بازدید 14540
موسسه واشنگتن عنوان کرد؛

چهار اقدام فوری که آمریکا باید در کرکوک انجام دهد!

موسسه واشنگتن در ادامه مدعی شد که اگر اگر شرایط به سمتی پیش رود که نقش نیروهای کرد در این منطقه خنثی شود، امنیت شهروندان شمال عراق، نهادهای دولتی و تاسیسات نفتی تحت تاثیر قرار می گیرد و مختل می شود. بر همین اساس ایالات متحده باید چهار اقدام فوری در کرکوک را در پیش بگیرد.
کد خبر: ۷۳۹۴۴۵
تاریخ انتشار: ۲۵ مهر ۱۳۹۶ - ۱۴:۳۶ 17 October 2017
بیش از یک روز از ورود ارتش نیروهای مردمی عراق به شهر کرکوک و پایین کشاندن پرچم اثلیم کردستان می گذرد و نیروهای عراقی در حال پیشروی و تسلط کامل بر این شهر هستند. 

به گزارش تابناک، نکته مهم این است که علی رغم تهدیدها و هشدارهای بارزانی، نیروهای پیشمرگه بدون هیچ مقاومتی از مواضع خود در این استان عقب نشینی کردند و ارتش عراق توانست بر تمامی مراکز دولتی، چاه های نفت و پایگاه های نظامی مسلط شود.

در همین زمینه، «موسسه واشنگتن» در مطلبی به تحولات اخیر در کرکوک و به ویژه تسلط نیروهای مردمی عراق بر چاه های نفت کرکوک پرداخته است و خواهان این شد که آمریکا اقداماتی فوری در راستای منافع خود در این استان را درنظر بگیرد. 

در این مطلب آمده است؛ استان کرکوک از این جهت مهم است که روزانه حدود 275 هزار بشکه نفت -که تقریبا نیمی از خروجی 620 هزار بشکه نفت اقلیم کردستان را شامل می شود- را تولید می کند.

این موسسه آمریکایی در ادامه نوشت؛  ایالات متحده با تلاش دولت عراق برای تسلط بر کرکوک که در راستای بازگشت به وضعیت قبل از تسلط داعش بر این است مخالفت نکرده، اما اگر واقعیت های موجود بر روی زمین تحت نظارت دقیق قرار نگیرند، می تواند به افزایش قدرت دولت نسبت به تعادل قبل از سال 2014 شود.

چهار اقدام فوری که آمریکا باید در کرکوک انجام دهد!

موسسه واشنگتن در ادامه مدعی شد که اگر اگر شرایط به سمتی پیش رود که نقش نیروهای کرد در این منطقه خنثی شود، امنیت شهروندان شمال عراق، نهادهای دولتی و تاسیسات نفتی تحت تاثیر قرار می گیرد و مختل می شود. بر همین اساس ایالات متحده باید چهار اقدام فوری در کرکوک را در پیش بگیرد:

نخست؛ ایجاد یک مکانیزم امنیتی مشترک در کرکوک. مرکز فرماندهی k1 باید ترکیبی از نمایندگان امنیتی محلی شامل پلیس کرکوک، واحدهای حمایت اضطراری و نیروهای ویژه باشد. گروه ضد تروریسم نیز باید اضافه شود، به این جهت که یک نیروی کرد است که مقامات فدرال در منطقه کرکوک نیز بارها با آن کار کرده اند.

دوم؛ درخواست و اقدام فوری آمریکا برای کاهش تنش در کرکوک؛ برای کاهش ریسک درگیری های بیشتر میان ارتش عراق و پیشمرگه، نیروی مشترک تحت رهبری آمریکا باید یک افسر ارشد را به مرکز فرماندهی کرکوک و سایر نقاط بالقوه ای که احتمال درگیری در آنجا وجود دارد(مانند سنجار)، اعزام کند. حضور هر چند نمادین یک فرمانده آمریکایی در این ناحیه می تواند از تشدید درگیری ها جلوگیری کند!

سوم؛ فشار جهت تعیین یک استاندار موقت برای کرکوک. واشنگتن در حال حاضر باید شورای استانی کرکوک را متقاعد کند تا سریعا یک استاندار موقت را برای کرکوک تعیین کند. این امر باعث می شود قدرت کردها در این استان با توجه به اینکه اکثریت شورای استانی کرد هستند، تثبیت شود.

چهارم؛ تشویق و ترغیب طرفین به ادامه معاملات نفتی مشترک. بغداد، کرکوک و منطقه اقلیم کردستان مشترکا از تقسیم جاری نفت این استان سود می برند. حفظ این ترتیبات می تواند یک توافق برد-برد باشد که مذاکرات آینده بغداد-اقلیم را تسهیل خواهد کرد. بنابراین نباید اجازه داد انحراف و خطایی در این زمینه به وجود آید.
اشتراک گذاری
برچسب منتخب
# قره باغ # هفته دفاع مقدس # نعمت احمدی # الواح هخامنشی بازگشتی # بازیهای آسیایی 2022