بازدید 6239
کد خبر: ۷۶۳۹۰۴
تاریخ انتشار: ۲۳ دی ۱۳۹۶ - ۰۷:۵۵ 13 January 2018

فرماندار تهران می‌گوید اگر روند بارندگی‌ها به همین شکل باشد بیش از نیمی از مردم تهران و کرج آب شرب نخواهند داشت. خشکسالی چند سالی است که کشور ما را دچار مشکل کرده است، اما امسال وضعیت بدتری به وجود آمده و بارش‌ها در کشور به نحو چشمگیری کاهش یافته است. این کاهش چشمگیر بارش‌ها کشور را در سال آینده با بحران جدی مواجه خواهد کرد. به نظر می‌رسد علاوه بر اندیشیدن تمهیداتی برای اصلاح الگوی مصرف آب، باید به فکر استفاده از فناوری‌هایی نظیر بارور‌کردن ابر‌ها باشیم، وگرنه با بحرانی عظیم رو‌به‌رو خواهیم بود.

به گزارش آرمان، در حال حاضر در کلانشهر تهران با جمعیتی بالغ بر 5/8‌ میلیون نفر ساکن و در حدود 5/1‌ میلیون نفر جمعیت شناور، سالانه هزار و 35 ‌میلیون مترمکعب و متوسط در هر ثانیه ۳۵‌هزار لیتر آب مصرف می‌شود. در شهریور سال جاری، یک عضو شورای پنجم با بیان اینکه بحران آب در تهران جدی است، گفت: «باید حفاظت از آب دغدغه همه ایرانیان باشد.»

شهربانو امانی با اشاره به بحران آب در کشور افزود: «در کل کشور شرایط بد آبی داریم و سفره‌های زیرزمینی آبی در بحران هستند و جا دارد همه شهروندان تهران نگهبان آب باشند.» در روزهای اخیر هم یک کارشناس محیط‌زیست به خبرنگار «آرمان» گفت: «سالانه 420میلیارد آب در کشور دریافت می‌شود که از 12میلیارد آن استفاده می‌شود. باید دانست که 30‌‌میلیارد متر مکعب از این آب نیز تبخیر می‌شود. 90‌میلیارد متر مکعب باقی می‌ماند که حدود 90‌‌درصد از این مقدار در بخش کشاورزی مصرف می‌شود.» اسماعیل کهرم تاکید ‌کرد: «پنج‌درصد از این میزان در صنعت به‌کار رفته و سه‌‌درصد برای آب شرب مصرف می‌شود.»

52درصد مردم تهران، فاقد آب شرب

فرماندار تهران با بیان اینکه در ۴۷ سال گذشته کمترین میزان آب را داشته‌ایم و اگر بارندگی‌ها در تهران به همین روند باشد، ۵۲‌درصد مردم تهران فاقد آب شرب خواهند بود، گفت: وضعیت آبی در تهران بحرانی‌تر از بیرجند و خراسان‌جنوبی است. به گزارش ایسنا، عیسی فرهادی اظهارکرد: در استان خراسان‌جنوبی چند ارزش وجود دارد که در کشور کمتر دیده می‌شود.

کم و کیف بارورکردن ابرها بررسی شود

نماینده مردم تهران در مجلس درباره وضعیت بحران آب به خبرنگار «آرمان» می‌گوید: بحران آب یک مساله جهانی و کشوری است. در این شرایط باید نسبت به آب و منابع آبی تمهیدات جدی اندیشیده شود. کاظم جلالی می‌افزاید: این تمهیدات را می‌توان در دو بخش لحاظ کرد، هم بخش مربوط به آب کشاورزی که بیشترین مصرف و هدر رفت را در بخش کشاورزی شاهد هستیم. برای بهبود آبیاری باغات و مزارع کشاورزی می‌توان از روش‌های نوین آبیاری استفاده کرده و هم در زمینه مصرف شرب تهمیدات جدی باید اندیشید. به گفته او امسال در آب شرب تهران با کمبود نزولات آسمانی روبه‌رو هستیم. امید است در ماه‌های باقی مانده از سال شاهد افزایش نزولات باشیم.

این نماینده مجلس تاکید می‌کند:‌ هم‌اکنون سدهای تهران دچار کمبود جدی آب هستند. البته مسئولان هم به جای ایجاد تشویش در بین مردم می‌توانند به اصلاح روش‌ها و ارائه راهکار بپردازند. جلالی می‌افزاید:‌ با اصلاح مصرف می‌توان از شدت کمبود و بحران‌های موجود در زمینه آب کاست. به گفته او مسئولان با بازگو کردن این مساله نمی‌توانند کاری از پیش ببرند، بلکه باید با ارائه راهکار در این زمینه بتوان به اصلاحات در مسیر مصرف آب پرداخت و در این مبحث نیازمند فرهنگسازی جدی هستیم.

نماینده مردم تهران می‌افزاید: می‌توان با استفاده از ظرفیت رسانه‌ها کم و کیف استفاده مناسب از آب را به همگان آموزش داد. جلالی درباره اقدامات انجام شده برای جبران بحران آب تاکید می‌کند: در چند سال اخیر برای بارور کردن ابرها اقدامات فراوان انجام شده و بنده با وزیر وقت آقای چیت‌چیان در این زمینه صحبت کردم. به باور او برخی از افراد بر این باورند که بارور کردن ابرها و آبیاری اراضی از این طریق برای سلامتی جامعه مضر است، اما بنده نمی‌دانم که آیا در این زمینه بررسی‌های علمی انجام شده است یا خیر. به گفته او وزیر کنونی نیرو در زمینه آب تخصص داشته و می‌تواند از روش‌های نوین افزایش بارندگی استفاده کند. جلالی درباره وضعیت بحرانی آب تهران می‌گوید: بحران در وضعیت کنونی آب نیست، بلکه این بحران در آینده بروز می‌کند.

پلیس آب تشکیل شود

نماینده مردم تهران در مجلس درباره وضعیت بحران آب به خبرنگار «آرمان» می‌گوید: سال‌هاست که کم آبی تهران و به‌طور کل ایران را تهدید می‌کند. وضعیتی که فرایند گرم شدن زمین و کاهش نزولات جوی از یک سو و سوء مدیریت منابع آبی به عنوان سرمایه محدود از سوی دیگر، تهدیدی جدی را برای جمعیت روبه‌رشد شهرها و کلانشهرهای نظیر تهران در بردارد. سیده فاطمه ذوالقدر می‌افزاید: افزایش جمعیت و تحول در سبک زندگی، نیازها و خواست‌های جدیدی را ایجاد کرده که برای این نیازها باید فرهنگسازی لازم صورت می‌گرفت و عدم توجه به آن و صرفا اتکا به اندوخته‌های برخاسته از فرهنگ کهن سبب شد که در بسیاری از زمینه‌ها واپس بمانیم.

به گفته او به موضوع صرفه‌جویی و الگوی مصرف و استفاده مناسب از هر کالا و نعمت هم در دین مبین اسلام و هم در فرهنگ کهن ایران زمین تاکید شده است، اما عدم انتقال فرهنگی مناسب، عدم توجه به آموزش‌های فرهنگی به شکلی که در میان کودکان و نوجوانان موثر و کارگر باشد، باعث شده که جمعیت روبه رشد به‌ویژه در کلانشهر تهران، دچار تعارضات، اختلافات، ناهمگونی، عدم انسجام شوند که در این میان رشد فردگرایی و توجه به منافع شخصی و خانوادگی که به یک رفتار عمومی ناپسند در زندگی اجتماعی تبدیل شده باعث می‌شود که در همه ارکان که از منابع عمومی استفاده می‌شود با معضلاتی مواجه شویم.

این نماینده مجلس می‌افزاید: نبود الگوی صحیح مصرف آب در میان خانواده‌ها و عدم توجه به نسل حال حاضر و نیازهای نسل آتی از این منابع باعث شده که معضل کم آبی را به بحران تبدیل کنیم. معضل آب شرب شهر تهران، امسال و سال گذشته بروز نکرده طوری که در بازهی زمانی بر سلامت و کیفیت این آب تردید وارد بود، در زمانی دیگر بر حجم این منابع و تکافوی نیاز شهروندان را دادند، سوال مطرح بود، اما این هشدارها منجر به تدوین یک مدیریت کارآمد منابع آب نشد.

ذوالقدر تاکید می‌کند: مشکل آب در پس خود مشکل تغذیه را به همراه دارد و موضوع تغذیه در درون خود توجه به کشاورزی و محصولات باغی را حائز اهمیت می‌کند. به گفته او بنابراین آب در ابتدای یک زنجیره و چرخه قرار داد که نبود یا کمبود آن می‌تواند سایر عوامل این چرخه را از خود متاثر کند، چه بسا چنانچه در وقت مناسب به موضوع آب برای کشاورزی توجه می‌شد رشد مهاجرت به شهرها شکل نمی‌گرفت و امروز شاهد واردات محصولات باغی و کشاورزی نبودیم.

او تاکید می‌کند: پیشنهادی که می‌توان برای جلوگیری از عمیق شدن این بحران اتخاذ کرد تشکیل ستاد یا نهادی تحت عنوان پلیس آب و همیاران است، راهکاری که در بخش راهنمایی و رانندگی خوش درخشید و امروز می‌توان این همیاران و ناجیان آب را از میان کودکان در سطح مدارس انتخاب کرد تا الگوی صحیح مصرف آب در میان خانواده‌ها ترویج یابد. به گفته او در بخش مدیریت منابع آب می‌‌توان از الگوهای جهانی و اساتید خبره بهره جست و با بومی‌سازی رفتارهای مدیریتی سازمان یافته و نظام‌بخش بتوان جلو پیشرفت این معضل را گرفت.

اشتراک گذاری
برچسب ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۲۷
انتشار یافته: ۱۰
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۱۷ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۳
پلیس آب یعنی چه وزارت نیرو وظیفه خود را انجام دهد همان پلس آب می شود
پاسخ ها
اسث
| Iran, Islamic Republic of |
۱۴:۳۱ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۳
بالای هرشهری اغنیاد دارای استخرهایی هستند که جلوی اونها رو بگیرند کلی آب میشود،بیچاره مستمند روزی دولیوان آب نمیخورد!!!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۵۸ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۳
عربستان سعودی بیشتر سالها بارندگیش زیر 10 میلی متره . یعنی تقریبا صفر . ولی هیچ مشکلی برای تامین آب شرب مردمش نداره . چرا ؟ چون واسه مردمش خرج می کنه و مدیریت صحیح داره . با دستگاه های آب شیرین کن عظیمی که داره هر چقدر دلشون می خواد آب تصفیه شده و بهداشتی تهیه میکنه. یعنی خرید و نصب دستگاه های آب شیرین کن در دریای خزر و انتقال اون با 200 کیلومتر لوله گذاری اینقدر سخته و آپولو می خوان هوا کنن ؟؟؟ فقط 200 کیلومتره ها !! لوله گذاری برای شبکه گازرسانی به کل کشور حدود 15000 کیلومتره ، یعنی 200 کیلومتر اینقدر سخته ؟ یکبار برای همیشه این کارو بکنید تا دیگه مشکلی نباشه و ملت رو حرص و جوش و استرس ندین!
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۰:۴۱ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۳
برادر من مسئله خرید آب شیرین کن نیست. مسئله اینه که هر گونه برداشت از منابع دریای خزر باید با اجازه روسیه باشه که اون هم اجازه برداشت نمیده. بله عزیز دل آدم الکی ابر قدرت نمیشه که !!!!!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۲۰ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۳
انها كه از مصرف اب در ديگر كشورها خبر ندارند،
همين مردم عربستان اب شرب رأ به هيچ عنوان هدر
نمى دهند،خيابان شوستن، ماشين شوستن توسط خانواده ها
أين فرهنگ بايد إصلاح شود
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۲۳ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۳
واقعا با تداوم این خشکسالی ها که حالا حالاها هم ادامه داره اگه همتی توی این کشور وجود داشته باشه باید از همین الان فکری کرد!!!
ناشناس
|
Czech Republic
|
۱۰:۲۷ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۳
بازهم اجازه ساخت استخر دوطبقه 23 برج را بدهید فقط مردم هستند که باید بی آبی را تحمل کنند نه برج نشینان
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۱۰ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۳
استفاده از تکنولوژی بارور کردن ابرها برای بارش در این زمان تنها راه ممکن است ..
اقدم
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۳۰ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۳
فقط باید شبکه اب شرب و عمومی جدا بشه و برای شستشوی حیاط و سیفون و استحمام و.. از اب شرب استفاده نشه،ضمنا 97درصد در کشاورزی و صنعت پرت میره!!! نیازی به بازنگریس واقعا موقشه / سوم اینکه پساب تولیدی هزینه اش کمتراز تصفیه اب دریاس،باید بودجه بذارند و آب حاصل از اون رو هدایت کنند بسمت کشاورزی و صنعت و عوضش از سهم آب کشاورزی برای شرب بردارند /مدیریت می خواد برادر من مدیریت و پیگیری دلسوزانه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۵۲ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۳
شمایی که دلت آب شیرین کن میخواد، هنوز برات زوده. هنوز قدر این نعمت بزرگ رو نمی دونی. اول یاد بگیر اسراف نکنی، بعد آب شیرن کن بطلب... با این اخلاق ملت، اقیانوس رو هم براتون شیرین کنن دوروزه تموم میشه... خلاصه قدرشناس باش بلکه اصلا بارون و آب با پای خودش اومد.
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
برچسب منتخب
انتخابات مجلس یازدهم آنفولانزا نانسی پلوسی روز دانشجو استیضاح ترامپ مسعود سلیمانی حادثه تالار عروسی سقز سقز فروش صندلی اتوبوس
آخرین اخبار