بازدید 2125

از سرگیری مجازات اعدام در نبراسکای آمریکا با ترکیب یک سم جدید

مجازات مرگ در آمریکا برای اولین بار پس از ۲۰ سال در ایالت "نبراسکا" از سر گرفته می‌شود و این ایالت قصد دارد یک قاتل را با استفاده از ترکیب‌های دارویی سمی جدید و تست نشده اعدام کند.
کد خبر: ۷۴۶۳۷۳
تاریخ انتشار: ۲۰ آبان ۱۳۹۶ - ۱۱:۴۱ 11 November 2017

مجازات مرگ در آمریکا برای اولین بار پس از ۲۰ سال در ایالت "نبراسکا" از سر گرفته می‌شود و این ایالت قصد دارد یک قاتل را با استفاده از ترکیب‌های دارویی سمی جدید و تست نشده اعدام کند.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری فرانسه، ‌مقام‌های زندان ایالتی نبراسکا به "خوزه ساندوال" که به قتل پنج تن حین حمله سال ۲۰۰۲ به بانکی متهم است، اطلاع دادند که قرار است با تزریق مواد سمی اعدام شود.

مقام‌های فدرال قصد دارند از یک پروتکل دارویی جدید استفاده کنند که می‌تواند چالش‌های حقوقی ایجاد کند و مخالفان اعدام به سرعت ابراز نگرانی کردند.

رابرت دانهام، از مرکز اطلاع‌رسانی مجازات اعدام گفت: استفاده از هرگونه ترکیب‌های جدید دارویی به معنای آن است که از انسان به عنوان نمونه و برای کسب تجربه استفاده می‌شود. این اقدام سوالاتی را ایجاد می‌کند که زندانیان حق دارند از دادگاه سوال کنند.

طبق قانون، مقام‌ها می‌توانند دو ماه پس از آنکه مجرم را از پروتکل دارویی جدید مطلع کردند، خواستار صدور مجوز مرگ او شوند.

دفتر دادستانی کل این ایالت متعهد شده است تا مقابل هرگونه چالش‌ حقوقی ایستادگی کند.

چنانچه این حکم اجرایی شود، این اولین مورد اعدام با تزریق مواد سمی در این ایالت خواهد بود که آخرین مورد اعدام را سال ۱۹۹۷ با استفاده از صندلی برق از سر گذراند.

نبراسکا هم مانند سایر ایالات آمریکا با مشکل تامین مواد سمی برای اجرای اعدام‌ها روبروست. شرکت‌های دارویی با فشار مردم، تامین داروهای سمی ضروری را به زندان‌های آمریکا متوقف کرده‌اند. مقام‌های ایالت نبراسکا اعلام نکردند که از کجا تامین کردند.

اجرای مجازات اعدام در این ایالت تاریخ پر فراز و نشیبی دارد. در سال ۲۰۱۵ قانونگذاران به لغو آن رای دادند اما سال ۲۰۱۶ پس از رای‌گیری اجرای آن تایید شد. طبق گزارش مرکز اطلاع‌رسانی مجازات اعدام، اعدام‌ها در آمریکا در ۱۰ سال گذشته کاهش نشان می‌دهد و ۲۳ مورد تاکنون در سال جاری اجرا شده است.

تور تابستان ۱۴۰۳
پارس نماد- صفحه خبر
اشتراک گذاری
برچسب منتخب
# مسعود پزشکیان # نتایج انتخابات # تنفیذ حکم ریاست جمهوری # محرم