بازدید 2859

کاهش قیمت نفت با نشانه هایی از افزایش موجودی آمریکا

روز پنجشنبه، قیمت نفت پس از سه روز متوالی افزایش، کاهش یافت. دلیل کاهش قیمت نفت افزایش ذخایر سوختی آمریکا گذارش شده است. این در حالی ست که در چند روز گذشته قیمت نفت به دلیل وجود نشانه های آشکاری مبنی بر ایجاد تعادل میان عرضه و تقاضا در بازار نفت و پایان یافتن سال ها عرضه ی بیش از تقاضا، افزایش یافته بود.
کد خبر: ۷۳۷۹۴۲
تاریخ انتشار: ۲۰ مهر ۱۳۹۶ - ۱۷:۳۲ 12 October 2017
روز پنجشنبه، قیمت نفت پس از سه روز متوالی افزایش، کاهش یافت. دلیل کاهش قیمت نفت افزایش ذخایر سوختی آمریکا گذارش شده است. این در حالی ست که در چند روز گذشته قیمت نفت به دلیل وجود نشانه های آشکاری مبنی بر ایجاد تعادل میان عرضه و تقاضا در بازار نفت و پایان یافتن سال ها عرضه ی بیش از تقاضا، افزایش یافته بود.

به گزارش تابناک اقتصادی به نقل از رویترز، امروز قیمت آتی نفت خام برنت بین الملل، نسبت به قیمت بسته شده در روز گذشته،  ۶۰ سنت کاهش یافت و این نفت در بازار بشکه‌ای ۵۶.۳۴ دلار معامله شد، این در حالی ست که معاملۀ آتی نفت وست تگزاس اینترمدیت آمریکا با ۷۵ سنت کاهش، بشکه‌ای ۵۰.۵۵ دلار صورت گرفت.

هر دو شاخص نفتی نسبت به پایین ترین نرخشان در ماه ژوئن امسال، بیش از ۲۰ درصد افزایش یافته است که به دلیل تلاش های اوپک برای ایجاد تعادل در بازار به وسیله کاهش تولید بوده است.

سازمان کشور های صادر کننده نفت و ۱۱ کشور دیگر در اواخر سال گذشته توافق کردند تا برای ایجاد تعادل میان عرضه و تقاضا و در پی آن، افزایش قیمت نفت، تولید خود را از اول سال ۲۰۱۷ در مجموع روزانه ۱.۸ میلیون بشکه نفت کاهش دهند. در تاریخ ۲۵ می تولید کنندگان تصمیم گرفتند که قرارداد کاهش تولید نفت را که در ابتدا ۶ ماهه بود، برای ۹ ماه دیگر تمدید کنند، و تا ماه مارس ۲۰۱۸ به کاهش تولید ادامه دهند.

به موجب این قرارداد، قیمت نفت که در اواخر سال ۲۰۱۶ بین بازه ی ۳۰ تا ۴۰ دلار در ازای هر بشکه بود، افزایش پیدا کرد. رلی این در حالی ست که از ابتدای امسال، میزان تولید نفت آمریکا ۱۰ درصد افزایش داشته و به ۹.۵ میلیون بشکه در روز رسیده است. این امر موجب شده است که تلاش اوپک برای افزایش قیمت ها آن طور که باید ثمر ندهد.

طبق آمار موسسه نفت آمریکا، موجودی نفت این کشور در هفته گذشته ۳.۱ میلیون افزایش یافته است و به ۴۶۸.۵ میلیون بشکه رسیده. آمار رسمی در این زمینه اواخر امروز از سوی اداره اطلاعات انرژی آمریکا منتشر خواهد شد.


از آن جا که روز دوشنبه فدرال آمریکا تعطیل بوده است انتشار آمار موجودی هفتگی نفت آمریکا به تاخیر افتاده است. موسسه نفت آمریکا (API) داده های خود از هفته گذشته را در روز چهارشنبه منتشر کرده، و وزارت انرژی آمریکا در روز پنج شنبه آمار خود را منتشر می کند.

به طور کلی، تحلیلگران می گویند که شرایط کوتاه مدت نشان از کاهش مازاد عرضه دارد.

بانک بارکلیس گفت: "ما ... پیش بینی خود از قیمت نفت برنت در سه ماهه اول سال ۲۰۱۸ را ۵ دلار افزایش داده ایم و قیمت را ۵۶ دلار تخمین زده ایم. احتمالا کاهش موجودی نفت موجب می شود که بازار نفت بیش از همه تحت تاثیر تغییرات ژئوپلوتیک قرار داشته باشد."

یکی از عوامل دیگری که روی افزایش قیمت نفت نقش داشته است، رشد اقتصادی می باشد که صندوق بین المللی پول در روز سه شنبه پیش بینی کرده است که میزان رشد اقتصادی امسال ۳.۶ درصد و سال ۲۰۱۸ ۳.۷ درصد خواهد بود.

تا کنون میانگین قیمت برنت در سال جاری ۵۲.۷۰ دلار به ازای هر بشکه بوده است. بارکلیس پیشبینی کرده است که تا انتهای سال جاری، میانگین قیمت برنت به حدود بشکه ای ۵۳ دلار برسد.

محمد بارکیندو، دبیر کل اوپک، روز دوشنبه به خبرگزاری رویترز گفت: "شواهد آشکاری وجودی دارد که نشان می دهد بازار در حال متعادل شدن است."

او گفت: "روند کاهش جهانیهم در میادین واقع در خشکی و هم در میادین دریایی همچنان ادامه دارد. تحولات مثبت ماههای اخیر نشان داده است که نه تنها روند ایجاد تعادل سرعت یافته، بلکه میزان وسیعی از مخازن نفت در همه ی مناطق کاهش داشته است."
محمد بارکیندو،  دبیر کل اوپک روز یکشنبه نیز گفته بود که سال آینده ممکن است تولید کنندگان عضو سازمان کشور های صادر کننده نفت و دیگر تولیدکنندگان غیر عضو برای ایجاد تعادل در بازار نفت دوباره اقدامات "فوق العاده ای" انجام دهند.

بارکیندو گفته بود که مذاکراتی برای تمدید قرارداد اوپک و ادامه ی آن پس از ماه مارس ۲۰۱۸ صوت گرفته است و احتمالا در نشست بعدی اوپک در وین که ۳۰ نوامبر برگزار خواهد شد، کشورهای تولید کننده بیشتری میتوانند به این پیمان عرضه بپیوندند.

وی همچنین گفته بود نیجریه و لیبی که تا کنون از این قرارداد معاف بوده اند، ”پیشرفت هایی در جهت بهبود کامل اوضاع تولید" به دست آورده اند و پس از این می توانند به توافق اوپک بپیوندند.

سهیل بن محمد المزروعی، وزیر انرژی امارات متحده عربی نیز روز یکشنبه گفت که امیدوار است تولید کنندگان نفت در ماه آینده برای تمدید قرارداد کاهش تولید نفت به توافق برسند. اوپک در صدد است با کاهش تولید نفت، میان عرضه و تقاضا تعادل ایجاد کند تا با این کار دوباره قیمت نفت افزایش یابد.

او گفت که انتظار دارد بازار نفت در نیمه دوم سال جاری بهبود یابد. هنگامی که از وی پرسیده شد که آیا این بار اعضای جدیدی به قرارداد کاهش تولید می پیوندند یا خیر، او در پاسخ گفت: «همه ی گزینه ها بر روی میز است و من امیدوارم.»

اشتراک گذاری
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

برچسب منتخب
# عید نوروز # سال 1402 # سال مهار تورم و رشد تولید # مبطلات روزه # دعای روز یازدهم رمضان # سیزده به در
آخرین اخبار