کد خبر: ۷۵۷۵۶۰
تاریخ انتشار: ۰۱ دی ۱۳۹۶ - ۲۱:۰۳ 22 December 2017

توئیت جالب حسین انتظامی درباره جانشین خود در معاونت مطبوعاتی، با واکنش فعالان سیاسی-فرهنگی درخصوص عملکرد او در معاونت مطبوعاتی مواجه شد.

به گزارش تابناک، صادق خرازی از حسین انتظامی به عنوان فردی یاد کرد که «احیاءکننده شأن و موقعیت خاص معاونت مطبوعاتی است.»

در یادداشت سفیر و معاون پیشین نمایندگی ایران در سازمان ملل درباره عملکرد حسین انتظامی در معاونت مطبوعاتی آمده است:

«مدیریت حسین انتظامی از جهات مختلف قابل تقدیر است.
دوران مدیریت حسین انتظامی در معاونت مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را باید دوران احیاکننده شأن و موقعیت خاص معاونت مطبوعاتی نامید.
او در این پنج سال گذشته با تمام توان خود و با نگاه پیشرو و نوگرای خود تلاش کرد، شأن تازه‌ای به معاونت مطبوعاتی ببخشد.
بزعم اینجانب می‌توان این دوره از معاونت مطبوعاتی را دوران ‌مدرن شدن این معاونت نامید.»


حمیدرضا آصفی نیز به برخی از اقدامات حسین انتظامی در مدت چهار سال فعالیت در معاونت مطبوعاتی اشاره و از او به عنوان «فردی از جنس رسانه، همراه با رسانه و حامی رسانه» یاد کرد. سخنگوی سابق وزارت امور خارجه کشورمان و مشاور امور بین‌المللی فدراسیون فوتبال در یادداشت خود برای حسین انتظامی آورده است:

«برای این کمترین که نزدیک به چهل سال است که به نوعی دستی بر آتش رسانه داشته‌ام، دکتر حسین انتظامی فردی است از جنس رسانه، همراه با رسانه و حامی رسانه.

از ابتدای فعالیت خود در ستاد تبلیغات از سال ۵۹ تاکنون با کنشگران رسانه‌ای کم و بیش آشنا هستیم. حسین انتظامی در رفتار حرفه‌ای خود، بسیار متوازن و حتی‌المقدور فارغ از دسته‌بندی و گرایشات خطی است.

فردی به شدت اخلاق‌محور و با صبر و حوصله مثال‌زدنی که لازمه کار در عرصه رسانه است. بسیار خلاق که کمتر از خود واکنش عصبی نشان می‌دهد و احساسات بر فعالیت حرفه‌ای او غالب نیست.

حسین انتظامی در مدت چهار سال فعالیت خود به اقدامات مهمی دست زده است که فقط به ذکر سه نمونه از آن اشاره می‌کنم.

۱- تسریع در امر واگذاری مجوزها، الکترونیک کردن آن‌ها و پرهیز از تطویل در پروسه این امر مهم. به گونه‌ای که انجام امور اکنون به ثلث زمان و یا حتی کمتر تقلیل پیدا کرده است.

۲- شفافیت در پرداخت یارانه مطبوعات به گونه‌ای که عدالت و ضابطه جایگزین رابطه گردد.

۳- فعال‌تر کردن دیپلماسی رسانه‌ای تبادل هیات‌های رسانه‌ای با کشورهای مختلف و استفاده از ظرفیت گسترده رسانه‌ها در تأمین منافع ملی. موارد دیگری نیز می‌توان برشمرد که صرفا به این نکات اشاره گردید.

برای دکتر حسین انتظامی مدیر کارآمد رسانه در هر کجا که باشد آرزوی توفیق کرده. ان‌شاءالله خدمات بیشتری برای نظام جمهوری اسلامی ایران باشد. والسلام»


عملکرد معاون مطبوعاتی در بیان مدیر مسئول روزنامه «شهروند»

مدیرمسئول روزنامه شهروند با تاکید بر ماندگاری نام حسین انتظامی در حوزه مطبوعات کشور گفت: قضاوت در خصوص آقای انتظامی هم سخت هست و هم آسان؛ سخت است به این معنا که خدمات ایشان بعدها برای مردم و به ویژه اهالی مطبوعات روشن خواهد شد و آسان است به این دلیل که می توانیم اوضاع کنونی مطبوعات را به نسبت دوره های قبل مقایسه و مورد ارزیابی قرار دهیم.

وصال افزود: بدون هیچ تعارفی باید اذعان داشت که دوران قبل از معاونت ایشان دوران هرج و مرج در مطبوعات بود؛ نه حقوق مطبوعات معین بود و نه تکلیف آن ها مشخص؛ همه مطبوعات را با یک چوب می نواختند و مطبوعات نمی توانستند حقوق شان را اثبات کنند.

این مدیر مطبوعاتی گفت: در دوره قبل از انتظامی به همراه گروهی از مدیران مسئول با وزیر وقت جلسه ای داشتیم و تنها چیزی که از ایشان به یاد دارم تحقیر مطبوعات به خاطر پایین بودن تیراژها بود.

مدیر مسئول اسبق روزنامه ایران خاطرنشان کرد: نقطه طلایی خدمات ایشان این بود که حقوق و تکلیف مطبوعات روشن و شاخص های حرفه ای برای مطبوعات تدوین شد و نهایتا شرایط به گونه ای رقم خورد که ما مطبوعات را درست ببینیم و مورد ارزیابی قرار دهیم.

وی با بیان اینکه دولت همیشه در برابر مطبوعات بدهکار بوده بدون آنکه دلیلش را بدانیم تصریح کرد: دولت ها همیشه تدارکاتچی بوده اند و آن هم یک تدارکاتچی بسیار بد؛ یعنی یارانه ها را نه عادلانه و نه هدفمند توزیع می کرد اما امروز مبنایی به دست آمده که بر اساس آن می توان به صورت شفاف گفت که چه کسی چقدر و برای چه کاری یارانه می گیرد و اگر مطبوعات دولتی دیگر یارانه نمی گیرند به چه دلیل است؟ همچنانکه امروز می بینیم بخش خصوصی هم از حمایت و احترام بیشتری نسبت به گذشته برخوردار است و هم از منظر سیاستگذاری تکالیف مشخص تری دارد.

وصال دسترسی به همه اطلاعات و برنامه ها از طریق وبسایت معاونت مطبوعاتی را مصداق دسترسی آزاد شهروندان به اطلاعات دانست و افزود: با مشاهده و بررسی اطلاعات می توان سیاست ها و برنامه های این معاونت را بطور دقیق رصد و در صورت نیاز از آن ها انتقاد کرد.

مدیر مسئول روزنامه شهروند تصریح کرد: در این دوره به قوانین جامعی دست یافتیم؛ بدین معنی که با ایجاد روش های مبنایی برای مطبوعات و ایجاد گفتمان بین مطبوعات و دولت از یک طرف و ایجاد رابطه سازنده بین مطبوعات و مخاطبان از سوی دیگر در مجموع می توانیم بگوییم امروز که ایشان از معاونت مطبوعاتی می رود صاحب دستاوردهای مهمی به این شرح هستیم:

نخست: دسترسی به یک نظام پایدار در اداره مطبوعات و رسانه های نوین و دوم: تعریف یک رابطه مشخص بین دولت و مطبوعات از یک طرف و مطبوعات و مردم از طرف دیگر.

 

بهروز بهزادی، رئیس شورای سیاستگذاری روزنامه اعتماد:
کارهای نوآورانه و بزرگ حسین انتظامی برای مطبوعات ماندگار است

دوره حسین انتظامی را باید دوره با برنامه معاونت مطبوعاتی دانست. چراکه حسین انتظامی به خوبی همه اجزاء مطبوعات را می شناسد. خیلی از معاونان مطبوعاتی پیش از او این مقدار شناخت را نداشتند و لذا برنامه ای برای تحول نداشتند. حسین انتظامی را باید استخوان خرد کرده مطبوعات نامید. البته پیش از او چنین افرادی داشتیم اما او شناخت و برنامه وسیعی برای معاونت مطبوعاتی داشت. به عقیده من یکی از بزرگترین دستاوردهای دکتر انتظامی را باید، شفاف سازی دانست. تا قبل از حسین انتظامی کسی نمی دانست و نمی توانست از نظام شفاف سازی در مقدار پرداخت یارانه ها حرفی داشته باشد. شفاف سازی در یارانه های مطبوعات و قاعده مند شدن آن مدیون اقدامات درست و دقیق حسین انتظامی بود.

من معتقدم نه تنها این کار بلکه تعداد کارهای نوآورانه حسین انتظامی در دوره مدیریتی اش بسیار بوده است. برخی کارهای او برای مطبوعات را در اینده باید مورد توجه قرار داد. یکی از کارهای بسیار بزرگ حسین انتظامی که پنهان مانده است این بود که برای مطبوعاتی ها بودجه گزارش تحقیقی معین کرد و هر کسی می خواست می توانست این بودجه را دریافت کند. توجه او به پژوهش و تحقیق بسیار ارزشمند است. این کاری بسیار بزرگ بود. حیف که زمانی که حسین انتظامی معاون مطبوعاتی شد، مطبوعات در وج ضعف بود اما در این چند سال مطبوعات اوج گرفت. ای کاش اقدامات او بماند و معاون بعدی این راه را ادامه دهد.

همچنین پرویز خرسند از پیشکسوتان حوزه فرهنگ کشور معتقد است: آنچه در نگاه من ارزشمند است، توجه در دوره مدیریتی این معاون مطبوعاتی به پیشکسوتان مطبوعات بود. او در چند و چون مدیریتی خود، پیران و پیشکسوتان گوشه نشین را به فراموشی نسپرد. سراغ بسیاری رفت و در هر زمانی که توانست به شیوه هایی غیرمنتظره به یادکرد پیشکسوتان مطبوعات پرداخت.

برای من که سالیان درازی خانه نشین بوده ام و ناگاه به شکلی ناگهانی دیدم که به یاد این گوشه نشین و فراموش شده افتاده اند، بسیار دلپذیر و شگفت بود. حسین انتظامی، نه فقط به دلیل اینکه از پیشکسوتان خانه نشین یادکرده است بلکه به دلیل اینکه مدیریتی پیشرو و رو به جلو داشته است باید از سوی همه نخبگان مطبوعاتی مورد سپاس و قدردانی قرار بگیرد.

سيدمحمدمهدی طباطبايي، مدير مسئول مجله نسيم بيداري هم در اینستاگرامش نوشت: سابقة آشنايي من با دکتر حسين انتظامي به حدود هجده سال قبل برمي گردد، زماني که جام جم را راه اندازي کرد؛ و الحق و انصاف بسيار حرفه اي و خوش...

بزرگ ترين خصيصة دکتر انتظامي همين تبحر فوق العاده و استثنايي وي در ايجاد تحول و ارتقاي سطح سازماني است که مسئوليتش را مي پذيرد. در همشهري هم چنين اتفاقي را رقم زد و از مجموعه «خبر» هم يک برند قدرتمند رسانه اي ساخت و در دوره نزديک پنج ساله مسئوليتش در معاونت مطبوعاتي با وجود مشکلات بي سابقه و نفس گيري که در حوزه رسانه و مطبوعات به طور خاص در اين دوره وجود داشت، کاري کرد کارستان. قبلا بارها گفته ام و اينجا تکرار مي کنم، اگر در دولت اول اعتدال، برخي حوزه ها مزة اصلاحات نسبي ساختاري و عملکردي را چشيده اند، بي اغراق معاونت مطبوعاتي ارشاد با مديريت جسورانه و تحول گراي انتظامي، انقلاب را تجربه کرده است. برقراري ضابطه به جاي رابطه، حاکميت قانون و شفاف سازي، توجه به رسانه هاي محلي و استاني و ضعيف تر که پشتوانه رسمي سياسي نداشتند و اجراي طرح هاي جسورانه اي که براي پدرخوانده هاي رسانه اي نامطلوب و تحمل ناپذير بود، فقط از عهده مدير شجاعي چون وي برمي آمد.

هيچ مديري تا ابد بر مسند خود نمي ماند، مهم يادگارهاي برجاي مانده مديريتي است. بي ترديد پس از انقلاب در حوزه معاونت مطبوعات و رسانه در کنار ياد خوش مرحوم احمد بورقاني، اين نام نيک حسين انتظامي است که باقي خواهد ماند.

البته از دو نکته مهم نبايد غفلت ورزيد، اوّل دشواري فراواني که فراروي معاون جديد مطبوعات کشور است که بايد پا جاي پاي مدير توانمندي چون انتظامي بگذارد و انتظارات فراواني که از نوع نحوه سلوک و روابط و مديريت هوشمندانه وي آفريده شده را پاسخ گو باشد و دوّم مراقبت مجموعه فرهنگ و ارشاد و وزارتخانه متولي آن از يک سرماية ارزشمند مديريتي چون انتظامي است.

حتما وزير محترم ارشاد به اين مهم واقف است که از انباشت تجربة درخشان کسي که توانسته است شش دورة متوالي اعتماد مديران مسئول مطبوعات را متوجه خود ساخته و عنوان نمايندگي آنان را در طي اين مدت اخذ نمايد، همچنان بايد در حوزة فرهنگ و رسانه، در سطحي گسترده و مؤثرتر به نقش آفريني و مديريت سازنده و تحول گرايانه، اشتغال شايسته داشته باشد و زمينه هاي بهره مندي از استعداد و توانايي قابل تحسينش به نحو مطلوب مهيّا بماند

روی خط سایت ها
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر: