بازدید 6336
پیمانه اقتصادی؛
این پیمانه تیترهایی همچون رشد شاخص بورس با حمایت فولاد و خودروسازان، تعداد کارگزاری‌های موجود کافی است، شاخص بورس آسیا پایین آمد، زلزله آسیبی به کارخانه‌های سیمان غرب کشور وارد نکرد، صادرات گاز به بغداد بدون مشکل ادامه دارد، ارزهای دیجیتال نوسان شدید دارند، مردم بیت کوین نخرند، خودروساز کره‌ای بر سر دو راهی برقی‌-دیزلی، دولت روسیه سند راهکار توسعه بنادر دریای خزر را تائید کرد و گران شدن دوباره گوجه‌فرنگی، سیب‌زمینی و پیاز را در بر دارد.
کد خبر: ۷۴۷۲۶۲
تاریخ انتشار: ۲۳ آبان ۱۳۹۶ - ۰۸:۳۳ 14 November 2017
از «رکوردهای افزایشی دلار و سکه در سومین روز هفته» تا «نقدینگی در ایستگاه ۱۳۸۹۹.۵ هزار میلیارد ریالی»در پیمانه اقتصادی، هر روز بسته‌ای خبری از مطالب اقتصادی با اهمیت و مهم روز همچون تغییرات در بازار آزاد ارز، انرژی، بازار طلا، سکه، نفت و ... تا خبر‌ها و رویدادهای جذاب اقتصادی را گردآوری می‌کنیم.

به گزارش «تابناک اقتصادی»؛ این پیمانه تیترهایی همچون رشد شاخص کل بورس با حمایت فولاد مبارکه و خودروسازان، تعداد کارگزاری‌های موجود کافی است، شاخص بورس آسیا روز گذشته پایین آمد، ثبات نسبی قیمت نفت، زلزله آسیبی به کارخانه‌های سیمان غرب کشور وارد نکرد، صادرات گاز به بغداد بدون مشکل ادامه دارد، ارزهای دیجیتال نوسان شدید دارند/ مردم بیت کوین نخرند، خودروساز کره‌ای بر سر دو راهی برقی‌ - دیزلی، دولت روسیه سند راهکار توسعه بنادر دریای خزر را تائید کرد و گران شدن دوباره گوجه‌فرنگی، سیب‌زمینی و پیاز  را در بر دارد.


رشد شاخص کل بورس با حمایت فولاد مبارکه و خودروسازان

شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات روز دوشنبه بیست و دوم آبان‌ماه 96 با افزایش 87 واحدی معادل 0.10 درصد به رقم 87 هزار و 832 واحد رسید. تالار شیشه ای در سومین روز کاری هفته بر خلاف دو روز گذشته، شاهد روند صعودی شاخص های منتخب بود. بر این اساس، شاخص قیمت (وزنی-ارزشی) با افزایش 28 واحدی به رقم 28 هزار و 187 واحد رسید. شاخص کل هم ‌وزن با رشد 9 واحدی، عدد 17 هزار و  521 واحد را به نمایش گذاشت. شاخص قیمت (هم وزن) نیز با افزایش 7 واحدی به رقم 13 هزار و 235 واحد رسید. همچنین شاخص سهام آزاد شناور با رشد 0.14 درصد، 135 واحد افزایش را رقم زد به سطح 94 هزار و 555 واحد رسید. همچنین شاخص بازار اول با 81 واحد افزایش به رقم 61 هزار و 375 واحد رسید و شاخص بازار دوم نیز بر خلاف روز قبل، با 86 واحد رشد معادل 0.05 درصد همراه بود و عدد 192 هزار و 401 واحد را به نمایش گذاشت. نماد فولاد (فولاد مباركه اصفهان)، نماد شپنا (پالايش نفت اصفهان)، نماد خپارس (پارس‌ خودرو)، نماد خودرو (ايران‌ خودرو)، نماد فارس (صنايع پتروشيمي خليج فارس)، نماد كاوه (فولاد كاوه جنوب كيش) و نماد خساپا (سايپا) بیشترین تاثیر مثبت را در رشد شاخص کل بورس داشتند.

از «رکوردهای افزایشی دلار و سکه در سومین روز هفته» تا «نقدینگی در ایستگاه ۱۳۸۹۹.۵ هزار میلیارد ریالی»

تعداد کارگزاری‌های موجود کافی است

رئیس سازمان بورس در پاسخ به این سوال که "آیا صنعت کارگزاری در ایران نباید رقابتی شود؟" می‌گوید تعداد ۱۰۸ کارگزاری که در ایران وجود دارد کافی است و با افزایش شعب آن‌ها باید این رقابت به وجود آید. شاپور  محمدی در گفت‌وگو با ایسنا، در پاسخ به اینکه پس اگر کسی بخواهد خارج از سیستم کارگزاری‌های موجود، وارد صنعت کارگزاری شود، تکلیف چیست؟ گفت: دنیا به سمت آنلاین شدن معاملات می‌رود و صنعت کارگزاری از لحاظ مشاوره می‌تواند به شکل‌های مختلف خدمت‌رسانی کند. اینکه آیا این صنعت برای افراد مختلف جذابیت دارد یا خیر، باید گفت با توجه به اینکه حجم معاملات در کشورمان نسبتا پایین است، کارگزاری‌های موجود مجبورند فعلا تحمل کنند تا سودآور باشند. وی ادامه داد: اگر کارگزاری تشکیل شود و عملکردش موفق نباشد، ریسک سیستماتیک برای کشور ایجاد می‌کند. موضوع کارگزاری مانند بانک است و باید مراقبت‌های ویژه داشته باشد. اگر یک کارگزاری با تعداد زیادی از مشترکان دچار مشکل شود، باعث ایجاد ریسک سیستماتیک می‌شود.

شاخص بورس آسیا روز گذشته پایین آمد

شاخص بورس کشورهای آسیایی در نخستین روز معاملات هفته جاری میلادی به دلیل بلاتکلیفی از اجرای برنامه اصلاحات مالیاتی در آمریکا  و به دنبال آن عملکرد محتاطانه تجار با روند نزولی روبرو شد. در همین حال میانگین شاخص بورس آسیا-اقیانوسیه در منطقه خارج از ژاپن ۴ دهم درصد کاهش پیدا کرد؛ ضمن اینکه بورس نیکی ژاپن هم ۷ دهم درصد روند نزولی به خود گرفت. البته میانگین شاخص بورس چین با ۶ دهم درصد افزایش به بیشترین سطح خود در ۲ سال اخیر رسید. در بازار جهانی ارز، ارزش دلار در برابر ۶ سبد اصلی ارز جهان به دلیل بلاتکلیفی از برنامه اصلاحات مالیاتی آمریکا افت پیدا کرد و یورو هم به ۱.۱۶۴۷ دلار کاهش یافت. هر دلار به ۱۱۳.۵۸ ین رسید که حاکی از روند افزایشی پول ژاپن در برابر دلار آمریکا است. همچنین ارزش پوند انگلیس هم به دلیل امضاء ۴۰ نماینده برای استیضاء «تراز می» نخست وزیر بریتانیا با ۵ دهم درصد کاهش به ۱.۳۱۲۰ دلار رسید.

رکوردهای افزایشی دلار و سکه در سومین روز هفته

در پایان معاملات بازار آزاد روز دوشنبه، هر دلار آمریکا با افزایش 141 ریال نسبت به روز قبل، به طور میانگین به قیمت 40 هزار و 913 ریال رسید. هر یورو نیز با رشد 251 ریال همراه شد و در پایان روز به رقم فروش 47 هزار و 972 ریال رسید. همچنین هر درهم امارات در بازار آزاد سومین روز هفته، 11 هزار و 201 ریال قیمت گذاری شد که نسبت به روز یکشنبه، 35 ریال گران تر فروخته شد. با وجود اینکه این نرخ ها بر اساس میانگین محاسبه شده است ولی روز گذشته دلار با ۲۷ تومان افزایش به بهای ۴ هزار و ۱۲۰ تومان هم رسید. این بیشترین افزایش بهای شاخص ارزی از ۱۸ مهرماه بود و موجب شد که این ارز برای اولین بار از تاریخ ۷ دی‌ماه ۹۵ بالای سطح ۴ هزار و ۱۰۰ تومانی نوسان کند. همسو با مرزشکنی دلار، روز دوشنبه سکه تمام بهار آزادی نیز از میانه کانال یک میلیون و ۳۵۰ هزار تومان فاصله گرفت و با ۳۰هزار تومان افزایش به بهای یک میلیون و ۳۸۵ هزار تومان رسید. این بالاترین قیمت سکه نسبت به میانگین قیمت آن در بهمن سال ۹۱ بود. عامل اصلی رشد سکه، افزایش بهای شاخص ارزی بود.

از «رکوردهای افزایشی دلار و سکه در سومین روز هفته» تا «نقدینگی در ایستگاه ۱۳۸۹۹.۵ هزار میلیارد ریالی»

ثبات نسبی قیمت نفت با ادامه‌ی تنش‌ها در خاورمیانه و افزایش دکل‌های نفتی آمریکا

روز دوشنبه قیمت نفت نسبتا ثابت ماند. در اواخر روز جمعه ، قیمت نفت کاهشی نسبی یافته بود و به بشکه ای ۶۳.۵۲ دلار رسید. دلیل ثبات نسبی قیمت نفت، احتمال افزایش بیشتر میزان صادرات نفت خام آمریکا پس از افزوده شدن به تعداد دکل های نفتی این کشور علیرغم ادامه ی تنش ها در خاورمیانه است. همچنین، از دلایل دیگر این ثبات، ادامه ی کاهش تولید نفت توسط کشورهای عضو اوپک بوده است. به نقل از رویترز، امروز قیمت آتی نفت خام برنت بین الملل، نسبت به قیمت بسته شده در اواخر روز جمعه ۵ سنت افزایش یافت و این نفت در بازار بشکه ای ۶۳.۵۷ دلار معامله شد، این در حالی است که معاملۀ آتی نفت وست تگزاس اینترمدیت با ۴ سنت افزایش، بشکه ای ۵۶.۷۸ دلار صورت گرفت. در دو هفته ی گذشته، قیمت نفت برنت با رسیدن به ۶۴.۶۵ دلار در هر بشکه به بالاترین میزان خود از ماه ژوئن ۲۰۱۵ رسید. همچنین، در هفته ی گذشته، قیمت نفت وست تگزاس اینترمدیت با رسیدن به بالاترین حد خود در دو سال گذشته به بشکه ای ۵۷.۹۲ دلار رسیده بود.

زلزله آسیبی به کارخانه‌های سیمان غرب کشور وارد نکرد

دبیر انجمن سیمان گفت: زلزله آسیبی به کارخانه‌های سیمان واقع در غرب کشور وارد نکرده و هم اکنون در این کارخانه‌ها قطعی برق و گاز نداریم. عبدالرضا شیخان در گفت‌ و گو با خبرنگار فارس، اظهار داشت: زلزله باعث قطع برق در غرب کشور شد و در نتیجه برق کارخانه‌های سیمان واقع در آنجا نیز قطع شد اما بعد از چند ساعت جریان برق مجدداً برقرار شد. وی با بیان اینکه قطعی گاز در کارخانه‌های سیمان غرب کشور اتفاق نیفتاده است،‌ گفت: دو کارخانه سیمان در غرب واقع شده که در حال حاضر مشکلی در روند تولید آنها وجود ندارد. وی همچنین در مورد موضوع تعیین قیمت مازوت برای کارخانه‌های سیمانی در آستانه روزهای سرد سا‌ل به فارس گفت: هنوز بخشنامه‌ای در این مورد صادر نشده اما بر اساس قانون کسب و کار در صورت قطع گاز، مازوت یارانه‌ای به کارخانه‌های سیمان اختصاص خواهد یافت.

صادرات گاز به بغداد بدون مشکل ادامه دارد

مدیر روابط عمومی و سخنگوی شرکت ملی گاز در گفت‌و‌گو با خبرنگار شانا اعلام کرد: با وجود وقوع زلزله، تاسیسات شرکت گاز در مناطق غرب کشور از سلامت و امنیت کافی برخوردار بوده و صادرات گاز به بغداد با حجم ۱۴میلیون مترمکعب در روز طبق روال عادی ادامه دارد.

ارزهای دیجیتال نوسان شدید دارند/ مردم بیت کوین نخرند

معاون فناوری بانک مرکزی در خصوص بیت کوین گفت: در بانک مرکزی در حال مطالعه در مورد بیت کوین هستیم و جوانب را در این حوزه بررسی خواهیم کرد؛ البته در هفته های اخیر در این مورد ایجاد نگرانی کرده است که بر این اساس باید هشدار داد که ارزش این ارزها نوسان شدید دارد و در دو سه روز اخیر نیز قیمت به شدت پایین آمده است که این نوسان ما را در مورد این ابزار دچار تردید می کند؛ البته هجوم سوداگری به حوزه بیت کوین نیز در حوزه بازاریابی هرمی و شبکه ای به چشم می خورد که ممکن است مردم از آن به عنوان ابزار سرمایه گذاری استفاده کرده اند؛ در حالیکه این ارز هنوز از سوی بانک مرکزی به رسمیت شناخته نشده است پس خرید آن ریسک بالایی دارد. ناصر حکیمی هشدار داد که مردم از خرید بیت کوین بعنوان ابزار مطمئن سرمایه گذاری خودداری کند؛ البته الان نمی توان گفت که بیت کوین قانونی یا غیرقانونی است ولی هشدار می دهیم که مردم نخرند.چرا که ریسک دارد، پس هشدار می دهیم که مردم فریب نخورند و مواجه با پدیده ای مثل موسسات مالی غیرمجاز نشوند که مالباخته نشوند و به سودای سود بیشتر در این مسیر وارد شوند به خصوص اینکه بازاریابی شبکه ای و هرمی در آن مشهود است و ما داریم رصد می کنیم و هشدار می دهیم. وی افزود: از مردم پول گرفته می شود و ژتونی داده می شود که مشخص نیست صحت و سقم آن چطور است پس مردم به این تبلیغات توجه نکنند. بیت کوین یک ارز رسمی نیست که در شبکه رسمی معامله شود پس اگر صرافی ها این خرید و فروش را انجام می دهند متخلف هستند.

خودروساز کره‌ای بر سر دو راهی برقی‌ - دیزلی!

شرکت خودروسازی کیا برای موفقیت در بازار اروپا بر تولید خودروهای برقی و هیبریدی متمرکز خواهد شد. مایکل کول، مدیر بخش اروپای کیا در مصاحبه‌ای با اتوموتیو نیوز گفت: «کاهش تمایل به خرید خودروهای دیزلی برای خودروسازان نگران کننده است و این تغییر، که تنها در فاصله دو سال روی داد، زنگ خطری است که باید جهت‌گیری آینده خودروسازان را مشخص کند.» البته او خودروهای دیزل را از رده خارج نخواند و افزود: «در آینده نزدیک خودروهای دیزل به حیات خود ادامه خواهند داد. تنها باید به جامعه اطمینان دهیم که خودروهای دیزل هم می‌توانند در برنامه هوای پاک سهیم باشند و به کاستن از آلودگی‌ هوا کمک کنند. حقیقت این است که تا زمانی که خودروها تماماً برقی یا هیبریدی باشند فاصله زیادی داریم.» او تاکید کرد کیا برای توسعه خودروهای برقی تا سال ۲۰۲۰ برنامه‌ریزی کرده است، اما خودروهای دیزلی هنوز هم بخش اعظم تولیدات این خودروساز را تشکیل می‌دهند.

دولت روسیه سند راهکار توسعه بنادر دریای خزر را تائید کرد

دولت روسیه سند راهکار توسعه بنادر دریای خزر را به منظور گسترش حضور و تقویت توانمندی اقتصادی و ژئوپلیتیکی در این پهنه آبی تائید کرد. سند راهکار (استراتژی) توسعه بنادر روسیه در دریای خزر روز گذشته در سایت دولت روسیه منتشر و در آن گفته شده است: هدف اصلی راهکار توسعه بنادر روسیه در دریای خزر، تقویت حضور اقتصادی و ژئوپلیتیکی آن در این پهنه آبی و گسترش روابط اقتصادی و فرهنگی با کشورهای ساحلی خزر است. تامین شرایط توسعه بیشتر اجتماعی و اقتصادی مناطق روسیه در دریای خزر از راه افزایش محموله های تجاری بین المللی که از طریق بنادر دریای خزر حمل می شود، هدف اصلی دیگر این راهکار اعلام شده است. این سند را وزارت توسعه اقتصادی روسیه به دستور ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری این کشور تنظیم کرده و در آن بهینه سازی دسترسی راه آهن و جاده ها به بنادر این کشور در دریای خزر تا سال 2030 راهکار گنجانده شده است. سه منطقه روسیه شامل جمهوری داغستان (در قفقاز شمالی)، جمهوری کالمیکیا (در منطقه ولگا) و استان آستراخان (در حوزه فدرال جنوب) مناطق ساحلی روسیه در شمال غربی دریای خزر تشکیل می دهند. بنادر مخاچ قلعه، آستراخان، کاسپییسک و اولیا بنادر مهم روسیه در دریای خزر هستند. این بنادر روسیه با ایران ارتباط دارند و بخشی از همکاری های تجاری دو کشور از این راه صورت می گیرد. «لو کوزنتسف» وزیر امورقفقاز شمالی روسیه به تازگی اعلام کرد دولت روسیه برای گسترش همکاری های این منطقه و کشورهای ساحلی خزر برنامه ریزی کرده است. /ایرنا

گوجه‌فرنگی، سیب‌زمینی و پیاز دوباره گران شدند

بررسی‌ها از بازار میوه و تره‌بار نشان می‌دهد که وضعیت قیمت‌ها نسبت به ماه گذشته تغییر محسوسی نداشته است؛ هر چند برخی اقلام مانند سیب زمینی و پیاز همچنان در شیب گرانی قرار دارند و به طور متوسط کیلویی ۲۵۰۰ تومان در مغازه‌های سطح شهر عرضه می‌شوند. به گفته برخی فروشندگان، میوه‌های پاییزی مثل انار، نارنگی و پرتقال از تقاضای بیشتری نسبت به سایر اقلام برخوردارند و آناناس و نارگیل و بِه کمترین تقاضا را دارند. جزئیات بیشتر

نقدینگی در ایستگاه ۱۳۸۹۹.۵ هزار میلیارد ریالی

بانک مرکزی با انتشار رقم آمارهای گزیده اقتصادی اعلام کرد: رقم نقدینگی در پایان شهریورماه سال جاری ۱۳۸۹۹.۵ هزار میلیارد ریال است. این میزان نقدینگی نسبت به ماه مشابه سال قبل ۲۳.۸ درصد افزایش داشته است. در این میان سهم پول ۱۶۸۲ هزار میلیارد ریال و سهم شبه‌پول نیز ۱۲۲۱۷ هزار میلیارد ریال است. در عین حال، سهم وام ها و سپرده‌های بخش دولتی نیز ۵۷۵.۳ هزار میلیارد ریال است که از این رقم، سهم دولت ۵۲۹ هزار میلیارد ریال و سهم شرکتها و موسسات دولتی ۴۵ هزار میلیارد ریال است. همچنین ضرب آهنگ تغییر سرمایه گذاری کوتاه مدت به بلند مدت در بانک ها در این آمار قابل مشاهده است؛ به گونه ای که سرمایه گذاری کوتاه مدت در شهریورماه سال جاری نسبت به اسفندماه ۱۳۹۵، ۸.۹ درصد کاهش یافته و سرمایه گذاری بلند مدت در همین بازه زمانی ۳۵.۴ درصد رشد داشته است.

اشتراک گذاری
خبرهای مرتبط
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
kilid search
برچسب منتخب
ویروس کرونا مناجات شعبانیه جهش تولید نماز امام زمان مرتضی آوینی حسن قالیباف اصل
آخرین اخبار