بازدید 10031
در نشست بروکسل چه گذشت؟
این رایزنی ها و دیدارهای برجامی در حالی انجام می شود که دونالد ترامپ رییس‌جمهور آمریکا قرار است روز جمعه در مهلت سه ماهه دیگر پایبندی یا عدم پایبندی ایران به برجام را از نقطه نظر آمریکا اعلام کند. همچنین قرار است تعلیق همزمان برخی تحریم‌های آمریکا علیه ایران طبق برجام مجددا تمدید شود.
کد خبر: ۷۶۳۵۹۰
تاریخ انتشار: ۲۱ دی ۱۳۹۶ - ۱۶:۲۳ 11 January 2018

وزیر امورخارجه ایران پس از نشست با همتایان اروپایی خود، تاکید کرد اتحادیه اروپا آگاه است که ادامه پایبندی ایران به برجام مشروط به پایبندی کامل آمریکا است.

به گزارش «تابناک»، محمدجواد ظریف بامداد روز پنج‌شنبه به دعوت فدریکا موگرینی به منظور شرکت در نشست مشترک برجامی با حضور وزیران امور خارجه فرانسه، انگلیس، آلمان و مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا بعد از اتمام سفر به مسکو وارد بروکسل شد. وزیر خارجه کشورمان صبح روز پنج‌شنبه به وقت بروکسل در ابتدا با «ژان ایو لودریان» همتای فرانسوی خود دیدار و گفت‌وگو کرد.

در این دیدار، وزیر امور خارجه کشورمان با اشاره به اهمیت اجرای تعهدات کشورهای عضو برجام، بر نقش فعال‌تر کشورهای اروپایی در این زمینه تاکید کرد. وزیر امور خارجه فرانسه نیز در این دیدار بر اهمیت اجرای برجام و عزم فرانسه در این زمینه تاکید کرد.

طرفین همچنین بر اهمیت ثبات و امنیت منطقه و پیشبرد راه‌های مسالمت آمیز حل بحران‌های منطقه‌ای از راه گفت‌وگو و رایزنی‌های سیاسی تاکید کردند.اتحادیه اروپا آگاه شد که ادامه پایبندی ایران به برجام مشروط به پایبندی کامل آمریکا است

وزیر امور خارجه فرانسه همچنین با تشکر از دعوتش به تهران، گفت که به زودی به تهران سفر خواهد کرد.

در ادامه این سفر، نشست مشترک محمد جواد ظریف، وزیر خارجه کشورمان با فدریکا موگرینی، رییس سیاست خارجی اتحادیه اروپا و ژان ایو لودریان، وزیر خارجه فرانسه، زیگمار گابریل، وزیر خارجه آلمان، بوریس جانسون، وزیر خارجه انگلیس با محوریت برجام در مقر اتحادیه اروپا برگزار شد.

در این نشست بر اساس آنچه که وزارت امور خارجه ایران اعلام کرده است، طرفین در خصوص اقدامات لازم در شرایط کنونی به منظور تداوم اجرا و پای بندی همه طرف‌های برجام گفت‌وگو و تبادل نظر کردند.

وزیر امور خارجه کشورمان در این نشست بر اهمیت تعهد همه طرف‌ها، به ویژه اتحادیه اروپا و کشورهای اروپایی بر اجرای برجام در شرائط کنونی تاکید کرد.

فدریکا موگرینی، هماهنگ کننده کمیسیون برجام و وزرای خارجه فرانسه، آلمان و انگلستان در این جلسه به طور مشترک، بر تعهد اروپا و دولت‌های خود بر اجرای برجام به عنوان یک دستاورد منحصر به فرد دیپلماسی چند جانبه تاکید کردند.

وزیر امور خارجه کشورمان همچنین به طور جداگانه با وزرای امور خارجه کشورهای انگلستان، آلمان و موگرینی، نماینده عالی سیاست خارجی اتحادیه اروپا ملاقات و در خصوص مسایل مورد علاقه گفت‌وگو و تبادل نظر کرد.‌

در نشست بروکسل سید عباس عراقچی رییس ستاد برجام، هلگا اشمید معاون هماهنگ‌کننده سیاست خارجی اتحادیه اروپا و همچنین تعدادی از معاونین وزرای خارجه شرکت‌کننده در این نشست حضور داشتند. همچنین در پی انتشار اخباری درباره دیدار اشمید و عراقچی، وزارت امور خارجه اعلام کرد: «به دنبال انتشار برخی اخبار در خصوص دیدار و گفت‌وگوی سیدعباس عراقچی و هلگا اشمید در بروکسل به آگاهی می‌رساند چنین خبری صحیح نبوده و دیداری میان این دو مقام صورت نگرفته است.»

پس از پایان این نشست فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به همراه «بوریس جانسون» وزیر امور خارجه انگلیس، «ژان ایو لودریان» وزیر خارجه فرانسه و همچنین «زیگمار گابریل »وزیر امور خارجه آلمان در نشست مطبوعاتی مشترک شرکت کردند.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در این نشست خبری تاکید کرد: توافقنامه هسته‌ای اهمیت فوق العاده‌ای دارد و از اجرای کامل آن حمایت می‌کنیم. اروپا درباره لزوم اجرای توافقنامه هسته‌ای توافق نظر دارد. توافق هسته ای ایران در حال عمل کردن به هدف اصلی خود مبنی بر حفظ نظارت بر برنامه هسته‌ای ایران است.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا افزود: توافق هسته‌ای ایران در حال عمل کردن به هدف اصلی خود مبنی بر حفظ نظارت بر برنامه هسته ای ایران است. اتحاد جامعه بین المللی برای حفظ توافق هسته‌ای ایران ضروری است. توافقنامه هسته‌ای اهمیت فوق‌العاده‌ای دارد و از اجرای کامل آن حمایت می‌کنیم. اروپا درباره لزوم اجرای توافقنامه هسته‌ای توافق نظر دارد.

همچنین وزیر خارجه انگلیس نیز در نشست خبری بروکسل با تاکید بر اینکه ایران به تعهدات برجامی خود پایبند بوده است و آژانس نیز آن را تایید کرده است گفت: تاکنون کسی نتوانسته است جایگزینی برای برجام ارائه دهد.

بوریس جانسون گفت: این نشست بسیار مهم بود. ما اروپایی‌ها دور هم جمع شده‌ایم تا نظری مشترک را بیان کنیم. اول اینکه ارزش زیادی برای برجام قائلیم که توافق هسته ای با ایران است. ما معتقدیم که این دستاورد دیپلماتیک قابل توجهی بوده است.

وی ادامه داد: این توافقنامه راهی برای متوقف کردن مسیر ایران در دستیابی به تسلیحات اتمی بوده است و همانطور که همکارانم هم گفتند ایران به این توافقنامه پایبند بوده و این مسئله را آژانس بین المللی انرژی اتمی نیز تایید کرده است.

جانسون افزود: این مسئله برای ما بسیار بسیار مهم است. اما همچنین روشن است که برای ما اهمیت دارد حمایتی جهانی را از این توافقنامه ایجاد کنیم تا ایران بتواند نشان دهد، همانطور که همکارانم گفتند، کشور و همسایه‌ای خوب در منطقه است. به همین علت مشروع و درست است که ما به موازات و غیرمرتبط با برجام، باید روی کارهایی تمرکز کنیم که ایران می‌تواند برای کمک به حل بحران وحشتناک یمن انجام دهد و به پیشبرد فرایند صلح در سوریه و حل دیگر مسائل در منطقه کمک کند.

وی همچنین اظهار کرد: آنهایی که با برجام مخالفند باید راه حل بهتری ارائه کنند که ما تا کنون چنین راه حلی ندیده‌ایم. من همچنین فکر می‌کنم اگر بتوانیم این توافقنامه را حفظ کنیم، چیزی که خیلی امیدوارم می‌توانیم انجام دهیم.

جانسون ادامه داد: مردم ایران هم باید منافع اقتصادی حاصل از برجام را ببینند. به همین علت ما و دولت انگلیس به همراه یکدیگر و به همراه دوستان و شرکایمان در فرانسه و آلمان و دیگر کشورهای اروپایی و همچنین فدریکا موگرینی، همچنان به تلاشهایمان ادامه می دهیم تا تداوم برجام را حفظ کنیم.

ژان لودریان، وزیر امور خارجه فرانسه نیز در این نشست خبری گفت: فرانسه با حساسیت خواستار اجرای اجرای برجام است و همه طرف‌ها باید به برجام و تعهدات خود پایبند بمانند.همچنین ضروری است که متحد آمریکایی ما نیز همین موضع را اتخاذ کند و به برجام پایبند بماند.

وی افزود: پاریس تعهد خود به برجام را اعلام می کند و از همه طرف‌ها نیز درخواست می کند تا به این توافق پایبند باشند.ما همچنین از آمریکا می‌خواهیم تا تعلیق تحریم های ایران را تمدید کند.

لودریان همچنین در مورد برنامه موشکی ایران ابراز نگرانی کرد ، اما تاکید کرد این موضوع از برجام جدا است.

به گزارش ایسنا به نقل از سی ان ان، وزیر امور خارجه آلمان نیز همچون وزیران امور خارجه انگلیس و آلمان ضمن حمایت از برجام تاکید کرد: ایران باید از منافع اقتصادی این توافق بهره مند شود.

زیگمار گابریل، وزیر خارجه آلمان نیز در نشست خبری بروکسل، گفت: با توجه به اینکه کره شمالی به دنبال تسلیحات هسته‌ای است، بسیار ضروری است که توافق هسته ای ایران حفظ شود. باید به طور کامل به توافقنامه هسته‌ای با ایران احترام گذاشت و از آن حمایت کرد.

وی همچنین از آمریکا خواست تا برجام را از موضوعات دیگر جدا کند. گابریل همچنین بر لزوم بهره مندی ایران از منافع اقتصادی برجام تاکید کرد.

وزیر خارجه کشورمان نیز پس از پایان این نشست در توئیتر خود به صورت اجمالی نتایج نشست بروکسل را تشریح کرد.

این دیپلمات عالی رتبه کشورمان با اشاره به نشست امروز خود با مقامات اروپایی در بروکسل نوشت: "اجماع قوی" امروز در بروکسل:۱) ایران به برجام پایبند است؛۲) مردم ایران کاملا حق دارند از تمامی مزایای برجام بهره مند شوند؛۳) هر حرکتی که برجام را تضعیف کند غیر قابل قبول است.‌

این دیپلمات عالی رتبه کشورمان در ادامه توییت خود تاکید کرد: سه کشور اروپایی(فرانسه، انگلیس و آلمان) و اتحادیه اروپایی بخوبی آگاه اند که تداوم پایبندی ایران به برجام مشروط به پایبندی کامل ایالات متحده آمریکا به آن است.

همچنین موگرینی در توئیتی نوشت: توافق ایران در حال جواب دادن است و یک مسئله کلیدی برای امنیت اتحادیه اروپا به شمار می‌رود. اروپا از این توافق حمایت می‌کند و انتظار دارد تمام کشورها آن را کاملا اجرا کنند.

ظریف همچنین در ادامه سفر خود به بلژیک با حضور در وزارت خارجه این کشور اروپایی با همتای بلژیکی خود دیدار کرد .

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان روز چهارشنبه نیز به منظور دیدار با همتای روسی خود به مسکو سفر کرده بود.

ظریف در دیدار با سرگئی لاوروف بر اهمیت پایبندی همه طرف‌ها به برجام تاکید و گفته بود ادامه روند اجرای برجام مستلزم پایبندی آمریکا به تعهداتش است.

این رایزنی ها و دیدارهای برجامی در حالی انجام می شود که دونالد ترامپ رییس‌جمهور آمریکا قرار است روز جمعه در مهلت سه ماهه دیگر پایبندی یا عدم پایبندی ایران به برجام را از نقطه نظر آمریکا اعلام کند. همچنین قرار است تعلیق همزمان برخی تحریم‌های آمریکا علیه ایران طبق برجام مجددا تمدید شود.

موضوع نگران‌کننده آن است که ترامپ مخالف برجام است و در اکتبر ۲۰۱۷ عدم پایبندی ایران به برجام را برخلاف گزارش‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اعلام کرد و کنگره آمریکا با این تصمیم ترامپ همراهی نکرد. اکنون برخی بر این نظرند که ممکن است ترامپ در اقدامی یک‌جانبه در چارچوب اختیاراتش تعلیق تحریم‌ها طبق برجام را تمدید نکند که این اقدام به منزله خروج آمریکا از این توافق هسته‌ای محسوب خواهد شد.

کشورهای اروپایی و جامعه بین‌الملل نسبت به هرگونه خروج یکجانبه آمریکا از برجام هشدار داده و مخالفت خود را اعلام کرده‌اند.

برخی معتقدند این تلاش اروپایی‌ها بوده است که اجازه نداد در کنگره آمریکا طرحی علیه برجام به منظور بازگرداندن تحریم‌های گذشته به نتیجه برسد، با این حال اقدامات غیرقابل پیش‌بینی ترامپ موضوعی نگران‌کننده برای اعضای ۱+۵ و ایران و نیز سایر کشورهای جهان است.

اشتراک گذاری
برچسب ها
خبرهای مرتبط
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۳
انتشار یافته: ۱۳
ناشناس
|
United Arab Emirates
|
۱۷:۴۹ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۱
تا الان هم غربی ها به مفاد ی که ایران را منتفع کند عمل نکرده اند و اگر ترس از رهبر نبود ،الان موشکهای ایران را هم برچیده بودند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۵۶ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۱
امیدوارم آمریکا از برجام خارج بشه و سخت ترین تحریم ها رو بذاره تا ببینیم که هیچ غلطی نمیتونه بکنه!
پاسخ ها
بهزاد
| Iran, Islamic Republic of |
۰۲:۲۷ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۲
شما که ظاهراً آلزایمر داری، ولی برو از اطرافیانت بپرس بهت یادآوری میکنن که رئیس جمهور محبوب و مردمی قبلی هم مثل شما همین حرفها رو میزد و دست آخر ، یک ویرانه از مملکت ساخت و رفت.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۴۶ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۱
سوال اکثریت ملت ازجناب روحانی این است باتوجه به رفع تحریمها وآـزادشدن بیش ازیک صدمیلیارددلار ازاموال بلوکه شده وافزایش تولید ونفت ودرآمد زیاد دولت چه تاثیری در زندگی اقشارآسیب پذیر بوجود آمد در هیچ دوره ای بازنشستگان وکارمندان ازنظر اقتصادی اینقدر در فشار نبودند وشرمنده خانواده هایشان نبودند روحانی پس ازگذشت 5سال چه اقدامی برای تحقق وعده های سال 92 انجام داده جز تکرار وعده های وسخنرانی وارایه آمارهایی دورازحقیقت چه اقدامی انجام داده
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۰۹ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۱
حالا جادارد از مسولی که سود سهام را نشانهٔ گدایی مردم دانست ،سوال شود کدام ،گدایی سخت تر است ،اینکه همهٔ‌چشمها بسوی قلم دونالد ترامپ باشد ،یا اینکه حق ،وحقوق پایمال شدهٔ‌مردمی که توسط مسولین ،وبرخی مدیران فقیر شده اند ،راستی کدام گدایی تر است ،،؟ ،
ناشناس
|
United States
|
۲۰:۲۵ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۱
ظریف هر سه ماه یکبار برا خودش دوری تو اروپا و بقیه جاها میزنه و برمیگرده تا دور بعد.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۲۶ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۱
مطمین باشیدآمریکاهم ازبرجام خارج بشه برخی همچنان به تعهدشان ادامه خوآاهند داد و برای حفظ آن سرموضوع موشکی هم کوتاه خواهندآمد
بینام
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۲۹ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۱
داداش آخرشو اول ببینین یه نفسی بکشیم برجام در نهایت اصلاح میشه تعامل کنین باور کنین اوضاع خرابه حتی نمیشه یه دست لباس گرفت دلار میره بالا ولی درآمد که نمیره فقط گرونتر میخری همون درصد رو میکشی روش یعنی سودت ثابته اینجوری که تا آخر عمر به گدایی میفتم
محمد قاسمی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۳۲ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۱
این حرفا ناشی از نشناختن امریکاست
اون خارج میشه همونطوری که بانک مرکزی رو بر خلاف عرف بین الملل تحریم کرد و اب از اب تکون نخورد
اروپا بعد از مارشال اروپا پادوی امریکا شد
سپهر
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۱۸ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۱
ترامپ تاجره!
بلده چطور شلوغش کنه تا ما از حقوقمون منتفع نشیم.
تنها راه حل ایران ساخت تسلیحات هسته‌ای است! شرعاً حرام است؟! قبول. خوردن گوشت مردار هم حرام است. ولی وقتی اضطرار پیش آمد به قدر ضرورت مباح می‌شود!
به کره‌شمالی نگاه کنید! به موازنه‌ی هسته‌ای با آمریکا رسید.
یک پنجم وسعت ما، یک سوم جمعیت ما، بدون نفت، بدون موقعیت ژئوپولتیک، فقر، بی‌خدا ولی عاقل!!!! عاقل!! عاقل
سید حسنی3نیک
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۲۱ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۱
ایکاش بیشتر حمایت کنیم از ظریف و روحانی
تا با تمرکز بیشتر نتایج مثبت بیشتری بگیرند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۵:۴۶ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۲
برجام فقط پیراهنی است اتو کشیده بر تن مانکن ؛لغو تحریم ها؛
یادتونه مدیر اجرایی کشور میگفت تمام تحریمها تاکید میکنم تمام تحریمها در همان روز اجرای تحریمها بالمره لغو خواهند شد نه تعلیق
آنچنان رونق ایجاد کنم که.....
فرهنگ مواخذه مردمی از مسوولین نداریم
راحت اعتماد میکنیم و....
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۶:۲۵ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۲
برجام ایشالا هرچه زودترلغوشه هرچندکه همینجوری ایران ۲۰سال به عقب بازگشت
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
kilid search
برچسب منتخب
کروناویروس مناجات شعبانیه جهش تولید نماز امام زمان حسن نوروزی حسن قالیباف اصل
آخرین اخبار