تفاوت‌های فاحش آماری وزیر اقتصاد و بانک مرکزی
طبق آخرین آمار بانک مرکزی در شش ماهه نخست امسال از 36.3 هزار میلیارد تومان بودجه مصوب برای هزینه های عمرانی تنها 7.8 هزار میلیارد تومان تخصیص داده شده است. شب گذشته وزیر اقتصاد، آماری از تخصیص بودجه عمرانی ارائه داد که با آمار بانک مرکزی تفاوت بسیار فاحشی داشت.
کد خبر: ۷۵۲۶۰۵
تاریخ انتشار: ۱۴ آذر ۱۳۹۶ - ۱۲:۱۶ 05 December 2017

طبق آخرین آمار بانک مرکزی در شش ماهه نخست امسال از 36.3 هزار میلیارد تومان بودجه مصوب برای هزینه های عمرانی تنها 7.8 هزار میلیارد تومان تخصیص داده شده است. شب گذشته وزیر اقتصاد، آماری از تخصیص بودجه عمرانی ارائه داد که با آمار بانک مرکزی تفاوت بسیار فاحشی داشت.

به گزارش تابناک اقتصادی، در سالیان اخیر اکثر بودجه کشور صرف امور دیوانی شده است و بیش از 90 درصد از بودجه را هزینه های جاری بلعیده است. کار به جایی رسیده که دولت مجبور بوده تا از سهم بودجه عمرانی بکاهد و به بودجه جاری اختصاص دهد. در این سال ها همواره سهم بودجه عمرانی که نقش اساسی در رشد و توسعه اقتصادی کشور ایفا می کند به نوعی به طور کامل پرداخت نشده و تنها این سهم بر روی کاغذ باقی مانده است.

البته هر ساله میزان بودجه عمرانی کشور در حال افزایش بوده اما همان گونه که عنوان شد این بودجه به طور کامل تخصیص داده نمی شود. به عنوان نمونه در سال گذشته محمدباقر نوبخت سخنگوی دولت طی مصاحبه ای اعلام نمود: "برای سال 1396 بالغ بر 62 هزار و 700 میلیارد تومان بودجه عمرانی پیشنهاد و پیش بینی شده است که این رقم در برابر 57 هزار میلیارد تومان سال 1395 حدود 10 درصد افزایش را نشان می دهد".

طبق آخرین گزارش بانک مرکزی در شش ماهه نخست سال جاری حدود 36.3 هزار میلیارد تومان برای بودجه عمرانی کشور در نظر گرفته شده بود که تنها 19 درصد از آن یعنی 7.8 هزار میلیارد تومان تخصیص داده شد. این در حالی است که در مدت مشابه سال قبل حدود 12.2 هزار میلیارد تومان برای بودجه عمرانی تخصیص داده شده بود و مقایسه میزان تخصیص ها در این دو سال نشان می دهد که در شش ماهه نخست امسال نسبت به سال گذشته بودجه عمرانی 36 درصد کمتر تخصیص داده شده است.

 اعتبارات عمرانی پرداخت شده دو ماهه قد کشید!

حال مسعود کرباسیان وزیر امور اقتصاد و دارایی که در مورخه 13 آذر ماه 1396 برای ارائه گزارش عملکرد صد روز نخست وزارت اقتصاد در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دو حاضر شده بود عنوان نمود: از ابتدای سال ۹۶ تاکنون بیش از ۳۳ هزار میلیارد تومان اعتبار عمرانی پرداخت شده که نسبت به مدت مشابه سال پیش بیش از ۶۰ درصد رشد داشته است.

همان گونه که ملاحظه می شود آمار ارائه شده توسط وزیر اقتصاد پیرامون اعتبارات عمرانی پرداخت شده با آمار ارائه شده توسط بانک مرکزی تفاوت های فاحشی دارد و باید از وزیر اقتصاد پرسید که چگونه در دو ماه (از شهریور 96 تا پایان آبان 96) به یکباره اعتبارات عمرانی پرداخت شده، 26 هزار میلیارد تومان افزایش داشته است؟

 

روی خط سایت ها
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر: