البته خلاف واقع است و از بی‌تجربگی داروغه زاده در سینمای ایران نسبت به جایگاهی که اکنون به او سپرده شده نشأت می‌گیرد.

اتفاقاً مفهوم کاخ جشنواره فیلم، مفهومی کاملاً وارداتی است و مسئولان سینمای ایران برای نزدیک شدن به استانداردهای بین المللی برگزاری جشنواره، کاخ جشنواره را راه اندازی کردند. جشنواره ونیز به عنوان قدیمی ترین جشنواره با این سبک، از دهه نخست قرن بیستم در کاخ‌های تاریخی ایتالیا نظیر قصر دوک ونیز برگزار شده است. کاخ جشنواره و کنگره کن هرساله میزبان جشنواره کن است و در اکران کاخ همه طیف‌های از خبرنگار و سینماگر تا مدعوین دبیر حضور دارند. جشنواره فیلم برلین در کاخ موزه هنری مارتین گروپیوس بائو برگزار می‌شود و اساساً محوریت این رویداد همین کاخ موزه است

.

همه جشنواره‌های بزرگ جهان کاخ جشنواره دارند به جز جشنواره فیلم فجر!

کاخ جشنواره‌های کن، برلین و ونیز

رویکرد غیرحرفه‌ای در حذف کاخ جشنواره فیلم فجر با نقدهای درون گروهی هر ماه بود و انتظار می‌رفت مسئولان جشنواره با این نقدها همراه شوند؛ اما پس از آنکه این اتفاق رخ نداد و مسئولان نظرات اهالی رسانه ـ به جز آنهایی که در یادداشت و گفت و گوهایی برای بولتن و سایت جشنواره رفتار مدیران جشنواره را تأیید می‌کردند ـ به هیچ گرفته شد، اکنون گروهی وسیعی از اهالی رسانه و به ویژه خبرنگاران و روزنامه نگارانِ سینمایی کمپین اعتراض به مسئولان جشنواره فجر را به راه انداخته‌اند.

این گروه در نامه‌ای خطاب به سیدعباس صالحی، وزیرمحترم فرهنگ و ارشاد اسلامی خواستار بازنگری در انتقال کاخ جشنواره به سینماملت شدند و در بخشی دیگر از تفکیک سینماگران و رسانه‌ها که پوشش جامع مهم‌ترین رویداد فرهنگی کشور را مختل می‌کند، انتقاد کرده‌اند.

در متن این نامه، خطاب به وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی آمده است: «جمعی از اهالی رسانه و منتقدان سینما در آستانه برگزاری سی و ششمین جشنواره فیلم فجر نسبت به برخی تصمیمات اتخاذ شده در این دوره از جشنواره معترض بوده و خواستار اعمال تمهیدات لازم از سوی جنابعالی هستند.

آقای وزیر! کاخ جشنواره را بازگردانید و سینماگران را از رسانه‌ها جدا نکنید

متأسفانه با وجود تذکرها و انتقادهای رسمی و غیررسمی اهالی رسانه طی ماه‌های گذشته، بسیاری از تصمیمات در رابطه با سینمای رسانه‌ها کاملا یک سویه گرفته شده که از آن جمله اختصاص پردیس سینمایی ملت به رسانه‌ها و جداسازی هنرمندان از اهالی رسانه است، به گونه‌ای که بر اساس اعلام روابط عمومی جشنواره هنرمندان و سینماگران فقط در مدت زمان یک سانس اکران فیلم خود می‌توانند در پردیس ملت باشند که این مسأله با توجه به تعدد رسانه‌ها و مدت زمان کوتاهی که در اختیار خواهند داشت، مشکلات عدیده‌ای را در راستای انجام امور خبری به ویژه گفت‌وگو با هنرمندان موجب می‌شود.

از سوی دیگر، محل پردیس ملت و سختی رفت و آمد برای خبرنگاران، به ویژه در ساعات پر ترافیک بزرگراه آیت الله هاشمی رفسنجانی و خیابان ولیعصر، نداشتن پارکینگ به میزان لازم و دور بودن پارکینگ‌های در نظر گرفته شده از ساختمان پردیس، دور بودن به مرکز شهر، حذف سرویس‌های ایاب و ذهاب و... مشکلات زیادی را برای تردد اهالی رسانه در پی خواهد داشت.

علاوه بر این، پردیس ملت از لحاظ موارد دیگری همچون فاصله زیاد بین طبقات، مشکلات آنتن دهی تلفن‌های همراه، متمرکز نبودن سالن‌های نمایش در یک محدوده منسجم، عدم دسترسی به امکانات شهری و حتی تعداد اندک سرویس‌های بهداشتی‌ نیز دارای نقاط ضعف متعددی است و برای برگزاری چنین رویداد بزرگی مناسب به نظر نمی‌رسد.

از آنجا که خبرنگاران در ایام جشنواره فیلم فجر بیش از دیدن فیلم‌ها، مسئولیت مهم اطلاع‌رسانی و پوشش اخبار مربوط به جشنواره و همچنین تهیه گزارش از روند برگزاری و گفت‌وگو با هنرمندان را بر عهده دارند، در شرایط کنونی انجام امور فوق‌الذکر امکان‌پذیر نیست و مشکلات موجود موجب کمرنگ شدن اخبار و کاهش گرمای بزرگ‌ترین رویداد فرهنگی کشور در این دوره خواهد شد.

لذا افراد امضاکننده این نامه، خواستار اعمال نظر و تمهیدی از سوی جنابعالی به منظور رفع مشکلات فوق‌الذکر و در صورت امکان بازگشت کاخ رسانه‌های جشنواره فیلم فجر به مرکز همایش‌های برج میلاد هستند.»

به نظر می‌‎رسد، نتیجه تصمیمات اشتباهی که شاید ثمره خطای استراتژیک رئیس سازمان سینمایی در انتخاب یک پزشک به عنوان دبیر مهم‌ترین رویداد سینمایی کشور باشد، آهسته آهسته عیان و مقدمات برگزاری یکی از ضعیف‌ترین دوره‌های جشنواره فیلم فجر فراهم شود.

اشتراک گذاری
برچسب ها
خبرهای مرتبط
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۵
انتشار یافته: ۵
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۲۱ - ۱۳۹۶/۱۱/۰۸
این جشنواره آبکی با فیلم های بی مقدارش و سازماندهی بسیار ضعیفش، پردیش ملّت هم زیادشه ...
مرتضی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۴۰ - ۱۳۹۶/۱۱/۰۸
دولت تدبیر و امید،شور هر چه تدبیر و امید را در آورده ای.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۵۵ - ۱۳۹۶/۱۱/۰۸
زرشک طلایی برای برگزارکنندگان این جشنواره
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۲۱ - ۱۳۹۶/۱۱/۰۸
پزشک عمومی فوقش باید نسخه برای سرماخوردگی بپچیده، چه ربطی به جشنواره فجر داره؟ این کار زمان احمدی نژاد اتفاق میافتاد، شرق و اعتماد چه واکنشی نشون میدادند؟ چرا الان خانه سینما سکوت کرده؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۰۸ - ۱۳۹۶/۱۱/۰۸
تا زماني که قانون حاکم نشود همين اش وهمين کاسه هست برگزاري هرچيز به سليقه برگزار کنندگان است نه بيک قانون مدون امروز اقا از اين جريان است اينطرف قش ميکنه فردا انطرفي است ميفته انوري تا سليقه حاکم است همين است اهلي هم بيخود اعصاب خودشان را خورد نکنند
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
kilid search
برچسب منتخب
کروناویروس نوروز 99 جهش تولید شبکه اجتماعی شاد روز جمهوری اسلامی