بازدید 2598

فراز و نشیب های قرارداد گازی چین و آمریکا

کارشناسان حوزه انرژی معتقدند راه زیادی برای اجرایی شدن قرارداد میلیاردی گازی میان چین و آمریکا وجود دارد.
کد خبر: ۷۴۶۵۸۱
تاریخ انتشار: ۲۰ آبان ۱۳۹۶ - ۲۳:۱۲ 11 November 2017
کارشناسان حوزه انرژی معتقدند راه زیادی برای اجرایی شدن قرارداد میلیاردی گازی میان چین و آمریکا وجود دارد.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان  دو کشور چین و آمریکا قرارداد اولیه صادرات LNG از آلاسکای آمریکا به چین به ارزش ۴۳ میلیارد دلار را امضا کردند.

طبق این قرارداد که بین مقامات منطقه آلاسکا و شرکت سینوپک چین با حضور یک بانک چینی برای تأمین منابع مالی آن امضا شد، قرار است چین تأسیسات صادرات LNG در آلاسکا را ایجاد کند و از سوی دیگر با ساخت یک خط لوله ۱۲۹۰ کیلومتری حامل‌های انرژی را از آلاسکا وارد کند.

براین اساس، هدف از اجرای این پروژه ایجاد خط لوله برای انتقال گاز به ساحل آلاسکا و صادرات آن به چین و دیگر کشور‌های آسیایی است.

بنا به بیانیه منتشرشده در این رابطه که جزییات مالی و توافقات بین دو کشور در آن نیامده است، توافق در این باره در سفر دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا به چین انجام شده است.

برخی کارشناسان بر این باورند که این قرارداد راه به جایی نخواهد برد.

به گفته جیسون فیر کارشناس ارشد مؤسسه POTEN&PARTNERS این گونه بیانیه‌ها چیزی است که پس از نشست‌های بزرگ اعلام می‌شود؛ شما  توانایی تأمین مالی و اجرای چنین پروژه‌هایی را ندارید مگر اینکه تمام تکه‌های پازل مورد نیاز برای اجرای این پروژه‌ها کنار هم قرار گیرند.

شرکت آلاسکا LNG که از سوی شرکت توسعه خطوط گازی آلاسکا حمایت می‌شود، قرار است یک خط لوله را از میادین جنوبی آلاسکا به ساحل غربی این منطقه بکشد که میادین گاز مربوطه ۳۵ هزار میلیارد فوت مکعب گاز اثبات‌شده دارند.

قرار است فرماندار آلاسکا تا پایان سال آینده میلادی قرارداد نهایی در این باره را امضا کرده و اجرای این پروژه از سال ۲۰۱۹ آغاز شود.

لری پرسیلی یکی از مقامات گازی اسبق آلاسکا گفت: تنها اجرای خط لوله می‌تواند حدود یک میلیارد دلار هزینه داشته باشد.

وی تأکید کرد: شرکت‌های بزرگی نظیر بریتیش پترلیوم، اگزون‌مبیل و کونوکو فیلیپس پیش‌تر تلاش کردند تا در پروژه ساخت این خط لوله ورود کنند، اما سپس پا پس کشیدند.

 پرسیلی معتقد است اگر شرکت‌ها به این نتیجه رسیده‌اند که هم اکنون، زمان مناسبی برای سرمایه‌گذاری برای ساخت چنین خط لوله‌ای نیست، چرا باید دولت‌ها این اقدام را انجام دهند.

وی معتقد است البته جواب این سوال را فرماندار آلاسکا داده است.

مارک بارتئو، مدیر مؤسسه انرژی دانشگاه میشیگان آمریکا معتقد است چین، هم‌اکنون با مشکل آلودگی هوا مواجه بوده و قصد دارد با کاهش استفاده از ذغال‌سنگ و یافتن منابع گاز طبیعی، مشکل آلودگی هوا را حل کند.

این کارشناس حوزه انرژی گفت: چینی‌ها بر این باورند که با اتصال به آلاسکا به یک منبع گاز طولانی‌مدت و بزرگ دست پیدا کرده‌اند و این بزرگ‌ترین کاری است که آن‌ها برای مقابله با مشکلات خود انجام داده‌اند.
تور تابستان ۱۴۰۳
پارس نماد- صفحه خبر
اشتراک گذاری
برچسب منتخب
# مسعود پزشکیان # نتایج انتخابات # تنفیذ حکم ریاست جمهوری # محرم