بازدید 8623
گزارش هفتگی بازار آزاد ارز؛

هفته‌ی دلار 4200 تومانی؛ دلار در روز‌های پیش رو گران‌تر می‌شود؟

هفته گذشته در بسیاری از روزها، تابلوی صرافی های تهران، نرخ دلار آمریکا را برای فروش، بالاتر از 4200 تومان نشان میدادند، هرچند در سامانه نظارت ارز بانک مرکزی، بر اساس میانگین وزنی نرخ خرید و فروش دلار آمریکا، یورو و درهم امارات، نرخ های فروش به خصوص دلار، در مرز 4200 تومان ثبت شدند. حال با توجه به اینکه تنها دو هفته تا پایان سال 2017 مانده است، به باور یکی از بازیگران باتجربه بازار ارز، به‌طور سنتی تقاضای شرکت‌های تجاری افزایش پیدا می‌کند و در نتیجه شاهد افزایش نرخ دلار آمریکا در بازار داخلی هستیم.
کد خبر: ۷۵۵۵۰۸
تاریخ انتشار: ۲۴ آذر ۱۳۹۶ - ۲۳:۳۹ 15 December 2017

هفته گذشته در بسیاری از روزها، تابلوی صرافی های تهران، نرخ دلار آمریکا را برای فروش، بالاتر از 4200 تومان نشان میدادند، هرچند در سامانه نظارت ارز بانک مرکزی، بر اساس میانگین وزنی نرخ خرید و فروش دلار آمریکا، یورو و درهم امارات، نرخ های فروش به خصوص دلار، در مرز 4200 تومان ثبت شدند. حال با توجه به اینکه تنها دو هفته تا پایان سال 2017 مانده است، به باور یکی از بازیگران باتجربه بازار ارز، به‌طور سنتی تقاضای شرکت‌های تجاری افزایش پیدا می‌کند و در نتیجه شاهد افزایش نرخ دلار آمریکا در بازار داخلی هستیم.

به گزارش تابناک اقتصادی، در این شرایط، تعدادی از معامله‌گران بازار ارز سعی می‌کنند با احتکار، زمینه را برای رشد بیشتر فراهم کنند. هرچند در هفته گذشته، برخی معامله‌گران انتظار داشتند با عبور دلار از مرز 4 هزار و 200 تومان میزان نوسانات رشد بیشتری کند و قیمت به سرعت به سطوح بالاتری برساند. به نقل از دنیای اقتصاد، این دسته تصور می‌کردند، با شکست یکی از مهم‌ترین مرزهای مقاومتی، تقاضای معامله‌گران فنی به اندازه‌ای افزایش خواهد یافت که زمینه‌ساز بالا رفتن سقف سالانه دلار شود. با این حال، پس از شکست مرز 4 هزار و 200 تومان، شاخص ارزی هیچ نوسان دو رقمی را به ثبت نرساند و به حرکات محدود در کانال 4 هزار و 200 تومان دلخوش کرد.

به گفته فعالان، مهم‌ترین عاملی که سد راه نوسان‌گیران شد، عرضه متناسب بازیگران بازارساز بود. به گفته بخشی از بازیگران ارزی، بازارساز در روزهای اخیر به سرعت نرخ‌های فروش را در همان ابتدای روز اعلام و اقدام به عرضه می‌کند. به این ترتیب، نوسان‌گیران فرصت زیادی ندارند که با تحرکات خود قیمت‌ها را بالا ببرند. به‌عنوان مثال، در روزهای اخیر دلار با قیمت بالاتری نسبت به نرخ بسته شده روز قبل آغاز به کار می‌کند؛ ولی به سرعت با عرضه بازارساز افزایش بدون پشتوانه از بین می‌رود و قیمت‌ها به تعادل می‌رسند. در کنار این، عده‌ای از فعالان عنوان کردند، عبور دلار از سطح ۴ هزار و ۲۰۰ تومان موجب شد احتیاط معامله‌گران ارزی در بازار افزایش یابد و ولع افزایش قیمت‌ها پایین‌تر بیاید. به گفته یکی از معامله‌گران، بازارساز در پاییز سال‌جاری تعدیل قیمت دلار را از همان ابتدای مهرماه آغاز کرد. این موضوع موجب شد که بخش زیادی از تقاضا در ماه‌های پیشین پاسخ داده شود و قیمت نیز با آرامش بیشتری رشد کند. این در حالی است که بیشتر ظرفیت افزایشی دلار در سال‌های گذشته در آذرماه تخلیه می‌شد.

عده‌ای اعتقاد دارند، دلار در صورتی در ادامه آذرماه افزایش قیمت را تجربه خواهد کرد که موج جدیدی از تقاضا وارد بازار شود. به باور آنها، سطح تقاضای فعلی با اینکه بالاست، با عرضه بازارساز پاسخ داده می‌شود.

هفته دلار 4200 تومانی؛ دلار در روزهای پرتقاضا گران تر می‌شود؟

هفته دلار 4200 تومانی؛ دلار در روزهای پرتقاضا گران تر می‌شود؟

هفته دلار 4200 تومانی؛ دلار در روزهای پرتقاضا گران تر می‌شود؟

در ادامه نگاهی داریم به روند قیمت گذاری سه ارز پرطرفدار در بازار آزاد ارز در هفته ای که گذشت. این نرخ ها بر اساس اطلاعات ثبت شده در سامانه نظارت ارز می باشد.

شنبه؛ در پایان معاملات بازار آزاد روز شنبه هجدهم آذرماه، هر دلار آمریکا با رشد اندک یک ریال نسبت به پایان هفته گذشته، به طور میانگین به قیمت 41 هزار و 801 ریال فروخته شد. هر یورو نیز با کاهش قیمت 206 ریال مواجه شد و در پایان روز به رقم فروش 49 هزار و 935 ریال رسید. همچنین در بازار آزاد ابتدای هفته جاری، هر درهم امارات، 11 هزار و 433 ریال قیمت گذاری شد که نسبت به پنج شنبه گذشته، به طور میانگین، 21 ریال ارزان تر فروخته شد.

یکشنبه؛ در پایان معاملات روز یکشنبه نوزدهم آذرماه، هر دلار آمریکا با رشد 124 ریال نسبت به روز شنبه، به طور میانگین به قیمت 41 هزار و 925 ریال فروخته شد. هر یورو نیز با افزایش 5 ریال همراه شد و در پایان روز به رقم فروش 49 هزار و 940 ریال رسید. همچنین هر درهم امارات در بازار آزاد، 11 هزار و 461 ریال قیمت گذاری شد که نسبت به روز قبل، 28 ریال گران تر فروخته شد.

دوشنبه؛ در پایان معاملات بازار آزاد روز دوشنبه بیستم آذرماه، هر دلار آمریکا با رشد 32 ریال نسبت به روز قبل، به طور میانگین به قیمت 4 هزار و 957 ریال فروخته شد. هر یورو نیز با کاهش قیمت 117 ریال مواجه شد و در پایان روز به رقم فروش 49 هزار و 823 ریال رسید. همچنین هر درهم امارات در بازار آزاد سومین روز هفته، 11 هزار و 481 ریال قیمت گذاری شد که نسبت به روز یکشنبه، 20 ریال گران تر فروخته شد.

سه شنبه؛ در پایان معاملات بازار آزاد روز سه شنبه بیست و یکم آذرماه، هر دلار آمریکا با رشد 7 ریال نسبت به روز قبل، به طور میانگین به قیمت 41 هزار و 964 ریال فروخته شد. هر یورو نیز با افزایش قیمت 32 ریال همراه شد و در پایان روز به رقم فروش 49 هزار و 826 ریال رسید. همچنین در بازار آزاد چهارمین روز هفته، هر درهم امارات 11 هزار و 505 ریال قیمت گذاری شد که نسبت به روز دوشنبه، 24 ریال گران تر فروخته شد.

چهارشنبه؛ در پایان معاملات بازار آزاد روز چهارشنبه بیست و دوم آذرماه، هر دلار آمریکا با افت 12 ریال نسبت به روز قبل، به طور میانگین به قیمت 41 هزار و 952 ریال فروخته شد. هر یورو نیز با افزایش قیمت 102 ریال همراه شد و در پایان روز به رقم فروش 49 هزار و 928 ریال رسید. همچنین هر درهم امارات در بازار آزاد تهران، 11 هزار و 531 ریال قیمت گذاری شد که نسبت به روز سه شنبه، 26 ریال گران تر فروخته شد.

پنج شنبه؛ در پایان معاملات بازار آزاد روز پنج شنبه بیست و سوم آذرماه، هر دلار آمریکا با افت 17- ریال نسبت به روز قبل، به طور میانگین به قیمت 41 هزار و 935 ریال فروخته شد. هر یورو نیز با افزایش 58 ریال همراه شد و در پایان روز به رقم فروش 49 هزار و 986 ریال رسید. همچنین هر درهم امارات در بازار آزاد پایان هفته، 11 هزار و 531 ریال قیمت گذاری شد.

 

اشتراک گذاری
مطالب مرتبط
برچسب منتخب
# غزه # آلودگی هوا # ایام فاطمیه # امیر تتلو # روز دانشجو # فساد چای دبش # اکبر رحیمی