بازدید 8474
بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم اسرائیل، از علنی کردن روابط مخفیانه این رژیم با کشورهای عربی ابایی ندارد و آن را برای این رژیم پرثمر و برای سازش ادعایی وی در خاورمیانه مفید می‌داند. در حالی که نتانیاهو مدعی است، این روابط سرانجام از پرده بیرون خواهد آمد، پرسش مهم این است که روابط با آل سعود تا کجا پیش خواهد رفت و چه تأثیری بر ایران خواهد داشت؟
کد خبر: ۷۶۴۹۱۸
تاریخ انتشار: ۲۶ دی ۱۳۹۶ - ۱۴:۳۰ 16 January 2018

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم اسرائیل، از علنی کردن روابط مخفیانه این رژیم با کشورهای عربی ابایی ندارد و آن را برای این رژیم پرثمر و برای سازش ادعایی وی در خاورمیانه مفید می‌داند. در حالی که نتانیاهو مدعی است، این روابط سرانجام از پرده بیرون خواهد آمد، پرسش مهم این است که روابط با آل سعود تا کجا پیش خواهد رفت و چه تأثیری بر ایران خواهد داشت؟

به گزارش «تابناک»؛ وبسایت نشنال اینترست در مطلبی به قلم یوئل گوزانسکی، تحلیلگر اسرائیلی در این باره نوشته است، دو طرف فعلا برای علنی کردن روابط خود محدودیت‌هایی دارند و این محدودیت‌ها بر کیفیت روابط آنها نیز تأثیر می‌گذارد. دو عامل مهم دیگر وجود دارد که در تعیین آینده روابط سعودی و اسرائیل نقش خواهند داشت؛ نخست طرحی که دولت آمریکا مدعی است، برای ایجاد سازش میان اسرائیل و فلسطینی‌ها در حال تهیه آن است و دوم استراتژی کلان منطقه‌ای که دولت آمریکا برای مقابله با محور ایران در دست اقدام دارد.

گزارش‌های زیادی وجود دارد که روابط اطلاعاتی میان اسرائیل و سعودی‌ها ـ هرچند موضوع جدیدی نیست ـ به سطح بی‌سابقه‌ای رسیده است. آنچه بیشتر از روابط مخفیانه دو طرف، موجب شگفتی است، فرایند عینی ایجاد شده در عربستان در خصوص عادی‌سازی گرم شدن روابط با اسرائیل است. تعدادی از مقامات غیررسمی سعودی‌ها علنی در حال ملاقات با اسرائیلی‌ها هستند.

این فرایند را در رسانه‌های حکومتی سعودی نیز می‌توان دید. به تازگی رئیس ستاد مشترک ارتش اسرائیل با روزنامه سعودی ایلاف مصاحبه کرده و علنی از تمایل خود برای همکاری اطلاعاتی با کشورهای عربی علیه ایران سخن گفته است. احتمالا یکی از دلایل این روند، تمایل حاکمیت سعودی برای عادی‌سازی رابطه با اسرائیل در ذهن مردم این کشور است. این در شرایطی است که در سال های گذشته، رسانه‌ها و محتوای آموزشی در این کشور پر از مطالب ضداسرائیلی بوده است.

یکی از پرسش هایی که در اینجا مطرح خواهد شد اینکه آیا سعودی‌ها به خاطر تهدید مشترکی که از سوی ایران احساس می‌کنند، حاضرند از برخی ملاحظات خود در خصوص مسأله فلسطین دست بکشند؟

این مسأله از دید دولت اسرائیل دارای اهمیت است، زیرا رویکرد این دولت این بوده که با برقراری روابط نزدیک‌تر با کشورهای عربی، دست خود را در فرایند سازش با فلسطینی‌ها بازتر کند. عادل الجبیر، وزیر خارجه سعودی در این خصوص، سیگنالی دوپهلو برای اسرائیلی‌ها ارسال کرده است. وی از سویی گفته که کشورش پیش از حل موضوع فلسطین با اسرائیل رابطه برقرار نخواهد کرد و پذیرش طرح عربی که در سال 2002 پیشنهاد شده است را پیش‌نیاز رابطه عربستان و اسرائیل دانسته، ولی از سوی دیگر، وی اظهار داشته است که مفاد طرح صلح می‌تواند با توجه به نظر فلسطینی‌ها تغییر کند.

اوضاع داخلی در عربستان چه تأثیری بر روابط با اسرائیل دارد؟

عربستان سعودی اکنون در میانه تغییراتی از بالا به پایین در حوزه‌های اقتصادی و سیاسی است، ضمن این که تلاشی در جریان است که از سیاست خارجی محافظه‌کارانه پیشین این کشور نیز دست برداشته شود. در راستای تغییر در سیاست خارجی عربستان، ولیعهد فعلی این کشور اقداماتی جنجالی را در منطقه برای مقابله با ایران در دستور کار قرار داده است، ولی این تغییرات هنوز در موضوع رابطه با اسرائیل قابل توجه نبوده است.

به نظر می‌رسد، اقدامات عینی‌تر در روابط با اسرائیل، با مخالفت‌های جدی هم در صحنه داخلی از سوی عموم مردم و علمای مذهبی و هم در سطح منطقه‌ای از سوی کشورهایی مانند ایران و قطر مواجه شود. به علاوه، شرایط داخلی در عربستان بسیار حساس است و محمد بن سلمان در حال تحکیم موقعیت خود به سر می‌برد و به همین دلیل در توانایی وی در برداشتن گام‌های جدی به سوی اسرائیل تردید وجود دارد.

چه چیزهایی می‌تواند رفتار سعودی‌ها را به نفع اسرائیل تغییر دهد؟ پیشرفت جدی در فرایند سازش و تعهد جدی ایالات متحده به افزایش فشار بر ایران که با اقدامات عملی هم همراه باشد.

ممکن است کسی بپرسد آیا امکان دارد که ولیعهد سعودی موضوع فلسطینی‌ها را به نفع رابطه با اسرائیل کنار بگذارد؟ ممکن است سناریوهایی برای این احتمال وجود داشته باشد، مثلا اگر اسرائیلی‌ها جدیت خود را برای همراهی با ولیعهد سعودی برای مقابله با ایران نشان دهند و یا این که اگر ایالات متحده برای پیروزی عربستان سعودی در یمن همکاری جدی‌تر به خرج دهد و یا این که ولیعهد سعودی احساس کند که هزینه‌های سیاسی برقراری رابطه با اسرائیل قابل تحمل خواهد بود. علاوه بر اینها باید توجه داشت، گاهی مقامات کشورها اقداماتی انجام می‌دهد که با معیارهای معمول هزینه و فایده همخوانی چندانی ندارد. ولیعهد سعودی هم نشان داده است که چندان قابل پیش‌بینی نیست.

دوستی با عربستان سعودی، واقعا چقدر برای اسرائیل فایده دارد؟

البته مهم است که تحلیلی واقع‌بینانه از فایده روابط با سعودی‌ها برای اسرائیل وجود داشته باشد. بسیاری در اسرائیل هستند که رفتارهای اخیر در سیاست خارجی عربستان را با اشتیاق دنبال می‌کنند، ولی باید توجه داشت که اقدامات سعودی‌ها علیه ایران، قطر و حوثی‌های یمن، محدودیت توانایی‌های سعودی‌ها را نشان داده است. به همین دلیل است که اسرائیلی‌ها می‌دانند، نباید برآوردی غیرمنطقی از قدرت و نفوذ سعودی‌ها در منطقه و یا میزان مفید بودن همراهی آنها در مقابله با ایران داشته باشند.

تا به حال توان تأثیر و نفوذ عربستان در میان کشورهای عربی و مسلمان ناشی از سه عامل یعنی داشتن عنوان خادم حرمین شریفین، قدرت مالی ناشی از بازیگری در بازار انرژی و همچنین پشتیبانی سیاسی و نظامی ایالات متحده بوده است که هر سه این عوامل در حال تضعیف است.

نهادهای مذهبی در عربستان سعودی با بحران مشروعیت مواجه شده که به طور ویژه تاثیرگذاری جهانی آن را تضعیف کرده است. حتی در داخل عربستان سعودی نیز علمایی که حقوق‌بگیر دولت نیستند موضوعاتی را مطرح می‌کنند که بیشتر از موضوعات دیکته شده از سوی مقامات رسمی سعودی، مورد توجه عموم مردم است.

به علاوه استراتژی سعودی‌ها برای هزینه کردن میلیاردها دلار در کشورهای دیگر برای ترویج نگاه مذهبی مورد پسند سعودی‌ها، نه به لحاظ سیاسی و نه به لحاظ مالی قابل ادامه دادن نیست. در واقع آتشی که عربستانی‌ها در قالب تفکر وهابی در دنیا گسترده‌اند نه تنها دیگر در خدمت منافع آنها نخواهد بود بلکه گاهی در قالب گروه‌های جهادی مانند القاعده به سراغ خود آنها هم آمده است.

به علاوه دوره ثروت افسانه‌ای عربستان نیز به پایان رسیده و این کشور در تغییر مسیر اقتصاد خود با مشکلات زیادی روبه روست که ممکن است در یک یا دو دهه آینده به وخامت انجامد. وضعیت اقتصادی فعلی عربستان نتیجه چندین عامل هشداردهنده است: ایجاد یک نظام رفاه غیر قابل تداوم، رشد جمعیت با نرخی بالا و کاهش درآمدها به دلیل وابستگی زیادی که اقتصاد عربستان به درآمدهای نفتی داشته است. ظاهرا ولیعهد سعودی در کوتاه مدت نمی‌تواند برای افزایش شدید جمعیت فکری بکند و به همین دلیل سراغ دو عامل دیگر رفته و امیدوار است، بتواند هزینه‌ها را کاهش داده و با تنوع بخشیدن به اقتصاد، درآمدهای دولت را افزایش دهد.

از سوی دیگر، به نظر می‌رسد علی‌رغم تلاش دو طرف، پیوند میان عربستان سعودی و ایالات متحده در حال سست شدن است. ارزش‌ها و فرهنگ‌های متفاوت و همچنین نقش عربستان در اقدامات تروریستی علیه آمریکا از جمله دلایل عدم محبوبیت عربستان در آمریکاست. در سوی دیگر، رفتار آمریکا در قبال تحولات کشورهای عربی مثلا در مصر و سوریه، اعتبار آمریکا نزد مقامات سعودی را خدشه‌دار کرده است. ممکن است روابط فعلی دو طرف تا زمانی ادامه پیدا کند که آنها بتوانند شرکای بهتری برای خود پیدا کنند.

عربستان و اسرائیل منافع مشترک زیادی دارند، ولی در مواردی هم منافع آنها در تضاد بوده است. مثلا فشار عربستان برای استعفای سعد حریری نخست وزیر لبنان می‌توانست به افزایش بی‌ثباتی در لبنان و احتمال درگیری اسرائیل در جنگ جدیدی در لبنان منجر شود.

رابطه با عربستان می‌تواند فرصت‌های قابل توجهی برای اسرائیل ایجاد کند که دسترسی به منابع مالی سعودی‌ها، نزدیک شدن به مرزهای ایران و امکان استفاده از نیروهای داخلی تحت نفوذ عربستان برای ایجاد درگیری در ایران از جمله این فرصت‌هاست، ولی وابستگی به حکومت ناپایداری مانند حکومت آل سعود خطرات خودش را نیز دارد. همین بی‌ثباتی در عربستان ممکن است سبب شود که بعدا همه هزینه درگیری با ایران به گردن اسرائیل بیفتد.

مشکلات داخلی و محدودیت‌های توان عربستان سعودی، سبب می‌شود که بتوان در این ادعا که رابطه با عربستان امتیاز استراتژیک بزرگی برای اسرائیل خواهد بود، تردید جدی کرد. به علاوه میان آل سعود و عامه مردم عربستان فاصله زیادی وجود دارد که می‌تواند منافع اسرائیل از دوستی با عربستان را به شدت محدود کند.

اشتراک گذاری
برچسب ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۱
در انتظار بررسی: ۱۲
انتشار یافته: ۲۳
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۴۱ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۶
دوستی چند الاغ تنها عرصه را براسبان از نظر جاومکان وخورد خوراک تنگ میکند ،والا هیچ ضرر وزیانی ندارند .
آق داوود
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۴۵ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۶
چرا اسرائیل بابت دوستی با عربستان باید ابایی داشته باشد در عصری زندگی میکنیم که عصر ارتباطات می باشد حالا چه مجازی چه فیزیکی، اصولا منافع ملتهابر پایه ارتباطات گسترده بر قرار می باشد در غیر اینصورت مثل ایران میشه که یا ارتباط نداره یا اگه داره با کشورهایی هستش که از نظر وضعیت اقتصادی بمراتب بدتر از ایران اداره میشه
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۴۹ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۶
نسل جوان عربستان با اتکا بر دستزسی به اطلاعات
پشتوانه بسیار قوی برای بن سلمان است که از کلیشه های قبل خارج شود وقتی داعش با ان تند روی می گفت جنگ ما با یهود نیست دوستی با اسرائیل هم دور از دسترس نیست
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۱۷ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۶
هیچ ضرری برای ما نداره. ما خودمونو نخود هر آشی میکنیم.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۱۸ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۶
سوال مهمتر این هست.
دوستی"اسراییل، عربستان، ایران" چه ضرری برای ایران دارد؟؟
پاسخ ها
محمد
| Iran, Islamic Republic of |
۲۳:۱۹ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۶
ما به خاطر همین اینها با اسرائیل دشمن شدیم وگرنه ما با اسرائیل مشکلی نداشتیم
ناشناس
| Canada |
۰۰:۲۵ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۷
واقعا دوستی با اسراییل بنفع مردم ایران است. متاسفانه کاسه داغتر از آش شدیم و مصالح مردم را بباد دادیم.
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۳۱ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۶
به نظر من ملک سلمان به خاطر رفاه مردم وشکوفایی کشورش حق دارد با هر کشوری رابطه بر قرار کند وآینده از آن اوست چرا کسی در باره سرزمنهایی که روسیه از ایران گرفت در قرار داد گلستان وترکمن چای و قرار بود به ایران باز گردانده شوند وایران هیچ اقدامی نکرد چیزی نمی گوید اون هم دسته کمی از پرچم ندارد چرا رگ گردنتون نمی زنه بیرون
مخلوق
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۳۷ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۶
فَإِنَّ حِزْبَ اللَّهِ هُمُ الْغَالِبُونَ
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۰:۵۸ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۷
اون منافق های که منفی دادین والا بعید است مسلمان باشید
این آیه قران است
و قطع به یقین روزی بر شما پیروز خواهیم گشت
رضا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۴۶ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۶
همش خیر است چون با این کار در یک جامعه سلفی، رژیم عربستان کلنگ گور خود را می زند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۵۷ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۶
دمت گرم اسراییل
محمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۴۶ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۶
تو عربستان هر اتفاقی که داره میفته مثل ایران ۵۰، ۶۰ سال گذشته یعنی زمان محمدرضا پهلوی هست. هر کسی هم میخواد با این عربستان رفتار کنه باید به شکل رفتار با شاه سابق باشه.
mm
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۴۸ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۶
اسرائیل حاضرهِ با ایران دوست شود ولی با عربستان هرگز
سید حسنی3نیک
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۲۷ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۶
از ما جلوتر چه ضرری برای اردن داره؟
ناشناس
|
Qatar
|
۱۷:۳۲ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۶
ما از اولش هم ميدانستيم چه ضررى دارد
شما چى؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۳۶ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۶
کسی که مسلمان است هرگزباصهبونیست ارتباط نمی گیرد
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۱۶ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۶
بنازم به سیاست ایران ومسولین که دو دشمن دیرینه را دوست کرد وبه بغل هم هل داد !
حامی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۳۴ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۶
اگر بخواهیم بیطرفانه و بدون تعصب به مساله نگاه کنیم هیچ ضرری برای ملت ایران ندارد. بلکه به ضرر بعضی از سیاستهای منظقه ای دولت ایران ازجمله مساله فلسطین خواهد بود. چون هیچکدام بدون آمریکا جرات حمله به ایران را ندارند از نظر نظامی هم به ضرر ایران میست
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۰۴ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۶
در اولین اظهار نزد درج شده ،نظری بس توهین آمیز بود ؟ دوستی چند الاغ ،هیچ ضرری ندارد ،فقط باعث تنگی جا ،وخوراک اسبان میگردند؟ آیا واقعا ،از نظر رده بندی ،اسب ،والاغ در ردیف سم داران ،وپستانداران ،ومهره داران ،و علف خواران محسوب نمیشوند؟ آیا ،تشبیه انسانهای،مخالف خودرا به الاغ شبیه نمودن ،وخود را شبیه اسب دیدن ،حکایت از عقل سالم ،در بدن سالم ،دارد؟ ،، جای تعجب است از این گونه بیانات ،،،؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۴۷ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۶
رهبر جوان سعودی پر از انرژی هست و داره کشورش رو با قدرت ب سمت پیشرفت و شکوفایی ب پیش میبره
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۵۴ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۶
ا/ر ایران کاری به کار بقیه نداشته باشد هیچ ضرری براش ندارد.
ناشناس
|
Canada
|
۰۰:۴۰ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۷
فکر کنید برجام باطل شد و تمام تحریم ها علیه ایران اجرا شد. حال با تجربه 39 سال دریافتیم که مسیرمان به کره شمالی ختم میشود، پس ایران به 50 سال قبل با کلی موشک ساخت داخل میرسد و مردم همانند سالهای جنگ به ریاضت اقتصادی میپردازند. آیا این تصویر مصالح مردم را در خود دارد؟!

حال تصویری دیگر مبتنی بر واقعیتها و مصالح مردم:
مساله فلسطین را بر اساس واقعیت موجود و با همراهی کشورهای منطقه و جهان دنبال کنیم پس نه نیاز به حضور نظامی و نه حمایت از عرب ها داریم.
با کشورهای منطقه برای صلح و تامین امنیت قرارداد ببندیم. با آمریکا هم همینطور.
از اصرار بر سیاست های ایده یولوژیک دست برداریم و کار اقتصادی و فرهنگی مبتنی بر حقوق بشر انجام دهیم تا از لجاظ اقتصادی به کره جنوبی تبدیل شویم نه کره شمالی.
اقتصاد را منضبط و شفاف کنیم تا ریشه قاچاق خشک شود.
حقوق همه اقلیتها را در چهارچوب جقوق بشر حفظ کنیم.
این ایران آینده ما خواهد بود.
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
برچسب منتخب
انتخابات مجلس یازدهم آنفلوانزا استان تهران جنوبی بودجه 99 بندر ماهشهر عبدالحمید ریگی جشنواره سینماحقیقت لیلا واثقی پایتخت 6 امیرحسین فتحی